Skocz do zawartości

Atomowy chaos i ośmiornice z głębin...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Lovercraft. Wizjoner, szaleniec? Można się sprzeczać, ale zapewne jest jednym z oryginalniejszych i mających wpływ na gatunek pisarzem grozy. Świetnie wymyślona (a może jednak nie?) kosmologia, bohaterowie stający do z góry przegranego pojedynku, z siłami których nie są nawet świadomi. No i ten klimat lat 20, zatęchłych bibliotek, zabitych dechami mieścin i prochowców. Mistrz.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

http://lovecraft.ovh.org/tajemnica/data/wstep.htm gra tekstowa

 

 

Była kiedys stronka o lovercrafcie gdzie można było pobrac ebooki ( w pl) , ale już się chyba zbyła jak ktoś chce to niech da email to mu prześle . Dla wszystkich lubiących Lovercrafta uważam , że koniecznym jest zapoznanie się z takim duzym esejem mini książeczka Michel'a Houellebecq'a - H. P. Lovercraft Przeciw światu przeciw życiu . Co nieco ponad trzydzieści złotych za 126 stroniczek , to wygórowana cena , ale naprawde warto .

Odnośnik do komentarza

Jak ktoś jest bardziej zainteresowany ale nie aż tak, że chce czytać listy Lovecrafta to polecam dorwać Necronmicon bo to całkiem fajny zbiór "praktycznej" wiedzy o mitologi samotnika. Ja już zabieram się za robienie talizmanów itp do wzywania Przedwiecznych.

Odnośnik do komentarza

Zew Cthulhu naprawdę świetny jest ;o.

Dopiero jestem przy 2. opowiadniu "Widmo nad Innsmouth", na razie śwwwietne :).

 

Przeczytałem ostatnio American Psycho, szczerze mówiąc jak dla mnie książka niezła, ale wcale nie wybitna.

Za dużo opisów kto jak się ubiera a za mało akcji trzymających w napięciu.

6+/10

Odnośnik do komentarza
Gość lukasz
Zew Cthulhu naprawdę świetny jest ;o.

Dopiero jestem przy 2. opowiadniu "Widmo nad Innsmouth", na razie śwwwietne :).

 

Przeczytałem ostatnio American Psycho, szczerze mówiąc jak dla mnie książka niezła, ale wcale nie wybitna.

Za dużo opisów kto jak się ubiera a za mało akcji trzymających w napięciu.

6+/10

Widmo nad Insmouth to najlepsze opowiadanie;] naprawdę czuć w nim długotrwałe napięcie.

 

 

Co do "American Psycho" to uważam ,że niezrozumiałeś tej książki.To nie jest horrorek.

Odnośnik do komentarza

No, ja już jestem po lekturze książki (właściwie to już dawno, ale jakoś nie było okazji żeby napisać ;) Lovecraft pozamiatał, książka bardzo fajna, jedna z lepszych jakie czytałem. Ulubione opowiadanie z tego zbioru? Bardzo spodobał mi się 'Kolor z przestworzy', ale takie najlepsze to chyba było 'Szepczący w ciemności'. Świetny klimat no i ogólnie polecam :)

Odnośnik do komentarza
  • 8 miesięcy temu...

Za Lovecrafta zabrałem się ledwo co na początku tego miesiąca i momentalnie wciągnęło mnie niczym bagno! Naprawdę nie pamiętam kiedy tak intensywnie wertowałem kartki jakiejś książki.

 

Co najbardziej mnie w tym człowieku zdumiewa to jego Filozofia. Lovecraft to istny Kopernik pojmowania naszego miejsca w Otchłaniach Wszechświata. Moralność i rozum człowieka nie jest wszechobecnym i najwyższym standardem? Istnienie które może zrodzić się z więcej aniżeli z trzech wymiarów? Skrzętnie ukryte Prawdy, których samo odkrycie może doprowadzić nadmiernie dociekliwy umysł do szaleństwa? Zagłada Świata której źródło może znajdować się chociażby 20 metrów od Twojego domu? Rozwijałem się niczym papier toaletowy, czytając fragmenty eseistyki HPL.

 

Z powieści, które do tej pory przeczytałem chciałbym nadmienić następujące...

 

"Szczury w murach" zaimponowało mi ukazaniem wizji

kompletnie nieuświadomionego zmierzania ku mrocznemu przeznaczeniu oraz "ewolucja wsteczna bohatera" na końcu powieści.

Równie imponujące jest wstępne rozrysowanie opowiadania (znalazło się nawet mini-streszczenie historii Anglii!).

 

"Kolor przestworzy" to nowelka HPL, która jak dotąd najbardziej mnie przestraszyła.

Tępa wiejska ignorancja wobec tego co niewypowiedziane. Rozkład moralny i fizyczny (to czym staje się żona farmera na końcu - myślałem, że poleci mi woda z du.py).

Przy okazji zaimponował mi bogaty opis przyrody i krajobrazu miejsca akcji.

 

"W Górach Szaleństwa" spodobało mi się ze względu na ładnie opisaną eksplorację tytułowego obszaru oraz

błyskotliwy szkic historii różnych mniej lub bardziej nadnaturalnych Istot.

 

 

Zabawną historyjką okazał się wybitnie autoparodyjny "Reanimator", choć rozdział piąty ma w sobie potencjał naprawdę potężnego horroru

(diaboliczne prace naukowe pośród stert zwłok w samym środku bitwy na froncie I Wojny Światowej - kolesie z ID Software musieli właśnie stąd brać pomysły, gdy robili Wolfenstein'a).

 

 

... a na przeczytanie wciąż czeka chociażby "Zimno", "Model Pickmana", "Przypadek Charlesa Dextera Warda" czy też sam "Zew Cthulhu".

 

Ja już zabieram się za robienie talizmanów itp do wzywania Przedwiecznych.

 

Ani się waż, bluźnierco!

Odnośnik do komentarza
  • 7 miesięcy temu...

Jakiś czas temu dorwałem "Obserwatorów spoza czasu", spodobał mi się gęsty klimat, napięcie utrzymywane w inny sposób niż wiadra krwi, cała mitologia Cthulhu, ale... Pod koniec owego zbioru opowiadań czułem już pewien przesyt schematem "przybywa potomek rodu X do rodzinnej posiadłości i powoli oplatają go pradawne macki ZUA". Pewnie sięgnę jeszcze po coś od "samotnika z Providence", ale za jakiś czas, póki co w kolejce czekają Huxley, cykl o Amberze Zelaznego...

Edytowane przez Haibane
  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...