Skocz do zawartości

polemiki zazarte


epl

Rekomendowane odpowiedzi

jezu ja caly czas pisze tylko tym ze w usa mozesz krecic wszystko

mozesz krecic blockbustery mozesz krecic kino niezalezne

mozesz nakrecic Spidermana

mozesz The Nines (kto widzial i mi powie ze to komercyjna papka???)

mozesz nakrecic Matrixa

mozesz The Brick

mozesz nakrecic Departed

mozesz Raging Bull

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

jezu ja caly czas pisze tylko tym ze w usa mozesz krecic wszystko

mozesz krecic blockbustery mozesz krecic kino niezalezne

mozesz nakrecic Spidermana

mozesz The Nines (kto widzial i mi powie ze to komercyjna papka???)

mozesz nakrecic Matrixa

mozesz The Brick

mozesz nakrecic Departed

mozesz Raging Bull

jasne, można dużo rzeczy ale dziwnym trafem to w europie powstało to co najlepsze w kinie.

Odnośnik do komentarza

tak to popularna opinia

tak jak ta ze to w USA powstalo dziwnym trafem to co najlepsze w kinie

 

tak ale jak na europejska produkcje to wcale taki tani nie byl (20mln$) Labirynt Fauna

 

oczywiscie ze amerykanscy tworcy czerpali z pracy europejskich tak jak odwrotnie

wystarczy wspomniec Godarda i Scorsese

to co francuz w gruncie rzeczy wymyslil Scorsese udoskonalil tworzac przy tym lepsze filmy (chodzi mi o to ze breathless to bardzo wazny film dla kina ale nie jest to ani proywajaca historia ani spektakularne kreacje - cos jak Jazzband singer)

Odnośnik do komentarza
tak to popularna opinia

tak jak ta ze to w USA powstalo dziwnym trafem to co najlepsze w kinie

 

tak ale jak na europejska produkcje to wcale taki tani nie byl (20mln$) Labirynt Fauna

 

oczywiscie ze amerykanscy tworcy czerpali z pracy europejskich tak jak odwrotnie

wystarczy wspomniec Godarda i Scorsese

to co francuz w gruncie rzeczy wymyslil Scorsese udoskonalil tworzac przy tym lepsze filmy (chodzi mi o to ze breathless to bardzo wazny film dla kina ale nie jest to ani proywajaca historia ani spektakularne kreacje - cos jak Jazzband singer)

epl od początku dyskusji nie używasz żadnych merytorycznych argumentów.jedyne co powtarzasz to:

-co kto powiedział w jakimś wywiadzie

-rankingi czytelników amerykańskiej strony

-kto ma większy budżet

-co usa mogłoby nakręcić

 

ja użyłem bardzo merytorycznych argumentów po kolei analizując wkład usa w rozwój kina oraz wkład kina europejskiego od poszczególnych styli czy samej techniki kręcenia.

jeśli chcesz dyskutować to używaj prosze podobnych czyli ludzie fakty konkretne filmy.

 

Z tym "do utraty tchu" to o co chodzi ? Kreacje w tym filmie są bardzo spektakularne a Belmondo i Jean Saberg dzięki temu filmowi stali się gwiazdami."Stać się niesmiertelnym i umrzeć" to właśnie z tego filmu cytat i nie zawsze komplikacja historii świadczy o jej jakości.Zresztą to jakiś argument na wyrost ,bo w tym filmie jest wszystko w odpowiednich proporcjach nawet bym powiedział ,że to jest porywająca historia o dramatycznej potrzebie miłości skrywanej za płaszczem nonszalancji.

Zresztą wielu się inspirowało tym filmem...Tarantino między innymi...

 

Co do Scorsese u niego nowym rozwiązaniem było kręcenie w paradokumentalnym stylu(zresztą to świetny dokumentowiec , polecam no direction home) a to co innego niż improwizacje nowej fali.

Odnośnik do komentarza

za to ty uzywasz bardzo merytorycznych - np dziwnym trafem to w europie powstalo co najlepsze w kinie

wymienialem filmy

wymienialem fakty

powymieniam ludzi

 

scorsesse - goodfellas - narracja; raging bull - wszystko:)

nolan (niech bedzie sobie angolem - robi filmy w usa) memento - narracja

myers - waynes world - narracja

wachowscy - matrix - bullet time

hitchcock - nie chce mi sie wypisywac co drugiego jego filmu

starsze filmy kubricka - tematyka i sposob jej poruszania

nowsze filmny kubricka - kamera (szczegolna uwaga - shining)

burton - groteska

cameron - uzycie efektow specjalnych

bird - uniwersalnosc jego filmow

ILM - efekty

winston - efekty

brando, de niro, day lewis, pacino, spacey, depp - aktorstwo

nikt mi nie wmowi ze ci ludzie nie wniesli nic do kina

 

aha scorsese BYL pod wplywem godarda do czego sam sie wielokrotnie przyznawal - polecam sprawdzac komentarze na dvd

aha2 mam nadzieje ze nie powiesz ze to nie sa merytoryczne argumenty

aha3 mowilismy o Black hawk - wedlug ciebie film bez glebi - ok IMO masz racje - wedlug mnie tak realistycznego przedstawienia pola walki jescze nie bylo, a rowniez i takie rzeczy sa potrzebne w kinie

Edytowane przez epl
Odnośnik do komentarza
za to ty uzywasz bardzo merytorycznych - np dziwnym trafem to w europie powstalo co najlepsze w kinie

wymienialem filmy

wymienialem fakty

powymieniam ludzi

 

scorsesse - goodfellas - narracja; raging bull - wszystko:)

nolan (niech bedzie sobie angolem - robi filmy w usa) memento - narracja

myers - waynes world - narracja

wachowscy - matrix - bullet time

hitchcock - nie chce mi sie wypisywac co drugiego jego filmu

starsze filmy kubricka - tematyka i sposob jej poruszania

nowsze filmny kubricka - kamera (szczegolna uwaga - shining)

burton - groteska

cameron - uzycie efektow specjalnych

bird - uniwersalnosc jego filmow

ILM - efekty

winston - efekty

brando, de niro, day lewis, pacino, spacey, depp - aktorstwo

nikt mi nie wmowi ze ci ludzie nie wniesli nic do kina

 

aha scorsese BYL pod wplywem godarda do czego sam sie wielokrotnie przyznawal - polecam sprawdzac komentarze na dvd

aha2 mam nadzieje ze nie powiesz ze to nie sa merytoryczne argumenty

 

ja użyłem bardzo merytorycznych i postarałem się podać argumenty na ich obrone czego w twoich poprzednich wypowiedziach brakowało.ja stawiam teze i ją bronię punkt po punkcie , ty natomiast bawisz się w jakąś potwornie chaotyczną wyliczenkę.mieszasz sacrum typu hitchock i profanum typu jacyś tam wachowscy.nie odróżniasz też kultury niskiej od wysokiej w jednym rzędzie stawiasz jakiś speców od efektów specjalnych(wtf?) i kubricka ,którego zresztą nobilitujesz tematyką tak jakby scenariusz adaptowany był czymś nowym(nie tutaj tkwiła jego siła).

ogólnie wiesz ,że biją ale nie wiesz w jakim kościele jak to się mówi po ludowemu , zgubne jest też mówienie o efektach specjalnych ,bo t e tak naprawde kazdy znajacy sie chociaz troche ma w du.pie chyba ,ze chce sie odstresowac i idzie do kina specjalnie się rozerwać.

jesli dla ciebie to jest wyznacznik czegokolwiek to faktycznie przegrałem.ja mówie ANTONIONI VISCONTI ty mowisz BULLET TIME , EFEKTY

 

to ,że Scorsese był pod wpływem to nie znaczy ,że czerpał ze stylu Godarda ,bo widziałem filmy i jednego i drugiego.Scorsese jest też wielkim fanem rękopisu znalezionego w saragossie ale jakoś nie widze u niego szkatułkowej budowy.

zeby nie bylo nie jasnosci to nigdzie nie napisalem ,ze ameryka miala zle kino czy ma.Twierdze ze w historii zaszczytne pierwsze miejsce nalezy sie europie ale USA to multum wspanialych filmow , rezyserow czy najlepsze na swiecie aktorstwo.

Odnośnik do komentarza

epl - a o co chodzi z tym burtonem i groteska ? bo przyznam sie ze nie bardzo rozumiem Twoja wyliczanke, jesli to maja byc wszystko jakies przełomowe elementy, które zostały wprowadzone do kina przez dana osobe, to groteska pojawiła sie na ekranie jakies poł wieku przed filmami burtona... no i fajnie gdybys mogł napisac jak te elementy inspirowały do działania innych artystów - w szczególnosci europejczyków, bo rozumiem, ze to własnie próbujesz udowodnic...

Odnośnik do komentarza

kultura niska i wysoka

kto tworzy podzial na nia???

wszystko zalezy od odpowiedniego swiatopogladu

nie wpadliscie nigdy na to ze ludzie podchodza do pewnych rzeczy calkowicie inaczej niz inni???

amerykanie kochaja patos ja kocham patos - moze to powodowac pewnie ze w niektorzy beda sie smiac z nich czy z mojego gustu

tyle ze to dziala takze zawsze w druga strone

dla nich i dla mnie przykladem najwyzszej jakosci obrazu bedzie goodfellas czy jaws

dla innych siodma pieczec, smierc w wenecji czy nie wiem rzym rome open city

i to wcale nigdy nie znaczy ze jedna strona ma racje a druga nie ma

 

efekty - kino to glebia przekazu, rozrywka, adrenalina, efekty, gra aktorska, fabula, technika krecenia, montaz, humor - zaden z tych elementow nie musi byc wazniejszy niz drugi

bullet time ZREWOLUCJONIZOWAL kino i to jest fakt

Odnośnik do komentarza
bullet time tez sie pojawil przed matrixam ale to wachowscy go udoskonalili i wprowadzili na szersze wody

taka mala analogia

 

jesli tak do tego podejsc, to lista elementów oraz nazwisk, które je na przestrzeni lat usprawniały mogłaby byc z powodzeniem duzo duzo dłuzsza. ja myslałęm, ze bardziej chodzi o to, by czerpac inspiracje w własnego wnetrza i tym samym byc inspiracja dla innych, a to jest własnie cecha kina europejskiego.

Odnośnik do komentarza

epl:prosta sprawa albo doszukejsz się jakiejś głębi w tym wszystkim albo mówisz wprost ,że kino to dla ciebie rozrywka.Nie można być dziewicą z zakonu i prostytutka z dworca jednocześnie.Jak idę na american gangster to idę się rozerwać i nie mam później misji forumowej ,że scott to Bóg Kina obok felliniego.Trzeba jasno określić cele epl.

Dla kinematografii w ogóle efekty nie są ważne ,bo to sztuczka techniczna ,która przeminie szybciej niż zaistniała.Efekty sprzed 30 lat są już celem wyśmiewania(że plastyk etc) a co dopiero mówić o filmach typu człowiek ,który się niebezpiecznie zmniejszał i inne sci-fi z lat 50? Są one obiektem powszechnej beki i tyle.Siła blade runnera nie tkwi w błyskotkach dlatgeo ten film wygrał.Za 10 lat wymyślą coś nowego w tym temacie i będziesz stał z głupią miną ,że matrix już nie wygląda tak elo a ja dalej będe miał zawód: reporter kręcony w hiszpańskich plenerach ,który nie zestarzał się nawet o chwilę.

bullet time zrewolucjonizował kino?chyba pop-kulture a to zasadnicza różnica.to ,że bullet time wpychają do każdej gry i amerykańskich komedii nie znaczy ,że to jakakolwiek rewolucja w kinie ,bo nie widziałem czegoś takiego u kar-waia chociażby O_o

krzywdzące jest też twoje stawianie w rzędzie chłopców z ferainy będących świetnym filmem obok szczęki-filmie grozy o plastikowym rekinie.

Odnośnik do komentarza

plastkowym rekinie ktory straszy lepiej niz te wszystkie glebokie europejskie horrory

i wywoluje takie samo napiecie co filmy hitchcocka

ja ide na bournea zeby sie rozerwac i twierdze ze brak glebi nie przeslania mi tego czego dokanali np specjalisci od kaskaderki

sila blade runnera tkwi rowniez w efektach

tak samo jak gwiezdnych wojen, aliens - nikt o zdrowych zmyslach sie z tego dzis nie smieje

to samo jazon i argonauci - ja tam nie mam wesolo jak widze anamorficzne szkielety

amerykanie maja ladniejsze plenery w filmach - IMO

kino to dla mnie i to i to

potrafie docenic przeslanie solaris, stalkera (o wlasnie polecam oba), la haine, raging bulla czy requiem 4a dreasm

kocham goodfellas, heat, thin red line - ktore naprawde lacza swietnie rozrywke z przekazem

uwielbiam indiane, bourna, sposob na blondynke, king konga - za fun jaki mam podczas ogladania tego

Odnośnik do komentarza
plastkowym rekinie ktory straszy lepiej niz te wszystkie glebokie europejskie horrory

i wywoluje takie samo napiecie co filmy hitchcocka

ja ide na bournea zeby sie rozerwac i twierdze ze brak glebi nie przeslania mi tego czego dokanali np specjalisci od kaskaderki

sila blade runnera tkwi rowniez w efektach

tak samo jak gwiezdnych wojen, aliens - nikt o zdrowych zmyslach sie z tego dzis nie smieje

to samo jazon i argonauci - ja tam nie mam wesolo jak widze anamorficzne szkielety

amerykanie maja ladniejsze plenery w filmach - IMO

kino to dla mnie i to i to

potrafie docenic przeslanie solaris, stalkera (o wlasnie polecam oba), la haine, raging bulla czy requiem 4a dreasm

kocham goodfellas, heat, thin red line - ktore naprawde lacza swietnie rozrywke z przekazem

uwielbiam indiane, bourna, sposob na blondynke, king konga - za fun jaki mam podczas ogladania tego

szczerze mówiąc nie znam żadnych europejskich horrorów albo nie pamiętam.ogólnie pamiętaj ,że najbardziej straszny potwór w horrorze to...człowiek.dlatego The Thing do dzisiaj mocne jest a plastikowe potwory zawsze odejdą do lamusa

bredzisz w tym momencie i w ogóle tego filmu nie zrozumiałeś.on się zestarzał świetnie ,bo właśnie tam efekty nie odgrywają znaczącej roli tylko fabuła.tam większość akcji dzieje się w domu sebastiana ,które ujęcia równie dobrze można by nakręcić na warszawskiej pradze bez charakteryzacji więc nie p. ,że siła blade runnera to efekty ,bo mam watpliwości czy oglądaleś ten film

kuźwa to już nie wina europy chyba ,że w ameryce ładniejsze plenery są O_o

Odnośnik do komentarza

Ja tam nie mam co rzucać się na argumenty, bo po prostu ich nie mam i się nie znam. Nie oglądałem zbyt wiele produkcji TYPOWO europejskich czy azjatyckich (pomijam te łączone, np. Stany+Francja, Stany+Anglia itp. itd.). Zdecydowana większość z jaką się w życiu spotkałem i dalej spotykam to kino amerykańskie. Nie ukrywam że sporo papek USA to szmira, ale jest również PRZEOGROMNA paleta filmów znakomitych, bardzo dobrych i dobrych. Naprawdę nie wiem jak to się dzieje, na swoim przypadku napiszę tylko, że jeżeli miałbym wymieniać tytuły i aktorów to przede wszystkim 'Hameryka'. ;F W związku z tym nasuwa mi się jedna myśl, taka wdrożeniowa do tematu, bo ja jak pisałem, w tym wątku niekumaty/ Czy rzeczywiście Stany Zjednoczone produkują największą ilość filmów niż jakakolwiek inna część świata?

Edytowane przez sir_ryszard
Odnośnik do komentarza

Pisząc o kinie azjatyckim nie mialem na mysli horrorów. Kiedy bylem mniejszy i nie mialem jeszcze zajawki na siedzenie do 3 na kompie to czesto ogladalem nocami TVP2. Stację która puszczała i puszcza nadal bardzo dobre filmy. Często również trafiałem również na azjatyckie produkcje które naprawdę robiły na mnie wrażenie, większe niż 99% amerykańskiego ścierwa. Nie mam na myśli bijatyk i strzelaniń tylko zwykłą prostą fabułę. Azjaci - być może z powodu innej kultury - inaczej kręcą filmy i bardziej się skupiają na relacjami miedzy bohaterami niż na samej akcji. To mi się właśnie podoba.

 

Jeśli chodzi o kino polskie to jest ono BARDZO DOBRE tylko że to "dobre" jest mało popularne. Komercyjny film polski to dno ale produkcje o niskim budżecie są na całkiem innym poziomie. Oglądałem już przynajmniej kilkanaście polskich obrazów które mi się bardzo podobały a gdyby nie to że przypadkiem włączyłem TVP2, nigdy bym o nich nie usłyszał.

Cały czas mam w pamięcie film - główną rolę gral Bartłomiej Topa (?) ten gość który grał Zenka w Złotopolskich. Facet naprawdę jest dobry. Fabuła opierała się na tym że młody psycholog chce wykonać eksperyment który polega na tym że ma on zostać zamknięty w zakładzie psychiatrycznym aby przeprowadzić badania. Facet chce zobaczyć jak to wszystko wygląda od środka. Jedyną osobą znającą jego prawdziwą tożsamość jest dyrektor (albo ordynator, nie pamiętam) szpitala. Wszystko idzie dobrze dopuki dyrektor nagle nie umiera i psycholog zostaje w szpitalu sam. Nikt nie wie ze naprawdę nie jest chory i że to wszystko to eksperyment. Film jest naprawdę świetny, szkoda że nei pamiętam tytułu (może ktoś pomoże). Mogę dodać tylko że zakończenie było wprost wyśmienite. Przekonałem się że mając nawet nie wielki budżet można nakręcić dobry film który daję przyjemność z oglądania ale i przekazuje coś ważnego.

Odnośnik do komentarza
Gość lukasz
Ja tam nie mam co rzucać się na argumenty, bo po prostu ich nie mam i się nie znam. Nie oglądałem zbyt wiele produkcji TYPOWO europejskich czy azjatyckich (pomijam te łączone, np. Stany+Francja, Stany+Anglia itp. itd.). Zdecydowana większość z jaką się w życiu spotkałem i dalej spotykam to kino amerykańskie. Nie ukrywam że sporo papek USA to szmira, ale jest również PRZEOGROMNA paleta filmów znakomitych, bardzo dobrych i dobrych. Naprawdę nie wiem jak to się dzieje, na swoim przypadku napiszę tylko, że jeżeli miałbym wymieniać tytuły i aktorów to przede wszystkim 'Hameryka'. ;F W związku z tym nasuwa mi się jedna myśl, taka wdrożeniowa do tematu, bo ja jak pisałem, w tym wątku niekumaty/ Czy rzeczywiście Stany Zjednoczone produkują największą ilość filmów niż jakakolwiek inna część świata?

jeżeli chodzi o ilość z tego słyszałem to najwięcej filmów powstaje...w indiach z tym ,że to zupełnie inny krąg kulturowy stąd u nas traktowane to jest jako ciekawostka raczej.usa jakby nie było należą do tego samego zachodniego kręgu.

Odnośnik do komentarza

lukasz - uwierz mi widzialem blade runnera:)

kocham ten film

gdy wyszla reedyvcja zrobilem preordera

moglbym mowic o nim w nieskonczonosc

wiec nie sugeruj ze nie widzialem blade runnera:)

a wiekszosc akcji to nie dzieje sie w domu Seb.;)

jakies 20 min

 

aha jestem swiezo po przedpremierowym pokazie There will be blood i stwierdzam ze to najlepszy film tego roku - nawet Bourne nie zrobil na mnie takiego wrazenia w zeszlym roku

byc moze najlepszy film jaki kiedykolwiek widzialem - na pewno najlepszy western

najlepsza kreacja aktorska Lewisa - czyli byc moze najlepsza w ogole

nie wiem jak opisac wrazenia z tego filmu - cos nieprawdopodobnego

jesli to nie wyggra oskara to koniec swiata

czegos takiego gwarantuje wam nigdy nie widzieliscie

to sie nazywa KINO - w najlepszym hollywoodzkim wydaniu

moze euforia mi przejdzie za 2 dni - jesli nie to Lawrence nie jest juz oficjalnie moim ulubionym filmem

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...