Jump to content

Sigma Harmonics


Recommended Posts

Sigma Harmonics, po TWEWY, zdaje się być kolejnym krokiem w małej ofensywie nowych IP od Square Enix (oprócz nich: Nanashi no Geemu, Ellark, Project GB, projekt Takashiego Tokity i kilka innych tytułów zarejestrowanych w japońskim urzędzie patentowym). Jako iż i w tym przypadku zapowiada się kolejna dość niszowa produkcja postanowiłem zwrócić w jej kierunku większą uwagę (o ile będę w stanie ofkoz), gdyż w moim skromnym mniemaniu zapowiada się interesująco i na to zasługuje.

 

I. Twórcy

 

profile4001.jpg

Od lewej: Hiroki Chiba, Yoshinori Kitase, Yusaku Nakaaki

 

Yoshinori Kitase (przedstawiać chyba nie trzeba) - producent

 

Hiroki Chiba (Chrono Trigger, Chrono Cross, FFVIII, Dirge of Cerberus) - reżyser, pomysłodawca

 

Yusaku Nakaaki (Crisis Core, DoC, Culdcept Saga) - projektant postaci, ilustrator (to jego pierwsza funkcja main designera w karierze)

 

Masashi Hamauzu (m.in. seria SaGa, FFX, FFXIII) - kompozytor

 

II. Fabuła

 

Akcja Sigma Harmonics rozgrywa się w alternatywnym Tokyo (różniącym sie od dzisiejszego), choć w pierwotnych założeniach miały to być lata 30-40 ubiegłego wieku (epoka Showa). Głównym bohaterem jest tu niejaki Sigma Kurogami, którego rodzina od pokoleń jest w posiadaniu zegara, będącego w stanie więzić niebezpieczne demony. Do czasu...

 

... aż któregoś dnia na niebie pojawiają się właśnie one, ulice Tokyo pustoszeją, a Sigma wraz ze swoją kumpelą (Neon Tsukiyumi) zostają zmuszeni do porzucenia wygodnego życia i zmiany historii.

 

kouho01384.jpgkouho02384.jpg

 

(To byłby skrót, z racji niewielkiej ilości informacji na ten temat trudno o coś bardziej szczegółowego)

 

III. Inne/reszta

 

(Z powodu braku bardziej szczegółowych informacji na temat pozostałych aspektów gry postanowiłem -- przynajmniej na razie -- wrzucić wszystko do jednego wora tj. pod ten punkt)

 

- SH dzieli się na rozdziały, jeden rozdział to z kolei zagadka którą przyjdzie graczowi rozwiązać (zazwyczaj będą to morderstwa). Pomyślne rozstrzygnięcie wiązać ma się ze zmianą przeszłości, co prowadzić będzie do nowych konsekwencji.

- Twórcy chcieli, aby rozwiązywanie zagadek miało pewną głębie i nie kończyło się tylko na ustaleniu mordercy. Dlatego w zależności od tego jak rozwiążesz zagadkę, i jak rozłożysz kamienie (sound stones) na specjalnej planszy, gra będzie "brzmieć" inaczej.

- Kitase twierdzi, że w SH nie ma poprawnych i niepoprawnych odpowiedzi. Dróg do celu może być wiele, a zrozumienie systemu pozwoli przechodzić grę wielokrotnie (walki z bossami mogą się różnić w zależności od tego, jak rozwiązywać będziesz zagadki).

- Sigma nie będzie angażował się bezpośrednio w pojedynki. Walczyć ma Neon, zaś Sigma ograniczy się do "kierowania" bogiem pomieszkującym w jej ciele (Neon wchodzi wówczas w trans i jest w stanie wykorzystać jego umiejętności).

- Sigma podczas walk będzie "dyrygował" muzyką i czasem.

- W SH nie zabraknie dungeonów, nabijania poziomów, a kolekcjonowanie kart umożliwi naukę nowych umiejętności

- Hiroki Chiba starał się umieścić w SH jak najwięcej ciekawych pomysłów, a jeden bardzo istotny nie został do tej pory ujawniony (ponoć wywołał zdziwienie nawet w zespole)

- Nakaaki (wraz z innym gościem z którym pracował przy CC) wykonał ponad 800 ilustracji i liczba ta nadal miała rosnąć (wypowiedź z kwietnia).

 

kouho04384.jpgkouho03384.jpg

 

I jeszcze mała ciekawostka zapożyczona z oficjalnego blogu (rating CERO):

 

080507_02.gif

Od lewej: Sexual content (:O) i przemoc (meh)

 

Oficjalna strona: http://www.square-enix.co.jp/sigma/# (z kawałkiem Hamauzu w tle i screenami w dziale "Character")

Oficjalny blog: http://blog.square-enix.com/sigma/

 

Gra na 99% pojawi się poza granicami Japonii. Niedawno wyszła na jaw informacja, że stosowną nazwę zarejestrowano w amerykańskim urzędzie patentowym.

 

PS. Do tej pory nie ukazał się żaden zwiastun przedstawiający SH w ruchu, więc nie szukajcie.

 

Link to comment
  • Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Właściwie, co to za typ gry będzie?

 

Po TWEWY spodziewam się kolejne hiciora, dobrze, że gra opuszcza granice japonii. Może być ciekawie.

Po obrazkach mogę wywnioskować, że mamy tak trzymanego jak książkę DS'a, statyczne tła i 3d postacie, bardzo duże, statyczne (jak w TWEWY) wizerunki postaci podczas rozmowy. Można też się dopatrzeć tej całej tablicy, ale na czym to ma polegać...?

 

Jak na razie chyba pozostaje nam czekać na dalsze info :). Znowu świetny post, Enkidou!

Link to comment
Właściwie, co to za typ gry będzie?

Sigma Harmonics to Mystery RPG. Tak przynajmniej SE to przedstawia. :P

 

W jednym z wywiadów twórcy stwierdzili, że z gry powinni być zadowoleni zarówno fani RPG, jak i ci, którzy lubią rozwiązywać zagadki.

Link to comment

Możesz sam sprawdzić (punkt 4):

http://www.cero.gr.jp/rating.html

 

cd02.gif

セクシャル - sexual

 

Wprawdzie SH ma rating B (czyli jest od 12 lat), ale Japonia jest bardziej liberalna w tych sprawach. Dla przykładu: FFXII ma A (wszyscy), a w Europie PEGI dało 16+, choć trzeba przypomnieć, że w japońskiej wersji wyleciała scena która mogła ponoć wzbudzić wówczas kontrowersje (chodziło o Penelo uwięzioną przez grupę Ba'Gamnana).

 

Ogólnie rzecz biorąc nie wiem jak to będzie, ale napisałem o tym, bo wydało mi się ciekawe. :P

Link to comment

SE poinformowało o dokładnej dacie premiery w Japonii: 21 VIII

 

http://release.square-enix.com/news/j/2008...0080528_01.html (jap)

 

Poza tym jeden ze sklepów podał, że każdy kto złoży pre-order otrzyma bonusowo płytę DVD. Nie wiadomo co się na niej znajdzie, ale mam nadzieję, że wezmą przykład z tri-Ace i umieszczą tam zwiastuny swoich najnowszych gier (ale to tak na marginesie).

 

Link to comment
  • 1 month later...

 

Trzeci post z rzędu ;(

 

 

Wczoraj pojawił się pierwszy zwiastun. Jeśli ktoś jeszcze nie widział to:

 

DLW: .flv /25MB | YouTube

 

Dla mnie bomba. :OOO

 

Kilka dni temu w pełni wyjaśniła się również kwestia zawartości bonusowej płyty DVD dorzucanej do pre-orderów. Znajdą się na niej reklamy telewizyjne, zwiastuny SH i "Original Drama" z oficjalnej strony gry (tyle że wzbogaci się o ilustracje).

:(

 

 

 

Link to comment

Świetna muzyka to pierwsze co się nasuwa na myśl. Początkowy fortepianowy kawałek jest niesamowicie klimatyczny i mam nadzieje, że w grze znajdzie się takich więcej; jpopowa przyśpiewka (kto jest wykonawcą?) już trochę mniej nastrojowa, ale również niezgorsza.

 

Szkoda, że mało gry właściwej pokazali, raptem kawałek walki i kilka scenek. Intryguje mnie co zamierzają zrobić z pionowymi dymkami przy lokalizacjach. W japońskim wygodne, ale przy innych językach nie wyobrażam sobie, żeby co chwile kawałki wyrazów były przenoszone linijkę niżej, ale może się czepiam na zapas.

 

Ciekawi, że w pokazanych do tej pory walkach nie pojawia główny bohater, jedynie jego sidekick z kocimi uszami (dużego spoilera z tą panią w roli głównej na końcu trailera nie jestem w stanie zrozumieć, ale pewnie jakiś sens w pokazywaniu tej sceny na miesiąc przed premierą jest) i w tym filmiki jeszcze jakiś chłopczyk wzorowany na postaci z Planet Terror/Machinegun Girl.

Ogólnie uważam, że zapowiada się kolejna solidna i do tego zupełnie NOWA gra od S-E na DS, oby nie zawiodła i pojawiła się w anglojęzycznej wersji jak najszybciej.

 

Wstawki anime wyglądają mi na robione przez Bones; Enkidou, wiadomo Ci coś o tym?

Edited by Hela
Link to comment
Świetna muzyka to pierwsze co się nasuwa na myśl. Początkowy fortepianowy kawałek jest niesamowicie klimatyczny i mam nadzieje, że w grze znajdzie się takich więcej; jpopowa przyśpiewka (kto jest wykonawcą?) już trochę mniej nastrojowa, ale również niezgorsza.

Piosenkę wykonuje Aya Hirano, która przy okazji podkłada też swój głos Neon.

http://i238.photobucket.com/albums/ff13/En.../sigma01374.jpg

hawt

 

 

Co do muzyki - też mi się podoba. Hamauzu jakiś czas temu dawał wywiad na jej temat, ale z racji ogólnego zainteresowania SH nie trudziłem się, aby podjąć tłumaczenie. ;P

 

Wstawki anime wyglądają mi na robione przez Bones; Enkidou, wiadomo Ci coś o tym?

Nie mam pojęcia, ale może coś mi umknęło. : )

Link to comment
  • 1 month later...

Poczytałem już trochę opinii o SH i faktycznie widać, że nic na miarę TWEWY raczej nie będzie (a po cichu właśnie na to liczyłem), co nie oznacza jednak, że będzie źle. Z dotychczasowych opinii rysuje się obraz gry mocno specyficznej. Bardziej oryginalnej od TWEWY, które miało swój battle system na dwóch ekranikach, więc z pewnością odrzuci trochę osób. No i ci, którzy mieli kontakt z grą piszą, że "Mystery RPG" to etykietka dla niepoznaki. Bo o ile gra trzyma ponoć wysoki poziom w trakcie części "Adventure" i "Suiri"(推理, rozwiązywanie zagadek najogólneij rzecz biorąc) to walki są dodane jakby na siłę. *

 

BTW: Komercyjnym hitem SH też nie będzie najprawdopodobniej. Pierwszego dnia w sprzedaży rozeszło się 15.000 kopii. Chociaż wszystko zależy jeszcze od tego, co SE uważa za sukces w tym przypadku. Kampanii reklamowej praktycznie nie było. Mimo to zdziwiłbym się gdyby końcowy wynik był gorszy od np. Nanashi no Geemu. o_O

 

* Adventure, Suiri i Battle to trzy elementy z których, według twórców, składać miał się gameplay SH.

Link to comment
  • 3 months later...

Świetna gra. Mam nadzieje, że wyjdzie po angielsku. Uwielbiam muzyke w tej grze. Fabułą z tego co zrozumiałem jest jedwabis,ta. Je śli komus się podobało time hollow to ta gra tez mu podejdzie. Końcówka troche taka dziwna ale i tak sie zakochałem w tej grze. Szkoda tlyko, że nie ma scenek anime tak jak w trailerze ale i tak obrazki sa ładne. Czemu takie gry się słabo sprzedają.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.