Jump to content

GTA:San Andreas


Blaise

Recommended Postslogo.png

 

 

7fd24524d8ddaf6a.png

 

 

 

 Wydawca: Rockstar Games
Producent: Rockstar North

 

Silnik gry: Render WarePlatformy: PlayStation 2, Xbox , PC , Mac OS X , Xbox 360Data wydania: PlayStation 2 ( 26 października 2004 w USA , 29 października USA i Australia ) Xbox i PC ( 7 czerwca 2005 w USA i 10 czerwca w Europie ) Xbox 360 ( 20 października 2008 )Gatunek: Przygoda-AkcjaNośnik: DVD ( PS2, Xbox , PC) Download ( Xbox 360 )

 

Rankingi wiekowe :

- PEGI : 18+

- BBFC : 18Temat na forum : KLIKOceny :

- PSX Extreme # 88 - ocena- 10 na 10 ( recenzent Myszaq )

-GRY- On-Line 96 / 100

-CD Action 9+/10Wersja językowa :

- Polska wersja językowa tylko na PCOkładki:

 

Wersja na Xboxa :

GTA%20SanAndreas.jpg

 

 

Okładka wersji na PS2 :

box-l.jpg

 

Wyniki sprzedaży :

- 9 dni po premierze do rąk klientów trafiło ponad milion kopii gry.

- 3 marca 2005 roku Rockstar poinformowało o sprzedaniu ponad 12 milionów kopii gry.

- Łącznie sprzedano ponad 21 milionów kopii gry .

 

 

 

Edited by blazej10
Link to comment
  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

dc8abe130446b15a.png 

 

Główny bohater: Carl 'CJ' Johnson. Po śmierci brata ucieka do Liberty City. Wiadomość o śmierci matki ściąga go do Los Santos. Głos podkładał mu
Young Malay

63de258afebbc1fam.png

 

 

Bohaterowie drugoplanowi :- Oficer Frank Tenpenny- skorumpowany oficer policji z Los Santos. Jest zamieszany w handel narkotykami i śmierć matki CJ-a. Jest członkiem C-R-A-S-H-U ( wydział do walki z grupami przestępczymi w Los Santos. Głos podkładał mu

c342a9925f673d0cm.png

 

- Oficer Eddie Pulaski - skorumpowany oficer policji z Los Santos, lojalny wobec oficera Tenpennego. Członek C-R-A-S-H-U. Pulaski ma korzenie w Polsce i i jest rasistą ( tekst o taksówkarzu na początku gry ). Głos podkładał mu Chris Penn

30a5d1f704a5f609m.png

 

- Melvin 'Big Smoke' Harris- Jeden z najważniejszych członków gangu Grove Street Families. CJ spotyka go w swoim domu, którego pilnował pod jego nieobecność. Jak sam o sobie mówi czyta dużo poezji.

fe83cf4981c76118m.png

 

- Sean 'Sweet ' Johnson- Brat CJ-a i jeden z najważniejszych członków gangu Grove Street Families. Brat CJ-a. Ma mu za złe ucieczkę z LS po śmierci młodszego brata, Briana. Miał problemy z pozbieraniem się po śmierci matki i na początku nie ufa CJ-owi.

b7dacdd8b628fd8dm.png

 

- The Truth - Stary hipis posiadający plantację marihuany na Leafy Hollow. Powiązany z Tenpennym. Nie dowiadujemy się jak ma na imię .

633ef53b60e59069m.png

 

- Catalina - Główna antagonistka w GTA III, przez pewien czas dziewczyna CJ-a. Jest agresywna i zaborcza, kuzynka Cesara Vialpando. To on skontaktował CJ-a z tą niebezpieczną kobietą.

02428672c279e625m.png

 

- Wu Zi Mu 'Woozie' - Niewidomy szef Triady. Dzięki swojemu niezwykłemu szczęściu obronną ręką wychodził z największych opałów. Początkowo CJ go nie lubił, ale wraz z rozwojem fabuły zmienił zdanie o ' Lucky Mole'

506c10872eafcaa0m.png

 

- Jizzy B. - Jedna z osób odpowiedzialnych za handel narkotykami w San Andreas. Najważniejszy alfons w San Fierro, rezydujący w swoim klubie w tym mieście.

2ff9b3d7d4e98abem.png

 

- 'T-Bone' Mendez - Jedna z osób odpowiedzialnych za handel narkotykami w San Andreas. Przywódca gangu San Fierro Rifa, nieufny i podejrzliwy.

4fd8de1e1e908d99m.png

 

- Mike Toreno - Tajny agent rządowy ,który zleca CJ-owi wiele niebezpiecznych misji.

Carla traktuje jak chłopca na posyłki, ma wiele koneksji .

0e5034b742f585cfm.png

 

- Ken 'Rosie' Rosenberg-prawnik znany z GTA: Vice City. Pracuje dla mafii Leone. Z rozwoju wydarzeń w Vice City wiemy, że uzależnił się od narkotyków. Jest łącznikiem między mafiami w San Andreas.

94d41d10b9bc26b5m.png

 

- Kendl Johnson- Siostra Carla Johnsona i dziewczyna Cesara Vialpando. Często kłóci się ze Sweetem i CJ-em. Szczególnie Sweet ma jej za złe wybór chłopaka. Nie pojawia się często w grze .

c627abffce5781cb.png

fa33d6804eb6361cm.png

 

- Lynce 'Ryder' Wilson- Kolega CJ-a ze szkolnej ławki,jeden z najważniejszych członków Grove Street Families. Ryder jest narkomanem i niebezpiecznym zabójcą. Wielokrotnie CJ przekona się o jego skłonności do używek. Jest bardzo podobny do rapera Eazy-E.

b8c704581cfa4496m.png

 

- Jeffrey 'OG Loc '- Po wyjściu z więzienia próbuje zrobić karierę w branży muzycznej i oczekuje pomocy CJ-a. OG marzy o karierze raperskiej, jednak nei ma talentu . Dzięki CJ-owi zaczyna odnośić pierwsze sukcesy .

44c60daba5799c60m.png

 

-Cesar Vialpando - Chłopak Kendl, kuzyn Cataliny , przywódca gangu 'Varriors Los Santos Aztecas'. Jego drugą miłością po Kendl są low-ridery i samochody.

Edited by blazej10
Link to comment

d3749c37bd940e39.png

Akcja gry rozgrywa się w tytułowym San Andreas. Jest to fikcyjny stan USA, będący połączeniem Nevady i Kalifornii. Jego obszar jest ponad trzykrotnie większy niż obszar miast w GTA : Vice City lub GTA 3 . Na teren gry składają się trzy metropolie : Los Santos, San Fierro, Las Venturas oraz dwie otwarte połacie terenu : pustynia oraz wioski .

Mapa San Andreas :

samappackages.th.jpg8bacddfdc295a984.png- Ogarnięte wojną gangów, stylizowane na Los Angeles, Los Santos jest pierwszym miastem, które zwiedzi CJ w tym GTA. Pochłonięte wojnami gangów oraz handlem narkotykami biedniejsze dzielnice mocno kontrastują z bogatym centrum ( Downtown).W Los Santos znajduje się duży port lotniczy położony na południu miasta. Również w południowej części znajduje się Centrum konferencyjne, miejsce spotkań biznesowej elity LS . W Pershing Square znajduje się Los Santos Police Department oraz Urząd Miasta . Dzielnicę Mulholland zamieszkują sławni i bogaci ludzie z Los Santos . Miasto posiada dwie stacje kolejowe - Unity Station oraz stacja w Market. W tym mieście można odnaleźć największy w mieście park -Veldant Bluffs z obserwatorium na szczycie.

Centrum miasta oraz Aleję Sław odwiedza wielu turystów. Są to najbezpieczniejsze miejsca w Los Santos nieogarnięte wojną gangów. Wystarczy jednak zboczyć z tego kursu aby znaleźć się w tak niebezpiecznych miejscach jak Ganton lub Jefferson . Na ulicach co rusz wybuchają strzelaniny, często można zaobserwować kradzieże aut oraz pobicia. W dzielnicy Ganton znajduje się siłownia i klub bokserski w jednym .

Ganton :

19656034dp5.th.jpg

Diabelski Młyn na promenadzie na Santa Maria Beach ( południe LS )

gallery65qv.th.jpg

 

Edited by blazej10
Link to comment 

1905205a15454e4a.png- To miasto wzorowane jest na San Francisco. Pagórkowate tereny i budynki będące w ostatniej fazie renowacji po trzęsieniu ziemi, które faktycznie nawiedziło San Francisco tworzą krajobraz najmniejszej z 3 metropolii. W mieście znajduje się również port lotniczy Easter Bay Arena . W San Francisco znajduje się most Golden Gate, który został odzwierciedlony w grze. Most Gant Bridge, bo o nim mowa, łaczy San Fierro z miasteczkiem Bayside. Po mieście poruszają się tramwaje, tak mocno kojarzone z San Francisco.

W grze również znalazło się miejsce dla chinskiej dzielnicy ( Chinatown ). Rejon Easter Basin to nie tylko doki, ale również baza marynarki wojennej, w których zacumowane są dwa okręty, jeden z nich z wraz z biegiem fabuły zwiedzimy. Centrum finansowe maista i Downtown jest bardzo rozbudowane i nowoczesne.W mieście toczy się wojna pomiędzy chińską triadą i gangiem Trans Nang, również ugrupowanie San Fierro Rifa nie pozostaje bierne. Jedną z bezpieczniejszych dzielnic jest Hashburry, zamieszkiwana głównie przez hippisów. Jednostka policji z SF nosi nazwę San Fierro Police Department , nawiązanie do San Francisco Police Department (w obu przypadkach skrót taki sam- SFPD )Most Golden Gate :sanfierron.th.jpg

 Również most Golden Gate :


00gta1comet20vx.th.jpg

 

 

 

816e69eb5111d681.png- Miasto wzorowane na Las Vegas. Wybudowane na środku pustyni po to, aby skusić podróżnych do wydania fortuny. A jest gdzie wydawać, bo wzdłuż głównej ulicy The Strip ( pierwowzór to Las Vegas Strip ) ulokowana jest większość kasyn. Nie jest nowością na ulicy widok sobowtórów Elvisa Presleya i najdroższych samochodów.

 

Las Venturas posiada trzy stacje kolejowe oraz międzynarodowe lotnisko Las Venturas International Airport i połączenia drogowe z SF i LS . Dookoła miasta znajdują się osiedla domków jednorodzinnych , ale północną dzielnicę Prickle Pine zamieszkują bogatsi ludzie mający dostęp do pola golfowego .

 

Las Ventutas Police Department to oczywiste nawiązanie do Las Vegas Police Department ( znów w obu przypadkach LVPD ) . Jednym z ciekawszych obiektów jest stadion, na którym rozgrywają się wyścigi motocrossowe. Oprócz ulicy The Strip, kolejną wartą odnotowanią arterią jest Old Venturas Strip wzdłuż której umiejscowione są jakżeby inaczej, hotele, kasyna i bary ze striptizem.Jedno z kasyn :

750pxgtasalasventurascaba4.th.jpg

 

The Strip LV :

samp030hr3.th.png

Edited by blazej10
Link to comment 

Tereny poza miejskie i pustynia

 

 

Oprócz trzech metropolii w tym GTA pojawiły się tereny łączące, które wraz z biegiem gry odkryjemy, przemierzymy i wypełnimy misje.

 

Ogólna charakterystyka terenów poza miejskich (wioski, tereny uprawne , hrabstwa i miałe miasteczka )

 

Tereny poza miejskie różnią się od miast mieszkańcami, pojazdami oraz infrastrukturą. Spotykamy tutaj rolników, ciągniki i kombajny, nieuczęsczane drogi, stare motele. Duże, otwarte połacie terenu które przyjdzie nam zwiedzić są próba oddania sennych, amerykańskich, konserwatywnych wiosek i małych miasteczek. Przy wielu domach znajdziemy zatknięte amerykańskie flagi a w więkoszości samochodów i motorów jako radio domyślne ustawione jest radio K-Rose, w którym puszczana jest muzyka country.

 

Najwyższa góra w grze, Mount Chilad, znajduje się na terenie hrabstwa Whetstone. Góra zajmuje ponad połowę całego hrabstwa, a jedynym miasteczkiem w tym hrabstwie jest Angel Pine.

Układ większości miasteczek położnych na terenach pozamiejskich jest nieskomplikowany.

 

W hrabstwie Tierra Robada ( hiszp. Ziemia Ukradziona ) w miasteczku Las Barrancas znajduje się oryginalny hotel z namiotami tipi.

 

Hrabstwo Red County przecina autostrada łącząca Los Santos i Las Venturas. Znajdują się tam cztery miasteczka Blueberry, Dilimore, Montogomery i Palomino Creek.

 

 

Flint County to słabo zaludniony obszar z okrytym aurą tajemniczości miejscem nazwanym Back o Beyond.

 

Bone County

Mimo,że Bone County również jest hrabstwem warte jest szerszego opracowania z uwagi na krajobraz. To hrabstwo stworzono na wzór pustyni Nevada. Bone County znajduje się na północy San Andreas granicząc z LV, Tierra Robada oraz Red County. "Stolicą'' hrabstwa jest miasteczko Fort Carson, do którego przyjeżdzają miłośnicy UFO. W Bone County znajduje się też Area 69 ( nawiązanie do faktycznej bazy Area 51, umiejscowionej na pustyni ) Podobno w tej bazie przetrzymywani są Obcy, a CJ oczywiście odwiedzi to miejsce tylko że w innym celu. Kolejnym wartym odnotowania i zwiedzenia miejscem jest radar 'The Big Ear'.

 

Back o Beyond ( miejsce warte sprawdzenia w Flint County) :

00gta1screen1297qu.th.jpg

 

Area 69 ( baza wojskowa ) :

gjgrf6.th.png

Big Ear :

thebigeargc3.th.jpg

Lasy, niezidentyfikowane hrabstwo, możliwe że Red County. Co się w nich kryje ? :

bigfoot9si.th.png

Edited by blazej10
Link to comment

FABUŁA Bossem gangu jest brat CJ-a, Sean 'Sweet' Johnson ( na obrazku za siedzeniem pasażera). Na siedzeniu pasażera siedzi Big Smoke a obok Sweeta siedzi Ryder- również bardzo ważne osoby w GSF. Główną lokalizacją i centrum jest dzielnica Ganton, na której mieszka CJ, Sweet i Ryder. Smoke mieszka na terytorium gangu Ballas, bo jak powiedział CJ-owi dostał tamten dom w spadku po ciotce, a Grove Street nosi w sercu.

 

Zielone barwy to znak firmowy ekipy z Ganton. Kiedyś byli bardzo mocni, ale rozprzestrzeniająca się narkotykowa fala, dotknęła GSF. Teoretycznie nie zajmują się handlem narkotykami i są im przeciwni, ale na terenie Ganton i innych dzielnic kontrolowanych przez Grove Street często można spotkać dillera.

 

Uzbrojenie to pistolety 9 mm i Tec-9. Głównym dostarczycielem broni i amunicji jest Emet, który z biegiem czasu ustępuje innym handlarzom broni.

 

Grove jest dotknięte wewnętrznym kryzysem, podzielone na 3 odłamy:

 

-The Boulevard Sevilla Family

 

-Temple Drive Family

 

-Grove Street

 

"Przyjaźń"

 

- Varriors Los Aztecas - z uwagi na przywódcę gangu, Cesara Vialpando, jednak zamiast określenia przyjaźń pasuje w tym wypadku - rozejm.

 

-Mountain Cloud Triads- przywódcą jest Woozie, gang jest do CJ-a nastawiony pozytywnie i przyjacielsko.

 

-Red Gecko Tong- przywódcą jest Ran Fa Li, obojętni w stosunku do Carla, kilkukrotnie współpracowali ze sobą.

 

"Kosy"

 

-Ballas-Tutaj określenie nienawiść doskonale oddaje wzajemne animozje między tym gangiem a Grove.

 

-Los Santos Vagos- Są negatywnie nastawieni do Grove, ich tereny sąsiaduja z terenami zajmowanymi przez "Zielonych" w związku z czym często wybuchają utarczki

 

 

Członkowie Grove Street Families

gta-san-andreas-61-1.jpg

 

 

 

 

Uwaga! W tej części mogą znaleźć się szczegóły dotyczące fabuły i rozwoju wypadków w grze GTA: San Andreas.


Los Santos International Airport, 1992


 

Carl 'CJ' Johnson przylatuje do rodzinnego Los Santos na pogrzeb matki. Uciekł do Liberty City przed pięciu laty po tragicznej śmierci swojego młodszego brata Briana. Tuż po przylocie namierzają go skorumpowani policjanci z oficerem Frankiem Tenpennym na czele . Tenpenny jest przywódcą C-R-A-S-H-U . Policjanci wrabiają go w zabójstwo oficera oficera Pendelbury'ego, którego tak naprawdę zamordował Tenpenny. CJ dostaje zakaz opuszczania Los Santos i będzię musiał wielokrotnie narażać swoje życie nie tylko dla przyjaciół, ale nawet i C-R-A-S-H-U .

 

Policjanci zostawili mu tylko trochę pieniędzy i wyrzucili na terytorium wrogiego gangu, Ballasów. Po przybyciu do rodzinnego domu okazuje się, że cały czas zajmował się nim Big Smoke. Nie ma żalu do CJ-a, że ten opuścił rodziną okolicę i swój gang Grove Street Families . Johnson udaje się na pogrzeb swojej matki gdzie spotyka brata Seana i siostrę Kendl , i starego przyjaciela Rydera. Sweet pokazuje CJ -owi jak bardzo nisko upadł ich rodzinny gang. Wyparci z dawnego terytorium są osaczenie przez wrogich Ballasów i Meksykanów. Wprawdzie Carl nie planował zostać dłużej niż tylko na ceremonię pogrzebową, ale postanawia pomóc w odbudowie gangu i odnaleźć zabójców matki.

GANGI I ORGANIZACJE PRZESTĘPCZE
San Andreas jest ogarnięte wojnami gangów, policja a w szczególności C-R-A-S-H również nie jest krystalicznie uczciwa. W tej części kompendium zamieszczę te najważniejsze i te mniej ważne organizacje przestępcze oraz gangi .


 

Grove Street Families

 

 

gta-san-andreas-l.jpg

 

 

Edited by blazej10
Link to comment

Ballas906978-ballas_super.jpg

 Ballas to główni rywale Grove Street Families, występujący tylko w Los Santos. Mają rozległe powiązania i wiele terenów ( ang. hood ) na których to oni stanowią prawo.


Ich domniemanym szefem ( nie pojawia się w grze, jedynie o nim słyszymy, jest Morre Ballas.) W stosunku do CJ-a i innych członków GSF od razu otwierają ogień.

 

Podstawową bronią pisotolety kalibru 9 mm i Uzi micro SMG. Ubierają się na biało-fioletowo i zajmują tereny w pobliżu centrum miasta( Temple, Idlewood) oraz w bezpośprednim sąsiedztwie Vagos i Grove.

 

Ich głównym zajęciem jest dystrybucja oraz produkcja narkotyków. Posiadają dwa odłamy, jednak w przeciwieństwie do GSF nie są te odłamy w stanie wzajemnej wojny tylko współpracujące ze soba. Ballas Front Yard odpowiedzialni są za narkotyki i prowadzenie działań przeciwko Grove natomiast Front Yard zajmuje się zdobywaniem i utzymywaniem terytoriów oraz rekrutacją nowych członków."Przyjaźń"

 

-Rosyjska Mafia, z która prowadzą interesy narkotykowe oraz u której zaopatrują się w broń. Powoli wprowadzają gości ze wschodu do USA.

 

- C-R-A-S-H - Skorumpowany oddział policji mający wielką władzę w mieście oraz środki z kasy podatników

 

-Los Santos Vagos- Brak konfliktu interesów oraz wspólny wróg, Grove , zjednoczyły oba gangi.

 

-San Fierro Rifa- Współpracują z tym gangiem, wspólnie prowadzą narko-biznes w San Fierro

 

-Syndykat Loco- Jedna z największych grup przestępczych w SA, w jej skład wchodzi wielu ludzi, nawet takich których CJ nie podejrzewał.

 

"Kosa"

 

-Grove Street Families-Wzajemne animozje oraz chęć zmiecenia największego doprowadzają do nienawiści między oboma ugrupowaniami.

Edited by blazej10
Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.