Skocz do zawartości

Indie RPG


Suavek

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy gry indie stają się coraz bardziej popularne - zarówno na blaszakach, jak i konsolach. To co kiedyś było domeną gier flashowych, teraz przekształca się w małe studia produkcyjne, których głównym celem jest nie oszałamiająca grafika, lecz przede wszystkim dobra zabawa. I choć z pewnością nie można tego powiedzieć o wszystkich grach indie, tak ich coraz większa powszechność i popularność mówi sama za siebie.

 

Z tego co się orientuję, z początku gry indie stanowiły przede wszystkim gry logiczne, puzzle, proste popierdółki, bądź też inne gry akcji. Wyłoniło się jednak także sporo produkcji RPG i to właśnie na nich chciałbym się skupić.

 

Nie ukrywam, "konsoloffcem" nie jestem, więc większość dorwanych przeze mnie produkcji zawdzięczam Steam (czyt. promocjom Steam). Większość tworów tego typu to jednak pozycje multiplatformowe, ale zdarzają się też (o dziwo) PC exclusive'y.

 

Recettear: An Item Shop's Tale - jeden z tego typu PC exclusive'ów, w dodatku jRPG (doujin game). Grę najprościej bym mógł opisać jako połączenie Harvest Moon z grą hack'n'slash. Czyli swoisty Rune Factory, lecz zamiast farmy prowadzimy sklepik z przedmiotami. Całość może i wygląda niepozornie, ale wciąga niesamowicie, szczególnie w późniejszej fazie rozgrywki, gdy mamy dostęp do większej ilości postaci i ciekawszych przedmiotów oraz możliwości organizacji sklepu.

http://store.steampo....com/app/70400/ - gra jest dosyć droga. 15€ to kwota niemała, ale już kilkukrotnie pojawiała się promocja -75% i właśnie za taką cenę naprawdę zachęcam do zakupu. W międzyczasie można natomiast sprawdzić demo.

 

Od tych samych twórców niedawno przetłumaczony i wydany został Chantelise - A Tale of Two Sisters. Sytuacja zabawna o tyle, że w Japonii tytuł ten wydany został przed Recettear. Podobieństw jest sporo, aczkolwiek gra to typowy hack'n'slash sądząc z filmów. Osobiście jednak nie grałem, gdyż czekam na jakieś promocje, pomimo ceny niższej niż Recettear (8€).

http://store.steampo....com/app/70420/ - dostępne jest też demo

 

Z XBLA na PC niedawno trafiły także dwie gierki studia Zeboyd Games, a mianowicie Breath of Death VII oraz Cthulhu Saves the World. Najlepsze w ich przypadku jest to, że obie (w pakiecie) kosztują raptem 2€, czyli tyle co trzy przyzwoite piwa. Obie pozycje to typowe parodie gier (j)RPG, ale ciekawe jest w nich to, że mimo wszystko oferują one coś ciekawego jeśli chodzi o właściwą rozgrywkę i walki turowe, w których czasami trzeba chwilkę pokombinować, szczególnie na wyższych poziomach trudności. Breath of Death VII prawdę mówiąc średnio mi się podobał - miał dobre momenty, ale docenią go głównie miłośnicy oldschoolowych jRPG, gdyż grindowania jest tutaj niemało, pomimo +/- 4h ogólnego czasu zabawy. Dużo lepiej jest już z Cthulhu Saves the World, zarówno pod względem graficznym, jak i fabularnym (więcej dialogów i komentarzy postaci oraz interakcji z otoczeniem), a także i systemowym. Grami warto się zainteresować ze względu na cenę oraz humor, a miłośnicy jRPG zapewne będą się nieźle bawić przy wyższych poziomach trudności.

http://store.steampo...com/app/107300/

http://store.steampo...com/app/107310/

 

Niedługo na Steam trafi także pozytywnie recenzowany Bastion - gra Action RPG z nietypowym przedstawieniem historii i śliczną grafiką 2D. Cena 14€, ale i w tym przypadku liczę, że Steam zaoferuje jakąś promocję ;). A może już ktoś grał na XBLA i jest w stanie coś o grze powiedzieć?

 

Także w oko mi dziś wpadło Dungeons of Dredmor - kolejna parodia, lecz tym razem cRPG oraz (chyba) hack'n'slashów. Patrząc na filmik wypada to interesująco, a i cena nie jest porażająca (4€). Ktoś może coś więcej o tym napisać?

http://store.steampo....com/app/98800/

 

 

Jeśli macie jakieś inne propozycje gier tego pokroju, zarówno na konsole jak i PC, to je przedstawcie. Zapraszam też do ogólnej dyskusji.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 15
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

w Bastiona grałem w demko na żydboksie. Mocno przypomina Legend of Mana, co jest akurat bardzo inplus bo kocham tę grę. Jedyne co sie nie podobalo w sumie to to, ze plansze sa bardzo tunelowe - nie ma gdzie skrecic, gdzie zajrzec. Ten sam schemat w kolko - korytarz/kladka - kwadracik gdzie sie napierdalamy - korytarz/kladka. Coz, mam nadzieje, ze tylko w demku tak jest. Graficznie wyglada cudownie, a w demku (i jak podejrzewam w epilogu w pelnej wersji) jako narratora mamy kolesia komentujacego wszystko w dosc niecodzienny sposob.

 

Ogolnie czekam na jakas promocje i wssysam z biegu.

Odnośnik do komentarza
design zawsze odrzucał mnie na kilometr od tego typu produkcji.
Wyjaśnij co masz na myśli. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że możesz grać tylko w najnowsze super-duper-hity-w-ejdż-di? Takie Recettear wspomniane wyżej równie dobrze mogłoby wyjść na NDSa, a pod względem klimatu bardzo podobne jest do serii Rune Factory/Harvest Moon. Breath of Death i Cthulhu Saves the World to ukłon w stronę klasycznych jRPG z czasów NES, SNES itp, więc design także przypomina produkcje z tamtych czasów.

 

Nie wiem, ja zawsze uważałem, że urok tkwi w prostocie. W niektórych przypadkach większe wrażenie wywołują na mnie produkcje typu Bastion, aniżeli kolejne twory full-ejdż-di w pełnym 3D.

Odnośnik do komentarza

Dziś na Steam w Daily Deal Indie RPG - Azataka, za 2,33€ - http://store.steampo....com/app/37100/

 

Ktoś grał i może się wypowiedzieć? Na filmie wygląda dosyć obiecująco, a cena wcale nie odstrasza. Kwestia jeszcze jak z czasem rozgrywki.

 

EDIT:

Zagrałem w demo. Jednak sobie grę odpuszczę. Nie dlatego, że jest zła czy coś - nie, bardzo oryginalne pomysły i gameplay. Po prostu nie są to moje klimaty, a atmosfera strasznie usypiała. Pozycja skierowana chyba w pierwszej kolejności do osób, którym podobały się pozycje typu Zelda 2, czy Trine - Azataka to takie połączenie platformówki, RPG (H&S) i gry logicznej. Sugeruję sprawdzić demo - ja się tytułem zainteresuję kiedy indziej, jak będę miał więcej czasu (pffhehe...he...) może jak będzie -75% ;) (tja, sknera ze mnie).

Edytowane przez Suavek
Odnośnik do komentarza

Zapowiada się genialnie. Świetna grafika w połączeniu z klimatem oldschoolu wprost zachęcają mnie do zagrania w ten tytuł. Oby tylko ekipie odpowiedzialnej za jego produkcję udało się pociągnąć projekt do końca.

Jak tak popatrzę na indie gry to kiedyś były to raczej popierdółki, a teraz imo inkubator świeżych pomysłów, dzięki czemu niektóre produkcje robią o wiele większe wrażenie i sprawiają więcej przyjemności z grania niż wiele nadmuchanych hype'm i marketingiem "hiciorów".

Już nie wspomnę o tym, że indie games to dobry start dla tych developerów, którzy chcieliby z czasem zająć się produkcją gier na poważnie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Moze to zabrzmiec dziwnie ale Recettear to jedna z najlepszych i najciekawszych gier w jakie ostatnio gralem,swietnie skomponowany klimat sprzedawcy itemow w swiecie rpg i dotrzymywanie splat terminow wciaga jak diabli,gierke juz dawno temu przeszedlem ale jezeli sie ktos zastanawia wciaz nad kupnem to polecam goraco:)

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

I jeszcze jeden temat, do którego to wrzucę, bo wydaje mi się, że warto - http://getter.g-forums.net/

 

Sequence za 2$. Połączenie gry rytmicznej z RPG. Coś jak puzzle quest, tylko z dance dance revolution zamiast bejeweled. ;) Tyle co pograłem zapowiada się nieźle. I fabuła typowa dla gier indie - tj. sielankowa, nielogiczna, ale zabawna nawet.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ja ze swojej strony polecam Dungeons of Dredmor. Podobno jest jeszcze w promocji na steamie, swietna giera :)
No właśnie osobiście się zawiodłem. Nie wiem, ale gra mnie jakoś odpycha. Nie chodzi tu o oprawę, co strasznie niewygodny i anemiczny interface oraz przesadne skomplikowanie całości. Humor natomiast z początku nawet bawił, ale potem zaczął już tylko męczyć swoją nagminnością. Zbyt na siłę. Wczoraj zainstalowałem grę ponownie tylko na potrzeby achievementa do eventu i widzę, że sporo zaktualizowali, ale nie zmienia to faktu, że nadal mało to wszystko intuicyjne. No ale może kwestia gustu.
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...