Skocz do zawartości

Gundam VS (seria)


Suavek

Rekomendowane odpowiedzi

Zdaję sobie sprawę, że marka Gundam mało kogo tutaj interesuje, ale podobnie jak w przypadku np. Dragon Ball FighterZ, seria ma trochę dobrych gier, w tym drużynowego trzecioosobowego arcade'owego fightera 2vs2 w postaci popularnej od lat w Japonii marki Gundam VS.

 

Nie jest to do końca typowa bijatyka, bo główny nacisk jest tutaj położony na mobilność, jak i walkę na dystans, obok walki w zwarciu i rozmaitych combosów. Każda drużyna ma swoją pulę punktów, która maleje wraz z kolejnymi zgonami. To, ile punktów się traci zależne jest od "kosztu" danego robota. Generalnie im lepszy mech, tym większy koszt. Grywalnych robocików są dziesiątki, w nowszych odsłonach grubo powyżej setka, lecz mimo tego wieloma z nich gra się odmiennie.

 

Seria była nawet obecna na EVO i innych eventach, nawet jeśli tylko w ramach ciekawostki. Braku popularności jednak nie można jej zarzucić. Najnowsza odsłona dostępna na konsolach to Gundam Extreme VS. MaxiBoost ON na PS4, obecnie w promce za 82zł. Nieco tańszą alternatywą (i krótszym tytułem) jest Gundam Versus, również na PS4, który w momencie pisania tego posta można kupić w promocji za raptem 18zł. Można też znaleźć niedrogo rozmaite starsze odsłony serii na PS2, PSP i PS3. Nowsze odsłony dostępne są normalnie w języku angielskim i posiadają również nie najgorszy content także dla pojedynczego gracza.

 

Pogrywałem od lat casualowo, a ostatnio kupiłem MaxiBoost ON i choć dostaję w dupę dość mocno, to i tak fajnie się gra niezobowiązujące mecze, nawet przeciwko AI. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tak jak przy FighterZ na pewno w pierwszej kolejności zainteresują się fani animowanych robocików, ale może i inni się zaciekawią. Nie trzeba znać anime, żeby sobie poklepać. A wspomniana oferta Gundam Versus za 18zł może być dobrą okazją do sprawdzenia gierki.

 

Poniżej garstka materiałów fajnie opisujących całość:

 

 

 

Przykładowy gameplay:

 

 

 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Wciągnąłem się w serię dość mocno, do tego stopnia, że pogrywam jednocześnie w trzy różne odsłony, co by nie powiedzieć cztery. :D Fajne o tyle, że wszystkie mocno się od siebie różnią.

 

Na PSP pogrywam w singla Gundam Seed: Rengou vs Zaft Portable. Wersja PS2 to była moja pierwsza styczność z serią. Portable jest o tyle fajny, że ma swego rodzaju mini-kampanię dla pojedynczego gracza, ze stopniowym ulepszaniem i zdobywaniem kolejnych mechów na przestrzeni fabuły anime. Gra nie łamie przesadnie palców, gdyż jeszcze nie było tu zdaje się tych wszelkich rainbow-dashy czy innych cancelów. 60fps na PSP, dobre udźwiękowienie i sporo robocików, od mięsa armatniego po ikoniczne gundamy. No i świetny pretekst do odkurzenia PSP. Świetne nawet do odpalenia na 5 minut.

 

Na PS Vita dorwałem Gundam Extreme VS Force, który charakteryzuje się również obszernym trybem dla pojedynczego gracza, z dziesiątkami misji. Obok walk VS są też starcia na większą skalę w stylu jakiegoś MOBA - tj. zdobywanie punktów na większej mapie, wydawanie rozkazów itp. Nie sądziłem, że przypadnie mi to do gustu, ale fajna odskocznia. Boli tylko mała ilość grywalnych mechów, ale mimo wszystko wciąga dziadostwo.

 

Na PS4/PS5 natomiast odpalę od czasu do czasu Extreme VS Maxiboost ON. Tu już jest łamanie palców, a gra to typowy team-deathmatch, nawet w trybach dla pojedynczego gracza (arcade oraz misje). Ilość grywalnych mechów może wydać się przytłaczająca, tym bardziej, że naprawdę niemal każdym z nich gra się nieco inaczej. Ja mam wciąż problem z ogarnięciem melee i niektórych zawiłości rozgrywki, więc trzymam się raczej robotów dystansowych, ale może z czasem nauczę się nieco lepiej grać i innymi.

 

Na PS4 mam jeszcze wspomnianego Gundam Versus. W tego nie grałem długo, ale pewnie kiedyś też wrócę, bo ma trochę subtelnych różnic w rozgrywce, głównie w postaci dodatkowego supportu, tj. ataku/robota wybieranego obok naszego głównego. Szkoda tylko, że gra ma dużo mechów w formie płatnych DLC, gdzie jeden kosztuje więcej, niż cała gra w promocji...

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...