Skocz do zawartości

Final Fantasy XIII


Enkidou

Rekomendowane odpowiedzi

TO nie jest ten sam developer. Wydawca owszem ale obie gry tworzyły zupełnie inne grupy. Mniejsza z tym. Na moim liczniku nabite dopiero 3 godziny i od tego momentu zaczyna się dopiero tak naprawdę szaleństwo związane z szaleństwem podczas walk na ekranie tv. Dostajemy "JOBy" w różnych kombinacjach i dla każdego "joba" mamy osobne crystalium. Początkowo ciężko się w tym połapać ale po chwili wszystko staje się jasne. Podczas walki pod L1 można zmieniać sety z ustawionymi profesjami. Sprawdzą się to nieźle ale jak mówię jest to wszystko trochę chaotyczne.

Być może, jak zmieni się szybkośc walk z NORMAL na SLOW to walka sanie się czytelniejsza. Trzeba spróbować.

 

Graficznie jest bardzo dobrze. Nie rozumiem jak ktoś może narzekać na oprawę tego finala. Owszem zdarzą się gdzieś średnie tekstury otoczenia a początkowe lokacje nie powalają swym designem ale im dalej tym ładniej. Końcówka pierwszego rozdziału już wygląda bardzo elegancko a "crystaliczna" lokacja znana ze screenów to już naprawdę wysoka półka. Być może, jeśli chodzi o kwestię techniczną to gra ustępuje najładniejszym exclusivom na ps3, ale wspaniałe ich zaprojektowanie, śliczne postaci i finalowy klimat pozwalają poczuć się jak w domu. Oprawę póki co oceniłbym z czystym sumieniem na 9.

 

Co do liniowości. Tak naprawdę to nie rozumiem tych zarzutów. Z tego co pamiętam, to poza dwunastką rozbudowanie lokacji nie odstaje znacząco od tego, co serwują nam od siódemeczki. A już w porównaniu do X to takie zarzuty nie mają w ogóle racji bytu. Toż to można powiedzieć taki duchowy spadkobierca dziesiątki. Fani tejże części będą stuprocentowo usatysfakcjonowani.

 

Lecę grać.

 

Aha. Przed graniem polecam luknąć do książeczki i poczytać o co biega z tym Pulse, Cocoon, laCiel itp, bo jak postaci zaczynają żonglowac tymi nazwami już na poczatku to cięzko się połapać co, kto, kiedy i z kim.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jakim cudem KTOKOLWIEK moze mwoic ze star ocean jest ladniejszy, trzeba miec oczy z tylu glowy.

 

Poza tym wypowiedz o niedzielnym graczu jest dziwna, a w kontekscie SO4 niesprawiedliwa. PS3 dostalo mocno poprawiona wersje, ktora jest o niebo trudniejsza, czasami nawet zahaczajac o koniecznosc grindowania... To sa ZUPELNIE inne gry i jak narazie obie uwazam za swietne jrpg.

 

Crystarium wydaje sie byc ubogie na starcie, mam nadzieje ze dalej jest ciekawiej ;) No i jeszcze nie wymyslilem na jakiej zasadzie robi sie level up jobow... Moze innym razem bo dzisiaj padam z nog. Gra sie swienie, feeling jak za czasow FFX :DDD

Odnośnik do komentarza

A mnie śmieszą teksty "to są zupełnie inne gry" :)... jasne że każda jest inna ale rpg to rpg i tą są takie same gry tylko inni bohaterowie, inny system walki ale co z tego.

Tak samo można powiedziec że Gran Turismo 5 jest zupełnie inna grą niz Forza3 bo... co ? Ma inne menu ? Inną fizykę ?

 

Ja napisałem że na razie FF13 wygląda jak gra dla niedzielnego gracza i SO był bardzie "skomplikowanym" rpg, takim prawdziwym gdzie się wędruje po różnych miejscówkach i nabija levele już na początku gry itd. ale to nie znaczy że FF13 zły... na pewno jest jednym z najlepszych RPG i się do tego przekonam jak dłużej pogram, jak sytsem walki sie bardziej rozbuduje itp. To jest tylko pierwsze wrażenie i tak SO zrobił na mniej większe wrażenie jeśli chodzi o wygląd otaczającego świata niż FF13... ale powtarzam to dopiero początek i później może zmienię zdanie.

 

Jeśli chodzi o podobieństwa do SO to są drobnostki jak podobny wygląd saveów i znajdziek :),surprise attack (jest cos takiego w FF bo jeszcze nie miałem okazji ?) i a preemptive strike, podobny system zahaczania o przeciwników, nawet podobne główne menu. Ha nawet kamera jest podobnie niedopracowana jak w Star Ocean :P ...

Edytowane przez LiSoQuan
Odnośnik do komentarza

Zabawa z systemem zaczyna się tak pod koniec czwartego rozdziału więc musicie wytrwać (ale absolutnie wszystko odblokujecie w 10 rozdziale, czyli wszystkie joby dla wszystkich). ; ) Mniej więcej od tego momentu poziom trudności zaczyna się podnosić. Od piątego rozdziału zacząłem już dostawać Game Over gdzieniegdzie.

 

A co do designu lokacji - poczekajcie na Gran Pulse i Eden. ; )

Edytowane przez Enkidou
Odnośnik do komentarza

Wczoraj pograłem ok. 5 godzin. 13 bardzo mi sie podoba bo przypomina mi moja ulubiona czesc 10 i 7 która jest na drugim miejscu w miom prywanym rankingu. Lightning przypomina Clouda nawet jej historia jest podobna. FF10 tez była straszie linniowa az do Calm Lands tu zastosowano podobny schemat - co mi bardzo odpowiada. Postać Hope przypomina mi (młodego)Tidusa, moge sie mylić ale chyba ten sam aktor użyczył głosu tej postaci. LIghtning(po tych paru godzinach) charakterem przypomina mi Lulu(nawet głos ma podobny :) ). Można by tak w nieskończoność wymieniać podobieństwa...

 

SO4 IE kupilem w dzien premiery(jeszcze nie przeszedłem) i graficznie odstaje on od FF13. Oczywistym jest ze modele postaci w FF13 są o wiele lepiej zrobione, ale to samo tyczy sie samych leveli i teł. W SO4 na chama wszystko sie doczytuje, jeśli ustawi sie kamere "wysoko" jest to bardzo zauważalne. Aliasing w SO4 jest duzo bardziej zauważalny i jakość większości tekstur prezentuje się gorzej. IMO SO4 jest przynajmniej o jedno oczko niżej od FF13.

 

Ja jestem FF13 zachwycony. Juz dawno żaden jRPG nie przykuł mnie do telewizora na 5 godzin(ostatnio ff10).

Odnośnik do komentarza

5h za mną, niedawno zakończyłem walkę z pierwszym summonem(którego notabene pokonałem przez przypadek bo do teraz nie wiem jaki jest na niego sposób)

 

Parę pytań na bieżąco-

1. Które profesje najlepiej rozwijać w pierwszej kolejności

2. Czy dostęp do dalszych Crystalium uzależniony jest tylko i wyłącznie od postępów fabularnych

3. kiedy odblokowuje się możliwość ulepszania broni

 

Pierwsze 5 h nad wyraz pozytywne, grafika jest wg mnie kapitalna,szczególnie na realtimowych filmikach(wykonanie zarostu Snowa miażdzy) ,system walki jest szybki i ciekawy a lokacje wcale nie są takie liniowe...tzn są bardzo liniowe ale takie Krystaliczne Jezioro poziomem rozbudowania w niczym nie ustępuje lokacją z FFX...

 

Ogólnie jest fajnie :)

Odnośnik do komentarza

Odpowiem na Twoje pytania skoro tu jestem. ; )

 

1. Każda z postaci przez pewien okres czasu będzie miała trzy joby (zanim otrzyma dostęp do wszystkich). Rozwijaj właśnie te. Do samego przejścia głównego wątku więcej raczej nie będziesz potrzebował.

2. Tak, a ostatni poziom odblokowuje się po przejściu gry.

3. Pod koniec czwartego rozdziału.

Odnośnik do komentarza

Wreszcie Gran Pulse przywitało moją drużynę. Na wstępie dostałem po pysku od pierwszego lepszego potworka. Jest zabawowo.

 

Powiem wam też, że nagła zmiana struktury gry z "rynny" na otwarty świat spowodowała, że się po prostu zgubiłem. Teraz nie wiem czy robić fabułę, czy misje na GP, które też do najprostszych nie należą.

 

@Enkidou

 

Można dalej grać po pokonaniu ostatniego bossa? Czy mocno będzie zarysowany point of no return? Jak farmić kasę, bo po 25h uzbierałem z 6 tys gilów? ;)

 

 

Odnośnik do komentarza

Na swoją kopię gry jeszcze czekam i dlatego chciałbym jeszcze przed tym zanim sam zagram zapytać głównie tych co grali czy jest w tej odsłonie Final Fantasy coś podobnego do Blue Magic? Coś jak w FFVI, FFVII czy też FFIX?

Pytałem już stronę wcześniej ale niestety nikt mi nie odpowiedział:/ więc postanowiłem napisać jeszcze raz.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Hmmm wersja na PS3 dostała na rpgsite.net 85%, a z kolei na x360 70% (jak wiadomo, przez "słynne" wstawki)... może się ktoś wypowiedzieć jak to wypada w praniu? Ta kompresja naprawde daje aż tak po oczach?

 

Zostawiam linki

Wersja PS3 : http://ps3.rpgsite.net/reviews/42/207/final-fantasy-xiii-review.html

I X360 : http://ps3.rpgsite.net/reviews/42/208/final-fantasy-xiii-xbox-360-review.html

 

:)

Odnośnik do komentarza

Na swoją kopię gry jeszcze czekam i dlatego chciałbym jeszcze przed tym zanim sam zagram zapytać głównie tych co grali czy jest w tej odsłonie Final Fantasy coś podobnego do Blue Magic? Coś jak w FFVI, FFVII czy też FFIX?

Pytałem już stronę wcześniej ale niestety nikt mi nie odpowiedział:/ więc postanowiłem napisać jeszcze raz.

 

Nie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...