Jump to content

Star Trek Online


Suavek

Recommended Posts

Kek, tego bym się nie spodziewał... Star Trek Online zmierza na PS4 i XBONE.

 

No dobra, parę zdań, bo z ciekawości wszedłem na garstkę portali ogólnogrowych poczytać newsy i zwijałem się ze śmiechu widząc teksty, w których autor ewidentnie nie wie o czym pisze. Tak, PPE także, niestety...

 

Gra F2P, co pewnie zdecydowaną większość z miejsca odrzuci, bo skojarzy im się to ze sztucznymi barierami dla niepłacących, ograniczeniami na każdym kroku, blokowaniem contentu, a nawet z pay-to-win. Nic podobnego. Gram w STO od premiery PC, czyli od blisko 7 lat (ta, muszę się leczyć). Obserwowałem rozwój systemów, wprowadzanie nowych rozwiązań, zachodzące zmiany i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to BARDZO, ale to BARDZO sprawiedliwy model F2P.

 

Po pierwsze, nic nie jest przed graczami blokowane, jeśli nie płacą. Dobry gracz bez problemów ukończy wszelkie misje fabularne, oraz będzie mógł przystępować do drużynowych instancji PvE z ekwipunkiem dostępnym przy levelowaniu. I nie mam tu nawet na myśli itemów/okrętów wysokiej klasy oferowanym za darmo przy okazji rozmaitych eventów. Prawda jest taka, że o ile nie mierzy się w bicie rekordów DPS, to 90% dostępnych świecidełek premium nie jest absolutnie potrzebna, by dobrze sobie radzić.

Po drugie, jeśli spędzi się przy grze więcej czasu, jeśli zależy nam na nowych/lepszych świecidełkach, to i tutaj za pomocą różnych walut, różnych mechanik, różnych rozwiązań nawet początkujący gracze są w stanie wejść w posiadanie tych ciekawszych itemów/okrętów. Wspomnieć bowiem należy, że jedną z walut dostępnych przy niemal każdej okazji (dilithium) można wymieniać na Zen, czyli walutę normalnie dostępną za kasę. Jest to prosty system wymiany, bo ci co płacą mogą potrzebować np. Dilithium, a ci co grindują wymienią swój dilith na czyjeś Zen. Efekt taki, że osobiście mam na swoim koncie wykupiony praktycznie cały sklepik, wart setki dolarów, jeśli nie tysiące dolarów, oraz jestem świadkiem tego, jak gracze nowi, po raptem kilku miesiącach każualowej rozgrywki sami latają z ładnie ulepszonym sprzętem na porządnych okrętach, które sobie upatrzyli.

 

 

A co do samej gry - nie będę czarował, nie jest ona idealna, ale jest za to oryginalna. Bawimy się zarówno w kosmosie, jak i na ziemi. Opcji customizacji i uzbrajania okrętu, kapitana i swoich oficerów (NPC) jest mnóstwo. Misje fabularne są nawet ciekawe, pomysłowe. Rozgrywka to w 3/4 walka, wbrew idei Star Trek. I w sumie dobrze, bo misje nastawione na dialogi, czy jakieś proste zagadki niestety się dłużą, lub sprowadzają do klepania jednego przycisku.

 

Jest w grze co robić. Same epizody fabularne to mnóstwo godzin, a jak już wspomniałem nie ma ŻADNYCH barier dla graczy niepłacących. Do tego dochodzą pomniejsze patrole, pomniejsze systemy zarządzania załogą i flotą, instancje PvE, beznadziejne PvP, a także dostępny dla każdego edytor Foundry i tysiące misji stworzonych przez graczy (lepszych i gorszych).

 

 

Nie mam pojęcia jak będzie wyglądała wersja konsolowa. Czy będzie jeden serwer dla PC i konsol (PC to jeden wielki serwer, bez podziałów), oraz jak mocno uproszczą/ograniczą/zmienią sterowanie na potrzeby pada, ani czy nie pojawią się inne problemy, z którymi boryka się od lat wersja PC. Ja tylko w związku z tym zapowiedzią chciałem wyjść przeciwko pewnym uprzedzeniom i powiedzieć, że gra jest "spoko", a że będzie (no, już jest...) dostępna za darmo, to każdy może sobie sprawdzić, czy to jego para kaloszy. Ja tam konsolowców zachęcam.

 

  • Upvote 4
Link to comment

Niestety, potwierdzono, że wszystkie trzy platformy będą na osobnych serwerach. Lipa, bo może się to przełożyć kiepsko na ekonomię i kolejki PvE. W dodatku konsolowcy będą mocno do tyłu np. z rozbudową placówek flot (gildii), które na PC budowało się na przestrzeni lat, w dodatku stopniowo, jedna po drugiej, a nie jednocześnie.

 

No chyba, że zmienią coś na potrzeby konsol, ale prawdę mówiąc brak cross-play to straszny zawód. Podobno potwierdzono też brak Foundry, czyli edytora i misji tworzonych przez graczy.

 

Ja swoją opinię opieram o wersję PC i jej obecną ekonomię, przekładającą się na możliwości graczy F2P. Na konsolach z nowym serwerem może to trochę inaczej wyglądać. Tzn. nadal wszystko będzie osiągalne bez wydawania grosza, ale na przykład nawet dla najlepszej floty wybudowanie bazy Tier 5 to jakiś rok czasu... A właśnie ze stoczni floty można kupić na ten przykład jedne z lepszych okrętów danych frakcji. Zapewne nie będą dostępne także na giełdzie itemy z dawnych Lockboxów (wszelkie itemy z nich wypadające można wystawiać na giełdę, w tym okręty premium, a co za tym idzie kupować za podstawową walutę), a kurs wymiany Dilithium i Zen na starcie pewnie będzie wariował.

 

No ale może jakoś to będzie oraz zmienią trochę tempo rozgrywki względem PC. Niemniej jednak strasznie boję się o ten brak cross-play, bo nie dość, że społeczność będzie rozbita, to jeszcze wszelcy nowi gracze, którzy dotychczas mieli wybór jednej platformy, teraz będą startować na jednej z trzech. Cryptic mógłby chociaż pozwolić na transfer postaci, albo chociaż zakupy w sklepie odblokowywane na wszystkie platformy.

 

 

Z drugiej strony, dla mnie to "tylko" gra PvE, mimo bycia MMO, a już na przestrzeni miesiąca mają dodać nową grywalną "frakcję" w postaci Gwiezdnej Floty z ery TOS, posiadającej swe własne misje fabularne, okręty, styl itp. Może być ciekawie.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Konsolowa premiera ponoć już we wtorek -

 

Aczkolwiek wg dzisiejszego newsa pozbawiona na starcie wielu obecnych na PC ficzerów - http://www.arcgames.com/en/games/star-trek-online/news/detail/10142423-star-trek-online-console-differences

 

Pewnie nie chcą, żeby gra była na starcie zbyt przytłaczająca dla nowych graczy, aczkolwiek brak systemu Duty Officer uważam za rażące pominięcie. Widać studio nic się nie nauczyło i tradycyjnie wypuszcza grę w niedokończonej formie.

Edited by Suavek
Link to comment

Gra jest już dostępna na PS4 i XBone, przynajmniej w US. Nie wiem, czy w Europie nie będzie jakiegoś opóźnienia.

 

Ja tam i tak sugerowałbym grę na PC (więcej, lepiej, wygodniej, przystępniej), ale wiem, że niektórych się nie przekona. Ja tam tylko powiem, że gierce warto dać szanse na jakiejkolwiek platformie, bo jest na tyle każualowa, że spokojnie można się bawić bez wydawania kasy. Same epizody fabularne to mnóstwo godzin rozgrywki, a o ile nie chce się przystępować do drużynowych PvE na Elite, to darmowy stuff w zupełności się sprawdza.

 

Zdaje się na obu konsolach przez parę tygodni można za darmo dostać jakieś duperele, w tym inny okręt startowy.

Link to comment
  • 2 months later...

I co, gra(ł) ktoś?

 

Nie wiem co mnie napadło, ale mimo tego, że mam siedmioletnie, w pełni rozwinięte i bogate konto na PC, to postanowiłem sprawdzić wersję PS4.

 

Te same bugi, które były na PC, są i na konsoli, oraz sterta nowych. Na plus to, że gra się na padzie nawet znośnie - tj. biorąc pod uwagę, ile Cryptic musiał ograniczyć na rzecz raptem kilku przycisków. Dużo skrótów i macro, których na PC nie ma (typu, automatyczne odpalenie zdolności jeśli spełniony jest określony warunek).

 

Mimo tego dużo uproszczono, ograniczono, lub wręcz wycięto. Stopniowo dodają nową zawartość z PC, jak np. w zeszły czwartek cały system Duty Officers, Admirality, Research & Development (crafting), i placówki flot (gildii). Kiepskie są też tutoriale, z czego niektóre chyba w ogóle się nie odpaliły. Np. nie miałem żadnego wprowadzenia do R&D - po prostu w pewnym momencie dostałem załogę do craftingu i radź sobie graczu sam.

 

Framerate jest odblokowany, czyli w jednej sytuacji/lokacji hula w 60fps, a w innej spada nawet poniżej 10fps. Graficznie jest "ok" - takie pecetowe medium, a może i nawet gorzej. Grafika jest strasznie rozmyta, więc to raczej nie jest prawdziwe 1080p, tylko coś poniżej upscale'owane.

 

Ewidentnie obniżony został poziom trudności. Ustawiłem sobie Advanced do PvE a mimo tego, że gram 100% F2P, na znalezionym loocie, to nie mam najmniejszych problemów. Wręcz śmiem twierdzić, że grając te same epizody na PC na tym samym poziomie trudności zdarzało mi się mieć więcej zgonów. No na pewno na potrzeby konsol coś ułatwili, czy tam zrobili, że wrogowie nie zadają tyle DMG.

 

Nowego gracza moim zdaniem na pewno w pierwszej kolejności zrazi ilość bugów, których Cryptic nie naprawia od lat. Najgorzej, że część z nich dotyczy cut-scenek, albo innych animacji w misjach, przez co "immersja" nieco kuleje, kiedy np. postać stoi na krześle, zamiast siedzieć, albo biegnie w miejscu. Wygląda to okropnie - kiedyś było ok, ale się zepsuło, a dev nie naprawia.

 

Generalnie jak ktoś chce sobie pograć każualowo, to gwarantuję, że na żadne bariery się nie natknie. Jak ktoś wie co robi i umie grać, to cały content PvE przejdzie bez problemów i spokojnie będzie mógł przystąpić do drużynowych PvE. Myślę, że jak ktoś naprawdę nie chce grać na PC, to wersja konsolowa jest ok. Zaskoczony byłem ilością graczy na PS4. Ceny Zen także są bardziej przystępne z poziomu PSN, niż na PC, gdzie liczą sobie jeszcze vat za transakcje. No i na konsolach także dostępny jest Dilithium Exchange, czyli sposób na wymianę waluty gry, na walutę "pieniężną". Innymi słowy, jak kto sobie wygrinduje, to może spokojnie uzbierać na świecidełka warte prawdziwą kasę.

Link to comment
  • 2 months later...

Gdyby kogoś interesowało, to na konsolach wydano 'dodatek' Agents of Yesterday, pozwalający stworzyć kapitana z ery TOS. Wiąże się to z mini-eventem, dzięki któremu można odblokować dużo naprawdę dobrych świecidełek dla całego konta.

 

Trwa też event rocznicowy, z którego minimalnym wkładem można na konto zdobyć dobry okręt naukowy T6.

 

Innymi słowy, dobry moment by zacząć, lub wrócić do gry, jeśli ktoś nie planuje styczności z wersją PC. Dużo dobrych rzeczy można zdobyć bez większego wysiłku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...