Skocz do zawartości

Linux Start


Gość Grzehoo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Mam kilka pytań dotyczących Ubunciaka (Jurnego Jąrzabka 32 bitowego) i mam nadzieję że ktoś mi na nie odpowie :)

 

1. Czy da się jakoś zapisać ustawienia comp.iza ? Chodzi o to, że czasami dobrze by było powyłączać te wszystkie bajery (np. gdy chcę sobie w coś zagrać na Steamie) ale przeraża mnie myśl ustawiania wszystkiego od początku. :)

 

2. Czy da się zrobić jakoś backup, lub bezproblemowo przenieść cały system z jednego dysku twardego na drugi ?

 

3. Jak poustawiać sobie widgety ?

 

4. Czy można sobie ustawić jakiś ładny obrazek na gruba ? :D OpenSUSE miał takiego fajnego, graficznego :)

-ale sam system IMO kiepski :P-

Edytowane przez garam
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Coś mi się pochrzaniło i odtwarzacz totem nie odtwarza mi polskich napisów. Ogólnie we wszystkich plikach z tekstem brakuje pewnych polskich znaków np ł ś ź. Mam ustawiony język polski i mogę pisać normalnie te litery, ale już nie odtwarzać przez program. W Openoffice też mogę je normalnie napisać. O co tu chodzi? Jakieś kodowanie muszę zmienić or sth?

Odnośnik do komentarza

zalezy jakie masz kodowanie napisów. sprawdź kodowanie (w totemie) costam 1250, a jak nie zadziała to wbij UTF-8.

Jak sciagasz napisy ?

zainstaluj sobie Qnapi - taki odpowiednik napi-projekt (lepszy w dodatku) - w jego ustawieniach dahj mu zeby od razu konwertował Ci napisy na utf-8 i wszystko bedzie smigało ;)

 

A w ogóle nie używaj totema bo jest ograniczony - wciagnij SMplayer - jest swietny (podobny windowsowego subEdita)

Odnośnik do komentarza

Właśnie z napi projekt ściągałem, bo nic lepszego nie znałem. Ustawiłem teraz na 1250 i jest tak jak powinno. Nie wiem czy to ja wczoraj naje.bany cos pomieszalem czy linux. Totema używałem bo tak było standardowo, mam też mplayera (ale nie wiem czy to to samo co ten smplayer) i go nie używam. W sumie to ja tam rewelacji wielkich nie potrzebuję, ważne by film się odpalał a napisy były tak jak być powinny.

Odnośnik do komentarza

A to chyba się skuszę ;) Jeszcze mam taką sprawę: mam router z wifi, kliknąłem na te komputerki po prawej na górze i dałem na "tp link" co jest równoznaczne z łączeniem się do sieci wifi ( a pc mam podłączonego kablem) i poprosiło mnie o wpisnaie hasła itp by się połączyć. Wyszedlem z tego, a teraz za to cały czas przy starcie systemu pojawia mi się to okienko bym się połączył. Niby nic wielkiego, ale da się to jakiś prosty sposób wyłączyć? Chyba nikt mi nie podp.ierdala neostrady?

Odnośnik do komentarza
Gość Grzegosz

Panowie, problem. Mało dotkliwy, ale mnie irytuje. Pojawił się po instalacji Ubuntu Tweak. Komputer zaliczył zwis i nie zainstalował programu do końca. Teraz nie mogę usunąć pakietu, który nawet się włącza, ale nie działa poprawnie.

 

Wyciąg z terminala:

grzegosz@netbuk:~$ sudo apt-get purge ubuntu-tweak
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
 ubuntu-tweak*
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 1 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
1 nie w pełni zainstalowanych lub usuniętych.
Po tej operacji zostanie zwolnione 5063kB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? t
(Odczytywanie bazy danych ... 107952 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Usuwanie ubuntu-tweak ...
Usage: update-python-modules [-v] [-c] package_directory [...]
      update-python-modules [-v] [-c] package.dirs [...]
      update-python-modules [-v] [-a|-f|-p]

update-python-modules: error: /usr/share/python-support/ubuntu-tweak.private is not a directory
dpkg: błąd przetwarzania ubuntu-tweak (--purge):
podproces pre-removal script zwrócił kod błędu 2
Usage: update-python-modules [-v] [-c] package_directory [...]
      update-python-modules [-v] [-c] package.dirs [...]
      update-python-modules [-v] [-a|-f|-p]

update-python-modules: error: /usr/share/python-support/ubuntu-tweak.private is not a directory
dpkg: błąd podczas czyszczenia środowiska:
podproces post-installation script zwrócił kod błędu 2
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
ubuntu-tweak
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

 

Na forach ubuntu jak na razie pomocy nie uzyskałem.

Odnośnik do komentarza

Skusilem sie pierwszy raz na linuksa.Ubuntu nowe dokladnie.

Generalnie wrazenia pozytywne , ale jednak nigdy na tym systemie nie pracowalem stad kilka pytan i prosb.

1.Czy system za kazdym razem pyta o haslo, nawet przy zmianie daty i godziny?Rozumiem ze to swoiste zabezpieczenie i praca na koncie bez pelnych uprawnien, ale to bardziej wqrzajace niz UAC z windy.Da sie to jakos wylaczyc lub chocby ograniczyc?

2.Czy znajde jakas stronke z programami ktore chodza pod linuksa (audioplayery, komunikatory itp) ?

3.Czy sa jakies zlote reguly, komendy itp, cos co zawsze warto wiedziec?

Odnośnik do komentarza
Gość Grzegosz

Ad 1. Kurde, nie pamiętam. Na pewno gdzieś to się ustawia, ale generalnie w porównaniu z Windowsem hasło trzeba wpisywać bardzo często, dlatego u mnie składa się ono z jednego znaku.

 

Ad 2. Programy zazwyczaj ściąga się z repozytoriów. Można do tego użyć menedżera pakietów Synaptic (System -> Administracja).

 

Ad 3. Poniżej kilka podstawowych komend:

sudo su - przełączenie na roota, tj. użytkownika z pełnymi uprawnieniami - lepiej korzystać z tego rozsądnie

sudo apt-get update - sprawdza dostępne aktualizacje, a ewentualne poprawki od razu ściąga i instaluje

sudo apt-get install nazwa_programu - pobiera i instaluje dany program, do muzyki polecam np. rhythmboksa, jako komunikator styknie pidgin

sudo apt-get remove nazwa_programu - wiadomo, odinstalowywanie

sudo apt-get autoremove - usuwa pobrane, ale niepotrzebne już paczki

xkill - "zabija" wybrany program (przydatne w przypadku zwisu danego programu)

 

Ciężko mi tak wymyślać na żywca, najlepiej zadawaj pytania na bieżąco. Poza tym Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją linuksa, więc pomoc znajdziesz na różnorakich forach ;].

Odnośnik do komentarza
Gość Grzegosz

Zainstalowałem sobie Xubuntu 9.10. Jest zaje biste. Wodotrysków graficznych nie stwierdzono, ale przynajmniej od razu ma w pakiecie sterowniki do wi-fi i lepsze stery do kart Intela. Artefakty pojawiające się w Ubuntu podczas oglądania filmów nareszcie zniknęły. No i jak to zapieprza! OpenOffice startuje w 2 sek., zaś Firefoksowi potrzeba 4 sek. Jak na netbooka to świetne wyniki, bo pod GNOME programy te włączały się dwa razy dłużej.

 

screenshotao.th.png

Odnośnik do komentarza

No, mój romans z linuxem skończył się zanim zdążył się rozpocząć na dobre. Okazuje się że mój lapik jest tragicznie niekompatybilny i że nie odpalę na nim neta, ani nie będzie na nim poprawie działać funkcja uśpienia, stan baterii etc.

 

Jak to odinstalować? Nie widzę żadnej partycji którą mógłbym sformatować. Instalowałem z livecd, wybrałem partycję, ciężko powiedzieć którą, bo ten ekran wyboru był mi zupełnie obcy. Ustawiłem tylko suwak na 10 gb ale linuxa, ale nijak nie widzę takiej partycji. Jak to wywalić skutecznie, tak żeby mi się dualboot nie wczytywał.

Odnośnik do komentarza
Gość Grzegosz

Z tego co napisałeś wywnioskowałem, że wydzieliłeś 10 GB miejsca z partycji windowsowej, tworząc osobną, linuksową. Tej drugiej nie sformatujesz z poziomu Windowsa, ale możesz ją wywalić i powstałe wolne miejsce scalić z powrotem w jedną partycję windowsową. Najlepiej użyć do tego programu Acronis Disk Director.

Odnośnik do komentarza

Skusilem sie pierwszy raz na linuksa.Ubuntu nowe dokladnie.

Generalnie wrazenia pozytywne , ale jednak nigdy na tym systemie nie pracowalem stad kilka pytan i prosb.

1.Czy system za kazdym razem pyta o haslo, nawet przy zmianie daty i godziny?Rozumiem ze to swoiste zabezpieczenie i praca na koncie bez pelnych uprawnien, ale to bardziej wqrzajace niz UAC z windy.Da sie to jakos wylaczyc lub chocby ograniczyc?

2.Czy znajde jakas stronke z programami ktore chodza pod linuksa (audioplayery, komunikatory itp) ?

3.Czy sa jakies zlote reguly, komendy itp, cos co zawsze warto wiedziec?

 

 

Ad 1. Kurde, nie pamiętam. Na pewno gdzieś to się ustawia, ale generalnie w porównaniu z Windowsem hasło trzeba wpisywać bardzo często, dlatego u mnie składa się ono z jednego znaku.

 

Ad 2. Programy zazwyczaj ściąga się z repozytoriów. Można do tego użyć menedżera pakietów Synaptic (System -> Administracja).

 

Ad 3. Poniżej kilka podstawowych komend:

sudo su - przełączenie na roota, tj. użytkownika z pełnymi uprawnieniami - lepiej korzystać z tego rozsądnie

sudo apt-get update - sprawdza dostępne aktualizacje, a ewentualne poprawki od razu ściąga i instaluje

sudo apt-get install nazwa_programu - pobiera i instaluje dany program, do muzyki polecam np. rhythmboksa, jako komunikator styknie pidgin

sudo apt-get remove nazwa_programu - wiadomo, odinstalowywanie

sudo apt-get autoremove - usuwa pobrane, ale niepotrzebne już paczki

xkill - "zabija" wybrany program (przydatne w przypadku zwisu danego programu)

 

Ciężko mi tak wymyślać na żywca, najlepiej zadawaj pytania na bieżąco. Poza tym Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją linuksa, więc pomoc znajdziesz na różnorakich forach ;].

 

1. Najlepiej jak zrobisz siebie adminem kompa i bedziesz mógł robić wszystko bez wklepywania hasła.

powinno śmigać po komendzie w terminalu :

addgroup nazwa_usera admin

 

2. Poszczególne programy w 9.10 ściągasz sobie z centrum aplikacji - masz tam w programach cos o podobnej nazwie. A poszczególne pakiety (jakieś pluginy do programów itp) ściągaj sobie przez Synaptica jak napisał grzehoo. Możesz wciągać sobie bezpośrednio z Synaptica, ale używając tego centrum aplikacji jest mniejsze prawdopodobienstwo ze coś popsujesz (np. odinstalujesz sobie paczke jakiś waznych bibliotek x] )

 

Co do playera muzyki - rhytmbox jest ok jak masz moze z 400 mp3 na kompie - jak w bibliotece mam ~5000 mp3 to zanim rhytmbox ogarnie to wszystko po uruchomieniu to mi sie juz muzyki odechwciewa słuchać. Dlatego polecam lepszy player (o niebo lepszy) - Exaile.

Program do filmów - Smplayer.

komunikator - Pidgin, nie wiem po co w nowej wersji ubuntu go wywalono i zastąpiono Empathy które nie obsługuje poprawnie GG...

 

 

Grzehoo - xkill to troche nieporozumienie jest, lepszym rozwiązaniem jest 'sudo killall nazwa_procesu' jeszcze z -9 mozesz dodać to wtedy zabija na śmierć. xkill jest takim samym triggerem jak klikniecie w 'x' na okienku, co czesto zawodzi.

Odnośnik do komentarza

Mam tego ubuntu 9.04 pl, który został okrojony z windowsowych programów i gierek w standardowym wydaniu. Znalazłem jakieś karty, ale bardzo dużo tego jest. Chyba metodą prób i błędów dojdę w końcu, które to są te bo jest ich tam od groma.

A windoiwsa mam właśnie dla tych kart i jako system awaryjny - dobrze to brzmi powiedziane o windowsie "system awaryjny" :biggrin: Martwie się czy cos się zaraz z tych ciągłych restartów kompa nie popierdzieli bo co włącze to zaraz mam restart i na windowsa na jakis czas, nawet kilka razy na dizeń.

Edytowane przez sznurek
Odnośnik do komentarza
Gość Grzegosz

Serdż, też zacząłem używać Exaile (domyślny odtwarzacz w Xubuntu 9.10). Bibliotekę utworów mam niewielką, więc na razie nie zauważyłem różnic w szybkości działania, ale w Exaile przejrzyściej rozwiązano playlisty, a wyszukiwanie okładek jest sprawniejsze niż w Rhythmboksie. Brakuje mi tylko lekkości foobara, ale coś za coś. SMPlayer i Qnapi to genialna kombinacja - odtwarzacz w niczym nie ustępuje Sub-Editowi, zaś wyszukiwarka napisów działa znacznie szybciej od windowsowego napi-projektu.

 

Teraz męczę się z dodaniem Wine do menu Xfce - jak na razie bezskutecznie. Dziwne, bo sądziłem, że po instalacji pakietu stosowne menu pojawi się samoistnie.

Odnośnik do komentarza
Gość Grzegosz

Już sobie poradziłem czyszcząc dysk ze wszystkiego. Generalnie instalowałem Xubuntu na Ubuntu - niby z formatowaniem, ale i tak część plików z Ubuntu została i się śmietnik zrobił.

 

P.S. Czy u Ciebie Exaile też pobiera okładki w kiepskiej jakości? Próbowałem różnych stronek z okładkami i ciągle pikseloza się robi, a jakoś nie widzę opcji ręcznego dodawania okładek.

Odnośnik do komentarza

no jak nie ma opcji ręcznego dodawania okładek ?

Preferencje - > covers i masz w boxie

local

last.fm

 

więc najpierw wciaga Ci okładki z folderu z muzyką, a potem (jak nie masz na dysku) okładkę z lasta. ja mam okładki w folderze z muzyka jako cover.jpg i w wiekszości albumów mam je od dawien dawna więc nie sciagam ich przez exaila.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...