Jump to content

Sign in to follow this  
raven_raven

Frostpunk

Recommended Posts

Jest rok 1886. Ziemia zamarzła i zdziesiątkowana ludzkość zaczęła migrację w poszukiwaniu terenów zdatnych do życia. W zindustrializowanej Wielkiej Brytanii zbudowano kilka generatorów ciepła, które są w stanie ogrzać małą osadę wokół siebie. Kierujemy grupką ludzi starając się zebrać odpowiednio dużo zasobów, by utrzymać osadę i byśmy nie zamarzli.

 

Brzmi i wygląda jak ładniejszy Banished w ekstremalnym settingu. Z Banished spędziłem dobrych kilkanaście godzin, i na Frostpunk ostrze sobie zęby. Jak tam, ktoś zakupił, ktoś gra?

Share this post


Link to post


Odbiore kolekcjonerek w tym tygodniu to dam znać w weekend. Recenzje zbiera mieszane nistety narzekają na nudę. Wydanie bardzo fajne a i this war of mine i anomaly były spoko grami więc zaryzykuje. Ja sprawdzę ale na spokojnie w weekend. W tygodniu czasu mało na rozkminianie mechanik :)

Share this post


Link to post

Trochę się jaram, zarzuty na nude mnie chyba nie dotyczą, bo potrafiłem i wciąż potrafię spędzić dziesiątki godzin w stare cześci Anno gdzie nie działo się absolutnie nic, a jedynym zadaniem było dbanie o sprawną gospodarkę. 

 

tutaj ze wzgędu na setting i założenia oraz podejmowane wybory zapowiada się to o wiele lepiej 

Share this post


Link to post

Co za wspaniała gra. Miałem pograć tylko 1 h aby sprawdzić i potem wrócić do gowa. No i 4 h ciurkiem pograłem w to. Za(pipi)ista strategia i survival w jednym. Troszkę takie settlersy spotykają this war of mine.

 

Trzeba odpowiednio zakolejkować surowce. Pilnować żywność i węgiel  - 2 najważniejsze surowce na start. Węgiel nawet ważniejszy niż żywność bo mróz szybko zabija. Oczywiście w dalszej kolejności ważne surowce stal, drewno (do budowy prawie wszystkiego od domów, poprzez magazyny aż po fabryki).  A na końcu rdzenie których nie wydobywamy a znajdujemy wysyłając ekspedycje na lodowiec.

Trzeba też odpowiednio dobierać ludzi bo czasem warto przesunąć z tartaku do np kopalni węgla. A ludzi zawsze jest niedobór. Dodatkowo umierają, chorują, głodują, marzną etc. Na początku mamy lecznice a potem można szpital, można amputować odmrożenie i później nawet zakładać protezy. Są też dzieci i to od nas zależy czy mają pracować czy nie. 

Poza warstwą ekonomiczną mamy społeczną. Wymyślamy  prawa, idee etc. Np możemy ogłosić że dzieci pracują lub żęe budujemy świetlice i dzieci się uczą. Możemy pójść w wiare lub w ład społeczny. Dużo tego jest. 

 

Podobnie jak w this war of mine następują losowe zdarzenia. Mamy bunty, kradzieże, choroby, nagły spadek temperatury, poszukiwanie zaginionych. Dodatkowo jak już będziemy mieli zwiadowców wysyłamy ich np do opuszczonej osady, kopalni czy obozu. Mogą znaleźć dużo surowców, ocalałych albo niebezpieczeństwo (czasem kończy się śmiercią).

 

Gra nie wybacza błędów. Zbudowałem w pierwszej rozgrywce mojego pierwszego robota. Zautomatyzowałem produkcje w jednej z fabryk i zapomniałem o niej. Nagle po 1 h okazało się że nie mam drewna. Robot tak ładnie zapierdalał że ogołocił z drewna cały teren. Nie miałem już skad brać drewna i musiałem rozebrać domy mieszkalne (aby wybudować tartak w innym miejscu). Akurat pogoda spadła do minus 60 i pozbyłem się 40 z moich 130 mieszkańców :D No i tak jakby już przegrałem. Jutro spróbuję znowu. Za(pipi)ista gierka. 

 

Kto lubi trudne gry, trudne strategie. Polecam. Ta gra nie wybacza błędów i wciąga jak bagno. Dawno nie grałem w tak fajną strategie (ostatnio chyba civ 6 tak mnie wciągnęła - nie licząc fm'a ale to inny rodzaj gry)

Edited by blantman
  • Upvote 4

Share this post


Link to post

Dzięki wielkie za opinie, fajnie sie coś takiego czyta. Na czym opiera sie główny rdzeń rozgrywki? Jest jakaś kampania czy to tak jak Banished, włącza się grę i gra aż sie przegra, by zacząć od nowa z większą wiedzą?

Share this post


Link to post
6 godzin temu, raven_raven napisał:

Dzięki wielkie za opinie, fajnie sie coś takiego czyta. Na czym opiera sie główny rdzeń rozgrywki? Jest jakaś kampania czy to tak jak Banished, włącza się grę i gra aż sie przegra, by zacząć od nowa z większą wiedzą?

Są scenariusze. Ja na razie robiłem "Nowy Dom" a jest ich kilka. Mają fabułę fakt że taką bardzo kontekstowa ale jest cel gry. 

 

 

Zapomniałem wczoraj napisać że w grze naprawdę trudne czasem wybory podejmujemy. Trzeba wybrać między 2 złymi wyborami często i chwile się człowiek zastanawia.

Share this post


Link to post
Godzinę temu, Kosmos napisał:

Za 90 cebulionów edycja wiktoriańska w empikach :lapka: kurde, kupię chyba

w media expert była na pewno za 79 jeszcze wczoraj:)

Share this post


Link to post

Skończyłem wczoraj grę pierwszy raz. Scenariusz nowy dom na easy ledwo co :D (ok 5 h) Teraz normal poleci i inny scenariusz. Super giereczka.

 

Edycja:

Skończyłem 3 kampanie. Każdy dostepny obecnie scenariusz i dla mnie gra bomba ale na raz. Czekam na więcej scenariuszy ok 20 h bardzo dobrej zabawy w przyjemnej cenie. Jak tylko dojdą nowe scenariusze kupuje. Dla mnie 7+/10.

Edited by blantman

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.