Skocz do zawartości

Japonistyka


Hubi.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 16
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

a ja z całego serca odradzam ten kierunek. Rozpisywać się na ten temat w tej chwili nie mam czasu, napiszę tylko tyle: jeżeli idziesz wyłącznie celem nauki języka - idź śmiało. Chociaż lepszy kurs niż parę lat na studiach po których nie ma zbyt ciekawych perspektyw :)

Odnośnik do komentarza

Łatwiej o pracę?

Obecnie ponad 1,3 miliarda ludzi posługuje się chińskim. Spójrz, w jakim tempie rozwija się ich gospodarka, w niedalekiej przyszłości znajomość języka chińskiego będzie bez wątpienia wielkim atutem. Choć już teraz można sobie nieźle zarobić (sporo polskich przedsiębiorstw otwiera tam swoje filie). Jakiś czas temu u znajomej w firmie był organizowany business trip do Hong Kongu, speca od 'chincyków' ściągali z zachodu.

Odnośnik do komentarza
Ale jest jeden mankament- mnie fascynuje Japonia, nie Chiny. Jednak "drobna" różnica jest.

 

 

 

hmmm, ale jak Cię fascynuje Japonia, to nie możesz uczyć się japońskiego na kursach, a historię Japonii i kulturę poznawać z książek i z internetu? :) Tak to byś znał Japonię plus Chiny, dodatkowy atut dla Ciebie. Ewentualnie wziąć oba kierunki równolegle. Bo to co napisał Larou daje do myślenia, możliwe, że w przyszłości będzie wypadać znać język chiński i ich kraj bardziej niż japoński / niemiecki

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Hubi, studiuj, co ci się podoba, zawsze możesz się przenieść albo zrobić drugi kierunek. Zastanów się, co chcesz robić w przyszłości, bo jak szczytem twoich marzeń jest "mieszkać w Japonii", to naprawdę nie musisz się męczyć z japonistyką ;)

 

Nikt z moich znajomych japonistów większego problemu ze znalezieniem pracy nie miał, więc ostrożnie podchodziłabym do "studiów bez perspektyw". Najlepiej zarabiają tłumacze, rzecz w tym, że nie każdy japonista chce być tłumaczem i wtedy faktycznie znalezienie sobie miejsca trwa.

 

Same studia to masa pamięciówki, więc nastaw się na dziobanie, zwłaszcza przez pierwsze 2-3 lata. Wiele osób studiów nie kończy, ob zapał kończy im się szybciej.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...
  • 3 tygodnie później...

Polecam sprawdzić opcję stosunki międzynarodowe. Może to nie to co japonistyka al w moim przypadku okazało się całkiem opłacalne. Na drugim roku mam chiński plus japoński do tego jako specjalizacje zdecydowany jestem na azję wschodnią więc odpowiednie opcjonalki + do tego koło Azji plus przyjaciół Japonii i dość częste konferencje itp. Przyznać trzeba że kwestie kultury nie są tutaj priorytetem ale są też przedmioty w stylu święta japoni.

Odnośnik do komentarza
dobra bo widzę że moje pytanie przerodziło się w pytanie jaka szkoła jest dobra a chodzi o to czy są osoby z tego forum które studiują na UAM lub WSJO w Poznaniu japonistykę ponieważ sam studiuję i jestem ciekaw.

 

 

z tego co wiem WSJO ma najlepsza prywatna japonistyka a UAM panstwowa:P na WSJO patrza tylko na wynik egzaminu z jezyka obcego ale chyba duzo chetnych nie ma bo do mnie dzwonili czy nie chce isc nawet jak nie zaplacilem oplaty rekrutacyjnej:P

Odnośnik do komentarza
  • 2 lata później...

Polecam sprawdzić opcję stosunki międzynarodowe. Może to nie to co japonistyka al w moim przypadku okazało się całkiem opłacalne. Na drugim roku mam chiński plus japoński do tego jako specjalizacje zdecydowany jestem na azję wschodnią więc odpowiednie opcjonalki + do tego koło Azji plus przyjaciół Japonii i dość częste konferencje itp. Przyznać trzeba że kwestie kultury nie są tutaj priorytetem ale są też przedmioty w stylu święta japoni.

 

To łaskawie mi napisz tylko jeśli można prosić na jakiej uczelni studjujesz, bo odnoszę wrażenie, że moje miasto w te opcje jest strasznie ubogie (choć chinski jest). Bo sam (po dłuższej kilkuletniej przerwie - zmusiła mnie do tego sytuacja) zapisałem się w końcu na studia. I własnie wziąłem sobie choćby stosunki międzynarodowe, z myślą by w przyszłości doczepić do tego kurs japońskiego. Bo raczej nie znanosi się bym miał język japoński na tym kierunku w swoim mieście...

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.