Jump to content

Jak zrobić własne spolszczenie


Gwiazdka86

Recommended Posts

Hmmm, 7 lat temu się tym bawiłem i spolszczyłem 2,3 gierki na GBA, z resztą nawet w którymś PE był artykuł o spolszczaczach na rodzimej scenie (opisali mnie jako 11-sto latka, a miałem 18, za numer później dostałem we wstępniaku do kącika przeprosiny :P) więc możesz tam sięgnąć po info, a co do samej roboty to musisz ogarnąć 3,4 narzędzia, mieć troche wolnego czasu i zapału do roboty - ot co. Cała zabawa z tłumaczeniem trudna nie jest, wystarczy ogarnąć o co chodzi i można się bawić.

Link to comment

Ależ jest trudna, choć dużo zależy od gry. Jeśli chce się zrobić porządne tłumaczenie to trzeba rozgryźć formaty graficzne, tekstowe, system pointerów i zastosowanych munge'ów (nie zawsze stosowane są natywne), a do tego znać język polski i język z którego się tłumaczy. Jeśli chce się to zrobić "na odwal się" to efektów lepiej nie publikować w sieci (takich "tumaczeń" jest 90%). Generalnie trzeba być polonistą, grafikiem, scenowcem, programistą i kryptologiem w jednym. ;)

 

Nie ma recepty "jak zrobić spolszczenie" bo na dobrą sprawę każda gra jest inna. Można to przyrównać do sytuacji, w której obca cywilizacja próbuje odczytać zapisane informacje przez naszą. ;p

 

Nad Okami, we trzech pracowaliśmy blisko rok. Nad FF12, ffgriever pracował ponad dwa lata. Także weź pod uwagę ile czasu to potrafi zająć.

Edited by Berion
  • Upvote 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

z chęcią bym zrobił spolszczenie do front mission 3 . Taka genialna gra a nikomu nie chce się zrobić PL wersji ;)

Jak sięgam pamięcią to jedna z trudniejszych gier do hackowania. ;)

 

 

@Grzybiarz

Nie! Sczytać ze swojej oryginalnej gry. Na stronach krzak nie masz pewności, że to dobry dump, a o ReDump czy GoodPSX to przeciętny Kowalski nie słyszał i zrobi najpewniej patch na jakąś zepsutą wersję. ;)

Link to comment

Ja spolszczyłem medievil , było już wszystko zlokalizowane co było w grze jako tekst. Została zabawa z bitmapami ale format kompa zjadł wszystko :/

 

 

Polecam na początek właśnie platformery. rpg jak fm to już wyższa szkoła jazdy

Edited by kanabis
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.