Fajna kolejna e-drama
System oceniania postów nie wypali. Nienawiść + kolesiostwo = zawracanie głowy mod teamowi o usuwanie co drugiego komentarza za post.
Tutaj masz fajny artykuł Maximmus:
Cyberprzemoc w Polsce
Autor: Redakcja --> http://www.psychologia-spoleczna.pl/content/view/150/58/
27 02 2007
Ponad połowa nastoletnich internautów choć raz doświadczyła przemocy w Internecie - alarmują statystyki. Badanie poświęcone skali zjawiska cyberprzemocy w Polsce przeprowadzono na zlecenie fundacji Dzieci Niczyje z okazji, obchodzonego po raz trzeci, Dnia Bezpiecznego Internetu.
Cyberprzemoc to forma prześladowania innych osób z wykorzystaniem nowych mediów i technologii – komunikatorów i witryn internetowych, forów dyskusyjnych, blogów, SMS-ów czy e-maili. Forma ta narodziła się na przełomie XX i XXI wieku, w wyniku gwałtownego rozwoju Internetu i telefonii komórkowej. Szacuje się, że zjawisko to jest szczególnie częste wśród dzieci i młodzieży.
Aż 52 proc. internautów w wieku 12-17 lat przyznaje, że za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego doświadczyło przemocy werbalnej - wulgarnego wyzywania (47 proc.), poniżania, ośmieszania i upokarzania (21 proc.), a nawet straszenia i szantażowania (16 proc.). Ponad połowa przynajmniej raz była również swej woli fotografowana lub filmowana.
Coraz powszechniejsze staje się też zjawisko tzw. kradzieży tożsamości. 29 proc. badanych potwierdziło, że ktoś podszywał się pod nich podczas surfowania po Internecie. 14 proc. skarży się natomiast na publikowanie i rozpowszechnianie w sieci kompromitujących ich materiałów (14 proc.). Zdaniem analityków jest to najbardziej niebezpieczny rodzaj przemocy, gdyż uderza bezpośrednio w społeczny wizerunek danej osoby.
60 proc. respondentów na akty cyberprzemocy odpowiada zdenerwowaniem, 18 proc. strachem, a u 13 proc. wywołuje ona poczucie wstydu. Nastoletni internauci rzadko informują o problemie swoich rodziców i nauczycieli (jedynie 6-12 proc. badanych). Najczęściej pomocy szukają u rówieśników.
Według specjalistów internetowej przemocy sprzyja poczucie anonimowości i bezkarności. Łatwiej jest poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko.
Jednak, zdaniem prof. Kazimierza Krzysztofka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, należy zwalczać przekonanie o bezkarności i anonimowości internetowych przestępców. Przypomina, że każdy poszkodowany może się zwrócić do policji o pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy i wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia przeciwko niemu.
Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet Action Plan, którego celem jest propagowanie i wspieranie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Patronat na tegoroczną edycją DBI objęła Viviane Reding, unijny Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego.
Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej programu: www.dbi.pl.
Źródło: PAP Nauka w Polsce - Katarzyna Pawłowska
Jak ktoś Ciebie tutaj obraża to idź z tym na policję, ale licz się z tym, że ty też za teksty typu "15 sekund i nie masz twarzy" możesz się spotkać z karą...
P&P