Skocz do zawartości

Piwo


szaden

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie popijam Piwo z Grodziska z Żabki i powiem szczerze, że takie sobie... Pinta Grodziskie o wiele, wiele, wiele lepsza IMO. Wędzonka ledwo wyczuwalna, goryczka jakaś jest, metaliczność w smaku :/

 

Na wieczór mam jeszcze So Far, So Dark!

 

To Grodziskie to jakiś niewypał. Byli znajomi u nas przedwczoraj, kupili na spróbowanie i wylali do zlewu, bo upić nie mogli.

Odnośnik do komentarza

Ktos w ogole tutaj w temacie interesowal sie tematem robienia samemu browarkow? Przyznam sie ze od marca sie bawie tematem i jestem bardziej niz zadowolony, mam za soba 5 warek (czyli 5 warzen z ktorych srednio wychodzi mi po 40 piw) i poki co do kranu nic poszlo mimo ze jedna warka blisko jest tego. Sam proces nic specjalnego, wszystko polega na pilnowaniu czasu i odstepow czasowych, w momencie gdy zaczynam schladzac dopiero wtedy musze dbac o mniej wiecej dobra sterylnosc zabawy, poki co mam za soba 5 warek ze odpowiednich slodow:

 

- pale ale - najprostsze mozliwe piwo na poczatek zabawy, wyszlo idealnie, znajomy ktory warzy juz dosc dlugi czas bardzo pochwalil

- pszeniczne - cos po drodze popsulem i troche sie popsulo, na zimno dosc dobre i da sie wytrzymac ten kwaskowy posmak (efekt zepsucia czegos po drodze), ale na cieplo bardzo ciezko, przyznam ze kilka butelek poszlo w kibel

- new zeland  IPA - pierwsze piwko po ktorym :banderas: , jak milosnik wszelkiego rodzaju piwy typu IPA, AIPA poczulem pierwsze wieksze zadowolenie z wlasnego warzenia piwa, co prawda troche metne, ale smak idealnie uderza w moj gust

- bourbon scotch ale - zmylilo mnie ale na koncu, bo piwko wyszlo mega ciezkie, wrecz czarna barwa z brazowa piana, ale przez dodanie w czasie fermentowania platkow z beczek po bourbonie dosc fajny posmak zostawia w gardle ;)

- belgian tripel - wczoraj przelewalem do butelek i jeszcze przed nagazowaniem juz :banderas: :banderas: , jesli ktos pil triple blond w tych malych buteleczkach wie o co kaman, nie moge sie doczekac za 3 tygodnie otwarcie pierwszej butelki, juz nie wspomne o samej mocy piwka ponad 7%

 

Co warto na podsumowanie koszt takiego domowego robienia piwka, czas potrzebny do calego procesu (warzenie i butelkowanie kilka tygodni pozniej) to ok 8h, a koszt w przeliczeniu na jedno piwo to ok 2,5zl.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Mikro coś warzył, jest jego fotorelacja kilka stron wcześniej.

 

Ja zacząłem na Wielkanoc i mam za sobą 3 warki, na razie z ekstraktów:

#1 - Jasne Pełne, to co dodawali do do zestawu startowego: http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_startowe/zestaw_startowy_-_puchmistrz_pro, w smaku lekki bimber, ale da się pić :good2:

#2 - APA chmielona Warriorem i Mosaic, już przy butelkowaniu smakowała wyśmienicie, teraz leżakuje w piwnicy i czeka na otwarcie,

#3 - Witbier uwarzony wczoraj, coś za bardzo odparował, bo zamiast początkowych 11 BLG wyszło 13 :unknown:

 

Na razie stopuję, bo robi się za ciepło, na jesień zaczynam ponownie, na rozgrzewkę pewnie z ekstraktów, później jest plan przejść na słody, bo juz się zaznajomiłem z 'technologią" i już tak nie straszy. Widzę też, że jest tańsza, ale zajmuje więcej czasu.

 

Kilka fotek:

Przelewanie do fermentora

6mOGIHz.jpg

j.w.

xPodaYd.jpg

Mega gar do warzenia

B2zBQry.jpg

Kapslowanie

joTmsVk.jpg

Drożdże w APA pracują

bNJ7Zah.jpg

oddzielanie chmielin

6casREu.jpg

Pierwsza butelka otwarta

2BUFKv8.jpg

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

Boryz http://www.psxextreme.info/topic/105049-piwo/?p=3233563    :lapka: .

 

Teraz już wymieniłem gar na nierdzewke 40l, kupiłem kapslownice stołową, refraktometr, i zrobiłem chłodnicę. Reszta sprzętu chyba bez zmian od początku. 

9 warek za mną, na 10 będę robił amerykańskie barleywine, postaram się skopiować Hard Bride, bo mi motzno podeszło

Edytowane przez mikro
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Ladnie chlopaki! U mnie 10 warek ze mna. 

Wszystkie piwa są conajmniej dobre.

Ostatnio przenioslem warzenie na swieze powietrze , taboret gazowy, butla i te sprawy.

Sprawilem sobier ostatnio kapslownice Grifo HD, i jest to zakup ktory polecam kazdemu.

 

Lece obecnie na garze 70L, ale planuje zwiekszyc wybicie i pociac kega 100L i zrobic z niego kadz zacierno/warzelna.

 

W kolejnych inwestycjach chlodnica i wieksze fermentory. Przydaloby sie tez zbudowac mieszadlo.

 

Jak ktos chce warzyc to niech sie 2 razy zastanowi, tak to potem wciaga i absorbuje czasu i kasy ze glowa mala :D

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

patrzcie jakie cudo znalazlem, to nawet nie lezalo przy piwach tylko przy... energetykach. Być może ze względu na rozmiar puszki. Z ciekawości musiałem to kupić i obczaić.

 

Nigdy się nie spotkałem z piwem w takiej małej puszcze, ale najciekawsze było to, że po otwarciu wręcz wyskakuje jak na sprężynie słomka do picia, która wczesniej trzeba jeszcze trochę "rozciągnąć" o.O Smakowo oczywiście typowy cornelius -tj. dobre, ale nie wyobrażam sobie pić czegoś takiego publicznie albo przy znajomych. Chyba, że targetem były kobiety :reggie: 

33072x2.jpg

Edytowane przez Rayos
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...