Skocz do zawartości

Kompania Braci


wielad

Rekomendowane odpowiedzi

"...w sklepie jakiś facet powiedział mi, że powinniśmy iść do wojska... Co takiego?... Odparł: Stany Zjednoczone walczą z Japonią... Nie mogliśmy uwierzyć... Zaatakowano nasz kraj... " wspomina starszy mężczyzna... Tak zaczyna się 10-odcinkowy serial na podstawie opartej na faktach, powieści Stephena Ambrose'a opowiadającej o losach Easy Company 506 Regimentu 101 Dywizji Powietrznej amerykańskiej armii. (To właśnie w tej dywizji służył żołnierz, którego losy stały się kanwą scenariusza filmu ''Szeregowiec Ryan" Stevena Spielberga) "Kompania Braci" to spektakularna produkcja telewizyjna HBO. Nad powstawaniem tego ogromnego i kosztownego projektu czuwali dwaj laureaci Oscarów: Steven Spielberg i Tom Hanks. Serial został nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszy film telewizyjny w roku 2001. Nie zobaczymy tu gwiazd kina amerykańskiego, przeważnie to młodzi, mało znani aktorzy amerykańscy i brytyjscy, przez co dramaturgia filmu jest bardziej rzeczywista.

W filmie pojawiają się także prawdziwi bohaterowie z Easy Company, wspominający tamte chwile...

 

http://kompania.braci.filmweb.pl/

605_band_of_brothers_468.jpg

 

W moim rankingu najlpeszych seriali i mini-seriali Kompania stoi i podejrzewam ze bedzie zawsze stała na 1 miejscu. Dla mnie jest to przyklad jak powinien byc nakrecony serial jaki powinien miec scenariusz i jakie wątki. Świetnie napisane i zagrane postacie po czasie czlowiek odczuwa jakas więź z bohaterami. Chwilami zabawny, trzymajacy w napieciu i o dziwo wzruszający. Według mnie Majstersztyk, ale to jest tylko i wyłacznie moje zdanie. piszcie co uwazacie o tym serialu, co wam sie podoba a co nie :)

 

dla tych co nie widzieli, podobał sie wam szeregowiec rayan? lubicie klimaty medal of honour? to zakochacie sie w tym serialu tak jak ja :)

Edytowane przez wielad
Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy temu...

Stary temat, ale co tam...

BoB to absolutne mistrzostwo świata i nr 1 wśród seriali wojennych/sensacyjnych. Ciężko porównywać go do innych bo. np. Sopranos to inna bajka i w swojej kategorii jest królem, tak jak Desperate Housewives w obyczajowych, itd.

Po Szeregowcu Ryanie, który pozostaje dla mnie do dziś najlepszym filmem wojennym, BoB było jak uderzenie obuchem. Realizm, montaż, zdjęcia, fakty, głębia bohaterów - geniusz po prostu (zresztą duet Hanks/Spielberg nie pozostawia złudzeń).

Wady?

Chyba tylko jedna (widoczna zwłaszcza po parokrotnym obejrzeniu serialu): chciałoby się więcej akcji, tymczasem po odarciu każdego odcinka z genialnej otoczki fabularno-emocjonalnej, okazuje się, że de facto kręci się wokół jednej, konkretnej akcji/wydarzenia. Wszystko co prawda sprytnie zakamuflowane i podane w wyśmienitym sosie j.w., ale jednak. Czasami akcja jest rozciągnięta na połowę odcinka, ale zazwyczaj mamy schemat wprowadzenie-akcja-zakończenie, z czego środkowy fragment jest najkrótszy - a wielka szkoda, bo sceny walk są fenomenalne...

Ostatnio wymieniłem edycję 6 DVD na 6 x Blu-ray - i geniusz stał się jeszcze lepszy...

Odnośnik do komentarza

no, wspanialy serial. 10/10. Jeden z moich ulubionych, obok Deadwood i Rome :)

 

Widziales Generations Kill? Na forumie jest temat. Rowniez o wojnie, tyllko ze wspolczesnej. No i ten mini serial (7epow) bardziej nastawiony jest na przedstawienie realiow panujacych w armii, zyciu zolnierzy niz na rozpierdusze. Ale bardzo dobry

Odnośnik do komentarza

Rzym też daje radę... tak mnie wessał, że byłem w szoku jak dotarło do mnie, że 2 sezon to finito... o_O

GKill mam na HBO, teraz chyba leci powtórka, ale jakoś nie miałem okazji zlukać ani epizodu...

 

Aha - podstawowa wada Kompanii Braci to... ZA MAŁO odcinków :)

Edytowane przez Butcher
Odnośnik do komentarza

Wiem wiem, dla mnie ilosc odcinkow jest ok, bo w sumie gdyby zrobili kontynuacje to byloby fajnie dla fana ale z drugiej strony pewnie sam serial nie bylby lepszy. Byly plany zeby zrobic 2 czesc Swietych z Bostonu - fajnie ale jak sie zastonowimy to film moze byc rowniez slaby. Wystarczy spojrzec na seriale Lost, PB, itp - im dalej tym gorzej...

Odnośnik do komentarza

HBO od jakiegos czasu robi duchowa kontynuacje, tym razem wojna na Pacyfiku

http://www.imdb.com/title/tt0374463/

 

co do komapnii bracii to zgadzam sie ze wszystkim, tyle ze po drugim obejrzeniu razi "plaskosc" bohaterow - nieskazitelni GI z nieskazitelnym lt Wintersem na czele

w ksiazce nawet (ktora tez na to samo cierpiala) US army nie byla taka idealna

 

aha jesli ktos lubi taki temat to polecam Tour of duty - taka kompania braci dla plutonu, bardzo fajne

Odnośnik do komentarza
  • 5 lat później...

Odkopuję, ponieważ obejrzałem sporo seriali, ale jakoś nie ciągneło mnie do tego choć określany jest mianem wybitnego. I taki jest i w mojej opinii. Fantastycznie rozłożone 10 epizodów. Te które nakreślają nam relacje między postaciami i pokazują że wojna to nie tylko walka z wrogiem ale i z samym sobą. No i wisienka na torcie czyli genialnie oddane starcia. Powiem tak - gdy zobaczyłem jatkę już w 3-cim epizodzie, było to dla mnie lepsze i zapewniło więcej emocji niż oglądany ostatnio film Furia (choć w sumie jest ok). Każdy kto jeszcze nie oglądał powinien to zrobić, takiego kina nie ma za wiele! Polecam i biorę się za "Pacyfik".

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Oba są świetne i warte zobaczenia. Pacyfik pokazuje nieco dobitniej "brudy" wojny, szramy na psychice. No i są też w nim mocne motywy.

Choćby stos Japończyków w błocie w ostatnim odcinku bodajże, a pośród nich ten mały szeregowy co to miał szmery w sercu.

Mocna scena. W sumie to odświeżają obecnie serial na tvp1.

Edytowane przez Farmer.
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...