Jump to content

The Master - 2012 - Paul Anderson


tk___tk

Recommended Posts

  • Replies 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Lekki zawód odczułem po napisach końcowych.

 

 

Warstwa techniczna nie różni się niczym od poprzedniego filmu Andersona, który piastowany jest na następcę Roberta Altmana, ale nie zagrała mi sama percepcja postrzegania dwóch pomyleńców. Rozumiem, że ideologia jest w każdej postaci zła jeśli podstawimy jej pod krytyczny rozum, ale dla mnie to zbyt płytkie wyjaśnienie filmu. Za fasadą naukowej obserwacji kryje się niewybaczalna pustka emocjonalna, która zżera obydwie postaci od środka co zresztą jest głównym mianownikiem filmów P.T. Andersona. Oto mamy Phoenixa nieokrzesanego zwierzaka, który być może wytarł swoją tożsamość do cna podczas II wojny światowej i jego lekarza, badacza ślepo wierzący we własne pomysły. Gdy tylko napotka jakąkolwiek przeszkodę nieuchronnie ją niszczy. Coś to Wam przypomina?

Najbardziej mi się jednak podoba to, że omijając ważkie tematy Anderson patrzy na nich z drobnym przymrużeniem oka. Niby dziwaki, szaleńcy pozbawieni jakichkolwiek reguł trzymają się do końca razem co wskrzesza mimowolnie drobną sympatię dla ich osobowości.

Kompletnym jednak nieporozumieniem jest jednak stawianie za pewnik zapewnień z ust zainteresowanych co pcha ich do przodu w życiu bo przecież:

mistrz - podaje sie za czciciela ducha, który jednak podskórnie pragnie zetknąć się z naturą czyli do swoich korzeni egzystencji.

uczeń - ciało płacze duch szuka ukojenia, rozwiązania, prawdziwej węwnętrznej stabilizacji.

Link to comment
  • 3 months later...

Niedawno obejrzałem i jestem zawiedziony. Cała historia jest jakaś niemrawa, nie ma budowania napięcia, słowem nuda. Najlepsza scena to 'przesłuchanie' na statku. Film broni się wyśmienitym aktorstwem, Joaquin Phonenix jest genialny, P.S. Hoffman tylko lekko ustępuje mu kroku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...