Jump to content

Język polski, czy literatura?


Recommended Posts

Chciałbym zaproponować dyskusję na temat lekcji polskiego w nowoczesnej szkole.

 

Zastanawia mnie wiele kwestii, m.in. czym jest nowoczesna szkoła oraz jakie jest miejsce literatury w tejże szkole? Ostatnią szkołę skończyłem kilka lat temu, a obecnie, studiując, potrafię spojrzeć na wiele dawnych spraw z innej perspektywy. Zdałem sobie sprawę, że lekcje języka polskiego były tak naprawdę pewnego rodzaju "wstępem do kulturoznawstwa" - istny kogel mogel, w którym znalazło się miejsce i dla filozofii, i dla teorii malarstwa, dla językoznawstwa polskiego, a wreszcie dla literatury. Zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

 

Jaki waszym zdaniem powinien być kanon lektur? Czy w ogóle powinien istnieć pewien odgórny nakaz/wykaz czytania określonych pozycji? Jako liberał i zwolennik prywatnego szkolnictwa na poziomie ponadpodstawowym, uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłaby pełna dowolność dyrektorów/nauczycieli w konstruowaniu planu zajęć i doborze lektur. Jest jeszcze ważna kwestia obecności literatury obcej na lekcjach języka polskiego. W wielu wypadkach jest ona konieczna ze względu na uniwersalność prądów, trendów, obecność archetypów etc etc etc. Gdzie powinny być jednak jej granice?

 

Wreszcie, jaki jest wasz "wymarzony" kanon? (:

 

Uh, sporo tego się nazbierało, ale mam nadzieję, że uda się nam rozwinąć ciekawą dyskusję.

Link to comment
  • Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

(...) pełna dowolność dyrektorów/nauczycieli w konstruowaniu planu zajęć i doborze lektur.
To nie możliwe, ponieważ znaleźli by się "filozofowie", którzy karmili by uczniów harlequinami z kiosku. Mam dwa proste powody, dla których ten pomysł nie ma szans powodzenia. Pierwsze - dostępność lektur w bibliotekach. Drugie - każdy uczeń powinien znac epokę tak samo, nie może dojść do sytuacji, gdzie jedni omówili z baroku tylko Molier'a a inni Pierre Corneille'a.

 

Według mnie, jedyna zmiana w systemie szkolinictwa w literaturze powinna dotyczyć współczesności. Powinno omawiać się literaturę sci-fi oraz fantasy oraz dzisiejsze nurty filozoficzne, tak by każdy mógł skorzystać z tej znjomości i odnieść to do tego co aktualnie oznacza się bestsellerem. Brak takiej świadomości powoduje, że ludzie nie mają pojęcia co czytają.

Edited by Cold
Link to comment
  • 2 weeks later...

Nie bedzie zmiany, bo na np. maturze kazdy musi miec taki sam material w szkole. Nie wiem jak by ustawiali egzamin, gdyby kazda szkola miala co innego :). Niestety na to nie da rady... Pomimo tego, ze dla mnie 90% lektu szkolnych to bylo badziewie, a przez takich "Krzyzakow" nabralem taki wstret do ksiazek, ze za gimnazjum i liceum przeczytalem moze ze 3 lektury, nie widze innego rozwiazania... Kto nie czyta, to i tak nie bedzie czytal, i sobie jakos poradzi :D. Ale przyznaje racje Coldowi - kanon lektur moglby zostac uzupelniony o nowa tematyke.

Link to comment
  • 1 month later...

No tak, ale lektury w szkołach to są zazwyczaj arcydzieła. W liceum czyta się praktycznie najwybitniejsze książki z każdego okresu (wiadomo, że z priorytetem dzieł polskich). Dawanie dzieciom w szkole do czytania tego, co po prostu one czytają, nieco mija się z celem edukacji. Chociaż oczywiście rozumiem, dlaczego tak się robi. Jeśli 95% Polaków nie czyta nic lub prawie nic, to trzeba się najpierw starać, żeby dzieci czytały cokolwiek, a nie, żeby się znały na literaturze, bo to jak widać i tak się nie udaje.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.