Skocz do zawartości

DEEMO


Rekomendowane odpowiedzi

Założę grze, a raczej serii temat, żeby ją trochę wyróżnić spośród reszty "przeciętniaków". Tym bardziej, że swoje korzenie gra ma w mobilkach, więc tym bardziej łatwo przejść obok niej obojętnie.

 

Zacząłem grać w DEEMO -Reborn- i przyznam szczerze, że choć daleki jestem od zachwytów, to dawno żadna gra mnie tak nie zauroczyła. Jest to naprawdę bardzo fajne połączenie gry rytmicznej oraz przygodówki w bajkowej, surrealistycznej otoczce. Historyjka o zagubionej małej dziewczynce z amnezją, która poznaje tytułowego stworka Deemo. Rozwiązując zagadki zdobywamy nowe utwory muzyczne, a grając je w formie gry rytmicznej przyczyniamy się do wzrostu drzewa, które ma pomóc dziewczynce wrócić do swojego świata.

 

Oczywiście jak to się potoczy koniec końców nie wiem, bo jestem nadal w trakcie zabawy. Piszę o grze, bo akurat jest ona w promocji na Steam i Switchu, ale już teraz jestem skłonny ją polecić, zarówno jako grę muzyczną, jak i po prostu przyjemną i specyficzną przygodówkę.

 

Prym wiodą tutaj pianino oraz skrzypce, jeśli chodzi o muzykę, ale są i bardziej dynamiczne gatunki. Gra wywodzi się z Chin, więc zdarza się, że wokal, który słyszymy jest chiński, ale japońszczyznę również uświadczymy (główna bohaterka mówi po japońsku). Jak to zwykle bywa, kwestia gustu, ale mnie całość urzekła mocno, także dlatego, że DEEMO się po prostu wyróżnia spośród reszty gier muzycznych, właśnie tą stylistyką. Grafika jest śliczna, bajkowa, w tle przygrywa nastrojowa, spokojna muzyka, i nawet takie elementy jak ikonki poszczególnych piosenek przypominające książki-rozkładanki robią wrażenie. Często łapałem się na tym, że miałem subtelny, ale szczery uśmiech na twarzy.

 

Przygodówka jest zaskakująco przyjemna. Zagadki nie są w żadnym wypadku banalne, ale tyle co grałem nie wymagały sięgania po solucję. Po dłuższej chwili zastanowienia wszystko można rozkminić. Jest pewna różnorodność, plus pokaźna część łamigłówek jest opcjonalna, lecz ich rozwiązanie nagradzane jest nowym utworkiem muzycznym.

 

Gameplay rytmiczny jest bardzo standardowy - nutki lecą z góry do dołu po sześciu ścieżkach i trzeba je wcisnąć w odpowiednim momencie. Coś jak DJ Max. Dla mnie osobiście jest to dosyć trudne, bo choć gatunek lubię, to tutaj poziom trudności Hard jest raczej barierą nie do przejścia. Normal jeszcze sobie jakoś poradzę, ale bez Perfektów. Easy myślę spokojnie każdy ogarnie.

 

Ogólnie pierwotna wersja DEEMO została wydana na mobilki, a następnie na Vitę i Switcha i zdaje się w tej pierwszej wersji jest dostępna za darmo. Element przygodówkowy jednak tam nie istnieje i sprowadza się bardziej do krótkich cut-scenek. Mimo tego gra warta uwagi, także dlatego, że dostępne utworki podobno się nieco różnią względem Reborn.

 

Reborn jest dostępny na mobilki, PC, PS4 i Switcha. Ja gram na PC i w sumie jedyne, co trochę działa na niekorzyść tej wersji, to brak kilku DLC (utworków) dostępnych na PS4. Poza tym gra działa super, odblokowany framerate, grywalne na klawiaturze lub padzie, a nawet dostępny jest tryb VR. Na Switch zdaje się wszystkie utworki są w domyślnym pakiecie, więc gra wychodzi stosunkowo tanio.

 

Na mobile wyszedł również sequel, DEEMO II, ale na ten moment nie zagłębiałem się jeszcze w temat.

 

Polecam, nie tylko miłośnikom gier rytmicznych.

 

Media:

 

20230501125314_1.thumb.jpg.2d87f7f13c24c2bae659e4f88ced5ddd.jpg

 

20230501130714_1.thumb.jpg.b0bdd88397379d42c2bb408b9abb802d.jpg

 

20230430235751_1.thumb.jpg.d928e94a8ce0cae91528463cdfcd205a.jpg

 

20230501193510_1.thumb.jpg.a8b65aa07b5d102b0a40f94bdf53f287.jpg

 

20230501161910_1.thumb.jpg.91e490dd3ac0a0b629b755a824926b7f.jpg

 

20230501165612_1.thumb.jpg.ff2f3f1ee8c62a35a3ab16901f128875.jpg

 

 

 

 

 

 

Sam OST warto sobie przesłuchać. Jest dostępny np. na Spotify -

 

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 2
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Skończyłem fabułę. Grę kupiłem dla zabawy rytmicznej, a skończyłem wciągnięty w historyjkę i łamigłówki. Mocno polecam, w dużym skrócie. Sam chyba sobie kiedyś powtórzę po raz drugi na Playstation. Może nawet rozejrzę się za pudełkiem do kolekcji.

 

Teraz pogrywam w zwykłe Deemo i też jest sympatycznie.

 

Ściana tekstu, jeśli ktoś takie rzeczy czyta:

 

Odnośnik do komentarza
  • 7 miesięcy temu...

Na konsolach są obecnie promocje na DEEMO Reborn.

 

Na PS4 gra za 54zł + Season Pass za 40zł.

https://store.playstation.com/en-pl/product/EP2678-CUSA13139_00-DMVR000000000000

https://store.playstation.com/en-pl/product/EP2678-CUSA13139_00-DMVRSEASONPASS01

 

Na Switch 56zł. Ale tak jak pisałem poprzednio, tu chyba wszystko jest w pakiecie, bez season passa, więc wychodzi najtaniej.

https://www.nintendo.co.uk/Games/Nintendo-Switch-download-software/DEEMO-Reborn-1894977.html

 

Jest też na Switchu oryginalne Deemo za 48zł.

https://www.nintendo.co.uk/Games/Nintendo-Switch-download-software/DEEMO-1283195.html

 

 

Na Steam o dziwo mimo wyprzedaży gry nie przecenili.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...