Jump to content

Top 10 ulubionych reżyserów


Recommended Posts

Dobra jest godzina 6 rano, a ja muszę zara po paczkę fajek pójść do sklepu.

 

Wedle mojej wiedzy mamy rok 2014 a na rozkładzie są setki jeśli nie tysiące filmów do obejrzenia. Na tę chwilę jestem zaznajomiony ze sztuką filmową na poziomie współczesnego Milana także formułuje listę na tym na czym raczej każdy się pozna, choć wiele tracąc przez brak znajomości pewnych aluzji, i spokojnie poświęcić te 2h dziennie miast zmieniać pieluchy bądz obracać kolejną pannę. 

 

Kolejność nie ma żadnego znaczenia, klasowi twórcy w moim przypadku nie znają wartościowania na mniej bądz bardziej ważnych. Oni się nawzajem uzupełniają. 

 

 

1.Luis Bunuel - zatwardziały ateista o dość radykalnym biologicznym podejściu do ludzi oraz świata. Wyklinany i obrzucany kamieniami już za wczesnych młodzieńczych lat zawsze pozostawał wierny swoim wartościom. Wybitny moralista, który w przeciwieństwie do współczesnych śmiesznych kmiotków ma odwagę osądzić ludzi i ich śmieszne małostkowe myślenie. 

2. Pier Paolo Pasolini - poeta, który kupił mnie już swoim debiutem w którym padły słynne słowa ''albo ja zabiję świat albo świat zabije mnie''. W swoich filmach poszukiwał przede wszystkim pytania gdzie we współczesnym świecie człowieczeństwo ma swoje miejsce. Czuły dla niedoróbek  egzystencjalnych pojedynczej persony, brutalny wobec społeczeństwa, które były - i zawsze będą - klatką dla wolności indywidualizmu ludzkiego.

3.Ingmar Bergman - bez niego nie mogło się obejść. Dla jednych przytłaczających dla innych największy reżyser ever. Zimny i przenikliwy jak wiatr z norweskich fiordów, osądził zawsze głównego bohatera w ''sąsiedztwie'' wielkich symboli pytań jak np. w słynnej scenie ze śmiercią w ''Siódmej Pieczęci'' podczas partii w szachy. Ręka porozumienia wychodząca od głównego bohatera rzadko kiedy jednak znalazł odpowiedz u strony odbiorcy. Bo ten odbiorca raczej nie wykazywał żadnych chęci porozumienia. Na tym cały dramat polega.

4.Stanley Kubrick - przede wszystkim rzemieślnik. Jego filmy można podziwiać od strony technicznej, a intro Odyseii Kosmicznej to wzorowy przykład dla wszystkich adeptów szkół filmowych. Za cel brał sobie przede wszystkim metafizykę zła która unosi się niczym eter w powietrzu.  Powab jego filmów polega na tym, że ta mroczność ma bardzo ludzki - pierwotny wymiar, z którym mamy na co dzień do czynienia. 

5.Robert Bresson - GIGANT, autentycznie, takiego dostojeństwa i skupienia nie spotkałem u żadnego innego twórcy. Przerastał charyzmą wszystkich panów z francuskiej ''nouvelle vague'' skupiając się na tym co tak bardzo sobie cenię - minimalizmie. Każdy gest, mowa ciała zastępowała potok bezsensownych słów. Sens wyrazu zastąpił znaczeniem a dokładniej rzec biorąc czuciem. Emocjonalność odgrywa tu kluczową rolę. 

6.Jean Luc Godard - sam w sobie zamknięty i cichy, filmy jednak odzwierciedlają jego właściwą naturę pełną polotu i młodzieńczej radości. Oglądając jego filmy mam takie same odczucia jak przy lekturze książek Henrego Millera - oddech, pełną piersią i życie pełne smaku i wdzięku. 

7. Luchino Visconti - twórca nowego gatunku w filmie - neorealizmie podziwiam go zwłaszcza za jego pózniejsze filmy - Lamparta, Zmierzch Bogów oraz Portret rodzinny we Wnętrzu w swych filmach wyrażał głębokie ubolewanie nad zmierzchem dawnych pewnych arystokratycznych obyczajów, obrazów z dzieciństwa i popadania tego dawnego starego bezpiecznego obrazu z dzieciństwa w pełne niepewności obszary nowej codzienności gdzie króluje barbarzyństwo.

8. Michelangelo Antonioni - melancholia i alienacja - tak się jego twórczość najczęściej opisuje - jednak ja tylko mogę dodać, że on w przeciwieństwie do Bergmana miał w sobie dość wyrozumiałości i cierpliwości do drugiego człowieka bo u niego Bóg - to pomylone pytanie, nie warte tego życia. Znamienna jest scena końcowa w ''L'aventura'', która świetnie podsumowuje myśl włoskiego geniusza. 

 

 

 

Dobra, na tę chwilę będzie 8 bo co prawda znajdę tuzów, którzy odpowiadają tej liście pod względem wielkości jak Tarkowski, Fellini czy Kurosawa - i byli najbardziej wpływowi - jednak dla mnie nie są ulubionymi.

 

 

Link to comment
Guest mate5

Eh, pisałem ścianę tekstu przez ok. 45 minut i omyłkowo usunąłem treść posta, napiszę taki skrót tego czym miał być ten post:

 

1. Jarmusch - na liście top 10 ulubionych filmów umieściłbym pewnie tylko jeden lub dwa jego tytuły, ale patrząc na jego filmografie, zdecydowanie jest moim ulubionych reżysrem

2. Tarkowski - zrobił jeden z najgorszych filmów w dziejach (Solaris), ale zrobił też mój ulubiony film (Ofiarowanie) i parę innych dziełek.

3. Jodorwski - Fando y Lis jest gniotem, ale Jodorowsky to człowiek, który nakręcił Świętą Górę, czyli ostateczne rozwiązanie metafizyki rozumianej jako "poszukiwanie ostatecznej podstawy" Wittgensteina.

 

Reszta bez kolejności

 

Wojciech Has - widziałem tylko Pętle, ale ten film i monolog w nim zawarty zdecydowanie wystarczy, żeby umieścić tutaj Hasa.

Lech Majewski - Gdybym był patriotą, to byłby dumny, że Majewski jest Polakiem.

Bela Tarr - uwielbiam go za to samo co Tarkowskiego. Operowanie przede wszystkim obrazem. W filmie przerost formy nad treścią, gdzie forma przekazuje treść powinien być podstawą, a nie jak u Bergmana gdzie większość filmu zajmują banalne dialogi.

Sam Raimi - za najlepsze filmy rozrywkowe

Kubrick

Antonioni

Kaurismaki albo Kim Ki-duk

Link to comment

Żeby nie było w temacie zbyt ambitnie i europejsko, to moje szybkie typy :

Scorsese, Cameron, Fincher, Smarzowski, Copolla, Eastwood, Zemeckis. Jak widać, kino rozrywkowe.

 

Jak już obejrzę 100-200 zaległych filmów mainstreamowych plus wychodzące jednocześnie nowości, które serio mnie zainteresują, to może zacznę sprawdzać wymienionych gigantów. Nie neguję klasy, choć pojedyncze epizody z dziełami niektórych z nich (Kubrick, Jarmusch) raczej mnie znudziły, może to nie dla mnie.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...