Skocz do zawartości

Ankieta na PPE na temat PE


Rekomendowane odpowiedzi

http://www.ppe.pl/ankieta.html

właśnie zobaczylem newsa z ankietą i mam kilka pytań

 

 

1 czemu wszystkie pytania są wymagane?

przecież jak ktoś na pierwsze odpowie "kupowalem ale przestałem" to jak ma odpowiedzieć na trzecie ktor wymusza zaznaczenie jakiejś odpowiedzi?

(odrazu dodam że argument "jak nie czyta to niech nie wypełnia" jest błedny bo np tak jak ja ludzie mogli przestac kupować w ostatnim czasie i wiedzą jak pismo wygląda i mogą odpowiedzieć na pozostałe pytania, ewnetualnie jak kupują co jakis czas albo chociaz przegladają. mają mozliwosc oceny pisma, ale nie mogą tego wyrazic w ankiecie bo niektóre pytania dotyczą regularnych "kupowaczy" a ci inni w ogole nie powinni na nie odpowiadać ale jest to wymagane

a co najważniejsze - właśnie ci ludzie którzy nie mogą wypełnic ankiety z powodów formalnych są najważniejsi bo przecież są tym "straconym elektoratem" który warto by było odzyskać, a do tego trzeba dać im sie wypowiedzieć co ich zraziło do pisma, jaki był powód odejścia

 

2 po co dane człowieka na koncu? (zwlaszcza jak juz czlowiek sie naprodukował a na koncu widzi wymagane pola na dane i mysli sobie "fuck this shit")

można wygrać prenumerate? spoko, ale nie każdy lubi rozdawac swoje dane żeby dostawac więcej spamu, nie każdemu też zależy na prenumeracie wiec tym bardziej nie ma po co podawać danych

utrudniacie sobie zbieranie rzetelnych informacji, bo część ludzi w ogole nie wyśle bo nie chce podawac danych a część bedzie musiała kłamać w pytaniach które ich nie dotyczą bo jest przymus wybrania czegokolwiek w każdym

 

3 - trzecie pytanie nie ma odpowiedzi zadowalających wszystkich, skupia sie bardziej na wymienianiu działów pisma

a gdzie takie odpowiedzi jak

> sam nie wiem

> z przyzwyczajenia

> nudzi mi sie w kiblu

 

po różnych rozmowach na forum wiem że zwłaszcza trzecią odpowiedź sporo ludzi by zaznaczyło

Edytowane przez Yano
Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 7
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

1. Jeśli ktoś nie kupuje i nie czyta, to faktycznie trudno, aby udzielił jakichkolwiek odpowiedzi. Jeśli ktoś kupował, a nie kupuje, ma opcję wpisania uwag. Jeśli chodzi o pytanie trzecie - nawet nie kupując dzisiaj, można zaznaczyć, dlaczego kupowało się pismo. Spoko, rozumiem o co Ci chodzi, pytanie mogło brzmieć "Kupuję/kupowałem PSX Extreme bo:", aczkolwiek raczej zastrzeżeń nie było.

 

2. Jeśli komuś nie zależy na prenumeracie to może tam wpisać co sobie zechce - nikt nikogo nie przymusza do podania danych, aczkolwiek widzimy, że jakoś nikt z tym problemu nie ma.

 

3. Zdecydowanie odpowiedzi typu "sam nie wiem" czy "nudzi mi się w kiblu" byłyby dla nas niezmiernie przydatne w kontekście prac nad pismem :).

Odnośnik do komentarza

Generalnie Yano ma rację i trudno się z nim nie zgodzić, może i nawet ja jestem chętny na wypełnienie ankiety, co by otrzymać roczną prenumeratę i być może tym znowu PSX Extreme zachęci mnie dalszym kupowaniem do siebie. Ale by tak się stało musimy sobie wyjaśnić właśnie kwestię z pytaniami, jak odpowiem w pierwszym zapytaniu, że kupowałem, ale już nie kupuję, to odpowiadam dlaczego i np. jak pojawia się pytanie drugie - od jak dawna czytasz, to należy to interpretować, jak długo czytałem PSX Extreme. Kupuję PSX Extreme dla trzech rzeczy, to należy rozumieć, kupowałem PSX Extreme, itd. W niektórych schematach, jak ocena składowych serii i nieznane mi motywy odpowiedziałem, nie czytam, co na myśl pada, nie czytałem, bo nie było tego wówczas, itd. A w pytaniu na jakich konsolach grasz, odpowiadam na jakiej bym grał gdybym miał.. Żebyśmy się zrozumieli, macie do czynienia z osobą, która zaprzestała czytać szmatławca. Widzisz Yano, i problem rozwiązany. ^^

Edytowane przez sir_ryszard
Odnośnik do komentarza
pytanie mogło brzmieć "Kupuję/kupowałem PSX Extreme bo:",

takie brzmienie pytania nie załatwioło by problemu o którym mowie

ale jeśli już o tym mowa to powinny być 2 pytania "dlaczego kupuje" i "dlaczego już nie kupuje" , odpowiedzi na drugie pytanie był by przytadne, czyż nie?

 

poza tym czemu dawac wszystkie pytania wymagane? na niektore sprawy ludzie mogą nie miec zdania wiec zaznaczą byle co, a tak to by odpowiadali na to co realnie ich interesuje i mają coś do powiedzenia

probuje doradzić co zrobić zeby ankieta była przyjaźniejsza dla ludzi od których chcecie zebrac dane, i co ważniejsze żeby dawała bardziej wiarygodne wyniki, ale jak wolicie mieć takie to już nie moj problem ;p

 

 

Zdecydowanie odpowiedzi typu "sam nie wiem" czy "nudzi mi się w kiblu" byłyby dla nas niezmiernie przydatne w kontekście prac nad pismem

no były by dosyć przydatne, skupiacie sie tam na działach pisma, a tymczasem szczera odpowiedź może być inna, i to też jest informacja że jakaś część ludzi nie ma konkretnego powodu, tylko robi to z przyzwyczajenia

jaką wartość ma dla was wymuszona odpowiedź "z powodu recenzji" zaznaczona przez czlowieka ktory poprostu lubi mieć coś do poczytania w kiblu i z przyzwyczajenia kupuje akurat PE ?

w ogóle wiele pytań nie wyczerpuje możliwosci i sprzyja przekłamaniom, chociażby właśnie trzecie - mogła by być odp "inne powody (wypisz jakie)", wiem że ramki z tekstem o wiele trudniej sie obrabia niż A B C , ale wyniki są wiarygodniejsze

dobra ankieta powinna pokazywac wiarygodne wyniki (nawet jeśli by one były smutne) , a nie "jakieś tam wyniki, ważne ze sporo ludzi napislo wiec szef pochwali"

każda napisana na odwal albo przekłamana odpowiedź prowadzi was w złym kierunku, i na co to komu? pewnie jak by takie rzeczy byly 1% wszystkich odp to nie bylo by wielkiej różnicy, ale jak to bedzie kilkanascie % to robi sie konkretnie, a obecna wersja ankiety sprzyja temu żeby bylo te kilkanascie %

 

 

 

noooo chyba że robicie ankiete tylko dla picu, a zmiany zrobicie po swojemu..

Edytowane przez Yano
Odnośnik do komentarza
pytanie mogło brzmieć "Kupuję/kupowałem PSX Extreme bo:",

takie brzmienie pytania nie załatwioło by problemu o którym mowie

ale jeśli już o tym mowa to powinny być 2 pytania "dlaczego kupuje" i "dlaczego już nie kupuje" , odpowiedzi na drugie pytanie był by przytadne, czyż nie?

 

Odpowiedź "Kupowałem, ale przestałem" jest dostępna wraz z polem uwag do wpisania (z którego czytelnicy skrzętnie korzystają, za co jesteśmy wdzięczni). Czy również pole do wpisywania uwag przy "Dlaczego kupuję" - można, chociaż tutaj każdy miał pytanie trzecie, gdzie mógł zaznaczyć konkretne powody, aczkolwiek masz rację, mogliśmy i tam dorzucić pole z uwagami.

 

poza tym czemu dawac wszystkie pytania wymagane? na niektore sprawy ludzie mogą nie miec zdania wiec zaznaczą byle co, a tak to by odpowiadali na to co realnie ich interesuje i mają coś do powiedzenia

probuje doradzić co zrobić zeby ankieta była przyjaźniejsza dla ludzi od których chcecie zebrac dane, i co ważniejsze żeby dawała bardziej wiarygodne wyniki, ale jak wolicie mieć takie to już nie moj problem ;p

 

Pytania są obowiązkowe, abyśmy mieli materiał porównawczy. Może się mylę, ale mając przed oczami np. wyniki dwóch sekcji z identyczną liczbą głosów, widzę, co się podoba, a co nie. Gdyby zrobić, że każdy ocenia co mu pasuje, to mogłoby dojść do sytuacji, że teoretycznie słaby dział okazałby się super, bo zagłosowaliby fani, a reszta by olała. Dlatego wolimy, żeby czytelnik zaznaczył "słabe" lub "nie czytam", bo to też sygnał dla nas. Pusty głos można interpretować wszelako. Jeśli np. mnie nie interesuje dział Pocket, to zaznaczam "nie czytam" i wtedy widać, że kogoś te strony nie interesują.

 

Za rady bardzo dziękujemy, na pewno przy kolejnych ankietach będziemy wszelkie sugestie uwzględniać.

 

Zdecydowanie odpowiedzi typu "sam nie wiem" czy "nudzi mi się w kiblu" byłyby dla nas niezmiernie przydatne w kontekście prac nad pismem

no były by dosyć przydatne, skupiacie sie tam na działach pisma, a tymczasem szczera odpowiedź może być inna, i to też jest informacja że jakaś część ludzi nie ma konkretnego powodu, tylko robi to z przyzwyczajenia

jaką wartość ma dla was wymuszona odpowiedź "z powodu recenzji" zaznaczona przez czlowieka ktory poprostu lubi mieć coś do poczytania w kiblu i z przyzwyczajenia kupuje akurat PE ?

 

W pytaniu trzecim można zaznaczyć od jednej do trzech odpowiedzi. Jeśli dla kogoś powodem jest jedynie sentyment i przyzwyczajenie, miał do dyspozycji odpowiedź "Bo nie wyobrażam sobie inaczej" (interpretacja dowolna :)). Nikt nie miał obowiązku zaznaczać trzech odpowiedzi. Chociaż jak wspomniałem wyżej - można było dodać pole z uwagami,aby każdy wpisał powód, dla którego kupuje, poza tymi zasugerowanymi przez nas.

 

w ogóle wiele pytań nie wyczerpuje możliwosci i sprzyja przekłamaniom, chociażby właśnie trzecie - mogła by być odp "inne powody (wypisz jakie)", wiem że ramki z tekstem o wiele trudniej sie obrabia niż A B C , ale wyniki są wiarygodniejsze

dobra ankieta powinna pokazywac wiarygodne wyniki (nawet jeśli by one były smutne) , a nie "jakieś tam wyniki, ważne ze sporo ludzi napislo wiec szef pochwali"

każda napisana na odwal albo przekłamana odpowiedź prowadzi was w złym kierunku, i na co to komu? pewnie jak by takie rzeczy byly 1% wszystkich odp to nie bylo by wielkiej różnicy, ale jak to bedzie kilkanascie % to robi sie konkretnie, a obecna wersja ankiety sprzyja temu żeby bylo te kilkanascie %

 

Które pytania nie wyczerpują możliwości poza wciąż wracającym trzecim? Zaznaczam, nam nie chodziło o skomplikowanie ankiety, bo w pierwotnej wersji miała dwa razy tyle pytań, ale doszliśmy do wniosku, że pytanie dzisiaj szczegółowo np. o wersję elektroniczną nie ma sensu. Tak samo sekcje - mogliśmy dać skalę 1-10, ale to też więcej zabawy dla czytelnika. Pytań z uwagami jest trzy i jest to baaaardzo duży materiał do analizy,za który jesteśmy wdzięczni. A co do pisania na odwal - zakładamy, że czytelnicy podchodzą poważnie do ankiety, bo pismo robimy dla Was, a nie dla 20 osób z redakcji.

 

noooo chyba że robicie ankiete tylko dla picu, a zmiany zrobicie po swojemu..

 

Jasne, bo potem sami wykupujemy nakład :). W PE sporo się działo ostatnio i chcieliśmy o to spytać - wyniki, które zebraliśmy dotychczas są bardzo pomocne i niektóre zmiany będą zauważalne już w najbliższym numerze. Z czasem spytamy również o efekt ich wprowadzenia.

Odnośnik do komentarza
wyniki dwóch sekcji z identyczną liczbą głosów, widzę, co się podoba, a co nie. Gdyby zrobić, że każdy ocenia co mu pasuje, to mogłoby dojść do sytuacji, że teoretycznie słaby dział okazałby się super, bo zagłosowaliby fani, a reszta by olała. Dlatego wolimy, żeby czytelnik zaznaczył "słabe" lub "nie czytam", bo to też sygnał dla nas.

akurat podajesz przykład grupy pytań do ktorych nie mam zastrzezeń bo daja mozliwosc slabej oceny albo stwierdzenia że sie nie czyta

 

ale np w pytaniu 1 , ktos zaznacza że nie kupowałi nie czytal to jak ma wypelniac ankiete? po co taka odpowiedź ktora uniemożliwia wypelnienie ankiety. przy jej podaniu ankieta powinna sie zamykać i konczyc, ewnetualnie zadawac pytanie "co by cie skusiło żeby zacząc kupowac"

 

w trzecim to wiadomo, odpowiedzi skupiają sie na działach a mozliwosci moze byc wiecej, a niektorzy nie mają konkretnego działu ktory ich przyciąga. odpowiedz "nie wyobrazam sobie inaczej" wg mnie nie pozwala na dowolną interpretacje, bo sugeruje uzależnienie, a tymczasem ludzie moga kupowac naprawde z nudów i sentymentu, albo z powodu konkretnych jednorazowych ekskluzywnych tekstów ktore dają info o grze niedostepne w necie, a nie z powodu jakiegoś działu

 

albo pyt. 12 - co sie stanie jak komuś niczego nie brakuje? może to wpisać w uwagach, ale i tak musi zaznaczyć jakieś pole że czegoś mu brakuje. sprawdzalem wlasnie, nie akceptuje ankiety bez zaznaczenia odp, a jedynie z wpisanym komentem

 

za to pyt 13 jest o tyle trudne ze grafika i kolorystyka czesto sie zmieniaja, i jeden nr moze byc super a drugi nieczytelny, jednak nie ma możliwosci zaznaczenia takiej odp , wiec ktoś niezadowolony np z ostatniego numeru musi zaznaczyć ogolnie ze grafa nieczytelna, mimo ze 20 wczesniejszych numerów bylo czytelnych

 

pytanie "na jakich konsolach grasz" nie pozwala zaznaczyć "nie mam żadnej, kupuje PE żeby sie poślinić i poogladac obrazki" ;p

 

 

 

a co do kwestii pozostawienia niezaznaczonych odpowiedzi to oczywiscie trzeba by zwrocic uwage ze np bylo 1000 ankiet a ktores pytanie ma tylko 12 odpowiedzi, to by wyraznie sugerowalo ze malo kto sie tym interesuje, albo nie ma zdania albo pytanie bylo niedobre

a najbardziej potrzbne jest to w danych osobowych, napisales ze jak ktos nie chce ujawniac i wygrac to moze podac jakies bzdety, ale przez to macie część odpowiedzi o niczym i losując czy kontaktując sie będą one sie wam mieszały w tłumie, pół biedy jak ktoś napisze "dasdhsdfkj" ale jak ktoś poda np "stefan burczymucha" to skad wiadomo czy to jaja czy moze ktos serio sie tak nazywa. jak by byla mozliwosc pozostawienia tych pól pustych to byście mieli odrazu ułatwienie - liste osob wśrod ktorych losujecie, a ci co nie podali widocznie nie byli zaineresowani

 

w pierwotnej wersji miała dwa razy tyle pytań, samo sekcje - mogliśmy dać skalę 1-10

ja takich rzeczy nie postuluje, oczywiscie za dużo pytań to niezdrowo, tak samo skala 1-10 tylko rozmydla odpowiedzi bo malo kto ma serio wyrobione zdanie "tak ten dział jest na 7! 8 bym nie dał ale 6 to za malo, 7 jest super" :P wiekszosc by nie byla wstanie odpowiedzieć konkretnie, wiec poza skrajnymi wartosciami 1, 5, 10 , pozostale trzeba by złaczyc w jedną odpowiedź ("troche lubie" albo "troche nie lubie")

 

wiec tutaj jest ok jak jest

 

Pytań z uwagami jest trzy i jest to baaaardzo duży materiał do analizy,

wyobrażam sobie, w dodatku strasznie trudno wysnuc jakieś jednolite wnioski z uwag, dlatego o wiele łatwiej by wam bylo gdybyscie dali wiecej możliwosci w A B C D E F itp żeby ludzie mieli wyczerpane spektrum odpowiedzi i nie musieli pisac ręcznie (mówie tu głównie o tych pytaniach gdzie są właśnie pola do wpisywania tekstu, pare podpunktów wiecej i już by sie obeszło bez pola, a dla was to by bylo ogromne ułatwienie, bo odpowiedzi pisemne sa trudne do ujednolicenia i przeniesienia na ogólny wynik

 

A co do pisania na odwal - zakładamy, że czytelnicy podchodzą poważnie do ankiety,

z tym "na odwal" nie chodzi mi o calkowicie olewackie odpowiadanie tylko o "eh nie ma dobrej dla mnie odp, zaznacze cokolwiek zblizonego"

 

zreszta to założenie jest bardzo błedne, niestety ankieter nie może opierac sie na dobrej woli ludzi, powinien zrobic ankiete tak żeby zminimalizowac ryzyko przekłamań i złej woli.

Edytowane przez Yano
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...