Skocz do zawartości

Upadek formatu 3D?


waldusthecyc

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tak - podsumowując rok 2012: miałem okazję pooglądać 3D na kilkunastu mocnych modelach TV. Od 103-calowej plazmy Panasonic za blisko pół miliona złotych po 32-calowy telewizor LCD Samsunga. Mimo tego nie do końca wierzyłem w ten format. W mojej opinii brakuje przede wszystkim contentu - to maiło nas zalewać tonami, filmy, gry, programy, transmisje sportowe. A patrząc na np. wypożyczalnie video i filmy 3D Bluray można odnieść wrażenie, że format ten nadal jest "ciekawostką".

 

Obecnie mamy 3 lata od czasu pokazania formatu 3D BD. I jakby idealnie wyciągając ze mnie to co myślę, pojawił się taki oto wpis na blogu Multi-Blog.pl:

 

 

Czy 3D umiera?

 

 

17 grudnia 2009 roku Blu-ray Disc Association pochwaliło się nowym standardem Blu-ray 3D. Świat nie wstrzymał oddechu, ale został zaciekawiony. Producenci filmowi i wydawcy zaczęli liczyć przyszłe miliony. Czyżby ta rewolucja miała skończyć się szybciej niż sądzili?

Przez ostatnie dwa lata producenci sprzętu elektronicznego wmawiali nam, że 3D to przyszłość, która już nadeszła. Co najważniejsze, podkreślali, że absolutnie nigdzie się nie wybiera. Wiele osób w to powątpiewało. Wszak 3D pojawiało się w kulturze masowej już wielokrotnie i zawsze przemijało jak ciekawa, ale na dłuższą metę dość nudząca moda. Największe zainteresowanie takim formatem pojawiło się w latach 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Zawsze wiązało się to z nowymi technologiami. Na początku XXI wieku to IMAX, kina 3D z okularami polaryzacyjnymi i wreszcie trójwymiar w zaciszu własnego domu

 

To właśnie ten ostatni aspekt był prawdziwie rewolucyjny. Blu-ray 3D sprawił, że wysokiej jakości trójwymiar trafił pierwszy raz pod strzechy. Rozdzielczość i jasność obrazu lepsza niż w kinie, możliwość zrobienia przerwy w dowolnej chwili, gdy tylko najdzie nas ochota na więcej prażonej kukurydzy i własna wideoteka na wyciągnięcie ręki. Marzenie! W roku 2010 było ono widoczne na każdym kroku. Targi takie jak IFA czy CES były naszpikowane trzecim wymiarem po sufity. Praktycznie każdy producent stawiał właśnie na 3D.

Na początku zeszłego roku było podobnie. Ale coś zaczęło się zmieniać. Intensywność promocji 3D malała. We wrześniu, na targach IFA 2011, trójwymiar nie był już tak silnie eksponowany. W zasadzie tylko LG stawiało na niego wszystkie karty. Musiało, bo producent był w środku walki o popularność swoich pasywnych telewizorów Cinema 3D.

 

Swoje dwa grosze dodała jeszcze Toshiba, prezentując telewizor ZL2 nie wymagający używania okularów. Pozostali producenci zaczęli skupiać się na innych aspektach.

W tym roku widać to jeszcze wyraźniej. Na CES 2012 królowały aplikacje internetowe, łączność z urządzeniami mobilnymi i technologie przyszłości, głównie OLED. Na prywatnych imprezach i konferencjach producentów było tak samo. Podczas warszawskiego spotkania z dziennikarzami, LG chwaliło się nowymi telewizorami i stawiało nadal na 3D. Ale już Panasonic promował głównie funkcje sieciowe i nowy design, Sony podkreślało dostępność nowych widgetów sieciowych, a Samsung chwalił się w Pradze sterowaniemza pomocą głosu i gestów.

 

Sytuacja 3D się zmieniła. Dzisiaj w zasadzie tylko koreańska firma LG podkreśla na każdym kroku jak bardzo istotny jest trzeci wymiar w nowym telewizorze. I to nie dlatego, że to najlepsza funkcja ich paneli, ale z powodu odmienności konstrukcji LG od konkurencji. Ten producent używa pasywnych okularów, co odróżnia go od większości rywali.

Nie oznacza to oczywiście, że 3D już odchodzi w zapomnienie. Blu-ray 3D jest formatem młodym i raczej nie umrze w ciągu najbliższych lat. Bardzo szybko staje się jednak czymś zwyczajnym, nie wartym dodatkowej uwagi.

Dla mnie jest jasne, że nawet jeśli producenci telewizorów nie zrywają swojego związku z 3D, to nie zamierzają też wybierać się z nim na miesiąc miodowy

- pisze Grant Clauser z magazynu Elecrtonic House i nie sposób się z nim nie zgodzić. Prawie każdy nowy telewizor ze średniej i wysokiej półki wspiera standard 3D, ale mało który jest jeszcze promowany głównie tą funkcją. Obecnie wydaje się królować model sprzedaży taki jak u Samsunga - ciągle coś nowego. Ten producent praktycznie co roku pokazuje nową wizję telewizora. 3D jest traktowane dzisiaj tak jak każdy inny dodatek – musi być, ale już nie wystarczy. Trzeba ciągle dodawać coś nowego. Sterowanie gestem i głosem, otwartą przeglądarkę internetową, streaming multimediów do telefonu i tabletu… Byle tylko zainteresować czymś świeżym.

Tak więc 3D nie umiera, ale też nie napędza sprzedaży tak jak jeszcze półtora roku temu. Powoli staje się czymś tak oczywistym, jak pilot zdalnego sterowania. Moim zdaniem to dobrze. Teraz wreszcie klient może spokojnie zdecydować czy mu się ten przestrzenny efekt podoba, czy nie. Szum marketingowy nakierowany na trzeci wymiar nie wmawia mu na siłę, że to rewolucja, w której musi wziąć udział.

 

Mam tylko nadzieję, że ochłodzenie zapału producentów i wydawców nie doprowadzi do separacji. Szkoda by było, bo nawet jeśli 3D jest tylko dodatkiem, to od czasu do czasu nawet dość ciekawym.

 

Odnośnik do komentarza
Gość aphromo

3 sprawy , dobry TV 3D jest drogi, dobry materiał to praktycznie tylko filmy i gry, i na koniec - kwestia przyzwyczajenia i zdrowia, jednych boli głowa, innym 3D do szczęścia nie jest potrzebne,niektórzy nie chcą okularów do oglądania i koniec kropka, np. ja. Co innego założyć w kinie na półtorej godziny, i oddać pani, co innego oglądać 3 godziny w domu, do tego musisz mieć parę par dla rodziny. Czyli kasa kasa i kasa. U nas jest cienko, jeśli chodzi o telewizję, nawet z sygnałem HD, to co dopiero o 3D mówić. Jedyne dobre combo to z PS3, bo w grach to kozacko wygląda i naprawdę robi różnicę,sam jeśli miałbym kupować TV z 3D to głównie pod to. A na ten moment, to taki bajer, i tyle.

Odnośnik do komentarza

ja myślę, że mamy do czynienia z uśpieniem, a nie upadkiem formatu;

filmy, które miałem na bd i były w 3d, najczęściej oglądałem w 2d. nie lubię tych okularów i pomimo braku bólu głowy czy innych przypadłości, drażnią mnie; to też powód, dla którego rzadziej zaglądam do kina, bo coraz więcej filmów jest tylko w 3d wyświetlanych; na ogół w marnym 3d;

gry to inna historia; chętnie bym się pobawił, ale teraz unikam; spadek rozdzielczości obrazu, idący za uruchomieniem 3d, sprawia, że strzelanki są niegrywalne; trochę ciorałem w killzone i resistance w 3d, ale traktowałem to jako ciekawostkę, do pewnego czasu atrakcyjną do tego stopnia, że zapominałem o tym, że mam problemy z dorzeniem czubeczka głowy wroga schowanego za murkiem, który to czubeczek mógłbym odstrzelić... jak 3d będzie hulać w 1080p to co innego;

telewizja w 3d to już w ogóle coś najzwyczajniej w świecie zbędnego; owszem, transmisja filmu dobrego w 3d jest ok, ale dziennik w 3d? żeby mi się te kaczyńskie, macierewicze i inne palikoty z butami do pokoju ładowały przez szybkę tv? no, thanks! sportu ogądać w 3d też sensu nie widzę...

 

uruchomienie standardu bezokularowego, poprawienie rozdzielczości obrazu 3d oraz maksymalna redukcja crosstalkingu może przyczynić się do wzrostu zaintresowania tematem, ale raczej większą rewolucją na rynku okaże się upowszechnienie technologii OLED niż 3D

Odnośnik do komentarza

Dla mnie 3D to taki zbędny dodatek, który robił na początku furorę bo był nowością, widzieli też Avatara i ludzie jarali się, że im wyskakuje coś z pudła. Osobiście następny telewizor również kupuję bez 3D bo taniej wyjdzie, a mi to do szczęścia to nie potrzebne, zresztą nie chcę wyglądać jak idiota siedząc w domu i gapiąc się w TV poprzez te śmieszne okularki.

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Da się kupić, to nie żaden problem. Nie jestem maniakiem co musi co roku kupować nowe pudło bo wyszła nowa seria.Zadowolę się i nawet starszymi modelami,ofc w granicach zdrowego rozsądku.

Serio jak widzę fajny telewizor w MM i patrzę na cenę to sobie myślę, no ok gdyby wywalić te 3D i parę innych bzdetów to byłby jeszcze tańszy, na co mi płacić za coś w nigdy nie będę używał.

Edytowane przez Paliodor
Odnośnik do komentarza

cena telewizora z 3d dziś < cena telewizora bez 3d 2 lata temu

wiec nie mowi, ze placisz ekstra, za cos, czego nie uzywasz... to jest standard juz, a nie funkcja ekstra

 

Standard który nikomu jest nie potrzebny, a bynajmniej 90% społeczności, więc po co płacić ekstra za coś co nie będzie się używało, za coś o czym się już praktycznie nie mówi.

Odnośnik do komentarza

Mnie 3D ogólnie rozczarowało, efekt praktycznie zupełnie mi się nie podoba. Też kupując w przyszłości TV wolałbym, żeby był nowoczesny, ale pozbawiony tego ustrojstwa i dzięki temu odrobinę tańszy.

 

Dokładnie się z tym zgadzam.

 

 

Współlokator kupił niedawno LG 55" 3D, jaranko trwało z tydzień, przychodzili znajomi podziwiać to cudo, pooglądali parę filmów, pociupali w Killzone i cisza w temacie na razie.

Odnośnik do komentarza

ja tam będę bronił...

w radio masz AM i FM, a korzystasz tylko z drugich...

w laptopie masz touchpad, z ktorego nie korzystasz...

w kurtce masz haczyk/oczko/zawieszke, z ktore nie korzystasz...

w komorce masz pol tysiaca aplikacji, z ktorych nie korzystasz...

 

to pewien standard... jeszcze nie widzialem, zeby ktos sie smucil z tego tytulu, ze ma wiecej niz mniej;

a glupie powtarzanie: nie chce placic za cos, z czego nie korzystam to wybaczcie, ale chyba tylko dla betonow skonczonych argument... sprawdzcie ceny telewizorow na premierach danych modeli na przestrzeni ostatnich trzech lat; w sony tv 40'' 200 hz 3 lata temu kosztowal na premierze 9 tys zl, rok temu ponizej 4 tys; no do czego wy doplacacie, mozecie mi wytlumaczyc? placicie mniej, dostajecie wiecej!

 

@UP

koval, skończ waść, wstydu oszczędź (sobie i sołtysowi)...

mała opowieść... facet kupił ferrari, całe mnóstwo kucy pod maską, czerwone jak rozgrzany srom, świeże, pachnące, asfalt zwijało pod kołami - i jeździł nim raz do roku na święta do teściowej. teraz pytanie: coś nie tak było z autem, czy z facetem?

 

to, że już coś masz, to nie znaczy, ze masz tego używać przez 3/4 czasu... na początku zawsze jest szał psiochy, a potem zaczynamy korzystać z danego artykułu normalnie... jak wyjdzie fajny film na blu ray w "czy de" to sobie kolo obejrzy i będzie zacieszał... a gdyby tego TV 3D nie miał, to by mu żal poślady ściskał;

Odnośnik do komentarza

Mnie 3D ogólnie rozczarowało, efekt praktycznie zupełnie mi się nie podoba.

 

ooo to to właśnie. Chodzi o to, że sam efekt nie jest taki jak oczekiwałem. Chodzi mi o wrażenie 3d "wychodzące z ekranu". Tymczasem 90% tv 3d ma taki efekt 3d jakby oraz wchodził jeszcze głębiej do telewizora. Czyli to wygląda tak, jakbyśmy zaglądali do małego pudełka ukrytego w środku, a nie byli atakowani 3d na twarz na zewnątrz Taki efekt jak do tej pory widziałem tylko w kinie. Sam mam Panasonica 50" i naprawdę siedzę blisko TV aby mieć chociaż ułamek wrqżeń kinowych. Jeśli do tego dodamy okulary 3d które jakie są każdy widzi to nie dostaję tego czego oczekiwałem.

 

Do tego cały czas martwi mnie małą ilość contentu. Patrzę na zapowiedzi na przyszły rok i jakoś nie umieram z wrażenia, gdyż słyszę ciszę. Mamy super killer ex na PS3 Last of Us i mam nadzieję, że będzie w 3d (jak Uncharted), ale nie widzę wysypu tytułów, nie widzę również aby to się stawało standardem.

 

Filmów mało, do tego jedna czy dwie transmisje w tv w hd zrobione na odwal się. Oglądałem mecz polskiej reprezentacji w 3d przez 10 minut ale crosstalk był tak duży że miałem co najmniej 26 piłkarzy na boisku.

 

W moim przypadku było dokładnie tak jak w przypadku kolega @kovala czyli w sumie też tak jak w przypadku PS MOVE - tydzień jaranka i lipa. A przyszłość rysuje się czarno. Co do cen TV to niestety/stety @pepusz ma rację - ceny nie spadną, zostaną na tym samym poziomie czy z 3d czy bez. To jest standard i zuborzenie danego odbiornika o ten format spowodowałoby, że będzie się gorzej sprzedawać. Pamiętajmy, że takich jak my jest mało, ludzie się jarają że mają 4 wejścia hdmi pomimo że podpinają tylko dekoder kablówki do tv....

Odnośnik do komentarza

jak chce prawdziwe 3d to otwieram oczy i wychodzę z mieszkania. Kinowa/domowa technologia mnie męczy, nie potrafię się należycie skupić, bolą mnie oczy, a po 3h mam takie wrażenie jakbym 2dni nie spał,a co gorsza po 20min przyzwyczajam się do głębi obrazu i w ogóle nie dostrzegam tego całego 3d. Zupełnie zbędny bajer dla mnie.

Odnośnik do komentarza

Regularnie kupuję i oglądam filmy w 3D i tak jak byłem na początku tak i teraz jestem zadowolony.

 

To znaczy tak jeżeli chodzi o gry to niestety na obecnej generacji, 3D nie ma racji bytu. Grałem tylko chwilę, testowałem, troszkę jak kupiłem TV ale jednak na dłuższą metę to "meh". Nawet taki Motorstorm: Apokalipsa który zrobił na mnie największe wrażenie wolę jednak w 2D. Teraz tylko z ciekawości odpalam i zaraz wyłączam, ostatnio jak grałem w Crysisa 2 włączyłem i po 2 minutach wyłączyłem. Także jeżeli chodzi o granie to pasuję, zobaczymy czy na next genach powróci temat.

 

Jeżeli chodzi o filmy to tak; filmy fabularne te lepsze staram się kupować w 3D. Oczywiście najpierw leci seans w 2D dopiero potem w 3D (wyjątek ostatnio RE:A który kosi w 3D). Jak najbardziej jestem zadowolony (chociaż bez spuszczania jak na początku), przyjemnie sobie obejrzeć film w 3D pod warunkiem, że "robi". Szkoda, że na to nie ma reguły gdzie jest dobrze a gdzie ch,ujowo. Przykładowo ww RE: Afterlife który jest spierd.oliną filmową ale 3D ma kozackie, a Avengersi którzy koszą jako film, niestety 3D mają ch,ujowe itd.

 

Ostatnio "grupa" i zarazem moja ulubiona jeżeli chodzi o 3D to filmy dokumentalne. Tutaj bez dwóch zdań jest najlepsze 3D (imo), te wszystkie dokumenty o oceanach, wielorybach, dinozaurach czy safari wymiatają. Całkowicie nowe wyje.bane doznania, no i to jest jedyna grupa 3D do której wracam regularnie. MNIAM.

 

Ja tam ogólnie jestem zadowolony z 3D (a pewnie, że tak) chociaż zgodzę się, że ogólnie to troszkęęę jest przereklamowane. W grach mogłoby w ogóle nie być (nie w tej generacji), filmy loteria natomiast dokumenty, filmy przyrodnicze - TAK. Następny TV raczej na bank również będę brał z 3D, pod 3D.

 

No i mam nadzieję, że temat całkowicie nie umrze w next genach, chociaż w PS4.

Edytowane przez SłupekPL
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ja tam ogólnie jestem zadowolony z 3D (a pewnie, że tak) chociaż zgodzę się, że ogólnie to troszkęęę jest przereklamowane. W grach mogłoby w ogóle nie być (nie w tej generacji), filmy loteria natomiast dokumenty, filmy przyrodnicze - TAK. Następny TV raczej na bank również będę brał z 3D, pod 3D.

 

masz rację, żałuję jednak, że cały dobry content który jak to ładnie ująłeś "robi" ogranicza się do kilku perełek oraz filmów dokumentalnych. Czy po to się inwestowało w dużą przekątną i dobre 3D? Po to był takie wojny - pasywne/aktywne 3D, takie śmakie, tyle bateria w okularach wytrzyma a tu tyle, a te okulary wygodniejsze a tamte nie? Wszystko po to aby oglądać wieloryby ? i raz na jakiś czas w miarę fajnie zrobiony film?

Odnośnik do komentarza

ooo to to właśnie. Chodzi o to, że sam efekt nie jest taki jak oczekiwałem. Chodzi mi o wrażenie 3d "wychodzące z ekranu". Tymczasem 90% tv 3d ma taki efekt 3d jakby oraz wchodził jeszcze głębiej do telewizora.

nie odbierz tego, jako probe zrobienia z Ciebie idioty, ale czy jestes pewien, ze korzystasz z tego tak, jak pan bog przykazal? :)

moi klienci wielokrotnie sie na to skarzyli. 100% z nich wychodzilo doinformowanych i dopiero wtedy zaczyanli cieszysc tym oko... wejscie w glab telewizora jest charakterystyczne dla obrazu 3d SYMULOWANEGO przez tv; jeden facet dostal oczaplasu, jak przy okazji zakupu pada wspomnial "to grand turismo w 3d to bieda, bo wszystko sie chowa w glab tv"; ja mu na to, ze jak to, skoro ladnie drzewka smigaja kolo uszu...

odpalilem tv z GT, dalem mu okulary, a facet WTF? pytam jak uruchamia 3d - pada odpowiedz: no jak to jak, panie, nie rob pan ze mnie debila - przyciskiem 3d na pilocie xD

mina ludzi, ktorym sie tlumaczy, ze tego przycisku moga nawet nie uzywac a cieszyc sie kozackim "czy de" - bezcenna xD

 

wracajac do sedna - na materialach 3d nie ma sily, obraz MUSI wychodzic na zewnatrz tv; jesli sie tylko chowa, to albo nie dostajesz obrazu 3d ze zrodla, albo telewizor wymusza symulacje 3d, a nie korzysta ze zrodlowego materialu w 3d

Odnośnik do komentarza

Ja tam ogólnie jestem zadowolony z 3D (a pewnie, że tak) chociaż zgodzę się, że ogólnie to troszkęęę jest przereklamowane. W grach mogłoby w ogóle nie być (nie w tej generacji), filmy loteria natomiast dokumenty, filmy przyrodnicze - TAK. Następny TV raczej na bank również będę brał z 3D, pod 3D.

 

masz rację, żałuję jednak, że cały dobry content który jak to ładnie ująłeś "robi" ogranicza się do kilku perełek oraz filmów dokumentalnych. Czy po to się inwestowało w dużą przekątną i dobre 3D? Po to był takie wojny - pasywne/aktywne 3D, takie śmakie, tyle bateria w okularach wytrzyma a tu tyle, a te okulary wygodniejsze a tamte nie? Wszystko po to aby oglądać wieloryby ? i raz na jakiś czas w miarę fajnie zrobiony film?

 

Ok, zgadzam się.

 

Tylko kiedy wchodziło 3D i ten cały szał ciał, bitwy, cuda na kiju i wszystko o czym wspominasz. Wtedy miałem kompletnie gdzieś 3D, zwisało mi to wszystko.

Zainteresowałem się "bajerem" dopiero kiedy kurz opadł, kiedy trzeba było zmieniać TV. I właśnie dla mnie od początku aż do teraz to "tylko nienachalny bajer" do właśnie wielorybków czy oglądania lasów tropikalnych ;] Oczywiście w(pipi)ia mnie gdy kupuję film o 3-4 dychy droższy bo 3D, a 3D w filmie okazuje się ch,ujstwem (Avengersi ;/).

 

I oczywiście, że mogłoby być lepiej, biger i w ogóle tak jak do niedawna jeszcze wszędzie wmawiali. No ale chyba tak nie będzie, a już raczej na pewno nie w najbliższym czasie - pogodziłem się póki co. Na obecną chwilę to bardziej przejmuję się tym, żeby ceny stały się bardziej ludzkie. Bo np.100 zł za 45 minut seansu to lekkie przegięcie. Chociaż ostatnio MM rozwalił ceną Prometeusza 3D, oby więcej takich akcji.

Edytowane przez SłupekPL
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...