Skocz do zawartości

Wilgoć na szybach


WisnieR

Rekomendowane odpowiedzi

 

Walczył ktoś z wilgocią na szybach? W zimę leci z nich jak z kranu, a po parapecie leci na panele, nawet z nowo zamontowanych okien w dwóch pokojach. Tak wiem trzeba wietrzyć ale nie mogę przecież rozszczelnić okien jak na dworzu jest 1 stopień. W domu się zaraz robi 18... Ja jestem ciepłolubny i lubię mieć 21-22 stopnie w mieszkaniu. Co ciekawe termometr pokazuje 60 procent wilgotności, czyli górna granica optymalnego poziomu. Kupić na razie takie stojące za 30zł czy się w to nie bawić i od razu jakaś maszyna na prąd? Jak tak to ktoś może coś polecić bo widzę, że ceny od 500 do 2500zł. Czy taki oczyszczacz powietrza też może pełnić funkcję osuszacza? W tedy od razu dwa urządzenia w jednym i bym się może szarpnął.

 

 

Odnośnik do komentarza

W jednym mieszkaniu w kamienicy mieliśmy problem z zimnymi murami (budynek nieocieplony i woda się skraplała na tynku, przez co zrobił się grzyb) kupiliśmy wtedy:

 

https://www.ceneo.pl/53676930#tab=spec

 

i pomogło w tamtym przypadku. U Ciebie pewnie jest słaba wentylacja, dlatego się na oknach skrapla, może warto zaprosić kominiarza?

Edytowane przez Copper
Odnośnik do komentarza
Gość Rozi

No niestety tylko wietrzenie pomoże, polecam lekko rozszczelnić okna jak idziesz rano do pracy, temperatura w środku nie spadnie, a wody na oknach nie będzie. Wietrzyć się powinno codziennie, szczególnie jak budynek jest słabo ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, WisnieR napisał:

Kominiarza do bloku z płyty? Żeby mnie zwyzywał za to że bez potrzeby na 4 piętro wchodził?1

U mnie w bloku co roku jest przegląd. Panowie kominiarze sprawdzają specjalnym urządzeniem czy jest ciąg w kuchni i łazience. Wiec jak zadzwonisz to wcale się nie zdziwią.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Tylko, że wilgoć i tak będzie się pojawiać, bo np oddychasz.

 

Jeżeli nie możesz poprawić wentylacji, to kup sobie osuszacz. Mieliśmy podobny problem z wilgocią. Teraz odpalam urządzonko na noc i zbiera 2-3l. Taki raczej budżetowy sprzęt za 500-600 pln. Oprócz tego, że wilgoć została opanowana, to odczuwalnie jest cieplej - brak wilgoci w powietrzu :cool2:

Odnośnik do komentarza

Osuszacz to jest tylko doraźnie rozwiązanie problemu. Problemem jest w kiepskiej wentylacji plus może problem z izolacją. 

 

Ja wiem ,że wentylacja jest problematyczna dla wielu osób bo ucieka ciepło a ogrzewanie to jest jednak spora część budżetu gospodarstwa domowego. Jednak życie w zdrowiu i komfortowych warunkach jest chyba ważniejsze. Nie znam szczegółów jakie są odpowiednie parametry wymiany powietrza ale 5-10 minut wietrzenia wystarczy aby wymienić całe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu/budynku bez wychładzania ścian. Jak się siedzi cały dzień w domu to minimalna ilość wietrzeń to 2. 

 

Najważniejsza jest mikro wentylacja. Nowe budynki są szczelne dlatego najnowsze okna mają funkcje delikatnego rozszczelnienia albo nawiewniki które działają na zasadzie wyrównania ciśnienia zewnętrznego z mieszkaniem. Są super systemy elektroniczne które tym sterują ale niestety nie stać mnie na to obecnie ale pewnie z czasem to stanieje. Z tym ,że okno będzie trzeba podłączyć do prądu :turned: Jak ktoś ma nawiewniki w oknach to polecam z tego korzystać bo są świetną sprawą wyrównując temperaturę w pomieszczeniu zapobiegając różnicy temperatury między głową a stopami czyli tak zwany czynnik HAT. 

 

Wiele szkody zrobił też marketing okien superszczelnych które tak naprawdę powinny być stosowane tylko w pomieszczeniach z mechaniczną wentylacją. 

 

Parametry mikro wentylacji można bardzo łatwo sprawdzić i dostosować samemu tylko trzeba się trochę zgłębić w temat jednak jest to bardzo ważny parametr dla naszego zdrowia i samopoczucia. Świeże powietrze musi się sączyć do mieszkania, nie może być przeciągu bo wtedy mamy spore straty energii. 

 

Osobiście zatykanie kratek wentylacyjnych czy wymienników powietrza w oknach uważam za brak świadomości jak przepływ powietrza jest ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Chyba ,że ktoś ma problemy finansowe i różnica niewielkich kwot na ogrzewaniu jest dla niego ważniejsza niż własne zdrowie. 

 

 

Jestem trochę ostatnio w temacie także coś tam od siebie dorzuciłem w tym wątku. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie pisałem bezpośrednio do ciebie tylko ogólnie bo miałem ostatnio problemy w podobnym temacie tyle ,że z problemami ze snem. 

 

Sprawdź komin jaki masz przepływ powietrza i policz jaki powinieneś mieć. Może komin wentylacyjny jest przytkany jak nie to znaczy ,że problem jest z samym budynkiem. Jak jest naprawdę źle to będziesz musiał to mechanicznie wymusić. 

 

Może masz jakieś dodatkowe źródło wilgoci w mieszkaniu ale stawiam na problem z wentylacją. 

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 8 miesięcy później...
W dniu 16.02.2020 o 18:33, WisnieR napisał:

Codziennie wietrzę minimum dwa razy do tego większość okien jest właśnie rozszczelnionych większość czasu. Odstanio trochę mniej tej wody się zbiera ale wystarczy zrobić pranie i dramat. Niestety jest tak co zimę. Zbyt kiepska wentylacja budynku...

 

 

Witam, suszenie odzieży w blokach to prawdziwa zmora tymbardziej zimą. 

 

Jeżeli jest możliwość to wystawiać zawsze pranie na zewnątrz żeby te pierwsze godziny woda odparowywała  z odzieży. 

 

Mam taki przywilej że mogę wystawiać pranie zawsze przed drzwi wejściowe mieszkania (ostatnie piętro). 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Gość Rozi
1 godzinę temu, WisnieR napisał:

Nowy rok, zima przyszła i temat wrócił.... No nie dam rady sobie z tym poradzić. Poszukam osuszacza powietrza chyba jakiegoś konkretnego.

U mnie to samo, wietrzenie nic nie daje, osuszacze dwa zbierają tylko trochę, codziennie muszę wycierać wodę z dolnej części okien. Taki kurwa klimat w tej Polsce. Ale i tak lepiej jest, niż jak deszcz pada.

 

Byle do kwietnia i zmiany mieszkania.

Odnośnik do komentarza

Porządny osuszacz załatwi sprawę, ale do tego polecam dokupić termometry xiaomi z pomiarem wilgotnośc powietrza (50zl), bo się okaże, że osuszacz wodę z kibla wyciągnie. A ogólnie to problem słabej wentylacji, więc to tylko leczenie objawów. 

 

https://allegro.pl/oferta/osuszacz-powietrza-pochlaniacz-honeywell-12l-timer-8605277972

W dniu 16.02.2020 o 13:52, MEVEK napisał:

Najlepsze będzie w twoim przypadku ozonowanie całego mieszkania. Zaczynając od ścian a kończąc na gruncie. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale na pewno wyeliminuje wszelką wilgoć i grzyb z tym zawiany. 

Ozonowanie nie ma nic wspólnego z wilgotnością powietrza. Ozon zabija jedynie zarazki i grzyby, neutralizuje zapachy. Koszt zrobienia mega wydajnego generatora ozonu to koszt 150-200zl i nie warto kupować szajsu z allegro za 800zl.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
25 minut temu, Pajda napisał:

Porządny osuszacz załatwi sprawę, ale do tego polecam dokupić termometry xiaomi z pomiarem wilgotnośc powietrza (50zl), bo się okaże, że osuszacz wodę z kibla wyciągnie. A ogólnie to problem słabej wentylacji, więc to tylko leczenie objawów. 

 

https://allegro.pl/oferta/osuszacz-powietrza-pochlaniacz-honeywell-12l-timer-8605277972

Ozonowanie nie ma nic wspólnego z wilgotnością powietrza. Ozon zabija jedynie zarazki i grzyby, neutralizuje zapachy. Koszt zrobienia mega wydajnego generatora ozonu to koszt 150-200zl i nie warto kupować szajsu z allegro za 800zl.

 

Cos takiego własnie mam zamiar kupic w okolicy 900zł.

 

Ma oku mam taki model:

https://www.euro.com.pl/osuszacze-powietrza/columbia-vac-opc-1050.bhtml

 

Ten Honewell to jakiś sprawdzony produkt czy pierwszy lepszy wrzuciłeś tak żeby pokazać o co chodzi?

Odnośnik do komentarza

Pierwszy z brzegu, który nie jest tandetą. Jak chcesz sprawdzony to spytam kolegi, bo u niego była masakra z wilgocią i kupił jakiś konkretny w tych pieniądzach ( to u niego osuszacz wyssał wodę z kibla jak zapomniał wyłączyć)

 

edit:

kolega kupil taki

https://klimasklep.pl/osuszacz-powietrza-columbia-vac-opc1000-p-7338.html?fbclid=IwAR0hYodPNcpK-I6hLrqry4GUZujTCHUtx4q9utHEauUPia8NTUwLMRQYoio#opinions

Edytowane przez Pajda
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.