Skocz do zawartości

Natural Doctrine


Karas

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Fajnie, że ktoś tu zajrzał. Gram od piątku.

 

1) Jeżeli ktoś lubi gry strategiczne / taktyczne turowe - nie oszukujmy się: innego tytułu nie ma. Z drugiej jednak strony dzięki systemowi łączenia akcji (Link System) gra wnosi coś świeżego do tego gatunku gier (przynajmniej ja się z nim wcześniej nie spotkałem). Przy tym wymaga czasu, by poznać jego wszystkie aspekty, bo tutorial pokazuje tylko główne (jest pomoc w grze, także można poczytać).

 

2) Jeżeli ktoś lubi wyzwania - ta gra sama się nie przechodzi. To śmieszne, ale co dla recenzentów jest głównym minusem, dla mnie jest jednym z trzech plusów. Mowa oczywiście o poziomie trudności. Nie rozumiem dlaczego opisują grę pod kątem niedzielnych graczy. Jest ciężko, to prawda, tutaj wygrywasz pomysłem a nie refleksem czy szczęściem. Gra wymaga od Ciebie kombinowania a po każdej walce ocenia, także masz szansę doskonalenia. Jeden błąd może skutkować napisem: Game Over. Wiele razy powtarzałem już misje a gram tylko na normalnym poziomie trudności.

 

3) Jeżeli ktoś lubi anime - seiyū wykonali jak zawsze wyśmienitą pracę. To ci, którzy podstawiają swój głos pod animowane postacie. Czuć ten klimat, więc jest dobrze. Niestety nie każdy jest w stanie to przełknąć (ale tutaj z pomocą przychodzi zmiana języka na angielski).

 

4) Elementy RPG. W misjach na planszy znajdujemy przeważnie dwie skrzynie, w których wypada jakiś przedmiot dla jednego bądź wszystmich bohaterów. Postacie zdobywają doświadczenie (po równo dla wszystkich) za każdym razem kiedy któraś z nich zaatakuje z pozytywnym efektem przeciwnika. Osiągnięte punkty wymieniamy na zdolności, które w każdej chwili można zmodyfikować (przydatne, kiedy uczymy się gry).

 

5) Historia. Mnie bardzo przypadła. Przypomina mi troszkę wątek z Final Fantasy VII, bo jest tutaj motyw władzy wykorzystującej zasoby ziemi dla zysków i potęgi oraz rebelianci, którzy próbują z nią walczyć. W ogólnym zarysie. Bez szczegółów, ale gra potrafi wstząsnąć, ujawnia tajemnice a i pośmiać się czasem można.

 

6) Multi w trybach: pojedynku jeden na jednego oraz kooperacji (walczycie obaj z AI). Zaczynasz z trzema zestawami kart postaci. Na starcie otrzymujesz dodatkowo punkty, za które kupujesz sobie kolejne zestawy (losowo, nie widzisz co kryją w środku) - im droższy, tym większa szansa na mocniejszą kartę. Ale uwaga: dzięki Link System, mocniejsze karty wcale nie dają Ci zwycięstwa. I to jest piękne. Gra faworyzuje myślenie a nie droższe gadżety. Map jest bardzo mało, ale do zabawy w zupełności wystarczają (nowe odkrywają się wraz z podnoszeniem rankingu).

 

7) Grafika jest przeciętna. Taka sama, zakładam, jest na PS3 oraz Vita. W multi gram blisko połowę meczy z użytkownikami tych dwóch ostatnich systemów. Jednak dla mnie od zawsze: grywalność > efekty graficzne. Może się mylę, ale jak ktoś ma jeszcze Vitę, to może sobie na niej kontynuować grę z PS4 (stan gry zapisujesz w chmurze i stamtąd pobierasz). Nie wiem czy tak jest, nie mam gdzie sprawdzić.

 

Podsumowując: gdybym słyszał o tej grze przed zakupem konsoli, byłby to dla mnie tzw. system seller. Tylko trzymajcie lekki dystans do tego co napisałem, bo choć chciałem zrobić to obiektywnie, mój ulubiony gatunek gier mógł to przesłonić. Aha i ostatnia sprawa: jest to chyba pierwszy większy tytuł, który bez żadnych promocji w cyfrowej dystrybucji w polskim PlayStation Store, jest tańszy niż w wersji pudełkowej w tradycyjnym sklepie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Wiesz, ten tytuł należy do gier, w które lepiej się gra niż ogląda. Głównie przez Link System, bo kiedy się uaktywni, widzisz pajęczynkę, która nie jest ładna. Oczywiście nie licząc samego zainteresowanego gracza, który rozciąga ją jak tylko może. W sumie i tak nie mam gdzie wrzucić, bo konto Google (i powiązane z nim siłowo konto YouTube, dzięki wyłożonej kasie tego pierwszego) za chwilę kasuję. Jak już bardzo chcesz pooglądać, sprawdź PlayStation na żywo przez wyszukiwanie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, cena gry spadła na ps stor do 89,10 zł, tak więc korzystając z promocji zakupiłem pozycję i jestem bardzo zadowolony. Rozgrywka jest przyjemna, momentalnie opanowujemy sytem walki, grafika na przyzwoitym poziomie, ale co najważniejsze przypominają się stare dobre czasy jrpg.

Poziom trudności jest zaskakująco wysoki, gram na normalu i wielokrotnie powtarzałem już dany poziom. Nie będę ukrywał, że czasami gra jest z tego powodu frustrująca, jeden nieprzewidziany ruch i możemy zaczynać od początku, lub w najlepszym przypadku od checkpointu. Powoduje to jednak ogromną satysfakcję w momencie gdy już zaliczymy dana misję. Tak więc jeśli czekacie tak jak ja na nową Disgaea, myśli że gra świetnie umili czas w oczekiwaniu na nowy produkt de facto tego samego producenta.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jak było wcześniej więc ciężko mi powiedzieć czy poziom został obniżony w patchu, po pobraniu gry z ps stora pobrała się dodatkowa zawartość jednakże muszę przyznać że pozycja jest mega trudna i często frustrjąca. Tak czy inaczej masz ogromną satysfakcję, gdy po kilku podejściach zaliczasz jednak misję. Po 4 dniach mogę powiedzieć, że to jedna z lepszych gier tego gatunku w które grałem. Oczywiście Disgaea jest u mnie numerem 1 jednak ND jest miłą odskocznią o ile mamy zdrowe nerwy Hehe.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Valkyra była bardziej kolorowa stąd może takie twoje spostrzeżenie. Co prawda produkcję NIS nigdy nie były mocne graficznie, nadrabiały za to dobrym gameplayem oraz przedstawioną historią. Po za tym obecnie nie ma zbyt dużego wyboru na PS4 w tym gatunku. Myślę że 89 zł to nie jest wygórowana cena. Jednak ostrzegam, z czystym sumieniem po kilkunastu godzinach mogę napisać, iż gra jest aż nad to frustrjąca z powodu mega wysokiego poziomu trudności, nawet wracając kilka punktów wstecz w celu podniesienia poziomu i tak możemy dostać łomot! Więc jeśli ktoś się skusi a nie miał wcześniej styku z taktykami polecam poziom easy. Ja gram na normalnym i zdarza się że nim przejdę misję muszę powtórzyć ją z 20x, a to dla mało cierpliwych może nie być fajne. Ps czasami wcześniej użyta taktyka zawodzi by w późniejszym okresie przynieść sukces. Czasami na wygraną ma wpływ choćby szczęście, ci co grali wiedzą co mam na myśli. Tak więc jednym słowem jest to jedna z bardziej hardcorowych pozycji

Edytowane przez czarek250885
Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy później...

Pierwszy tytuł, w którym grałem i przeszedłem New Game +. Smaczek w postaci alternatywnej historii tylko wzmógł chęć grania. Teraz (darmowe) DLC przede mną i potem już tylko pozostanie czekać na kolejny tytuł z tego gatunku. ND2 raczej nie wyjdzie z uwagi na słabą sprzedaż jedynki. A szkoda, bo to jedna z najbardziej niedocenionych gier current gen.

Odnośnik do komentarza

Gra dobra, jednakże nie polecam osobą łatwo irytującymi się, poziom trudności na "Normal" jest mówiąc delikatnie nieadekwatny do określenia normalny :D Ja na tym poziomie doszedłem do ostatniego etapu niestety przez brak energii magicznej moi czarodzieje są nieprzydatni;/ Dla tego podpowiadam jeśli nie musicie nie używajcie za dużo ataków korzystających z energii "plutona" tak by starczyło wam na bardzo wymagające ostatnie etapy.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.