Skocz do zawartości

WYSOKA TEMPERATURA PROCESORA!


mlokon

Rekomendowane odpowiedzi

Problem mój polega na tym, że złozyłem sobie kompa w kwietniu z procesorem ATHLON 64 X2 DUAL 5000+ na płycie głównej MSI K9N6GM (reszta chyba nie istotna, jeśli tak to dopisze później). Od początku gdy chce wykonać jakąś poważniejszą operację na kompie to mi się wyłącza z powodu przegrzania procesora (ciągle temperatura ok. 50-70 stopni w biosie pokazuje..). Przykładowo konwertuje film to po pięciu minutach komp się wyłączy, Kolejny przykład to przy graniu w gry, kilka minut i się wyłącza, probuje włączyć to przy ładowaniu windy się znów wyłącza :/ wchodze w bios, a na procku prawie 80'. Miałem przy procesorze oryginalny wiatrak, wkurzylem się i wymieniłem go na inny, kolejny zwykły cooler firmy Titan.. niczym szczególnym się nie wyróżniał od poprzedniego i nadal mam to samo... Co najlepsze mam nonstop otwartą obudowę i to za przeproszeniem gó.wno daje. Nie pytajcie czasem czy mam dobrze wentylowany pokój, czy też komp nie stoi przy grzejniku, bo głupi nie jestem :P. Poprzedni stał w tym samym miejscu, tyle ze to był PIII650mhz i nie było ŻADNYCH problemów.

 

Będę wdzieczny za jakąkolwiek pomoc... Nie wiem co mam zrobic. Nie podkręcałem go nigdy i też nie mam zamiaru, chce by stabilnie chodził w każdych warunkach.

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

byłem w sklepie komputerowym i to oni mi ten radiator zmienili i kazałem paste nałożyć od nowa, odkurzyli i nadal to samo, a mam dość tych grzebków ktorzy znają sie tak samo jak ja albo i może mniej... ;/nie da się jakoś zmniejszyć taktowania procka? Mam słabą grafe z chłodzeniem wodnym jakiegoś radka x800gt i tak mysle czy czasem za duże obciążenie na procka nie idzie? Nie wiem... kolejna sprawa może za duży pobór mocy, mam zwykły zasilacz 400watt jakiejś podrzędnej firmy... NIE MAM POJĘCIA!!!

 

EDIT: Yacek, ile kosztuje taki cooler? Nie chce pakować w złoma więcej siana bo służy mi tylko do pierdół, byle w czasie uruchomionej przeglądary, winampa i nero mi się nie wyłączał. Czasem coś skonwertować i może to trwać nawet 20min dłużej byle się ku.restwo nie wyłaczało x[

Edytowane przez mlokon
Odnośnik do komentarza

odkurzylem go niedawno, kazałem nałożyć paste, nie wymagam nic więcej od tego procka dlatego jest boxowy cooler. Chce aby to chodziło tak jak powinno z temperaturą max do 50'

 

 

skoro już musze coś dokupić to prosiłbym o takie by był jak najmniejszy koszt ;)

Edytowane przez mlokon
Odnośnik do komentarza

Jakie głupoty. Boxowy cooler spokojnie starczy do tego proca. Masz kolegów? Pewnie znajdzie się jakiś nerd który zna się na kompach. Poproś go żeby założył Ci cooler na proca. Kup Arctic Silver a jakimś komputroniku czy innym proline [10pln?] i daj mu. Po za tym sprawdź jeszcze czy przypadkiem nie masz za(pipi)anego tego coolera farfoclami z kurzu.

 

x800 ssie dużo prądu ale nie powinno to prowadzić do przegrzewania proca.

Odnośnik do komentarza
Jakie głupoty. Boxowy cooler spokojnie starczy do tego proca. Masz kolegów? Pewnie znajdzie się jakiś nerd który zna się na kompach. Poproś go żeby założył Ci cooler na proca. Kup Arctic Silver a jakimś komputroniku czy innym proline [10pln?] i daj mu. Po za tym sprawdź jeszcze czy przypadkiem nie masz za(pipi)anego tego coolera farfoclami z kurzu.

 

x800 ssie dużo prądu ale nie powinno to prowadzić do przegrzewania proca.

ale ja pisałem WYRAŹNIE, że już został wymieniony w serwisie komputerowym + nałożenie pasty dokładnie niecały miesiąc temu, a takiego syfu w pokoju to ja nie mam by tam się już coś nagromadziło, do tego co jakiś czas odkurzaczem na wolnych obrotach czyszcz wnętrze kompa. Co do waszych pomysłów to na to wszystko już wcześniej sam wpadłem więc skończyły mi się pomysły i prosze o nowe. Jedynym rozwiązaniem wydaje się tu kupno nowego WIĘKSZEGO i WYDAJNIEJSZEGO radiatora, bo albo od moich bąków tak w nim skacze temperatura, albo musze go ustawić wg sztuki feng-shui by lepiej chodził, WTF?

 

tak się składa że na radiatorach się nie znam, szukam czegoś baaardzo taniego i w miare skutecznego. Jeżeli byście mogli prosiłbym o linki z propozycjami, lub nazwy dzięki którym mógłbym sobie znaleźć gdzieś takie radiatorki.

pzdro

 

 

edit: a może istnieją jakieś software'owe sposoby na to by obniżyć temp procka? No nie wiem np. poprzez zmniejszenie wydajności albo co? Pierwszy raz mam taki problem i zgaduje więc się nie śmiać :P

Edytowane przez mlokon
Odnośnik do komentarza

1. Jak wygląda wentylacja budy tj. czy komputer stoi w popularnym jak na Polskę biurku przykryty z trzech stron sklejką?

2. Ile żył ma kabelek od wentylatora.

3. Jest pasta i jest PASTA tak samo jest nakładanie pasty i nasmarkanie na procesor.

4. Sprawdź fabryczne napięcie na cpu i porównaj z Twoim.

5. Do normalnego użytkowania stockowy wentyl wystarczt, nie wymieniaj ani na AC Freezer 7 ani na Karakorum jeśli nie masz zamiaru kręcić.

 

Odnośnik do komentarza
Jakie głupoty. Boxowy cooler spokojnie starczy do tego proca. Masz kolegów? Pewnie znajdzie się jakiś nerd który zna się na kompach. Poproś go żeby założył Ci cooler na proca. Kup Arctic Silver a jakimś komputroniku czy innym proline [10pln?] i daj mu. Po za tym sprawdź jeszcze czy przypadkiem nie masz za(pipi)anego tego coolera farfoclami z kurzu.

 

x800 ssie dużo prądu ale nie powinno to prowadzić do przegrzewania proca.

(...)tak się składa że na radiatorach się nie znam(...)

pzdro

 

Skoro się nie znasz to nie kwestionuj bezzasadnie mojego zdania. Zwykły, stockowy wentyl wystarczy do chłodzenia i nie jest on przyczyną przegrzewania się proca.

A co do "speców ze sklepu" ...

Po prostu poproś kogoś kto się ZNA.

Odnośnik do komentarza
1. Jak wygląda wentylacja budy tj. czy komputer stoi w popularnym jak na Polskę biurku przykryty z trzech stron sklejką?

2. Ile żył ma kabelek od wentylatora.

3. Jest pasta i jest PASTA tak samo jest nakładanie pasty i nasmarkanie na procesor.

4. Sprawdź fabryczne napięcie na cpu i porównaj z Twoim.

5. Do normalnego użytkowania stockowy wentyl wystarczt, nie wymieniaj ani na AC Freezer 7 ani na Karakorum jeśli nie masz zamiaru kręcić.

1. Komputer stoi z boku biurka z otwartym bokiem.

2. Od radiatora wychodzą 3 pojedyncze kabelki (czarny, niebieski, czerwony).

3. jestem pewny że pasta jest dobrze nałożona.

4. Jak mogę to sprawdzić? Na kartoniku czy w Internecie powinno pisać?

5. Dlatego też prosze o pomoc by tego złoma normalnie użytkować.

 

P.S. wkleje niedługo zdjęcie z biosa, może wam to coś powie.

 

 

Jakie głupoty. Boxowy cooler spokojnie starczy do tego proca. Masz kolegów? Pewnie znajdzie się jakiś nerd który zna się na kompach. Poproś go żeby założył Ci cooler na proca. Kup Arctic Silver a jakimś komputroniku czy innym proline [10pln?] i daj mu. Po za tym sprawdź jeszcze czy przypadkiem nie masz za(pipi)anego tego coolera farfoclami z kurzu.

 

x800 ssie dużo prądu ale nie powinno to prowadzić do przegrzewania proca.

(...)tak się składa że na radiatorach się nie znam(...)

pzdro

 

Skoro się nie znasz to nie kwestionuj bezzasadnie mojego zdania. Zwykły, stockowy wentyl wystarczy do chłodzenia i nie jest on przyczyną przegrzewania się proca.

A co do "speców ze sklepu" ...

Po prostu poproś kogoś kto się ZNA.

skoro nie wnosisz nic nowego do tematu by mi pomóc to milcz, tak się składa że nigdy wcześniej nie miałęm problemu z komputerami i zawsze sobie sam radziłem w tej dziedzinie, to jest problem który mnie męczy bo nie wiem co zrobić, a próbowałem wszystkiego o czym wcześniej pisaliście...

 

 

 

EDIT:

co do tej głupiej karty graficznej to jest to radeon X800GT PowerColor Evo i wygląda tak:

gtevo_03_s.JPG

nie wiem czy to (pipi) jest coś warte... a gier nie odpale na tym za bardzo bo mi się komp wyłączy ;]

Edytowane przez mlokon
Odnośnik do komentarza
skoro nie wnosisz nic nowego do tematu by mi pomóc to milcz,

 

Takie teksty to sadź rodzicom, a nie mi.

 

 

 

Napięcie sprawdzisz w BIOSie , przeważnie w zakładce PC Health status.

 

 

Odnośnik do komentarza

W obudowie musi być odpowiednia wentylacja, ale jeśli masz budę z otwartym bokiem to problem znika.

 

Cooler nie daje rady i nic nie wyczarujesz (jeśli faktycznie był on zmieniany w sklepie i nakładana pasta).

Kup to: http://www.allegro.pl/item559752672_pentag..._wydajnosc.html

lub to: http://www.allegro.pl/item555339463_arctic...ersja_gw6l.html

i ciesz się ciszą i chłodem.

 

EDIT

Napięcie sprawdza się miernikiem podłaczając go do molexa, bios zawsze pokazuje co innego.

Edytowane przez grykom
Odnośnik do komentarza
W obudowie musi być odpowiednia wentylacja, ale jeśli masz budę z otwartym bokiem to problem znika.

 

Cooler nie daje rady i nic nie wyczarujesz (jeśli faktycznie był on zmieniany w sklepie i nakładana pasta).

Kup to: http://www.allegro.pl/item559752672_pentag..._wydajnosc.html

lub to: http://www.allegro.pl/item555339463_arctic...ersja_gw6l.html

i ciesz się ciszą i chłodem.

 

EDIT

Napięcie sprawdza się miernikiem podłaczając go do molexa, bios zawsze pokazuje co innego.

Dzięki grykom, jedyne wyjście z tej sytuacji ... CHYBA

 

 

 

Nie chce mi sie czytac calego tematu a mlokon sam skladal kompa i jest noobem wiec tak:

 

- albo zapomniales o pascie termoprzewodzacej

- albo zle zainstalowales radiator

 

70 stopni w idle to na pewno nie jest sprawa bocznych wiatraczkow.

Albo jesteś głupi, albo niedorozwinięty, jak mówie ze jest dobrze założony i jest dobrze pasta nałożona to chyba wiem co mowie i nie wprowadzałbym sam siebie w bład.

Odnośnik do komentarza

To że "spec" ze sklepu tak twierdzi nie musi oznaczać, że tak jest. Ale Ty wiesz lepiej...

 

Zapytaj się kogokolwiek czy na stockowym wentylu miał 70'C .. Nie ma bata żeby tak było. Masz coś po prostu s(pipi)one, tak trudno zdjąć radiator, przesmarować pastą i założyć ponownie[w Twoim wypadku powierzyć tą robotę komuś kto ma jakiekolwiek pojęcie o kompach]?

Odnośnik do komentarza

no jutro pojade kupić paste i zrobie to sam, bo wiem ile ma jej być na procku i wiem ile jej jest, ale nałoże nową...

 

 

ciekawe jest to że w tej chwili gdy sobie słucham muzyki, mam otwartych kilkanaście zakładek w operze i do tego ściąga mi się pare rzeczy to temperatura jest stabilna i przyzwoita. Tak to wygląda:

 

speedfan2.jpg

 

 

 

 

Chciałem rozpakować winrarem kilka plików to w moim kompie robi się piekło, zdążyłem to uchwycić tym programem. Nie wiem czy możliwe jest by tak szybko temperatura podskoczyła, ale wiem że coś jest nie tak, że takie coś jak rozpakowanie głupiego pliku tak komp szaleje... :/

 

 

speedfan.jpg

 

 

 

Co Wy o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Sprawdź temperature everestem albo coretemp.

Podobnie

 

54'C to aż takie piekło nie jest. Po tym skoku komp Ci się wyłączył?

 

Co do nakładania pasty.

Tu masz instrukcję ze zdjęciem ile mniej więcej tego trzeba dziobnąć na proca

 

http://www.arcticsilver.com/instructions.htm

nie, jak włącze zaraz po wyłączeniu i uda mi sie wejsć do biosa zanim znów się wyłączy to ma prawie 80'

Odnośnik do komentarza

Obserwuj napięcie procesora, oraz innych linii podczas spoczynku i wysiłku. Z tego co tam wklejałeś wielkich wahań nie ma, napięcia powiedzmy mieszczą się w standardach norm, ale tak jak pisałem takie programy często nie pokazują stanu faktycznego (100 razy dokładniejszy wynik pokaże nam miernik).

 

Temperatura procecora jednak raczej nie wiele ma z tym wspólnego, prędzej padła by linia 12V - czytaj blue screeny, zwisy, restarty. Procesor nie zdążył by się nagrzać.

 

Tym niemniej wymiana zasilacza zawsze jest wskazana jeśli masz na pokładzie no-name'a bo kwestia czasu aż poleci dymek z jego tyłka :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.