Skocz do zawartości

MiSTer FPGA


Czoperrr

Rekomendowane odpowiedzi

No projekt istnieje od kilku lat, ale obecnie zdobycie tej płytki developerskiej do odpalenia MiSTera graniczy z cudem, pomijając cenę (z 1200~ PLN za sam board). Ale sam projekcik super, sprzętowa emulacja to coś czego mogą pozazdrościć wszelkie samoróbki oparte na RPi, sam się zastanawiam nad sprzedażą części starych złomów na rzecz MiStera właśnie.

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Ale tu pusto....

Największe w Polsce forum o grach a o MiSTer FPGA jakaś mała wzmianka tylko?

Nie wiem dlaczego, ale z jakiegoś powodu MiSTer u nas jakoś się nie przyjął, a to kawał konkretnego sprzętu i moim zdaniem najlepsze co mogło się wydarzyć w kwestii retrogaming'u w ostatnim czasie.

Ja w swojego wyposażyłem się jakieś dwa lata temu i jest mega. Niedawno też dokupiłem rozszerzenie Dual RAM z digital board żeby odpalać gry z PSX. Działa to świetnie smile.gif

IMG_20210309_224745_002.thumb.jpg.74b7973f2c2356e83e5ec379c0231ca7.jpg


DSC_0097.thumb.jpg.c7aac30e983372cb721e01ef89038d95.jpg


IMG_20230321_193456218.thumb.jpg.f5fbad75adbbeae8f4161f72f28cbbab.jpg







  • Plusik 5
Odnośnik do komentarza
On 3/22/2023 at 7:48 PM, Ukukuki said:

Kolejna gałąź emu, ja jestem fanem jednak grania na oryginalnym sprzęcie - sprawia mi to większą radość. 

Ja też tak mam, ale męczenie się z tym całym złomem i kupowanie emulatora CD czy flashcardlów do każdej konsoli też swoje kosztuje (bo retro gry już przestałem kupować od jakiegoś czasu z powodu chorych cen). Mistera można podłączyć też pod CRT i jest kompatybilny z oryginalnymi padami, co dla mnie chyba jest najważniejszą zaletą oryginalnych konsol.

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, granie na oryginalnym sprzęcie wiadomo, że jest najlepsze. Ale nie wszystko można mieć, szczególnie jak ma się ograniczone miejsce. A taki MiSTer wspiera całkiem sporo różnych sprzętów. Nie tylko konsol ale też Gier Arcade czy retro komputerów jak choćby Apple II czy Amigę jak i masę innych.

No ja mam MiSTer'a podłączonego pod monitor CRT właśnie. Zrobiłem sobie małe stanowisko do retro z kilkoma konsolami jak Ps1, ps2, ps3, DC i Nintendo WII z soft moddem i to praktycznie wszystko co jestem w stanie tam upchać. Taki MiSTer jest więc doskonałym uzupełnieniem mojego setup'u a to malutkie pudełko, które mieści się w dłoni. A gry odpalone przez MiSTer FPGA na CRT działają niemal identycznie jak na oryginalnym sprzęcie. To zupełnie inne doświadczenie niż Emu na PC.

A to moje stanowisko
2b89b682f8c9167a50c40af198fbb06f.jpg

5723556a9efcab6e80ae13e9d86d1471.jpg

85c9adfb57c6c6d1d1e67984ba3d5011.jpg

ac6ce994fd9b412ce9162fe6b082ee2c.jpg

  • Plusik 6
Odnośnik do komentarza

Pierwsze słyszę o tym misterze. Gdzie tam się płyty wkłada? :) A widzę monitorek masz konkret, to chyba ten co jest wykorzystywany w szpitalach?

U mnie podłączenie CRT pod ps3 i odpalenie czegoś z psxa sprawilo ze czar prysł :) te gry pamiętałem tak jak dziś na duckstation. Kineskop mam sporo mniejszy… 16 cali? Jeszcze te zaokrąglenia w rogach ekranu…

—-

a polymega tez czasem nie odpala gier sprzetowo?

Odnośnik do komentarza

MiSTer nie posiada napędu, gry wrzucasz na dysk lub kartę SD. No i to prawda, u nas mało kto słyszał o MiSTer FPGA, ale jak ktoś już wcześniej zauważył, istnieje on już ładnych parę lat.

Polymega z tego co pamiętam na początku miała chyba również być oparta na FPGA, ale nic z tego nie wyszło bo by było to zbyt drogie rozwiązanie więc jest tam po prostu normalny emulator. Ale urządzenia od firmy Analogue jak Analogue NT lub SG są oparte na FPGA i używają oryginalnych nośników. No ale one obsługują tylko jedną platformę, a MiSTer wiele smile.gif

Jeśli chodzi o ps3, to nie jest to najlepsza opcja, żeby odpalać na niej gry PS1 bo gry nie będą wyświetlać się w odpowiedniej rozdzielczości. Nawet jak podłączysz konsolę do CRT kablem RGB to gry odpalać się będą w 480i zamiast 240p. MiSTer na przykład wyświetla gry w oryginalnych rozdzielczościach jak na oryginalnym sprzęcie i np gry z takiego PS1 wyglądają i działają identycznie jak na prawdziwym PS1 dlatego wszystko wygląda jak trzeba smile.gif

A monitorek akurat mam ze studia telewizyjnego i jest trochę lepszy od tych szpitalnych, bo to monitor broadcast'owy. Jest też dość wyjątkowy bo nie tylko obsługuje rozdzielczości SD jak 240p/480i ale też 480p i HD 720p/1080i więc nie tylko służy mi do Retro ale też do nowszych sprzętów. PS3 mam do niego podłączone na stałe a czasem nawet gram na nim w gry PS4 smile.gif e238dec18b485337ae384f37ead5c855.jpg

d043d19c2020193329215146c995a960.jpg

083d0034951a40e90a1e336c7e67ab60.jpg









  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Namingway_PSX napisał:

Jeśli chodzi o ps3, to nie jest to najlepsza opcja, żeby odpalać na niej gry PS1 bo gry nie będą wyświetlać się w odpowiedniej rozdzielczości.

Trochę mi to zburzyło moje retroposiadanie PS3, do gier PSX, PS2, PS3... 
Z PS2 też inaczej wyświetla?

8 godzin temu, Namingway_PSX napisał:

Jest też dość wyjątkowy bo nie tylko obsługuje rozdzielczości SD jak 240p/480i ale też 480p i HD 720p/1080i więc nie tylko służy mi do Retro ale też do nowszych sprzętów

A jednak te nowsze gry z ery hd ready wolałbym chyba odpalać na czymś wielkim. Granie w God of Wara na tylu calach to tak średnio bym powiedział. Aleeee... sam na PS3 zaczynałem z telewizorkiem chyba 21 cali, a potem 45, aż po 65...

Co to za dokładny model monitora i ile Cię kosztował?

Odnośnik do komentarza

@sph! JVC DT-V1910CG dokładnie

Fajny ten Panasonic. Ciekawe ta opcja 120Hz. Chciałbym to sprawdzić kiedyś na żywo. Panasonic i JVC ogólnie współpracują ze sobą od dawna i nawet jest też wariant takiego DT-V jak mój pod marką Panasonic ale chyba tylko 17". Mam też DT-V1710CG i do nie dawna miałem też DT-V100CG także był cały zestaw

b386b7748d24e8b3e7327c881ed38158.jpg

[mention=34997]Ukukuki[/mention] No BVM też mi się przewinęło sporo różnych modeli, w tym np legendarny BVM-A32E1WM Ogólnie miałem mnóstwo tego typu sprzętu i można powiedzieć, że jestem entuzjastą takich CRT
7d3b2a01139069f25eefefd5228c3d09.jpg


b220f7a4541f0e46e288fc9e8dc19011.jpg

[mention=19690]Czapa[/mention] Dzięki!


Ogólnie bawię się takimi monitorami od lat, na moim Imstsgramie mam więcej fotek, jak chcecie zerknąć to zapraszam:

https://instagram.com/namingway_9?igshid=ZDdkNTZiNTM=





  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Od kilku dni testuję PlayStation Core na MiSTer FPGA.

9cb5f8f54d21f8ef61f3561155fdc58d.jpg

Po kilku dniach zabawy stwierdzam, że MiSTer to świetny substytut PSX'a. Gry działają identycznie jak na oryginalnym sprzęcie. Testowałem kilka gier które dobrze znam i które ogrywałem wielokrotnie, takich jak Tekken 3, Street Fighter Zero 3 czy Crash i nie zauważyłem nic co by odbiegało od tego co można zobaczyć na konsoli.

Przy odpaleniu normalnie wyświetla się złoty romb Sony a później logo PlayStation dokładnie tak jak na PSX, więc nic nie zaburza klimatu. Gram też na oryginalnym Dual Shock'u co dopełnia wrażenia. Oczywiście pad działa jak należy, łącznie z wibracjami. Jeśli chodzi o warstwę dźwiękową również nie ma się do czego przyczepić. Wszystko brzmi dokładnie tak jak powinno, począwszy od dźwięku intra przy uruchamiania konsoli poprzez dźwięki w grach.


fbe70bab1036baa1867bd82d02d05894.jpg


Ogólnie można zapomnieć, że nie gra się na prawdziwym PS1. Jedyna różnica którą zauważyłem, to brak dźwięku napędu konsoli. Jak ktoś z PS1 spędził dużo czasu, jak ja, to się zdążył nauczyć na słuch wyłapywać czy gra się wgrała czy może się zacięła i łapałem się na tym, że gdy jakiś loadingów trwał chwilę, to się zastanawiałem czy przypadkiem coś się nie zacięło, bo brakowało mi trochę tych charakterystycznych dźwięków jakie wydaje z siebie napęd konsoli Jednak jest to bardzo mały mankament, a raczej kwestia przyzwyczajenia.

Po tych kilku dniach doszedłem do wniosku, że chyba czas wysłać mojego starego dobrego PSX'a na zasłużoną emeryturę. To jedna z moich ulubionych platform do której mam ogromny sentyment i do tej pory miał on permanentne miejsce w moim setup'ie. Jednak wizja braku konieczności żonglowania niejednokrotnie drogimi płytami, mniej kabli pod CRT i ogólnie więcej miejsca wydaję się być bardzo zachęcająca

a5a69bbd378c38f2377817f9cae58138.jpg

025f5daa2835e45e8813b7bb5ff6c49b.jpg

fb72b567d616b0f3639e6f8032e94f5d.jpg

  • Plusik 3
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Wow! Fajne porównanie! Zapisuję sobie d na reddicie, że ktoś miał Sony PVM na takim. A jak sprawdziłem wymiary to okazało się, że są idealne pod mój monitor JVC :) Ogólnie, ciężko dostać takie coś w Europie, bo to głównie produkt na USA i UK, ale okazało się, że jest w Polsce sklep który je sprzedaję Tu masz link: https://akustyk.pl/szafy-rack/9551_cfr1620-b1_szkieletowa-szafa-rack-20u.html

Jednak taniej chyba wyjdzie kupić budę od automatu, albo szukać coś podobnego na OLX.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Kombinuję, bo mi został jeden komp, który kiedyś robił za serwer (takie maleństwo: HP 8300 USDT), z którego chcę sobie zrobić maszynkę pod emulację.

Za kontroler będzie robić takie coś:

https://shop.xgaming.com/collections/arcade-joysticks

Za monitor albo Panasonic BT-H1450Y (14") albo Olympus Trinitron OEV203 (20"). Jeszcze eksperymentuję z Extronami, póki co działa przez S-Video.

I widząc te zdjęcia właśnie mi przyszło do głowy, że można by na czymś takim to zrobić, w sensie przykręcić półkę w drugą stronę, żeby na niej postawić X Arcade.

No nic, zobaczymy, może się uda dorwać tę szafę.

Odnośnik do komentarza

No fajny projekt. Chcesz tam wrzucić groovyMAME? O extronach mogę Tobie trochę podpowiedzieć jak chcesz, bo przerobiłem trochę sprzętu tej marki :) Można powiedzieć, że jestem fanem

Olympus fajny. To był mój pierwszy PVM w życiu więc mam do niego sentyment :) Wiesz, że to po prostu PVM-20M2MDE w przebraniu? Te medyczne PVM są bardzo fajne bo np mają dwa wejścia RGB.

Odnośnik do komentarza

MAME to jedna z rzeczy, które chcę tam wpakować. Reszta to już wyjdzie w praniu, jak to kiedyś w końcu gdzieś ustawię na stałe. Na razie wsadziłem dysk 500GB.
Dostał GeForce'a M1000M (2GB), teoretycznie sobie powinien radzić, jeśli będzie jakaś bardziej wymagająca pierdoła (np. jakiś shader CRT, gdyby to podpiąć pod normalny monitor).

Najpierw załatwiłem Extron VSC 50 (po taniości) i on mi daje obraz z kompa na monitor przez S-Video. Jest ok, ale mogłoby być lepiej.
Dorwałem Extron DVI-RGB 150 i wyglądało obiecująco, dopóki sobie nie uświadomiłem, że niestety te monitory nie obsługują 480p (a Extron w 480i wypuścić obrazu nie potrafi).
Ideałem byłoby wypuścić obraz RGB w 480i mając wejście z DVI lub VGA (bo po wsadzeniu GeForce'a wypuszcza obraz tylko przez DisplayPort). Ale na razie wystarczy S-Video.

Ten Olympus fajny, wiem właśnie, że to Sony w innej obudowie. Dorwałem go za 500 zł w zeszłym roku i gierki z PSXa wyglądają super.

Odnośnik do komentarza

Jak chcesz mieć PC z Emu na PVM, to będzie to problematyczne. Najprościej chyba będzie z GBS 8200 z GBS Control. Tam masz opcje Downscaling i działa to bardzo dobrze.

GroovyMAME jest fajne, bo na starych kartach radeona da się wygenerować sygnał 240p. Tu masz link do poradnika który zrobił mój kumpel: https://strefapsx.pl/forum/sega-komputery/tani-mini-pc-do-mame-groovymame-aka-mame-skonsolizowane-i-nie-tylko!/?PHPSESSID=aead2hopc78ghti3cnjcq6h1k8

Ale jak chcesz wsadzić tam coś więcej niż MAME to myślę, że najlepszą opcją byłby po prostu PC CRT + jakieś shader'y

Z urządzeniami typu Extron VSC-500 jest taki problem, że o ile to bardzo fajne sprzęty, to na wyjściu generują sygnał 480i, więc do gier trochę średnio.

Ja myślę, że im mniej diwajsów pomiędzy źródłem sygnału a odbiornikiem tym lepiej. Nie ma co za bardzo komplikować sobie sprawy, bo zazwyczaj najprostsze rozwiązania są najlepsze :)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...