Skocz do zawartości

gramofon- pomoc kompletnemu laikowi


Hubi.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Musisz się trochę bardziej określić. Jaka kwota? Jakie zastosowanie - ma służyć tylko do odsłuchu? Jaki napęd preferujesz (bezpośredni, czy paskowy)? Obsługa manualna, półautomatyczna, czy pełen automat?

 

Gramofon żeby grał należy podpiąć do złącza phono na wzmacniaczu.

 

 

Grigori: nie tyle jest ważna igła, co wkładka, w której ta igła siedzi. To we wkładce rowki zamieniane są na prąd i to od niej głównie zależy jakość dźwięku. Ponadto równie ważna jest stabilna praca napędu.

Odnośnik do komentarza

Jak ma być nowy, to za ~600 zł masz reloopa rp-2000 (ale to sprzęt dj-ski). Potem za około tysiaka masz pro-ject rpm1 oraz debut III.

Szczerze mówiąc, to taniej i możliwe że lepiej wyjdzie kupić używany sprzęt ze złotych czasów gramofonów, czyli lata 70-80. Wybierz sobie z allegro jakiegoś Technicsa, Thorensa, Denona albo Duala w dobrym stanie za kwotę jaka ci odpowiada i powinno być dobrze. Sugeruję wybrać coś z napędem bezpośrednim, który jest ogólnie rzecz biorąc oceniany na trwalszy od paskowego (chociaż pasek zawsze można wymienić).

 

 

Grigori: igły chodzą po paręnaście/dziesiąt złotych, a wkładki nawet po parę tysi, także fajnie byłoby się nie pomylić w sklepie :)

Odnośnik do komentarza

Jak ma być nowy, to za ~600 zł masz reloopa rp-2000 (ale to sprzęt dj-ski). Potem za około tysiaka masz pro-ject rpm1 oraz debut III.

Szczerze mówiąc, to taniej i możliwe że lepiej wyjdzie kupić używany sprzęt ze złotych czasów gramofonów, czyli lata 70-80. Wybierz sobie z allegro jakiegoś Technicsa, Thorensa, Denona albo Duala w dobrym stanie za kwotę jaka ci odpowiada i powinno być dobrze. Sugeruję wybrać coś z napędem bezpośrednim, który jest ogólnie rzecz biorąc oceniany na trwalszy od paskowego (chociaż pasek zawsze można wymienić).

 

 

Grigori: igły chodzą po paręnaście/dziesiąt złotych, a wkładki nawet po parę tysi, także fajnie byłoby się nie pomylić w sklepie :)

 

a jak z dzwiekiem na takich starszych sprzetach?

i trzeba do tego glosniki?

mam na sprzedaz gemini tt 01 i mikser gemini ps 121x + winyle

aha

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Skoro mają wbudowane głośniki, to będą grały. Pytanie tylko po co? Jeżeli ktoś ma na tym słuchać muzyki, to będą to zmarnowane 200 zł, które lepiej przeznaczyć na budowanie bazy audio od podstaw. Jeżeli ma to być tylko gadżet, bo winyle stają się ostatnio coraz popularniejsze - kupuj. Nie oczekuj jednak kryształu. Budowę sensownego stanowiska odsłuchowego trzeba zacząć od kolumn, wzmacniacza i źródła - na to niestety nic się nie poradzi.

Odnośnik do komentarza

http://allegro.pl/item824785250_gramofon_elta_z_usb_sd_mp3_w_nowej_super_cenie.html

myslicie ze taki sprzet bedzie odpowiedni do ww sytuacji?

 

strata pieniędzy na tego typu sprzęt. Kup zwykłego lumarka lub gemini, wzmacniacz używka i głośniczki i będziesz zadowolony. nawet nie wiem czy igły zmienisz w tych igłach jak co. a usb po co ci?

Odnośnik do komentarza

Wiesz jak grają takie małe radyjka kuchenne? Nie słyszałem tych gramofonów, ale sądząc po wielkości pudła oraz głośniczków spodziewałbym się czegoś w ten deseń. Rzecz jasna mogę się mylić i dlatego najlepiej skoczyć do marketu i samemu posłuchać. A jak nie ma takiej opcji, to kupić, a potem zostawić lub odesłać :).

Odnośnik do komentarza

Witam, a więc tak: Kupiłem sobie niedawno na sprobowanie (nie bijcie) gramofon Elta z Allegro po okazyjnej cenie. Nie oczekiwałem cudów, ot po prostu aby działał i można było posłuchać sobie trochę muzyki z winyli. Dziś owy gramofon do mnie doszedł i wszystko fajnie, lecz... większość płyt zwyczajnie mi się zacina, tj. zawsze w tych samych momentach piosenki zacinają się i muszę przestawić igłę nieco dalej zeby poszło. Problem występuje w porysowanych, ale i również tych stosunkowo ładnych płytach - niemal w każdej i to zawsze w tych samych momentach na określonej płycie. Zaledwie jedna płyta działała mi bez ani jednego zacięcia. I tu mam problem... Mianowicie czy to normalne, ze tak zawsze się dzieje, że płytki winylowe się rzadziej lub częściej, ale jednak prawie zawsze zacinają? I co w ogole byście zrobili na moim miejscu? Zastanawiam się nad zwrotem tego gramofonu, no ale... co dalej? mam na wydanie maks 150zł i nie oczekuje naprawde cudów - po prostu aby działało, bez żadnych zacięć itp. Czy ktoś coś podpowie, pomoże?

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza

Nie pomoge Ci, ale mam pytanie na temat tego gramofonu bo tez sie zastanawialem nad kupnem podobnego sprzetu.

Mógłbym prosić o linka do aukcji?

 

Jak rozumiem, masz wbudowane głośniki. Jak wygląda sprawa jakości odtwarzanej muzyki? Tylko tak szxczerze/

 

I napisz kilka słów o sprzęcie jak możesz, np. o jakosci wykonania.

Odnośnik do komentarza

Problem tkwi w ramieniu gramofonu a mianowicie : Zadaniem ramienia jest takie podtrzymywanie adaptera, aby igła miała stały kontakt z obu ścianami rowka. W tym celu igła wywiera na płytę siłę pionową, zwaną naciskiem igły. Potrzebny do prawidłowego działania adaptera nacisk igły na powierzchnię płyty dla gramofonów hi-fi powinien mieć wartość 0, 01 N do 0, 03 N. Mały nacisk igły na płytę wymaga zmniejszenia niepożądanych sił bocznych, które działają na igłę w rowku. Siły te są spowodowane tarciem igły w rowku, tarciem w łożyskach ramienia oraz bezwładnością i niewyważeniem ramienia. Z takiego względu w gramofonach hi-fi stosuje się ramiona lekkie, o małych oporach łożyskowania, dobrze wyważone w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Adapter powinien być tak prowadzony nad powierzchnią płyty, aby kierunek drgań igły pokrywał się z kierunkiem drgań rylca przy zapisywaniu płyty. Raczej masz kiepskie ustawienie ramienia. Jednak myślę również że problem stanowi sama igła. Możliwe że masz zamontowaną diamentowa, która wytrzyma przy dobrej eksploatacji ok 1000 h. ale nie łódź się , elta to kicha i wykonanie daje wiele do życzenia. Lepiej zainwestować w lepszą igłę (o ile możesz wymienić, zdjąć) lub w sprzęt typu numark, gemini itp

Edytowane przez kasuro
Odnośnik do komentarza

@totencham - tak, zacina sie po fragmencie i w kolko sie "zapetla" ten dany fragment. Dzięki za linka ale wydaje mi sie ze do mojej Elty dużo tam nie pomoże bo raczej niewiele przy niej da sie pogrzebac, hm?

 

@kasuro - tak, mam diamentową. Dzięki za profesjonalne informacje.

 

@Hubi. - nie chce wrzucać tu linków zebym znów nie został nagrodzony, po prostu gramofon Elta za 75zł od sprzedawcy z Zabrza. Wykonanie nienajgorsze, choć idzie odczuć że materiały z jakich zbudowany jest sprzęt to sredniej jakosci plastik. Co do głośników to nie wiem, bo odtwarzam na głośnikach zewnętrznych od wieży CD (gramofon połączyłem z wieżą dwoma chinczami audio) ale po chwilce słuchania z głosników powiem ci, ze bardzo kiepsko. Jakoś jest fajna, ale problemem jest notoryczne zacinanie się płyty.

 

Czy możecie podpowiedzieć jak w takim, prostym gramofonie mógłbym coś zrobić, i czy dałoby się to zacinanie jakoś jednak zwalczyć? Coś a'la stronka od Ciebie, Totencham, ale mniej skomplikowanie, bo wydaje mi sie ze do sprzetu klasy Elty raczej niewiele z tamtych informacji bedzie pasowało:)

 

Dzieki za dotychczasowe odpowiedzi i bardzo prosze o dalsze!

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...