Skocz do zawartości

Harry Brown - 2009 - Daniel Barber


Snejk

Rekomendowane odpowiedzi

harry+brown+1.jpg

 

The Law has limits. He doesn't

 

Harry Brown to dziadek. Stary, zmeczony wdowiec. Wolny czas spędza albo to samotnie albo grajac ze starym przyjacielem w szachy. Niestety, pewnego dnia grupa chuliganów bestialsko zabija jego przyjaciela, wiec Harry postanawia wziąć sprawy w swoje stare rece i pomścić kumpla, a przy okazji oczyścić miasto ze ćpunów, bandziorów i innego nikczemnego plugastwa.

 

2hz7t06.jpg

 

Temat przewijany w kinie miliony razy, ale poki jest to na wysokim poziomie to zawsze bedzie mile widziane.

Sam megabrutalny prolog pokazuje z czym będziemy mieli do czynienia. Film jest swietny. Brutalny, brudny, dosadny i realistycznie przedstawiony. Zachowanie małoletnich bandziorow jest idealnie przeniesione. Grupa bezmozgich ameb diluje, napada, szuka zaczepki wsrod bogu ducha winnych obywateli. Pamietacie Eden Lake? Szefa bandy dzieciakow? Jak tak, to tutaj wciela sie w podobna role. Bedzie mozna sie poniekad przekonac co sie moze stac gdy naprzeciwko niego bedzie stal Harry Brown, a jakis pizdus z EL:)

 

Harry Brown jest twardy i nieugięty. W przeciwieństwie do takich wymiataczy jak Dirty Harry, ten nie ma kultowych tekstow. Nie potrzebuje ich. To typ kolesia, ktory zamiast sypac on linerami woli dzialac. A dziala skutecznie, za pomoca swojej giwery. Jak kazdy w jego wieku, czesto mimo checi rozwalenia komus durnego łba zdarza mu sie zasapać, kuśtykać, meczyc. Fajnie, ze nie jest cyborgiem <ok> No kibicowałem mu do samego konca - wzror do nasladowania:)

 

2s690dv.jpg

 

Rozwalila mnie scena u dilera. Takiego brudu i syfu dawno nie widzialem, a gl. diller to chyba najbardziej realistyczna i odrazajaca tego typu postac jaka widzialem w kinie. Koles zagral role zycia:) Fota nizej:

 

ja7st2.jpg

 

Michael Caine jest jak wino, a film jest doprawdy znakomity. Nic nowego, ale podane z klasa i kategoria R:)

8/10

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 10
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Właśnie skończyłem, no zaje.bichio, Snejku juz chyba wystarczająco podsumował - nic dodać nic ująć. Niektóre sceny z udziałem młodocianych oprychów ryją beret ze sceną w melinie u dilerów na czele. Juz sam początek jest mocarny. Do tego pod koniec akcja się nieco zagęszcza jako, ze jesteśmy świadkami sporych zamieszek z udziałem kwiatu miejscowej młodziezy i londyńskiego riot squadu. Nie chciałbym mieszkać na londyńskich projektach krótko mówiąc ;). Ten cały Barber to rok temu dostał nominacje do Oskara za debiutancki krótki metraz (do tego western!) więc, pomimo, ze w wypadku tego filmu z achami i ochami na miarę nagrody od Akademii to bym się nie zapędzał, wroze mu świetlaną przyszłość. Warto zwrócić uwagę na to nazwisko.

 

Btw, zaje.bisty numer na napisach. Chętnie wciągne soundtrack.

Odnośnik do komentarza

Obejrzałem ostatnio, pewnie gdyby nie ten temat, to o filmie bym się w ogóle nie dowiedział.

Naprawdę dobra rzecz, dosyć "stonowany", ale ma mocne momenty (nie ma sensu wymieniać, ale zaznaczę scenę u narkusów, tak w ogóle, to tego dilera ze screena, zagrał polski aktor). Caine wypadł świetnie, reszta też git (choć główna para policjantów trochę nijaka). Scena zamieszek wydaje mi się jednak lekko przesadzona. Warto obejrzeć.

Odnośnik do komentarza

Świetny film, OST niczego sobie, ogolnie jestem bardzo zadowolony. 8/10

 

 

 

Chyba zaczne ustępować miejsca w autobusie emerytom

Edytowane przez gekon
Odnośnik do komentarza

Po waszych świńskich orgazmach trochę się zawiodłem na tym filmie ; (

 

Początek faktycznie dobry, pierwsza scena dosadna i z pomysłem, zapowiada się mocno. Później następuje zwolnienie tempa i ukazanie życia starszego gościa zmagającego się z samotnością. Miałem nieodparte skojarzenia z pixarowskim Odlotem, ale to raczej komplement. W tej konwencji Caine sprawdził się bardzo dobrze.

Niestety, jak tylko film przechodzi do głównego wątku czyli supergrandpa kontra kwiat młodzieży angielskiej, klimat powoli zaczyna się sypać. Najpierw we wszystko wpier/dala się megawkur/wiająca pani inspektor zakonnica matka teresa z kalkuty. Rita z Dextera to była przy niej wyuzdana suka. Do tego jej partner wyglądający i gadający jak kierowca śmieciarki. ZHP byłoby dumne z prowadzonego przez nich śledztwa.

Samo mięso czyli akt zemsty staruszka też jakoś nie porywa. Co prawda akcja u narkusów jest niezła, ale na tym się zaczyna i kończy. Reszta konfrontacji nie robi szczególnego wrażenia. Pewno przez to, że jakoś nie widać po Cainie tej wściekłości i zaciętości. No taki prawilny dziadzio, który się zdenerwował i postanowił postrzelać do złych chłopców. W ogóle cały problem agresywnego gówniarstwa został ukazany trochę karykaturalnie. Wyglądało to tak, jakby na tym osiedlu nie mieszkał nikt poza dziadkiem i stadem zaćpanych gimbusów. Swoją drogą gdyby policja była tak (pipi)owata jak w tym filmie, to faktycznie mogłoby to tego dojść.

Od momentu zamieszek robi się już w ogóle dramatycznie głupio. Superdziadek biega slalomem między koktajlami mołotowa, zresztą chyba z sonarem pożyczonym od batmana za pazuchą, bo w całym tym bajzlu cudownym zbiegiem okoliczności odnajduje, wspomniany już, najbardziej niedoyebany duet policyjny w historii kinematografii, a później to już tylko tona moralizatorstwa i zagrywki rodem z kina akcji klasy B.

 

No, to tyle jeśli chodzi o minusy. Na plus na pewno tematyka, odpowiednia dawka przemocy (chociaż krew to chyba w Paintcie robili, mogli już zdecydować się na tradycyjny ketchup) i mimo wszystko charyzma Caina, która trochę niweluje wrażenie nijakości i bezpłciowości bijące od całej reszty towarzystwa (poza świetnym osiedlowym narko-bossem). Ale to wszystko wystarcza raptem na film ledwo powyżej przeciętnej z paroma dobrymi momentami. Takie 6,5 / 10.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Fakt, szczyle sa troszeczke przerysowani - ale, nie zmienia to stanu rzeczy, ze mlodziez w GB z roku na rok wtacza sie w niezle (pipi). Bylem, widzialem, przewiduje, ze z obecnym systemem wychowawczym (nie mowie tu o wyzszych sferach) tzw. "bezstresowym" za 20 lat bedzie tam zoo a nie kraj jaki zwykli ludzie malowac (flegmatyczni herbaciarze). Zreszta, nawet coraz wiecej filmow kreca o podobnej tematyce - kidulthood, adulthood, eden lake, teraz harry brown. Zgodze sie tez, ze od momentu zamieszek zrobilo sie smiesznie ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...