Jump to content

His Dark Materials - 2019 - HBO/BBC


sprite

Recommended Posts

 

His Dark Materials stars Dafne Keen, James McAvoy, Ruth Wilson and Lin-Manuel Miranda. Adapting Philip Pullman’s award-winning trilogy of the same name, which is considered a modern masterpiece of imaginative fiction, the first season follows Lyra, a seemingly ordinary but brave young woman from another world. Her search for a kidnapped friend uncovers a sinister plot involving stolen children, and becomes a quest to understand a mysterious phenomenon called Dust. As she journeys through the worlds, including our own, Lyra meets Will, a determined and courageous boy. Together, they encounter extraordinary beings and dangerous secrets, with the fate of both the living — and the dead — in their hands.

 

Szykuje się megatona i możliwy sukcesor Gry o Tron. Pierwszy sezon będzie miał 8 odcinków. Drugi już jest nakręcony. Premiera 4 listopada.

Link to comment
  • Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
2 godziny temu, wojcieszek napisał:

Mógłbys to do czegos porównac?Tzn wiadomo ze mogłbys np do "Rejsu" i napisać  ze jest to serial w ogóle nie podobny do Rejsu,ale czy przywodzi jakieś skojarzenia z czyms innym?

Właśnie o to chodzi, że nie jestem w stanie:(

Przez całą otoczkę mam lekkie wrażenie Harrego Pottera tylko bez takiej ilości magii.

Link to comment

Czytałem książki kiedyś i film to była tragedia tutaj widzę potencjał. Pierwszy odcinek powolny i wprowadzający w świat ale jak później będzie to co w książce to może być naprawdę dobrze. Podobno budżet spory więc może się uda. Ocenie po całym sezonie. Podoba mi się laska z luthera do roli Marisy. Będzie idealna szczególnie z powodu wcześniejszych ról:]  

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.