Jump to content


Sign in to follow this  
rinzen

Ksiazki o Japonii

Recommended Posts

Kempeitai - Raymond Lamont-Brown

 

Monografia japońskich służb bezpieczeństwa, których początki sięgają końca XIX wieku a szczyt "możliwości" i eskalację przemocy uzyskują w momencie wybuchu WWII. Jest to typowo historyczna kniga więc nie ma tu bohaterów, przemyśleń etc - są tylko suche fakty dot. genezy powstania tej bodaj najbrutalniejszej jednostki XX wieku. Przyznam szczerze, że po przeczytaniu tej i kilku jej podobnych pozycji (tj. traktujących o wojnie nie od strony bohaterskości kamikaze i postępowaniu zgodnie z bushido, którego rola w okresie wojny została całkowicie przemianowana, ale od tej właściwszej strony ukazującej Japończyków jako ultranacjonalistów bez skrupułów i jakichkolwiek przejawów empatii w stosunku do gaijin) trochę inaczej patrzę na wydarzenia z Nagasaki i Hiroszimy. Społeczeństwo patrzy na to przez pryzmat obecnej Japonii ale mało kto zauważa, że tak naprawdę prawdziwym powodem do zrzucenia bomb mogło być nie tyle ich testowanie co siłowe doprowadzenie do porządku społeczeństwa, które od czasu otwarcia granic i upadku szogunatu pogłębiało się w przeświadczeniu bycia "lepszą rasą".

Share this post


Link to post


Słyszeliście może o Marcinie Bruczkowskim? napisał naprawdę dobre książki związane z życiem w Japonii na przełomie lat 80 i 90.

Share this post


Link to post

Czy ja wiem? Jak dla mnie pisze słabo, a pozostałe jego książki czyli singapur 4 rano i zagubieni w tokyo (czy jakoś tak) były już całkowicie nie do czytania.

Share this post


Link to post

Bezsenność była ciekawa - ot taki pamiętnik pisany normalnym, codziennym językiem.

 

Zagubionych przeczytałem ale w przeciwieństwie do Bezsenności nie ciągnęło mnie aż tak bardzo aby się w nią zagłębić. Cała ta intryga była bardzo naciągana - osobiście bym wolał aby przyjaciel uczestniczył w jakimś tajny projekcie (wszak był geniuszem) a nie

siedział w piwnicy eksperymentując na samym sobie

 

 

Radio Yokohama przeczytałem jak dotąd ok 30 stron i trochę za bardzo trąci Zagubionymi - znowu klimaty okołomuzyczne. Chwilowo odłożyłem na rzecz uzupełnienia braków w Pratchett'cie, Pilipiuku i Piekarze.

Share this post


Link to post

O to właśnie chodzi, nie dość że naciągane to jeszcze wszystko takie jakieś ciężko strawne. Bezsenność może i ujdzie ale kolejne jego książki? Nie.

Share this post


Link to post

Bezsenność mi się podobała bardzo :)

Na święta dostałam Zagubionych i zaczęłam czytać, na razie spoko :3

Share this post


Link to post

Nie wiecie może gdzie dostane "Bezsenność w Tokio"? Szukam i szukam i wszędzie produkt niedostępny.

Share this post


Link to post

Nie wiecie może gdzie dostane "Bezsenność w Tokio"? Szukam i szukam i wszędzie produkt niedostępny.

Proponuję napisać do wydawcy książki - Rosner i Wspólnicy z pytaniem kiedy będzie wznowienie. Na ich stronie niedawno widniała informacja, że planują dodruk na początku roku 2010, więc może już coś się ruszyło. Pozostałe książki Bruczkowskiego mają na stanie.

Share this post


Link to post

O ile dotychczas liczba wydawnictw o historii Japonii nie była zbytnio imponująca (w zasadzie mówimy tutaj tylko książce Jolanty Tubielewicz), tak niedawno Wydawnictwo UJ opublikowało:

 

Historia Japonii

Edited by Whiteman

Share this post


Link to post
Guest _Logan_

Mam pytanie odnośnie książek o mitologii Japońskiej. Ewentualnie jakieś publikacje w necie. Muszę przyznać że jestem dość zielony w temacie ale wiem, że mitologia KKW jest bardzo ciekawa i bogata. Póki co google mi nie pomaga - możecie coś polecić ???

Share this post


Link to post

Mitologia Japonii J.Tubielewicz oraz Ludy starożytnej Japonii z serii Mitologie świata wypuszczonej pod patronatem Rzepy

 

dodatkowo na eBay możesz złapać bogato ilustrowaną publikację J.Piggott

Share this post


Link to post

Wielkie dzięki !

 

 

Ja natomiast gorąco polecam "Japońskie opowieści o bogach" Wiesława Kotańskiego.

Share this post


Link to post

A jakies ksiazki o stosunku do starszych w Japonii?

Share this post


Link to post

A jakies ksiazki o stosunku do starszych w Japonii?

 

W "Chryzanetemie i mieczu" moglo cos o tym byc, ale raz, ze na pewno nie cala ksiazka, a dwa, ze czytalem 10 lat temu, wiec moge zle pamietac.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.