Jump to content

Jaka będzie następna generacja?


Mendrek

Recommended Posts

To pytanie warto sobie zadać w obliczu wielu zjawisk, które obecnie rewolucjonizują branżę naszych gier. Obecna generacja bardzo mocno odmienia skostniałą nieco formułę grania na konsoli. Zaczynając od pełnoprawnego online i wszystkimi tego konsekwencjami (patch'e, pseudo-DLC'ki, online pass'y), po "scasualowienie" samych gier (kult łatwych fps-ów drużynowych, kontrolery ruchowe, auto-heal). W pewnym jednak sensie, to wszystko jest też pewnym poligonem testowym dla tego, co będzie w przyszłości priorytetem dla konsol następnej generacji. Najbardziej dochodowe pomysły zostaną oczywiście zostawione i rozbudowane, a inne umrą śmiercią naturalną. My też pośrednio mamy wpływ na to, co stanie się z branżą. I tu warto np. rozbić pytanie główne, na kilka składowych. np.

1. Czy casuale staną się tak silną grupą docelową, że core gamers będą musieli czekać sporo czasu na dobry tytuł?

2, Czy moda na fps-y sprawi, że innowacyjne gry przestaną być robione przez wielke studia? A może w końcu moda się skończy, jak na gry muzyczno-rytmiczne?

3. Co z kontrolerami ruchowymi? Staną się standardem w następnej generacji zastępując zwykłe pady, a może nadal będą robiły jako fajny bajer na imprezę?

4. Czy 3D stanie się obowiązkowym formatem, czy w obliczu dzisiejszego przesytu jednak będzie pełnić rolę "fajnego dodatku"?

5. Czy jest szansa by wszystkie choroby toczące naszą generację - patch'e, dlc-ki na płytach, online pass'y zostały uleczone, a nasza subkultura mogła coś w tej kwestii zaprotestować?

Takich pytań możemy sobie zadawać dużo, i zachęcam byśmy je tu umieszczali i wspólnie na nie odpowiadali. A nuż, coś kreatywnego z tego powstanie, a ktoś za kilka (kilkanaście?) lat przy premierze nowych konsol zostanie okrzynięty forumowym wizjonerem? ;)

Link to comment

5. Czy jest szansa by wszystkie choroby toczące naszą generację - patch'e, dlc-ki na płytach, online pass'y zostały uleczone, a nasza subkultura mogła coś w tej kwestii zaprotestować?

 

Haha obstawiam, że patche, dlc, łatki, online passy etc. dopiero teraz/w next genach pierd.olną z podwojoną siłą. To co teraz jest to tylko przedsmak tego co będzie w następnej generacji.

 

Ba założę się, że jeszcze będzie się tęskniło za obecną generacją i obecną sytuacją z dlc i patchami ;]

Edited by SłupekPL
Link to comment

Nie zdziwi mnie jak gry będą sprzedawane po kawałku, a skompletowanie całości będzie kosztować więcej niż obecnie. Sklepy dostają ekskluzywne skiny postaci, czy bronie, w przyszłej generacji pewnie będą to już całe levele. Online passy pewnie przekształcą się w single passy (już chyba ma być coś podobnego w Rage). Produkcja gier prawdopodobnie się wydłuży i wydawcy bojąc się porażki jeszcze bardziej będą stawiać tylko na sprawdzone marki. Interakcja z otoczeniem nadal będzie biedna, a przestrzelenie kartonu gdzie przez dziurki będzie przebijać się promień światła to będzie prawdziwa rewolucja.

Link to comment

1) Dystrybucja sieciowa będzie jeszcze ważniejsza niż teraz. Będzie coraz więcej ciekawych gier, jeszcze więcej DLC, online passów, single passów. Gry w postaci serialu staną się popularne. Sony wreszcie zadba o cywilizowaną usługę z płatnym abonamentem.

 

2) Coraz więcej gier będzie miało multi, a nawet zintegrowany single z multi.

 

3) Pierwsze gry będą wyglądać jak nextgenowe demka technologiczne od Epic i Crytek. Mówię o czołowych devoloperach.

 

4) Gry będą droższe w produkcji i bogatsze w szczegóły (grafika), a co za tym idzie będą krótsze, a wydawcy będą stawiać na znane od lat marki. Na konferencji Sony przy zapowiedzi PS4 możemy zapomnieć o nowych IP. Exów od thirdparty już praktycznie nie będzie.

 

5) MS dalej będzie rozwijać Kinecta w postaci jakiejś nowej zintegrowanej kamerki z konsolą, a Sony także pójdzie tą drogą.

 

6) Znów grafika pójdzie do przodu, zniszczalne środowisko będzie bardziej popularne, AI nie ulegnie znacznej poprawie.

 

No dobra zabawiłem się w wizjonera.

Edited by MajorZero64
Link to comment

Co do tych braków nowych ip to się nie zgodzę. Właśnie sądzę, że na początku nowej generacji dostaniemy wysyp nowych ip (od znanych deweloperów), w które następne ich części będziemy się zagrywać przez całą następną generację. W końcu graczom HC (a wydaje mi się, że na początku do nich kierowana jest nowa generacja) wystarczy jaka ekipa robi daną serię, aby już wiedzieć czy warto się interesować danym tytułem, a nie to czy jest to kolejna cześć ich ulubionej serii (i tak np. fani PS wiedzą, że wszystkie gry od ND to prawdziwe diamenty; fani M$ mają pewność że wszystkie gry od Turn10 to świetne ścigałki, a wszyscy gracze są na 99% pewni, że R* robi tylko bdb sandboxy i bez znaczenia czy będzie się nazywał RDR2 czy Przygody Wojtka Farmera). W ogóle nawet samo UBI jakiś czas temu mówiło, że z punktu czysto finansowego najlepiej nowe ip robić/wydać podczas rozpoczęcia się nowej generacji. A nowe marki, nad którymi pracują już ludzie z Sucker Punch czy Guerrilla Games, to wątpię, żeby zmierzały jeszcze na PS3 ;) . Ale to nie znaczy oczywiście, że znane z tej generacji marki (typu Uncharted czy Gearsy) zostaną porzucone, w końcu nie zabija się kury znoszącej złote jaja.

 

A co do braku ex'ów od third party to się zgodzę. Sądzę, że M$/Sony będą stawiali bardziej na wykupywanie jakiś ekskluzywnych dodatków czy jak już czasowej wyłączności niż wykupywaniu całych marek. No chyba, że Sony zaś przyjebie trudną architekturą sprzętową (albo/i się znowu spóźni rok) i wydawcy zaś na początku będą woleli robić tylko na konsole od M$.

Link to comment

Wątpię by Sony znów bawiło się w "cella". Vita i słowa ludzi z Sony pokazują, że wyciągnęli wnioski i nie będą już się bawić w kosmiczną architekturę i skupią się w dostarczeniu konsoli przyjaznej developerom. Mam nadzieję, że konsole będą jeszcze bardziej otwarte i będzie więcej niespodzianek jak ze Steamworks na PS3.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.