Skocz do zawartości

Oprawa graficzna PE


Rekomendowane odpowiedzi

Okladki sa czasem wysmienite, jak ta z najnowszego nr...

 

okladka-pe-151.jpg

 

... czasem zas pstrokate, z naprawde kiepskimi artworkami (niestety coraz czesciej sie zdarzaja IMO). Uwazam, ze PE powinno wzorem, np. GI ograniczyc tekst na okladce do minimum i naprawde rozwaznie dobierac materialy graficzne na covery (nr 151, to przyklad jak powinno byc to zrobione). Do szaty graficznej, jako takiej nie mam zastrzezen, lecz rowniez uczynilbym ja bardziej minimalistyczna, czasem za duzo napackanej grafiki jest. Dorwalem ostatnio Game Informera i to jest dla mnie wyznacznik idealnie opracowanego graficznie magazynu. Co wy myslicie?

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 13
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Cóż muszę się z tobą zgodzić, najnowsza okładka to kierunek w jakim powinny zmierzać wszystkie następne projekty okładek dla PSX Extreme. W końcu napis "Największy w Polsce magazyn o konsolach" zobowiązuje by prezentować najwyższy poziom. A z tym czasem bywa różnie, choćby okładka nr.149 z tym gonzem z Avatara. Nawet gdybym był fanem tego filmu to nie dałbym czegoś takiego jako art, bo prezentował się średnio i bardziej pasował do czasopisma dla dzieci lub niskobudżetowej gazety o grach niż do PSX'a. Same kolory i ilość tekstu czasem również nie jest najlepiej dobrana. Moim zdaniem minimalizm to najlepsze rozwiązanie, które w obecnych czasach jest wyznacznikiem profesjonalizmu, czasy jarmarcznych kolorków i ogromnej ilości tekstu na okładkach już przeminęły...

Odnośnik do komentarza

Okładka najnowszego numeru to absolutny majstersztyk i uważam, że PE powinno pójść w stronę minimalizmu jak zagraniczne pisma. Oprawa w PE jest bardzo ładna, ale byłbym za zminimalizowaniem ilości tabelek itp. Wszystko uprościć, zrobić kilka wiodących barw, aby było przejrzyście, prosto i profesjonalnie. Teraz także jest pro, ale jakoś zbyt młodzieżowo :) Myślę, że PE samo się obroni i nie potrzeba zawalać m.in okładek przytłaczającą ilością napisów.

Odnośnik do komentarza

Panowie, oprawa graficzna nie jest równa tylko okładce, ale też wystrojowi wnętrza pisma. A z tym - nie oszukujmy się, jest słabo mówiąc najdelikatniej. Tła są już jednokolorowe (białe w 90%), recenzje podobne do siebie jakby były robione w wszystkie w jeden dzień (ew. 3 dni... głupawki ;) ) albo w szablonie w powerpoincie do recenzji, z okienkami "kliknij by wstawić screena". Dużo z czytelników chciało minimalizmu i przejrzystości, no i dostaliśmy wszyscy graficzną surówkę i biedę.

Rozprawy o okładce w tej chwili nie mają większego sensu, od roku lecą tylko w tym tonie, a i sama Pani Ścierska już powiedziała 2 miechy temu (przy okazji dyskusji o okładce #149 z Avatarem) że taka była wola czytelników i tak jest:

(...)Z tego co pamiętam, a pamiętam dobrze - to większość czytelników nie chciała okladek typu (131b, 132 itd). Zresztą okladki z roku 2009 moim zdaniem wyszły fajnie i dobrze wkomponowały się w klimat growy, o czym świadczyły Wasze czyli czytelników wysokie oceny (Resident, Killzone, RDR, Splinter, Batman.)(...)
Odnośnik do komentarza

Zgadzam się. Okładka z najnowszego numeru jest świetna i w tym stylu powinny być tworzone kolejne. Jak najmniej naćkanych napisów, a jeśli już mają się pojawić - to tak jak w tej z Heavy Rain, gdzie napisy zostały w prosty sposób wtopione w tło. Zabieg ten nie jest niczym wielkim, a daje świetny efekt. Podobnie rzecz wyglądała w przypadku okładki ze Splinter Cell: Conviction - naprawdę, aż miło się na nią patrzyło ;)

 

Mam nadzieję, że w przyszłości nie będzie takich wpadek jak okładka Avatara z fatalną żółtą czcionką, w dodatku z czarnym, grubym obrysem.

Odnośnik do komentarza

Pisałem już o tym dawno temu, że okładki PSXa są zbyt pstrokate. Zdarzały się dosłownie dwie na rok z dobrze dobranymi artami, z mała ilością tekstu i dobra, pasującą do całości, czcionką. Ale widzę postęp bo idiotycznego napisu "Playstation Xbox Nintendo" już nie ma. Bloku tekstu obok loga PSX też już od kilkunastu numerów nie widziałem ale cała reszta (Przykład? Okładka z motywem z ME2) jest częściej kiczowata niż stylowa (Jak numer 151). Ja wiem jaki zamysł ma Sciera na okładki. Czasem oryginalność, czsem damy co mamy a czasem zrobimy coś "fajowego". Ale warto by było, patrząc na ten temat, zastanowić się czy stylowe okładki co miesiąc nie sa lepszym pomysłem niż olewanie tego aspektu. W końcu odzew jest duży i gdy czoło magazynu jest tak pięknie wykonane to mamy docenienie starań "Panów od odkładki".

 

PS: A jeżeli te gówniane okładki z Avatarem, Mass Effectem 2 to czyjś celowy zabieg i ta osoba myśli nadal, że one sa fajne to gratuluję bezguścia.

Edytowane przez Gooral
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Gość ALIEN_ALIEN

Oprawa jest ok , okładki tym bardziej. A porównując do konkurencji to już sam luksus. Jeden mankament jest jednak. Nie wiem jak u was ale w moich nowszych egzemplarzach rozmazuje się tusz. Chyba drukarnia oszczędza troszkę :) Nie żeby cała gazetka się rozmazywała ale raz na 2 numery taki incydent się zdarza u mnie.

  • Plusik 3
  • Minusik 9
Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Jak zapewne zauważyliście, w PE dominują dwie formy składu tekstu: justowanie i wyrównanie do lewej. Czy macie jakieś własne obserwacje odnośnie tego, które teksty wygodniej Wam się czyta? Czy np. może mieć to związek, że felietony wolelibyście bez justowania, a może jest dobrze tak jak teraz? A co z recenzjami, które najczęściej są bez justowania?

 

PS Temat reaktywowałem, aby nie zakładać nowego. Wszak skład tekstu jak najbardziej podpada pod oprawę graficzną :).

Odnośnik do komentarza

Sklad tekstu od momentu zmiany wydawcy jest delikatnie mowiac do niczego. Niem kto sie tym zajmuje, ale kompletnie sie na tym nie zna. Tekst co linijke ma inny rozmiar, beznadziejnie to wyglada, jeszcze gorzej czyta. Przede wszystkim, Perezie, znajdzcie kogos kompetentnego na to stanowisko kto potrafi skladac tekst (choc, w najnowszym numerze nie jest to az tak rzucajace sie w oczy, widac ktos po 3 miesiacach nauczyl sie justowac tekst bez zmiany rozmiaru czcionki co 1 linijke).

 

PS. Najwiekszym, wg mnie, problemem nowego PSX jest w dalszym ciagu gowniany, wymemlany papier i okladka, ktora powinna byc sztywna, potrzymaj drogi Perezie wasza gazetke i jaki kolwiek numer wczesniej (o ile pamietam 2 ostatnie lata byly idelane jesli chodzi o sztywnosc okladki, jakosc papieru).

 

PS 2. Jesli chodzi o szate graficzna, dalej jest sterylnie, aczkokolwiek przypadly mi do gustu kolorowe ramki w Playtestach (zwlaszcza Resistance 3, wyglada jesli chodzi o rozmieszczenie screenow, kompozycje, juz naprawde dobrze).

 

PS3. Gryzlo mnie to zeby zapytac juz 3 miesiace. Kto wyciagal screeny do recenzji LA Noire (3 miesciace temu).? Szare, bure, nie pokazujace doslownie niczego, przeciez ta gra miejscami wyglada pieknie, a ktos walnal pare niemalze identycznych, paskudnych screenow.

 

To tyle, jest troche lepiej, a bedzie juz calkiem dobrze po zmianie papieru :)

Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...