Skocz do zawartości

Słynne adaptacje filmowe Powieśći


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, za 2 miesiące mam ustna maturę.. Mój temat to- „przedstaw i porównaj słynne adaptacje filmowe wybranych powieści”. Jak widać dowolność naprawdę duża. Z tym, że- jak wg was powinienem interpretować słowo „słynne”? Jeżeli za kryterium obrałbym to czy książka była bestsellerem czy nie, to na maturze mógłbym opowiadać nawet o Zmierzchu. Zdaje sobie sprawę, że komisja nie byłaby zachwycona:) Nie chcę jednak ugrząźć w dziełach typu- krzyżacy czy nad Niemnem. Dlatego poszukuje złotego środka, mam zamiar omówić 3 lektury. Jedną dla usatysfakcjonowania polonistów(cokolwiek z ekranizacji wielkich powieści, cos Wajdy, Jerzego Hoffmana) cos neutralnego (tu mi wpadła duma i uprzedzenie, niedawno film oglądałem i nawet mi się podobał) no i coś dla własnej przyjemności. W tej trzeciej kategorii, to naprawdę nie wiem, co wybrać. Myślałem o ptaśku, skazanym na shawshank, locie nad kukułczym gniazdem. Dużo tego. Proszę was o pomoc, piszcie, jakie powieści Wy byście podali. Wszelkie rady, spostrzeżenia na temat pracy też się przydadzą. Z góry dzięki.

EDIT- jak wyedytować nazwę tematu? pisalem w wordzie i teraz zobaczylem ze zamiast "powieści" jest "powieśći" ;p

Edytowane przez Tida
Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 8
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Póki co zastanawiam się nad takim zestawieniem

-przedwiośnie

-emma/duma i uprzedzenie/czas apokalipsy. wzialbym to trzecie, ale sam nie wiem czy nie jest to zbyt luźna adaptacja..

-skazani na shawshank/lolita/lot nad kukułczym gniazdem/american psycho/dr strangelove

 

dobrze by też było wybrac jakieś kryterium podziału. no bo przeciez nie podam takiego- spodoba sie polonistce, a to na odpierdol sie, to dla wlasnej satysfakcji.

myslałem nad takim- wierna adaptacja, luźna adaptacja, coś trzeciego(niekompletna adaptacja może?) wtedy podzial filmow moglby wygladac tak-

 

wierna adaptacja-skazani na shawshank

luźna-czas apokalipsy

niekompletna- pan tadeusz, przedwiośnie

 

któryś z moich pomysłów jest znośny? mam jeszcze pytanie co do filmów- lolita, american psycho, dr strangelove. nie czytałem książek. jeżeli ktoś czytał niech napisze mi , proszę czy w ich przypadku mamy do czynienia z wiernymi adaptacjami czy raczej nie.

 

 

Odnośnik do komentarza

Postanowiłem. Będą trzy lektury:

Przedwiośnie- przykład zepsutej, potraktowanej po macoszemu adaptacji.

 

lot nad kukułczym gniazdem- typowa ekranizacja (używam słów adaptacja/ekranizacja zamiennie), trochę pozmieniane( postać wodza), ale ogólnie dość wiernie odwzorowana książka

 

Lśnienie- tu będzie sporo do powiedzenia, w końcu były aż dwie ekranizacje i każda ma swoich zwolenników.

 

Na chwile obecna zrezygnowalem, z dzielenia adaptacji na kategorie. (udana/nieudana czy tez wierna/luźna) Głównie z tego powodu, że po prostu nie mam pomysłu jakbym mógł 3 wybrane przeze mnie pozycje podzielić:).

 

Solaris- Odpada, Nie czytałem książki i nie oglądałęm filmu.

fight club- książki nie czytałem, film był naprawde dobry, ale jakos nie mam ochoty o nim opowiadac. W sumie nie wiem dlaczego.

 

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie materiały(albo ich źródła) pomocne w napisaniu pracy. Szczególnie potrzebuje jakies recenzji-analizy filmu Przedwiośnie jako Adaptacji oraz książki w której omówiony jest problem adaptacji filmowej( jakby co- książke "niebezpieczne związki literatury i filmu" już posiadam)

Nie chodzi mi o rady typu - "sprawdz w miejskiej czytelni, przejrzyj magazyn kino, poszukaj w katalogu tematycznym" to oczywiśćie zrobiłem. Mam na myśli raczej linki do artykułow, numery czasopism etc.

 

Mam też drugą prośbę- wie ktoś skąd mogę zdobyć film "obcy" na podstawie powieści Camusa? bardzo chcialbym go umiescic w prezentacji bo ksiązka jest genialna. Tylko ze filmu nigdzie nie ma, no nigdzie:( (o ten film chodzi-http://www.filmweb.pl/f34462/Obcy,1967) Tutaj z checia skorzystam ze wszystkich rad:)

Dzięki za pomoc:)

 

 

Odnośnik do komentarza

Tylko przygotuj się z tego "Przedwiośnia" jeżeli to ma być jedyna lektura z wybranych przez Ciebie książek, bo z doświadczenia wiem, że pytania, które zadaje komisja tyczą się głownie lektur. Sam wybrałem "Desperacje" Kinga do swojej prezentacji i oprócz tego co sam powiedziałem to nic więcej mnie z niej nie pytali.

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...