Skocz do zawartości

Ksiazki o Japonii


rinzen

Rekomendowane odpowiedzi

Kempeitai - Raymond Lamont-Brown

 

Monografia japońskich służb bezpieczeństwa, których początki sięgają końca XIX wieku a szczyt "możliwości" i eskalację przemocy uzyskują w momencie wybuchu WWII. Jest to typowo historyczna kniga więc nie ma tu bohaterów, przemyśleń etc - są tylko suche fakty dot. genezy powstania tej bodaj najbrutalniejszej jednostki XX wieku. Przyznam szczerze, że po przeczytaniu tej i kilku jej podobnych pozycji (tj. traktujących o wojnie nie od strony bohaterskości kamikaze i postępowaniu zgodnie z bushido, którego rola w okresie wojny została całkowicie przemianowana, ale od tej właściwszej strony ukazującej Japończyków jako ultranacjonalistów bez skrupułów i jakichkolwiek przejawów empatii w stosunku do gaijin) trochę inaczej patrzę na wydarzenia z Nagasaki i Hiroszimy. Społeczeństwo patrzy na to przez pryzmat obecnej Japonii ale mało kto zauważa, że tak naprawdę prawdziwym powodem do zrzucenia bomb mogło być nie tyle ich testowanie co siłowe doprowadzenie do porządku społeczeństwa, które od czasu otwarcia granic i upadku szogunatu pogłębiało się w przeświadczeniu bycia "lepszą rasą".

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 15
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Bezsenność była ciekawa - ot taki pamiętnik pisany normalnym, codziennym językiem.

 

Zagubionych przeczytałem ale w przeciwieństwie do Bezsenności nie ciągnęło mnie aż tak bardzo aby się w nią zagłębić. Cała ta intryga była bardzo naciągana - osobiście bym wolał aby przyjaciel uczestniczył w jakimś tajny projekcie (wszak był geniuszem) a nie

siedział w piwnicy eksperymentując na samym sobie

 

 

Radio Yokohama przeczytałem jak dotąd ok 30 stron i trochę za bardzo trąci Zagubionymi - znowu klimaty okołomuzyczne. Chwilowo odłożyłem na rzecz uzupełnienia braków w Pratchett'cie, Pilipiuku i Piekarze.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Nie wiecie może gdzie dostane "Bezsenność w Tokio"? Szukam i szukam i wszędzie produkt niedostępny.

Proponuję napisać do wydawcy książki - Rosner i Wspólnicy z pytaniem kiedy będzie wznowienie. Na ich stronie niedawno widniała informacja, że planują dodruk na początku roku 2010, więc może już coś się ruszyło. Pozostałe książki Bruczkowskiego mają na stanie.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...
Gość _Logan_

Mam pytanie odnośnie książek o mitologii Japońskiej. Ewentualnie jakieś publikacje w necie. Muszę przyznać że jestem dość zielony w temacie ale wiem, że mitologia KKW jest bardzo ciekawa i bogata. Póki co google mi nie pomaga - możecie coś polecić ???

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...