Jump to content

Gry które mogą pomóc po urazach mózgu?


Recommended Posts

Witam!

 

Bardzo bliska mi osoba (dziewczyna) miała wypadek samochodowy podczas którego nabawiła się urazu mózgu. Ma problemy z pamięcią, koncentracją itd. Na nowo musi uczyć się niektórych rzeczy.

 

Tak sobie myślałem czy są jakieś proste, niewymagające gry, które pobudziłyby mózg? Może ktoś spotkał się z czymś takim lub miał kogoś w podobnej sytuacji?

 

Muszą to być gry na PC. Przed wypadkiem grywaliśmy w platformówki (np. Rayman) i wyścigi (Dirt), także jest ona nieco obyta z grami.

 

Z góry dzięki i pozdrawiam!

Link to comment

Nie oczekuj cudów od gier. Ty wiesz lepiej jak wygląda skala problemu i jakie sposoby rehabilitacji są na chwilę obecną potrzebne. W skrajnych przypadkach osoba w ogóle nie powinna sięgać po gierki, ze względu na odbierane bodźce audiowizualne, które mogą prowadzić tylko do dodatkowego zmęczenia. Dlatego w pierwszej kolejności upewnij się w tej kwestii, czy więcej nie zaszkodzisz, niż pomożesz.

 

Poza tym wydaje mi się, że większość z nas może tylko zgadywać w tym momencie, co faktycznie mogłoby być może nie tyle pomocne, ale przydatne. Mnie do głowy przychodzi seria Brain Age/Brain Training na DSa. Zestaw krótkich gierek logicznych i puzzli na krótkie posiedzenia, rzekomo pobudzające mózg. Badania faktycznej efektywności pozostawiają jednak wiele wątpliwości - http://en.wikipedia.org/wiki/Brain_Age:_Train_Your_Brain_in_Minutes_a_Day!#Scientific_effectiveness

Na PC jedyne co znalazłem z tego gatunku to coś takiego - http://store.steampowered.com/app/214270

 

Nie wiem jednak czy to aby dobry pomysł jeśli mówisz o problemach z koncentracją i szukasz czegoś prostego. Wtedy lepiej by było sięgnąć może po jakąś przygodówkę, upewniając się tylko wcześniej, że to nie kolejny twór, który wymaga irracjonalnego myślenia i sprawdzania poradników celem postępu.

 

Do głowy przychodzą mi także gry co-op, jeśli wykluczysz kwestię negatywnego wpływu nadmiaru bodźców audiowizualnych. Nawet nie chodzi w tym momencie o faktyczny wpływ na mózg, co samą wspólną interakcję, rozmowę, działanie, planowanie. By gra przełożyła się chociażby na lepsze samopoczucie, a osoba nie czuła się przegranym w jakiejś rywalizacji, albo przybita trudniejszą łamigłówką.

 

Mówisz, że graliście w platformówki - rozważ Trine, dwie części. Akurat mają local co-op na PC - http://store.steampowered.com/app/35700 . Na tej samej zasadzie gry z serii Lego mogą się nadać z prostszych rzeczy. Chodzi głównie o to, że gdzie ona nie podoła, tam Ty pomożesz, a ogólnym efektem będzie jakaś wspólna interakcja przy drobnych łamigłówkach. No ale ja tutaj tylko zgaduję zakładając, że nawet to nie będzie zbyt wymagające.

 

Przede wszystkim jednak nic na siłę. Zakładając, że nie będzie to źródło dodatkowego wysiłku i przemęczenia, to możesz potraktować gry jako narzędzie lub pretekst do wspólnej interakcji, gdzie zwykły temat do aktywnej rozmowy może bardziej pomóc umysłowi, niż sama gierka. Nie wahałbym się też przedyskutować ten temat z lekarzem.

  • Upvote 4
Link to comment

Współczuje sytuacji. Nie sądzę jednak, że gierki pomogą, ale tak jak Suavek poleca - polecam również serię Brain Training, np. "0491 Big Brain Academy". Jest świetny emulator na kompa, do pobrania tutaj- http://desmume.org/

Jeżeli chcesz coś ładnego i 100% na kompa, to polecam

Dear Esther

http://cloud-4.steampowered.com/ugc/597037027426135217/D46993BD682E6B36D407F9C5F576DD66CD45AC5D/

(screen mojego autorstwa:)

To klimatyczna przygodówka, ze świetnymi miejscówkami, w której po prostu chodzimy i podziwiamy, nie ma zabijania, nie ma zagadek. Mi się spodobało.

Edited by grzybiarz
  • Upvote 1
Link to comment

Dzięki wielkie za zaangażowanie w temat. @Suavek - bardzo racjonalny post. Jej stan nie jest aż taki tragiczny. Da się prowadzić stosunkowo normalną rozmowę, choć czasem zapomina lub myli słowa, bywa zmieszana. W Trine graliśmy, lecz wydaje mi się, że póki co będzie dla niej zbyt wymagający.

 

Nie liczę na cudowne wyzdrowienie dzięki grom. Szukam sposobów na pobudzanie mózgu, żeby go zarazem nie przemęczać i nie budzić irytacji.

 

Dzięki jeszcze raz za propozycje, na pewno każdą rozważę!

Link to comment

Dobry pomysł z grami towarzyskimi. Z pewnością znajdziesz mnóstwo niewymagających pozycji, w które nawet nie trzeba rywalizować. Oglądam ostatnio TableTop i choć kończę dopiero pierwszy sezon, nie licząc pojedynczych odcinków drugiego, to już sporo gier tam przedstawionych mogłoby się sprawdzić. Nie wiem jednak jak z ich dostępnością w Polsce oraz ewentualną barierą językową. Niemniej jednak może ktoś bardziej obeznany się wypowie, bo myślę, że byłaby to dużo lepsza alternatywa od gier komputerowych.

Link to comment

Też niegłupie rozwiązanie. :) Myślałem też o takich popierdółkach przeglądarkowych typu Angry Birds czy Cut The Rope. Zabijają czas (dziewczyna nie może wychodzić póki co z domu), wymagają co nieco główkowania i nie wymagają szybkich działań, dając czas na zastanowienie się. Będę musiał prześledzić ten segment gier. Byłem na jedenej ze stron i jest tego multum. Jeśli ktoś zna jakieś ciekawe tytuły tego rodzaju, to też chętnie wysłucham. :)

Link to comment

Jeżeli chodzi o wybór planszówek/karcianek w Polsce to jest z czego wybierać. Również wiele tytułów z wspomnianego Table Top jest po polsku.

W opisywanym prze ciebie przypadku na plus przy grze towarzyskiej jest fizyczna obecność współgracza, czyli osoby, która w razie problemu może tez i pomóc (pod warunkiem, ze zna zasady)

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ja po wypadku i urazie nie moglem grac w zadne wymagajace tytuly. Jedynie tepe patrzenie na seriale i proste gry arcade wchodzily w gre. Z czasem pamiec wrocila, a inne objawy ustapily.

 

Pamiętasz może w co grałeś? Mając takie doświadczenie - czy mógłbyś coś polecić?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...