Skocz do zawartości

Wybor szkoly


qvstra

  

15 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaka szkola?

    • technikum
      8
    • liceum
      7


Rekomendowane odpowiedzi

Przede mna wybor szkoly ponad gimnazjalnej. Dotychczas myslalem o pojsciu do jakiegos lepszego LO, a pozniej studia zaoczne na politechnice. Kiedys jednak przeczytalem pewien temat na forumku i troche zmienila sie wizja mojej przyszlosci zawodowej. Teraz w sumie znajomi mowia, ze po technikum bede mogl szybciej znalezc prace, a combo technikum + studia zaoczne, ktore w jakims tam stopniu pokrywaly by sie z kierunkiem technikum to juz w ogole bajka. Myslalem, zeby w przyszlosci zostac mechanikiem samochodowym. Jednak nie takim, ktory siedzi w szopie i 'naprawia' stare polonezy. Raczej chcialbym pracowac w wiekszym warsztacie, aby po zalapaniu podstaw zalozyc wlasny. Ewentualnie, gdybym wybral specjalizacje budowlana i poszedl na takie tez studia moglbym zostac Kierownikiem Budow w duzej firmie budowlanej u wujka. Mowil, ze moglbym zarabiac na poczatku ~4k, wiec calkiem kuszaca propozycja. Dodam, ze nigdy nie dlubalem przy samochodach/nie budowalem domow, wiec nie posiadam bogatej wiedzy na temat tych zawodow. Tyle, ze bardziej interesowaloby mnie naprawianie samochodow niz budownictwo. Jednak mysle, ze to kwestia przyzwyczajenia.

 

Tak wiec pytam sie Was - bardziej doswiadczonych w zyciu niz ja - jak dalej sie edukowac? LO + Studia, czy Technikum + Studia? Zawodowka odpada, bo w moim miescie do ZSZ chodza w wiekszosci debile, ktorzy ledwo co mieli w gimnazjum dwojki. Dodam, ze ucze sie dobrze (oceny na poziomie 3-5).

Edytowane przez Qvstra
Odnośnik do komentarza

Bez dwóch zdań technikum. Nawet po nim już nie potrzebne Ci są studia, bo już masz prace, ale mimo wszystko jeśli będziesz chciał zrobić jeszcze dodatkowo studia, to już w ogóle klękajta narody. LO odradzam, bo po nim trzeba iść na studia, bo nic sie nie ma. Teraz nie wystarczy tylko średnie, ale też sprawdzają co potrafisz w praktyce, a technikum Cię tego nauczy, polecam mechaniczne ;).

Edytowane przez Spyker
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

liceum - 3 lata, brak 'papierka', zwykle wyższy poziom niż technikum.

technikum - 4 lata, 'papierek', zwykle niższy lub podobny poziom co liceum. mało bab.

 

hah, liceum zwykle wyższy poziom niż technikum? no chyba nie.. technikum ma wyższy poziom w niektórych przedmiotach, a gdzie dopiero zawodowe. Co do dziewczyn to racja, w samochodówce może więcej, ale w mechaniku to było może z 5.

 

 

Widać ogólniaki mnie zminusowały..

Edytowane przez Spyker
  • Plusik 1
  • Minusik 2
Odnośnik do komentarza

nie słuchaj tego pieprzenia że po technikum będziesz miał pracę . To są bajki wiem bo sam skończyłem technikum i studiuję na polibudzie . Tak naprawdę nikt nie patrzy na tego całego technika co go zdajesz . Kolejna bzdura to ta z wysokim poziomem matmy i fizyki . Ja (pipi).ie zakres podstawowy z matmy z fizyki prawie zero informacji . Technikum cię nic nie nauczy chyba że sam będziesz się uczył jakiegoś programowania czy czegoś ale to już w domu , kolejny minus to zero dziewczyn . Jakbym miał znowu wybierać to tylko i wyłącznie dobre liceum mat-fiz. Program technikum wymaga gruntownych reform

Odnośnik do komentarza

Tak na dobra sprawe to wszystko zalezy tez od tego jak to wyglada w twoim miescie. Z cala pewnoscia sa technika, ktore dobrze przygotuja do matury, jak i rowniez sa licea ktore gownianie przygotuja. Chociaz z drugiej strony jak i tak zamierzasz isc na zaoczne to idz byle gdzie bo i tak sie tam dostaniesz, lol (no chyba ze nie zdasz matury).

 

Tylko nie zapominaj o jednej waznej rzeczy - w zaleznosci od wyboru szkoly bedziesz miec jeszcze 3-4 lata nauki przez ktore moze sie wiele zmienic i nie wykluczone ze calkowicie zmieni sie twoj poglad na swoja wlasna przyszlosc (moze nawet kilkukrotnie).

Edytowane przez Yabollek007
Odnośnik do komentarza

nie słuchaj tego pieprzenia że po technikum będziesz miał pracę . To są bajki wiem bo sam skończyłem technikum i studiuję na polibudzie . Tak naprawdę nikt nie patrzy na tego całego technika co go zdajesz . Kolejna bzdura to ta z wysokim poziomem matmy i fizyki . Ja (pipi).ie zakres podstawowy z matmy z fizyki prawie zero informacji . Technikum cię nic nie nauczy chyba że sam będziesz się uczył jakiegoś programowania czy czegoś ale to już w domu , kolejny minus to zero dziewczyn . Jakbym miał znowu wybierać to tylko i wyłącznie dobre liceum mat-fiz. Program technikum wymaga gruntownych reform

Dobrze mówi. Wiem, bo chodzę do tego samego technikum co on :whistling:

Odnośnik do komentarza

Na innym forum doradzaja mi LO + studia mechaniczne. Sam nie wiem co mam myslec.

 

bo tutaj nie da się wybrać najlepiej, bo czegoś takiego nie ma. ale moim zdaniem to w twoim przypadku najrozsądniejsze rozwiązanie. hipotetycznie! trzeba pamiętać że nigdy nie da się wybrać najlepiej, a czasem te złe wybory profitują.

Odnośnik do komentarza

Na innym forum doradzaja mi LO + studia mechaniczne. Sam nie wiem co mam myslec.

 

bo tutaj nie da się wybrać najlepiej, bo czegoś takiego nie ma. ale moim zdaniem to w twoim przypadku najrozsądniejsze rozwiązanie. hipotetycznie! trzeba pamiętać że nigdy nie da się wybrać najlepiej, a czasem te złe wybory profitują.

Najrozsadniejsze bo?

Jak sie chce iść na Politechnikę, na kierunek typowo techniczny, czyli jakieś mechaniki, elektroniki i inne takie, to oczywiście ze lepiej tam iść po technikum.

1 zwykle dodatkowe punkty dostaje sie przy rekrutacji

2 gdy wszystkie losie po liceach bedą sie (pipi) na przedmiotach kierunkowych na pierwszym roku, ty już będziesz miał to opanowane w technikum.

Odnośnik do komentarza

Dokładnie tak. U mnie też żadnych punktów za technikum nie było, co więcej, ci co mieli najwięcej problemów z zaliczeniami, to ludzie po technikach, których na pierwszym roku prześladowały kursy matematyczne (analiza, algebra, rachunek prawdopodobieństwa itp.).

 

I nie przypominam sobie jakichś przedmiotów kierunkowych czysto technicznych na pierwszym roku (jestem na automatyce i robotyce na wydziale elektroniki na PWR). Było programowanie, ale przede wszystkim matma, kursy czysto techniczne zaczynają się na drugim.

Edytowane przez noxious33
Odnośnik do komentarza

Dowiedzialem sie dzisiaj co nieco o technikach w moim miescie. Jest tylko jedne, do ktorego moglbym chodzic, ale jakos nie widzi mi sie posiadanie tytulu informatyka. Do reszty technikow (czyli takze tych, ktore mnie interesuja) chodzi straszna holota i mysle, ze gdybym tam poszedl to nie nauczylbym sie za wiele. Tak wiec pojde do LO.

Odnośnik do komentarza
Najrozsadniejsze bo?

Jak sie chce iść na Politechnikę, na kierunek typowo techniczny, czyli jakieś mechaniki, elektroniki i inne takie, to oczywiście ze lepiej tam iść po technikum.

1 zwykle dodatkowe punkty dostaje sie przy rekrutacji

2 gdy wszystkie losie po liceach bedą sie (pipi) na przedmiotach kierunkowych na pierwszym roku, ty już będziesz miał to opanowane w technikum.

 

1. Dodatkowe punkty to były pewnie ostatnio na starej maturze ;]. Nie wiem kiedy Ty pisałeś swoją, ale chyba dawno.

 

2, Przedmioty kierunkowe ok, masz rację. Mój brat był po technikum i miał tam zagadnienia z elektroniki, automatyki, technologii, które ja miałem od 2 roku studiów i od samych podstaw. Także przewaga jest. Problem polega na tym co napisali przedmówcy - na pierwszych latach najbardziej cisną z matmy i fizyki. Czyli to, do czego dobre liceum może cię w miarę dobrze przygotować i to, co w technikum jest na niższym poziomie. I na tym polega problem - ktoś po technikum może szybciej wylecieć z uczelni, właśnie z powodu matmy i fizy.

 

Ja gdybym miał wybierać jeszcze raz, to wybrałbym ponownie liceum.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...