Skocz do zawartości

1080p vs 1440p vs 4K


C1REX

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio trochę testowałem różnych rozdziałek i moim zdaniem 1080p starczy. 

Tzn. czasem gram w 4K, ale moja 5700xt nie daje rady w wielu grach. Chyba, że jest Fidelity FX - super resolution (takie DLSS dla ubogich :yao:)

Całe szczęście 4K TV całkiem dobrze wyświetlają wszystkie 3 rozdziałki. Gram w Dying Light 1 w 1440p i nie widzę żadnego problemu nienatywnej rozdziałki. Obraz żyleta. Gra chodzi OK w 4K60fps, ale przycina w filmikach. 

 

 

Obiektywnie, to 1440p jest chyba najlepszą rozdziałką. Takie "prawie 4K", ale ze znacznie mniejszymi wymaganiami sprzętowymi. 

Jednak jakbym miał wybierać monitor, to brałbym pewnie 1080p 144Hz. 

Wygląda OK i nie ma tego PCtowego ciągłego niezadowolenia, że gra gdzieś się przytnie w trybie ultra extreme, który wygląda jak high, ale ma 2x większe wymagania sprzętowe. 

 

No i jest RayTracing. Niektóre gry mają przez to takie wymagania, że nawet 3080 się może spocić. Niektóre gry spadają momentami poniżej 60fps w 1080p :reggie:

 

 

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, easye napisał:

Tak - nikogo nie stać na komputer za 5500-6000 zł, ale konsolkę w zestawiku za 3500+ z Horizonkiem za 3 i poł bomby, bądź za 9 z mamutem to przecież jest 1/10 ceny!

Czyli Dying Light 2 pójdzie w 4k i powiedzmy 100 Hz płynnie na kompie za 5500? No śmiem wątpić.

Odnośnik do komentarza

No pójdzie w skalowanym 4K, badz z włączonym DLSS - praktycznie wszystkie gry na PC tak jak konsole mają już ustawienia skalowania, a skalowane 4k choćby w 70% nadal wygląda w chuj lepiej niż natywne 1080p. I dlaczego chcesz grać w 100 herzach? 60 Ci już nie wystarcza?

Nie ma też jak dawać przykłada jednej z nieliczny chujowo zoptymalizowanych gier na rynku - ta gra nawet na PS5 powinna działać w skalowanym 4k, a nie 1080p. 

 

Co do wyboru monitora - odkąd kupiłem Ultra Wide to nie wrócę już do żadnego innego - rozdzielczość 3440x1440 przy 21:9 - zupełnie inne doznania w grach.

Monitorów 4K jest jak na lekarstwo, często są 60hz, wiec to wybór bardziej dla kogoś kto chce grać na telewizorze.

 

1440p to też bardzo fajne monitorki, na pewno brałbym już z HDRem, bo pomimo małej ilości nitów wygląd gier zmienia się nadal na plus.

Odnośnik do komentarza

Nie chodzi też też o średnią ilość klatek. Gra musi chodzić w około 100fps, by w najgorszych momentach był zapas mocy i przycięcie do 60fps. Jak gra w benchmarkach wyrabia średnio 60fps, to będą momenty, gdzie spada do 40fps i źle się tak gra. 

RT zmienił realia i nawet w 1080p może być wyzwaniem dla najnowszych kart.

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, Paolo de Vesir napisał:

No, ale mówimy tu wciąż o kompromisach i sorki, ale skalowane 70% 4K to nie jest 4K tylko jego 70%. Gry które obsługują DLSS pozwolą w wielu przypadkach na 4K/60, ale wciąż nie w komputerze za 6K.

No oczywiście, ale nadal to wygląda milion razy lepiej niż natywne 1080p.

No i nie raz Ci już to pisałem, za 6k kupujesz spokojnie zestawy z 3070/3070TI, gdzie gry wyglądają nadal chuj lepiej niż na nextgenach.

3 minuty temu, C1REX napisał:

Nie chodzi też też o średnią ilość klatek. Gra musi chodzić w około 100fps, by w najgorszych momentach był zapas mocy i przycięcie do 60fps. Jak gra w benchmarkach wyrabia średnio 60fps, to będą momenty, gdzie spada do 40fps i źle się tak gra. 

Podaj mi przykłady takich gier, bo gram na PC od paru lat i mógłbym te zdanie określić tylko jako WIERUTNA BZDURA.

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, easye napisał:

Podaj mi przykłady takich gier, bo gram na PC od paru lat i mógłbym te zdanie określić tylko jako WIERUTNA BZDURA.

Ale przykład czego? Benchmark pokazuje średnią ilość klatek. Dobre benchmarki pokazują też low 1% i to ta wartość jest dla wielu istotna, by mieć te botonowe 60fps zawsze i wszędzie. 

W trzecim poście od góry wrzuciłem też filmik, gdzie koleś podaje przykłady najbardziej wymagających gier na rynku. Ray Tracing jest wyzwaniem nawet w 1080p

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, easye napisał:

No oczywiście, ale nadal to wygląda milion razy lepiej niż natywne 1080p.

 

Wiadomka, niebo a ziemia tylko wciąż rozmawialiśmy o sprzęcie pod 4K i z 3070Ti za 6k to też nieźle pojechałes, bo nikt to składa zestawy nie da Ci takiej karty w tym budżecie. Maks to 3060Ti.

 

edit: no możesz jeszcze RXa dostać, ale wtedy to 4K/60 to już w ogóle w innych rejonach galaktyki z tym ich FSR..

Odnośnik do komentarza

Ja pierdole dobra to nie ma sensu:

image.thumb.png.42f7f06d5e4a6399aa322126ed99f63c.png

image.thumb.png.8b6dd4ef931cc3e687872e38972c7a89.png

image.thumb.png.8a1ffa5fdaab85663b4f13743f6fe142.png

 

 

 

Wczoraj z Ryzenem były za 6200 - no ale ja też moge wejsc na stronkę i wstawić qrwa zdjęcie z PS5 za 5000 zł.

Czy kosztuje 5k? No nie wystarczy mieć łeb na karku i trochę poszukać.

Na pepperku ostatnio promocje Płyta główna + 3070TI za 4k.

 

Na wyprzedażach MSI w xkom (wszystko -20%) można było złożyć kompa za 6000 z mega fajnym prockiem Intela.

No ale widget wie lepiej, wszedł do najdroższego sklepu na rynku i zajebał printscreena.

 

 

Odnośnik do komentarza

Ja kupiłem z 10 zestawów w wakacje 1 po drugim za taką cenę, i parę kolejnych w październiku jak konsole chodziły po 3K. Nie ma u nich żadnego problemu z wysyłką.

Niedawno też kupiłem dla znajomego zestaw z Ryzenem 3600 i 3070 za 6140 na bardzo fajnej płycie Areusa.

 

 

Odnośnik do komentarza

Dałem Ci obecna cenę, która jest na morele, za zestaw który co 2 dni zmienia CENĘ.

Dodaj sobie do ulubionych i sam zobaczysz, można go kupić często za 6000 zł.

 

I da się złożyć tez za tyle na 3070TI - bo 3070 TI to koszt 4000-4500.

Wejdź sobie na pepperka i przestań sam pisać bzdury:

https://www.pepper.pl/grupa/podzespoly-komputerowe

 

Na allegro zaś bądź OLX można wychaczyć jeszcze taniej.

Odnośnik do komentarza

No zacznijmy od tego, że do 1080p 3070 w ogole nie jest potrzebne.

a przy 3060 schodzimy znowu o 1000 zł. Rynek PC to od 1.5r jeszcze większa sinusoida niż konsole - w tym tygodniu karta kosztuje 4000 zł, w przyszłym może kosztować 6500, a w wakacje kupimy ją za 3000. Tymbardziej nie ma co się spierać o ceny.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...