Skocz do zawartości

Parametry Net24 na linii TPSA


Texz

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję fachowej porady z chłopskim tłumaczeniem.

Mam 2M od Netii na linii TPSA, chłopaki monterzy sprawdzali linię, od domu do ich skrzynki jest wszystko ok, ale mogę mieć połączenia powyżej 2M i powinno na tym działać. Numer jest taki, że cholerstwo ciągle się rozłącza jak parametry łącza się zmienią. Obecnie przy podłączeniu z telefonem mam takie:

DSL Status: Connected DSL Modulation Mode: G.dmt DSL Path Mode: Fast

Downstream Rate: 2496 kbps

Upstream Rate: 320 kbps

Downstream Margin: 8 db

Upstream Margin: 7 db

Downstream Line Attenuation: 57 db

Upstream Line Attenuation: 15.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 4 db

Po odłączeniu telefonu:

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: G.dmt

DSL Path Mode: Fast

Downstream Rate: 2496 kbps

Upstream Rate: 320 kbps

Downstream Margin: 20 db

Upstream Margin: 12 db

Downstream Line Attenuation: 46 db

Upstream Line Attenuation: 14 db

Downstream Transmit Power: 11 db

Upstream Transmit Power: 4 db

 

Problem też mam z obserwowaniem zmian tych wartości, żeby móc znaleźć żródło problemu. Takie Downstream Margin, Upstream Margin, powinny mieć chyba wartości do 20db, z kolei Downstream Line Attenuation niektórzy mieli pod 30db. Nie wiem na co patrzeć i jakie powinny być wzorowe wartości do których powinieniem dążyć, żeby sieć była stabilna i nie zrywało połączenia.

 

A, sprawdziłem 3 telefony, 2 mikrofiltry i wydaje mi się, że łącze w chwili obecnej jest za słabe żeby uciągnąć 2M i podłączony telefon. Dodatkowo gdzieś wyczytałem, że może to być wina złego skonfigurowania w centrali dostawcy czy nawet w samym modemie. Cholera wie, nie orientuję się w tym aż tak dobrze.

 

 

 

Halp?

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 19
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

blekitna_linia_TP.jpg

Dobre rady wujka Stonka

 

Masz w (pipi) za duże tłumienie [attencośtam]. Na tym cud że Ci 2mb działa. Ja przy takich parametrach bym wysłał na zmianę na 1mb, bo to maks co na takich parametrach będzie stabilnie chodziło.

 

Kiedy gadasz przez telefon zmieniają się parametry linii [to chyba logiczne, c'nie? ;) ] bo jakaś tam część [nie wiem jak to napisać] sygnału nachodzi na siebie [chodzi o częstotliwości w jakich jest puszczany sygnał]. Mikrofiltr działa w jedną stronę, tzn zapobiega zakłóceniom w telefonie podczas rozmowy, a nie zrywaniu synchro.

 

 

Moje parametry na 2Mb [3km od dslamu]

ADSL Link...............Downstream............Upstream

Connection Speed.....2496 kbps.............320 kbps

Line Attenuation........36 db ..................8.5 db

Noise Margin............24 db ..................23 db

Ogólnie liczy się tylko parametr na downstreamie.

 

Za kilka dni RYZYKUJĘ* zmianę na 6Mb. Na 2Mb chodzi idealnie 24h bez zrywania.

Nie możesz mieć łącza większego niż 1Mb [nie wiem kto Ci założył 2 o.O ..tzn wiem, netia XD ]. Wg. monterów linia jest ok, tak? :teehee: Gratki.

 

 

Aha, Ty to sobie możesz dążyć do czego chcesz**. Wszystko [prawie] zależy od linii i odległości od dslamu. To smutne ale prawdziwe.

 

 

* No właśnie, jak ja ryzykuję przy takich parametrach, to pomyśl o Twoich :confused:

**jak masz MOC, to zmniejsz sobie tłumienie, zwiększ szum ;)

Odnośnik do komentarza

Dobra spoko, ja tylko pracuję w TP i mówię jak jest w Polsce ;) Jeśli wg. UK 46db to odpowiednie parametry dla 2Mb to chylę czoła :) Dziwne że nie masz tam wyboru ADSL/ADSL2+ itp parametrów, w końcu to też robi różnię. No ale jak już wspomniałem, widocznie się nie znam :whistling:

 

O widzę, że jednak jest. To test dla ADSL. Co i tak imho jest mocno zawyżone.

 

PS. hahaha, wpisałem sobie 50db tłumienia i mi wyszło, że mogę 3Mb XD :lol:

Odnośnik do komentarza

W chwili obecnej mam dobre wartości, a minęło pół godziny od interwencji w Netii, telefon jest podłączony i sprawny. Ogólnie ruletka z tą linią:

nejds1.png

 

 

No ale już tak miałem, że te wartości mi się zmieniały na te gorsze i utrzymywały nieraz miesiącami. Co może być tego przyczyną?

Edytowane przez t3xz
Odnośnik do komentarza

Gdzieś czytałem, że Downstream Line Attenuation oraz Noise Margin powinny być zbliżone do siebie. Prawda to?

 

W tej chwili parametry mojej linii wyglądają tak:

ADSL Link	                Downstream	 Upstream
Connection Speed	1312 kbps	320 kbps
Line Attenuation	35.0 db	        19.0 db
Noise Margin	        33.0 db	        24.0 db

 

Niedługo zmieniam prędkość na 6Mb (czekam tylko na kuriera). Zapewniano mnie, że nie powinno być żadnych problemów.

Edytowane przez jarken
Odnośnik do komentarza

Strrrasznie dużo postów, nie chce mi się za dużo pisać i prostować.

chłopaki monterzy sprawdzali linię, od domu do ich skrzynki jest wszystko ok, ale mogę mieć połączenia powyżej 2M i powinno na tym działać. Numer jest taki, że cholerstwo ciągle się rozłącza jak parametry łącza się zmienią.

Obecnie przy podłączeniu z telefonem mam takie:

Po odłączeniu telefonu:

1.U mnie też "sprawdzali", na ucho, zamiast fachowym miernikiem, który mają jeden na miasto.

2.Parametry nie mają prawa się zmieniać, a szczególnie tłumienie (awaria linii), choć margin może trochę spadać na wieczór.

Nie ma linii długość kilku km, to są kawałki kabla wielokrotnie łączone i bez miernika nie znajdą uszkodzenia.

3.W obu przypadkach powinny być takie same (z tel i bez)! Odłącz tel i filtry dla pewności, ale to zwykle wina linii. Sprawdź też na innym routerze.

Masz bardzo niski Transmit Power, co pogarsza parametry. Spokojnie powinno chodzić 2 Mb/s, a nawet 4 Mb/s w ADSL2+ (ale na granicy, a że twoja się ciągle przesuwa więc nie warto ryzykować).

 

Masz w (pipi) za duże tłumienie [attencośtam]. Na tym cud że Ci 2mb działa. Ja przy takich parametrach bym wysłał na zmianę na 1mb, bo to maks co na takich parametrach będzie stabilnie chodziło.

Kiedy gadasz przez telefon zmieniają się parametry linii [to chyba logiczne, c'nie? ;) ] bo jakaś tam część [nie wiem jak to napisać] sygnału

Za kilka dni RYZYKUJĘ* zmianę na 6Mb. Na 2Mb chodzi idealnie 24h bez zrywania.

1.Jako pracownik TP masz dostęp do checka (czy jak mu tam), a w nim macie ostrożny max 45.6 dB tłumienia dla 2 Mb/s (i np.ostrożny 25.1 dla 10 oraz powalające optymizmem 19.4 dla 20 Mb/s). U t3xz-a jest 44-45 czyli OK, Margin porządny, problemem jest niestabilność (z winy awarii linii).

2.Na wikipedii masz wykres i się nie pokrywa PSTN 0-4 kHz, up 25.875-138, down 138-1104 (w ADSL2+ jeszcze wyższe).

3.Nic nie ryzykujesz, jako pracownik TP z łatwością sobie załatwisz co trzeba, w tym ADSL2+ oraz fast, choć i teraz powinno starczyć Marginu.

 

Gdzieś czytałem, że Downstream Line Attenuation oraz Noise Margin powinny być zbliżone do siebie. Prawda to?

Niedługo zmieniam prędkość na 6Mb (czekam tylko na kuriera). Zapewniano mnie, że nie powinno być żadnych problemów.

1.Bzdury.

2.Nie możesz mieć pewności, też masz 2,5-3 km do centrali, ale nie załatwisz sobie nic po znajomości. Margin masz tak ogromny że powinno wystarczyć, ale tłumienie jest na granicy ryzyka.

Odnośnik do komentarza

Jeśli masz znajomości w TP znaczy Stonę to jest :) Parametry pogorszą się tak bardzo, że o fast ciężko marzyć, chyba że zostaniesz przełączony na ADSL2+ to wtedy powinno być lepiej, a szczególnie jeśli ktoś kumaty ustawi mniejszy przeplot (obecnie sporo osób z 6 Mb/s ma interleaved i pingi 30 ms zamiast dawnych 60).

Odnośnik do komentarza

]1.Jako pracownik TP masz dostęp do checka (czy jak mu tam), a w nim macie ostrożny max 45.6 dB tłumienia dla 2 Mb/s (i np.ostrożny 25.1 dla 10 oraz powalające optymizmem 19.4 dla 20 Mb/s). U t3xz-a jest 44-45 czyli OK, Margin porządny, problemem jest niestabilność (z winy awarii linii).

2.Na wikipedii masz wykres i się nie pokrywa PSTN 0-4 kHz, up 25.875-138, down 138-1104 (w ADSL2+ jeszcze wyższe).

3.Nic nie ryzykujesz, jako pracownik TP z łatwością sobie załatwisz co trzeba, w tym ADSL2+ oraz fast, choć i teraz powinno starczyć Marginu.

 

 

1. Wierzysz w checka? ;) No to ładnie. Ja wierzę w pomiary w koniaku i to ile linii już na oczy widziałem. I dla mnie 44db w naszych warunkach nie będzie ok dla 2Mb. Szczególnie że ma niestabilną linię.

2. Gdyby się nie pokrywał, to nie byłby potrzebny mikrofiltr, nieprawdaż ? ;) Nie pamiętam wykresów ze szkoleń, bo było to lata temu ale wiem że sygnał może na siebie nachodzić w jakichśtam częstotliwościach. Szczególnie przy z(pipi)czonej linii [bo rozmowa tel. NIE POWINNA wpływać na net].

3. Chodziło mi raczej o to, że ryzykuję że mi nie będzie działać i tym sposobem mi będzie smutno ;) Wiem że mogę sobie załatwić, bo już sprawdzałem jak będzie chodzić po zmianie. I 6Mb na ADSL nie chodziło stabilnie. Dlatego będę miał zmianę na ADSL2+ i dlatego też nie wierzę w różne (pipi)niki z wikipedii. Bo nasze linie są dupowate i tyle.

 

 

PS. A linią ma długość w KM [choć fakt, kable czasami wyglądają jak różaniec pozlepiany z przypadkowych fragmentów ;) ] Znam parę osób które pracowały "w sieci" i mi mówili jak się wykonuje naprawy ;)

 

Jeśli masz znajomości w TP znaczy Stonę to jest :) Parametry pogorszą się tak bardzo, że o fast ciężko marzyć, chyba że zostaniesz przełączony na ADSL2+ to wtedy powinno być lepiej, a szczególnie jeśli ktoś kumaty ustawi mniejszy przeplot (obecnie sporo osób z 6 Mb/s ma interleaved i pingi 30 ms zamiast dawnych 60).

 

 

Teraz każda 6Mb z automatu dostaje inter ;/ Nawet jak masz za(pipi)iste parametry. A co do znajomości, daj nr na PW, to sprawdzę ;)

Odnośnik do komentarza

Dodam tylko do tematu, że wczoraj oprócz kierowania się poradami Stony zgłosiłem awarię linii do Netii i gdzieś po kilkunastu minutach na stałe zmieniły się parametry na te, które w pierwszym poście umieściłem (bez telefonu). Podłączyłem telefon przez dwa mikrofiltry i robiłem próby z dzwonieniem i wszystko działa bardzo stabilnie, wydaje się że sygnały przestały się pokrywać (bez zmian w porównaniu z rozłączonym tel). Najwyraźniej wina leżała po ich stronie. Zobaczymy jak to się utrzyma w czasie, bo kiedyś miałem podobne parametry i po kilku tygodniach znowu powróciło do starego stanu.

Dzięki za fachową pomoc, linia jest jaka jest, ale dobrze wiedzieć na czym się stoi.

Odnośnik do komentarza
3. Chodziło mi raczej o to, że ryzykuję że mi nie będzie działać i tym sposobem mi będzie smutno ;) Wiem że mogę sobie załatwić, bo już sprawdzałem jak będzie chodzić po zmianie. I 6Mb na ADSL nie chodziło stabilnie. Dlatego będę miał zmianę na ADSL2+

Nie zapominaj, że po znajomości możesz sobie też załatwić inne widełki, wiem że port mogą konfigurować zdalnie z infolinii. Czyli jeśli 7456 będzie na granicy ryzyka, to powiesz by dali np.do 4960 (4 mb/s), a nawet by ustawili Target Margin na np.12 dB.
Odnośnik do komentarza

Już nie możemy konfigurować w koniaku, zablokowali widełki parę miechów temu ;/ Dla mnie to nie problem, bo mam dostęp do różnych osób ale chodzi mi o sam fakt, że czasami ograniczeń linii się nie przeskoczy :<

Odnośnik do komentarza

Ok, mimo dość słabych parametrów linii (na inne po prostu nie mam szans, chyba że przeprowadzę się do Opola) problemem okazała się linia pionowa w domu, dosłownie metr kabla. Po zmianie na inną żyłę wszystko trzyma sygnał, telefon nie tylko nie rozłącza linii ale i przestał szumieć. Problem rozwiązany.

Dzięki wielkie, wiedziałem że mogę na to forum liczyć.

 

edit: problem powrócił, ale przynajmniej wiem, że u mnie wszystko jest ok; sygnał potrzyma pół dnia, potem są problemy przez pół godziny i znowu trzyma, TPSA twierdzi że u nich też jest ok, może to problem serwerów LLU u Netii?

Edytowane przez t3xz
Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Wow, prawie pół roku trzymało. Looknicie na parametry, które się w popołudnie robią. Rano i w nocy mam wszystko ok, ale to:

zrzutekranu20100925godzt.png

 

Może to już efekty wprowadzenia w życie Raportu Gallo? Nie wiem już co o tym myśleć :teehee:

 

To co się działo w maju to była w 100% wina linii od strony TP.S.A. którą używa Netia. Niby to naprawili, ale się zaczęło psuć. Przynajmniej nie zrywa i forum w trybie tekstowym jak na IRCu można sobie poczytać :turned:

Edytowane przez Texz
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...