Jump to content

Sign in to follow this  
szejdj

Backup

Recommended Posts

Robaczki,

naszła mnie myśl o zaopiekowaniu się swoimi cennymi danymi na komputerze, chciałbym zrobić jakiś backup i teraz standardowo pojawia się pytanie - jak tego dokonać? Zwykły zewnętrzny dysk? Cloud? Dyskietki?

 

Jak wy to robicie?

Share this post


Link to post


Kopie trzymam na 4 zewnętrznych notebookowych dyskach 1TB + kopia na dropboxie i mirror na google drive.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post

Ważne dane mam na dwóch osobnych dyskach (kopia 1:1) a na pozostałych mam raczej materiały video, które w najgorszym wypadku można odtworzyć z internetu stąd też faktycznie zbackupowanego materiału na hdd mam około 3TB - muzyka we flacu, jakieś video w 1080p, zdjęcia itp.

 

Ważne dane w postaci dokumentów, jakiś projektów, skanowanych obrazów mam około 2GB po spakowaniu rarem więc można to trzymać na darmowych planach dropboxa czy g drive. Wszystko podwójnie zrarowane i zabezpieczone haslem.


Jeszcze od jakiegos czasu mam właczony program DSynchronize w postaci usługi w systemie, który mi synchronizuje wszystkie dokumenty oraz pulpit na ssd do osobnego folderu na drugim dysku w kompie, tak na wszelki wypadek jakby ktorys z dysków postanowił nagle umrzeć z powodu przepięcia.

Dokumenty podpięte realtime pod g drive.

Share this post


Link to post

Ostrożnie z dyskami zewnętrznymi. Miałem jakieś 900GB danych na WD1TB (w tym ponad 100GB ulubionych pornoli). Pożyczyłem dysk na jakieś 30 minut (nie było mnie przy przegrywaniu) i wrócił uszkodzony. Prędkość zapisu/odczytu spadła kilkunastokrotnie. Po paru dniach dysk padł kompletnie. Anyway - dobry zwyczaj, nie pożyczaj, lub jakość WD.

Share this post


Link to post

WD ma dobrą jakość.

Widocznie pożyczyłeś komuś, który podłączył dysk i następniu mu spadł z biurka.

Dlatego ja na wszelki wypadek robię kopię kopii na kolejny dysk, ostrożności nigdy za wiele.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post

Robię regularnie kopię Time Machine na dysk zewnętrzny, do tego mam kolejny dysk na USB 3.0 na którym trzymam wszystkie dokumenty i pliki, w tym zdjęcia, muzykę, video i ten dysk mam zabezpieczony hasłem. Do tego najważniejsze dokumenty i programy mam na Dropboxie i Google Drive. Backup wszystkich zdjęć mam na Flickr, Google Photos, Copy a dokumenty w iCloud Drive. Planuję zaprzyjaźnić się jeszcze z jakimś serwisem backupowym jak Backblaze albo Crashplan. Czuję się dosyć bezpiecznie z takim systemem.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.