Skocz do zawartości

Anime newbie


GnOOsny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na wstepie musze wyznac, ze nigdy nie zwracalem szczegolnej uwagi na anime. Byc moze bylo to spowodowane tym iz nie znam nikogo kto oglada anime i nie zlapalem tego bakcyla.

Jednak ostatnio przez przypadek trafil w moje rece film "spirited away" i ogromnie mnie wciagnal.

Chcialbym prosic was o podanie kilku tytulow dla "swiezaka" w tej materii, oraz kilka tytulow najlepszych anime.

Mam nadzieje, ze nie zgniecie mnie jak robaka, a wyciagniecie pomocna dlon w kierunku nowicjusza, temat natomiast posluzy w przyszlosci takim leszczom jak ja :)

 

Ps. mam nadzieje ze nie zdublowalem jakiegos tematu, przejzalem forum ale nie zauwazylem czegos podobnego

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 18
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Witam

 

Na wstepie musze wyznac, ze nigdy nie zwracalem szczegolnej uwagi na anime. Byc moze bylo to spowodowane tym iz nie znam nikogo kto oglada anime i nie zlapalem tego bakcyla.

Jednak ostatnio przez przypadek trafil w moje rece film "spirited away" i ogromnie mnie wciagnal.

Chcialbym prosic was o podanie kilku tytulow dla "swiezaka" w tej materii, oraz kilka tytulow najlepszych anime.

Mam nadzieje, ze nie zgniecie mnie jak robaka, a wyciagniecie pomocna dlon w kierunku nowicjusza, temat natomiast posluzy w przyszlosci takim leszczom jak ja :)

 

Ps. mam nadzieje ze nie zdublowalem jakiegos tematu, przejzalem forum ale nie zauwazylem czegos podobnego

W sumie to w pewnym sensie powieliłeś temat "Anime godne plecenia" ale co z twoim tematem się stanie to już nie mnie decodwać :P. Jak ci się spirited away podobało to polecam praktycznie wszystko z studia ghibli od miyazakiego czyli:

Księżniczka mononoke, Ruchomy zamek hauru, Mój sąsiad totoro, Rodzinka Yamadów, Szkarłatny pilot, Ponyo on the cliff, Nausica z doliny wiatru, Grobowiec świetlików itd. Z innych produkcji to GitS tak jak wyżej, ale polecam też "Papurika", "Tekkonkinkreet". Na razie ci wystarczy :) Ahh jak ja chciałbym wrócić do czasów w których dopiero poznawałem te produkcje zazdroszcze :P

Odnośnik do komentarza

W zasadzie anime jest bardzo różnorodne jeśli chodzi na typy, ale ja dziele je na "lekkie" i "poważne". Lekkie to cała gama tasiemców, lekkich baśni, czy komedie. Ten drugi typ, to filmy które (poza specyficznym czasem stylem) nie odstają od filmów fabularnych. Od których powinieneś zacząć? Jest dużo opcji. To moje trzy z każdego typu, o którym tu wspomniałem.

 

Lekkie:

 

- Full Metal Alchemist (albo podobne - Pumpkin Scissors, oba to też serie, więc mają wiele odcinków)

- My Neighbor Totoro (po Spirited Away powinno Ci się bardzo podobać)

- Gundam Wing (przyjemne, pełne akcji, z ŁADNYMI mechami, bez zbędnej telenoweli i z ciekawym przesłaniem)

 

Poważne:

 

- Cowboy Bebop (nadal lekkie trochę, ale dojrzałe i kultowe)

- Death Note (kolejne anime otoczone kultem, no i ciekawe przesłanie, plus świetna walka na dedukcje)

- Grave of the Fireflies (mega smutne anime pełnometrażowe, poważne i antywojenne, którego nie powinno się raczej oglądać w momentach kiedy chcemy być weseli)

 

Ps. Wytłuściłem Ci filmy pełnometrażowe, gdyby tylko o takie Ci chodziło.

Odnośnik do komentarza

Code Geass: Lelouch of the Rebellion - dwie serie świetnego jak na moje oko animca

Claymore - świetna sieczka z wilkołakami i takie tam.

One Piece - shonen liczący sobie ponad 400ep. i dalej wychodzi zabawna historia o piratach.

Hellsing - drakula i te sprawy.

Elfen Lied - krwawa opowieść o dziecku z specjalnymi zdolnościami.

 

wymienione wyżej FMA, Death Note.

 

Z bardziej rozpoznawalnych Bleach i Naruto.

 

PS. Myślę że to co napisałem nie będzie uznane przez nikogo za spoilery ;)

Edytowane przez Nightmare90
Odnośnik do komentarza

 

Code Geass: Lelouch of the Rebellion - dwie serie świetnego jak na moje oko animca

Claymore - świetna sieczka z wilkołakami i takie tam.

One Piece - shonen liczący sobie ponad 400ep. i dalej wychodzi zabawna historia o piratach.

Hellsing - drakula i te sprawy.

Elfen Lied - krwawa opowieść o dziecku z specjalnymi zdolnościami.

 

wymienione wyżej FMA, Death Note.

 

Z bardziej rozpoznawalnych Bleach i Naruto.

 

PS. Myślę że to co napisałem nie będzie uznane przez nikogo za spoilery ;)

 

W sumie temat nalezaloby zamknac ale tego nie zrobie:D W duchu świąt wyciagamy pomocne lapki w strone nowego narybku animo-mango-maniakow:D Oj, ale zabrzmialo... hehehe 

 

 

A teraz koniec z offtopem. Wszystko zalezy od tego jaki rodzaj filmow lubisz ogladac. W anime tez mamy gatunki i rodzaje jak juz ktos tu wspomnial a to tego manga tak jak i anime dzieli sie w zaleznosci od planowanego odbiorcy = w tym celu polecam wiki bo przeciez mamy anime dla dzieci , mlodziezy, chlopcow dziewczat kobiet mezczyzn nawet dla milosnikow gejow i les cos sie znajdzie... czyli anime dla doroslych.... do wyboru do koloru na poczatek polecalabym krotkie serie i kinowki:>

 

z komedii shonen(chlopcow)-  naruto,bleach(niestety tasiemce),

 

shoujo(dziewczat)-skip beat, vampire knight

 

hmm klasyki - death note i ghost in the shell

 

 i z mniej znanych  troszke innych tytulow muzyczny Beck, sportowo futurystyczny Ride Back i Air Gear, wiedzminowaty Claymore i troszke przynudnawy aczkolwiek slodki Ah my goddes historyczno przygodowy Rurouni Kenshin

 

No i jak ktos juz tu wspomnial kinowki Miyazakiego to niezbednik moim zdaniem

 

Ale tu kazdy milosnik anime bedzie mial swoje wlasne listy  the best, bo kazdy ma swe ulubione gatunki filmowe  jak juz napisalam przydaje sie wikipedia i tanuki.pl by sprawdzac co i jak  oraz dlaczego - zycze powodzenia .. i zastanowie sie czy nie przeniesc  tematu  w anime polecane...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Masz co nadrabiać koleś, kiedy ja kilka lat temu dopiero zaczynałem oglądać anime to nie wiedziałem za co się najpierw zabrać.

 

 

Tak czy inaczej, totalne must watch:

 

- większość ze studia Ghibli

- Death Note (thriller detektywistyczny)

- Hellsing (horror/akcja; tylko OVA, wersja TV nie dorasta jej do pięt)

- Ergo - Proxy (s-f)

- Honey and Clover (lekka komedia z ogromną porcją mind-fucków na temat życia)

- Great Teacher Onizuka (100% komedia)

- Claymore (sieka)

- Full Metal Panic (mechy/akcja/komedia; bardzo wciągająca seria)

 

 

A z bardziej tasiemcowych serii:

 

- D.Gray-man (mistrz, trzeba obejrzeć)

- Naruto (nie zrażaj się opiniami innych, pomijając nie najwyższych lotów animację to jest bardzo dobre anime)

- FullMetal Alchemist (Brotherhood)

 

 

daruj sobie za to ten przereklamowany gniot jakim jest Neon Genesis Evangelion, są lepsze anime z mechami.

Edytowane przez Kazuo
Odnośnik do komentarza

Powtarzam się, ale muszę:

Obejrzyj przede wszystkim:

 

Death Note (kapitalne anime, za(pipi)iaszczy L, dobry Raito itd, scenariusz świetnie napisany)

Monster (pomimo tytułu, nie ma tu potworów, mechów, długouchych żab-księżniczek itd)

Trigun (anime tylko ok, lekkie, przyjemne)

Golden Boy (genialne anime jeśli chodzi o komedię, nie ma lepszej :D ale JEDYNIE z dubbingiem amerykańskim, jap. wersji brakuje jaj)

filmy Ghibli (Mój sąsiad Totoro fajne i miłe)

One Piece (400 epów, i jeszcze końca nie widać, naprawdę przyjemny, ale najfajniej to się ogląda latem ;p)

Odnośnik do komentarza

Zależy czego oczekujesz:

 

Neon Genesis Evangelion - stare anime jak świat, ale fajne zagrywki psychyologiczne, ciężkie do zrozumienia, no i oczywiście nastolatki ratują świat

Death Note - zero walki fizycznej za to ciągła walka psychologiczna, intrygi, zwroty akcji, bronią bohaterów jest inteligencja

Code Geass - połączenie dwóch powyższych, walka robotów + intrygi, mój numer 1

Elfen Lied - dobre jak lubisz płakać, wyzwala strasznie negatywne emocje (smutek, bezradność)

Cowboy Bebop - anime połączone z bluesem, geniusz

Ghost in the Shell (film i Stand Alone Complex) - cyberpunk w najlepszym wydaniu, jest akcja, jest trochę filozofowania, no i jest pani major ;)

Kara no Kyoukai (Garden of Sinners) - jeżeli chcesz zobaczyć chyba najładniejsze anime jakie powstało do tej pory to polecam, techniczny majstersztyk polany soczystą fabułą + cudowna muzyka w wykonaniu Kenji Kawai

Akira - klasyk

Hellsing Ultimate - fajna kreska, dużo przemocy, akcja

Afro Samurai - genialna kreska, anime wg. amerykańców, sama akcja

 

 

 

to tyle co pamiętam, z tasiemców mogę jeszcze polecić Full Metal Alchemist (oraz obecnie trwającą serię FMA: Brotherhood) i Slayers (nie wiem jak to najnowsze, bo nie widziałem). Naruciaka, Bleacha czy One Piece sobie odpuść, bo stracisz pół życia nadrabiając zaległości.

 

Dodatkowo polecam serwis http://anidb.net, gdzie możesz poczytać o wymienionych przez nas animkach.

 

Edit: W Claymore nie inwestuj czasu, bo to strasznie głupie, jednowątkowe i nudne anime, które ma zakończenie z d*py. Kolega wcześniej polecił Ci jeszcze Ergo Proxy i ja się pod tym podpisuje. Anime traktuje o robotach, które zyskują na samoświadomości. Ciekawa tematyka.

 

 

 

Edytowane przez estel
Odnośnik do komentarza

 

Edit: W Claymore nie inwestuj czasu, bo to strasznie głupie, jednowątkowe i nudne anime, które ma zakończenie z d*py.

Ale broni się ciekawie skonstruowanym światem, ciężkim klimatem oraz sporą ilością efekciarskich walk (ostatnia jest naprawdę epicka). Fabuła mimo, że niezbyt skomlikowana to jednak potrafi wciągnąć (pod koniec trochę nawymyślali, odbiegając tym samym od fabuły mangi), po prostu jesteś ciekaw dalszych losów tych postaci i jak tym razem uda im się wyjść z kolejnej opresji (a trzeba przyznać, że przez cały czas mają ostro przekichane). Wprawdzie jestem świadom, że istnieją godniejsze uwagi pozycje, ale i Claymora wypada obadać. Spodobać się nie musi, ale obejrzeć można.

Odnośnik do komentarza

Umm ja bym akurat nie proponował Neon Genesis Evangelion komuś, kto dopiero zaczyna oglądać anime bo czasem można się zrazić :) Sam zaproponowałbym Serial Experiment Lair, ale najpierw poczytaj sobie to i owo na temat obu produkcji zanim zabierzesz się do oglądania :)

 

Również daruj sobie Claymore, tania podróbka mangi. Co do innych pozycji to oczywiście:

 

Akira - obowiązkowo!

Ghost in the Shell 1 i 2 Movie, dalej serie TV

Elfen Lied

Full Metal Panic obie serie TV

Hack//Sign i Liminality, resztę Hacków śmiało można sobie darować

Shuffle!

 

Z w miarę świeżych:

Bakemonogatari

11 eyes

 

Możesz też zerknąć na serię, od której większość Polaków zaczynało czyli starą, ale jarą Sailor Moon, ale to tak długi i głupi tasiemiec, że w moim wieku to czuję jakby mi znikały szare komórki kiedy tylko sobie nawet dla jaj odpalę jeden odcinek ;p

 

To tak na szybko, bo późno już i ciężko mi przypomnieć sobie coś bardziej godnego polecenia :)

Odnośnik do komentarza

Przez hack//Sign nie przebrnąłem mimo, że muzyka jest przecudowna. Tak dłużącego się anime po prostu nie byłem w stanie zdzierżyć mimo że jestem małym fanem .hacka. Już Roots lepsze chociaż to też takie anime na 6/10.

 

Serial Experiments Lain (jakie Lair?) jest imo za ciężkie. Zdecydowanie warto obejrzeć, ale tutaj długie kadry, praktycznie brak jakiejkolwiek akcji, strasznie dużo dywagacji, skupienie na psychice... to może być za ciężkie. Polecałbym jak już się trochę naoglądasz.

 

Od Evangeliona zaczynała moja luba. Fakt, że nie skończyliśmy serii, ale zainteresowanie anime zostało do dziś, dlatego postanowiłem polecić. Poza tym to też w miarę głośny tytuł, więc wcześniej czy później i tak go pewnie łyknie. Po namyśle poczekałbym jednak na tę nową wersję, której wyszły dwa odcinki z czterech (Evangelion 1.0: You are (not) alone i Evangelion 2.0: You can (not) advance chyba). Chociaż nie wiem czy nie zarzucili realizacji tego projektu, bo coś na anidb nie mogę nic o trzeciej części znaleźć.

 

Aha, jak już się dorwiesz do Evangeliona to koniecznie musisz też obejrzeć End of Evangelion, żeby zobaczyć jakiekolwiek zakończenie tego animca ;)

 

Poza tym my się tu produkujemy, a może niech sam zainteresowany odpowie czy zaczął już coś oglądać, jak wrażenia itp.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Kanonem anime jest napewno, jeśli chodzi o kinówki,:

 

- Akira

- Ghost in the shell

- Ninja scroll

- Perfect Blue

 

Z serii tv obejrzyj:

 

- Neon Genesis Evangelion (+ kinówka The end)

- Berserk

- Tenchi Muyo (OAV jak i pierwsza seria. Później kinówka Tenchi in Love 1)

 

 

Na dobry początek to wystarczy =)

Odnośnik do komentarza

@Ewcikson:

LOL. Death Note klasyka, dobre.

Akira, Eva - owszem, ale DN? :D

 

Kazde anime ma zwolennikow i przeciwnikow (patrz post wyzej) ja np Akiry nie zaliczylabym doi klasyki nudne zalosne i kiepska kreska = zasnelam  i choc mam dvd w domu szybko do niego nie wroce:P Klasyka.. nie musi byc stara wystarczy ze jest innowacyjna i w pewnych kregach kultowa a temu DN  nie mozna odmowic .. wg mnie klasyka to np Rose de Versailles hmm pewnie nawet nie slyszales  Flik -->to ze nie ma mechow nie jest futurystyczne  to juz nie zalicza sie do klasyki???- oj oj ktos tu musi zweryfikowac poglady albo po prostu przemyslec definicje slowa = >klasyka ;nvm jak juz pisalam gusta sa rozne wiec nowi wybiara i tak to co im podpasuje...

Odnośnik do komentarza
...to ze nie ma mechow nie jest futurystyczne  to juz nie zalicza sie do klasyki???- oj oj ktos tu musi zweryfikowac poglady albo po prostu przemyslec definicje slowa = >klasyka

Gdzie ja cos takiego napisalem? Mowie tylko, ze DN sie moim zdaniem nie zalicza, a ty juz dalej snujesz swoje domysly. Nawet nie zdazylem powiedziec zlego slowa na temat serii. Nie slyszalem o Rose de Versailles, za to uwielbiam wszelkie anime od Abe: Lain, Haibane Renmei, Texhnolyze.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.