Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 12
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 4 miesiące temu...

Witam

Interesuje mnie sprawa legalności Linuksa na PS2. Fizycznie niemożliwy jest obecnie zakup oficjalnego PS2 Linux Kit ponieważ nie istnieje już żadna strona, nawet z egzotycznego państwa która by to oferowała (możliwe, że linuxplay.com jeszcze wróci ale szanse są niewielkie...). Nawet na ebayu jest to niewykonalne ponieważ mimo tego, że jakiś PS2 Linux Kit pojawi się na aukcji to sprzedawcy w 99% sprzedają tylko do USA (obecnie jest aukcja i sprzedawca nawet mi nie odpowiedział na moje pytanie) dodatkowo trzeba wygrać licytację i posiadać kartę kredytową, konto PayPal no i konto na ebayu. To był taki przydługawy wstęp a teraz właściwe pytanie. Jak ma się sprawa legalności BlackRhinio (a konkretniej RTE które zawiera)? Oczywiście mówię o wersji "z neta" - coś w stylu "PS2 LINUX RTE BLACKRHINO" (obecnie oficjalna strona oferująca BlackRhino znikła a pojawiła się w jej miejsce nowa i firma za nią odpowiedzialna chyba zmieniła trochę profil swojej działalności i przez to już nie oferuje Linuksa na PS2). Gdzieś przeczytałem, że RTE zawarte w tym obrazie płyty jest własnością Sony i mimo, że ogólnie dystrybucja jest darmowa (GNU itd) to wymaga tego RTE żeby można było zbootować Linuksa i dlatego trzeba mieć oryginalny Linux Kit bo będzie to nielegalne. Podobno były prace nad TGE czyli zastępstwem dla RTE ale nic na ten temat konkretnego nie znalazłem więc zapewne nie istnieje działająca wersja. Chciałbym utworzyć klaster z kilku konsol ale jak widać będzie to chyba nielegalne. Jak się ma polskie prawo do takiego czegoś, czy coś mi grozi jeżeli będę wykorzystywać to jedynie w celach niekomercyjnych - edukacyjnych? A może ktoś mi pomoże nabyć oficjalny PS2 Linux Kit, odsprzeda, załatwi itd. i to najlepiej kilka (kilkanaście) sztuk? Oczywiście wystarczą same dyski instalacyjne.

Odnośnik do komentarza

Niestety nielegalne. Co do TGE to z tego co pamiętam chyba był jakiś release. Zapytam kolegi.

 

 

Z drugiej strony zawsze można się jako tako bronić faktem braku dostępności tego wynalazku na rynku. Sony pogrzebało wiele ciekawych pomysłów jak np. BBNAV i dystrybucje tego typu wynalazków (przecież można to było sprzedawać przez PSN ehhh). Jeśli chcesz to wykorzystać np. dla bajeru do szkoły to chyba nie jest to zbrodnia przeciw ludzkości. A i wykładowca nie musi wszystkiego wiedzieć. ;)

Odnośnik do komentarza

Niestety, nie pomogę Ci w kwesti legalności. Sam ściągnełem system z pewnego francuskiego serwisu, wydaje mi się, że sama płyta z systemem jest darmowa. Wspomniane DVD od Sony pozwalało jedynie na zabootowanie instalatora, nic na niej nie ma (iso ok 1.2GB, po spakowaniu mniej niz 10MB, tak więc same DUMMY FILEs).

 

Trochę sie pobawiłem Blackrhino, sieć działała bezproblemowo, kopiowanie plików pomiędzy komputerowami (PS2-PC(linux)) działało. Zapomniałem sprawdzić jak działa mplayer i divx. Pamiętam, że miałem jakis problem z Xorg i Gnome ucinał obraz.

Edytowane przez Pajda
Odnośnik do komentarza
Tak, Gentoo. Ten oficjalny od Sony z Linux Kita to właśnie Gentoo - przynajmniej tak piszą na forach. Osobiście nie tykałem się nigdy lina na PS2 (nie mam NA).

Ciekawe na jakich forach tak piszą? Może zacytujesz chociaż jedno?

W PS2 Linux Kit użyto Kondara MNU/Linux czyli japońskiej dystrybucji Linuksa opartej na Red Hacie.

Odnośnik do komentarza
Aż poszukam złośliwie :}

Nie trudź się bo i tak pójdzie to na marne, może i na jakimś forum ktoś tak napisał ale od tego mamy sami głowy żeby weryfikować informacje które ktoś nam przekazuje. Wystarczy, że zerkniesz na podręcznik do Linuksa na PS2 z oryginalnej strony i wszystko powinno być jasne (obecnie strona jest w konserwacji więc na kopię): http://74.125.39.104/search?q=cache:xfW98X...;cd=6&gl=pl

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...