Jump to content

O co chodzi z tym 3D


garam

Recommended Posts

Siema, mam pewną zagwozdkę, jakim to prawem by oglądać filmy 3D będzie trzeba kupić nowy model odtwarzacza a nawet nowy telewizor ?

 

Przecież ta cała technologia 3D działa nawet na starych ruskich Rubinach podłączonych do VHS. Pierniczenie o jakimś nowym rodzaju tego 3D to też sranie w banie - na Avatarze miałem te same okularki co rok temu na Beowulfie.

 

To samo tyczy się gier 3D - na PC by zagrać w kilkuletnią już Trackmanię 3D wystarczą okularki.

 

 

Do cholery, przecież to niemal tylko wyświetlanie 2 takich samych obrazków obok siebie !

Edited by garam
Link to comment

Technologia 3D w telewizorach HD, a dokladniej LCD nie opiera sie na okularach. W uproszczeniu mozna powiedziec, ze wyswietlany obraz wyglada jak plaskorzezba.

Edited by Guest
Link to comment

oko ludzkie rozpoznaje obraz do 25 klatek na sekundę. W technologi 3D obraz bedzie wyświetlany z prędkością 60 klatek z tym że obraz jest wyświetlany na przemian dla prawego i lewego oka co daje złudzenie 3D. Na dzień dzisiejszy można kupić już takie TV ale są to narazie raczkujące technologie. Widz by musiał siedzieć w określonym punkcie . Ktoś kto by siedział obok już by nie dostrzegł tego co ten siedzący we właściwym miejscu.

Link to comment

Znalazłem takie coś

 

"Aby radzić sobie z obrazem 3D konieczne będzie korzystanie ze standardu HDMI 1.4 ? tak brzmiały pierwsze zapowiedzi. Okazuje się jednak, że nie do końca pokrywały się one z rzeczywistością. Wszystko wskazuje na to, że do oglądania trójwymiarowego obraz w zupełności wystarczy HDMI 1.3. Niestety, jest pewien haczyk.

 

Jak zwykle, musi być jakieś ?ale?. W tym wypadku chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze, nadal konieczny będzie telewizor obsługujący technologię 3D, a więc taki z wejściem HDMI 1.4. Jeśli macie odtwarzacz Blu-ray ze standardem HDMI 1.3, to zadziała wam 3D, ale w duży niższej rozdzielczości.

 

Jeśli nadajemy w 1080p, to będzie to tylko 1080i. W przypadku kablówki uda się wyciągnąć tylko 540i, czyli tyle, ile mają filmy DVD. Najlepszym sposobem jest kupienie nowego odtwarzacza z wyjściem 1.4. Jeśli nie chcecie tego robić, to musicie wybierać ? wysokie rozdzielczości albo trójwymiar"

 

 

Link to comment

jesli chodzi o projektory to znalazlem coś takiego

 

"Projektor po podłączeniu do komputera z kompatybilną kartą graficzną może posłużyć do wygenerowania obrazu 3D, widzialnego przez odpowiednie okulary. Zapewnia to obsługa systemu Nvidia 3D Vision.

 

Jak pamiętamy, w technologii 3D Vision wykorzystywana jest technologia stereoskopowa, więc podstawowy obraz rozbijany jest na dwa obrazy o częstotliwości 60 Hz każdy (dla lewego i prawego oka). Każdy obraz jest wyświetlany dwukrotnie - raz dla prawego oka, raz dla lewego, co powoduje przesunięcie jednej klatki obrazu względem drugiej. " (tak jak pisalem w pierwszym poście)

 

dalej...

"Informacja ta przesyłana jest do projektora, które pracuje z częstotliwością 120 Hz i wysyła klatki parzyste do lewego oka, a nieparzyste do prawego.

 

Okulary 3D synchronizują otwieranie i zamykanie prawej lub lewej soczewki z pracą projektora (proces synchronizacji kontroluje komputer), wskutek czego stwarzane jest wrażenie oglądania obrazu z głębią 3D. Okulary współdziałają ze specjalnym nadajnikiem podczerwieni"

 

Nie wiem o co chodzi autorowi postu z płaskorzeźbą :) ale jak narazie bez okularów ani ruch . podobnie ma sie sprawa z plazmami.

Ta technologia jeszcze raczkuje żeby jeszcze pozbyć się okularów. Ale obserwując jakie jest zainteresowanie i popyt na technologie 3D

to może się szybko zmienić.

 

pozdro

 

Link to comment

1. do generowania obrazu 3d wystarczy niecałe 100hz

2. okularki są nieodzowne!

3. projektory 3d to bzdura! aby uzyskać efekt przestrzenny trzeba osobno polaryzować obraz dla każdego oka

4. da się za pomocą shaderów (programów) wykonać efekt głębi korzystając z zwykłego filmu HD jako źródła, jednak efekt nigdy nie będzie taki jak na produkcji 100% trójwymiarowej

5. epson procuje nad wyświetlaczami nie wymagającymi okularów, do generowania efektu głębi wykorzystującymi naturalne własności światła i oka ludzkiego

 

Ja bym poczekał nawet rok z zakupem czegokolwiek w 3d, wiem że to nowośći niektórzy ślinią się na widok nowości :) jednak jak dotąd oprócz wspomnianego już sony nikt inny nie wspiera produkcji w 3D, patent Nvidii jest ok ale zanim opracują wydajny silnik pozwalający na odpowiednie rzutowanie wygenerowanej sceny minie trochę czasu... nie ma co się spieszyć

 

Ati wyraźnie olało całe zamieszanie i nie szykuje nic specjalnego :) więc nie zapowiada się żeby zieloni specjalnie spieszyli się z rozwojem swojej technologii, gdzie nie ma konkurencji nie ma postępu.

Link to comment

Nie ślinię się na widok nowości, a na myśl o Awatarze - mam szajbę na temat tego filmu, z zakupem wstrzymam się chyba po prostu do jego premiery na BR i mając już wszystkie informacje (czy i jakie 3D) ruszę do sklepu :teehee: (czy też na allegro opchnąć co się da by zarobić na projektor <_< )

Edited by garam
Link to comment

Oficjele Sony poinformowali właśnie, że wsparcie dla 3D ma pojawić się jeszcze w tym roku, za pomocą dwóch update'ów oprogramowanie PS3 - odpowiednio dla gier i filmów. Może więc Avatar się załapie na takie wydanie na blurayu.

 

Konio, chciałbym wiedzieć, co skłania Cię do przekonania, że wystarczy 100Hz? Tzn. owszem, wystarczy, ale nie da się wówczas uzyskać 30 fpsów (60/2 dla każdego oka), ponieważ matryca nie nadąży odświeżać obrazu w takim tempie. Bo przecież odświeżanie kolejnych klatek jednolitego obrazu to co innego niż wyświetlanie nieustannie na przemian dwóch zupełnie różnych obrazów w częstotliwości 60 fps.

A 30 fpsów (na upartego 25 fpsów) to właściwie minimum które nie kole w oczy brakiem płynności.

 

Technologia IMax 3D na której sępią inne pomysły pracuje właśnie z niecałymi 100hz :) obraz wyświetlany jest mniej więcej w sposób przez ciebie opisany z łączną szybkością 96FPS (48fps na oko i po 24fps przed polaryzacją :))

Link to comment
  • 5 weeks later...

Dziś obejrzałem sobie Avatara i dodatkowo obejrzałem odbiornik TV 3D Sony.Generalnie Avatar i bez tego 3D byłby fajnym filmem.

Moim skromnym zdaniem nie jest to jakaś wybitna technologia i po obejrzeniu kilku sekund bez okularów to zasada wyświetlania jest podobna jak kiedyś, z tymi śmiesznymi , gazetkowymi okularami.

Sceny statyczne wychodzą nieźle ale już dynamiczne, z żywym aktorem w tle, nie zawsze.

Dla mnie ten obraz byłby w stanie udźwignąć każdy telewizor LCD, gdyby tylko można było wgrać nowy firmware. Ale wtedy nikt by na tym nie zarobił a tak TV od Sony 52" będzie kosztować około 10 tysięcy złotych plus 120 euro za okulary (też Sony).

Poza tym nie każda gra będzie w 3D wyglądać tak samo fajnie, no i kino a TV to też zupełnie inne wrażenia.

 

Garam, chyba trzech obrazków obok siebie, tyle naliczyłem ^_^

Edited by da$io
Link to comment

Byłem dzisiaj na Avatarze i jedna rzecz mnie zaciekawiła: czy okulary niezbędne do oglądania filmu są produkowane w jakiś inny sposób? Do tej pory (nie licząc jednorazowego seansu w IMAXie) spotykałem się tylko z pseudo okularami z jednym okiem czerwonym i drugim niebieskim.

  • Upvote 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.