Skocz do zawartości

Linux Start


Gość Grzehoo

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuj zainstalować nowy kernel. Na moje oko system źle rozpoznał sprzęt i nie wgrał sterownika.

 

 

kwachus - jeśli masz trochę samozaparcia, to zdecydowanie polecam Archa. Jedna z najciekawszych dystrybucji.

Tylko początki mogą być trudne. Z czasem jednak już pewnie na nic nie zmienisz.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Ubuntu 8.04 na laptopie. Przy zamykaniu go (nie wyłączaniu) system zawiesza się. W Windowsie nie ma tego problemu. Macie jakieś sugestie, co jest nie tak, albo jak to naprawić?

 

O ile nie wygooglałeś nic, to jest możliwe, że ubuntu w tej wersji tego nie obsługuje.

Niestety, ale z tym często są problemy.

Nie wiem gdzie to jest w ubuntu/gnome, ale może da się zmienić hibernację na usypianie.

 

Możliwe, że po aktualizacji problem zniknie. Kwestia sterów w kernelu.

Odnośnik do komentarza

Chciałbym wystartować z linuksem w combo - Vista na jednej partycji a linux na drugiej. Jako że jestem zielony w tym temacie to mam parę pytań - czy taka kombinacja jest możliwa? Chciałbym żeby przy starcie był wybór systemów, a pod linuxem możliwość odpalenia neostrady. jakieś propozycje? Zaznaczam że mam laptopa z procesorem Core-Duo T2250 1.73 Ghz i 1 GB RAM.

Odnośnik do komentarza

Zainstaluj sobie najpierw Viste, później wyodrębnij sobie jakieś partycje (minimum dwie) (np. przy pomocy Partition Magic), zrób na nich formata, później weź płytę z linuksem (polecam Ubuntu) włóż do kompa, zainstaluj i tyle, powinno działać ładnie. A czy dasz radę z Neostradą pod linuksem to nie wiem, nie znam się na tym, nigdy neostrady nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Zainstaluj sobie najpierw Viste, później wyodrębnij sobie jakieś partycje (minimum dwie) (np. przy pomocy Partition Magic), zrób na nich formata, później weź płytę z linuksem (polecam Ubuntu) włóż do kompa, zainstaluj i tyle, powinno działać ładnie. A czy dasz radę z Neostradą pod linuksem to nie wiem, nie znam się na tym, nigdy neostrady nie miałem.

 

Vistę już mam na C, na D trzymam jakieś multimedia (partycje po 50 giga) i wolałbym nie kasować za dużo z D... chyba że wyodrębnię sobie trzecią. No czekam na odpowiedź w sprawie neostrady.

Odnośnik do komentarza

Powinieneś wyodrębnić sobie jeszcze dwie partycje podstawowe: jedną - na swapa (coś jak plik wymiany w Windowsie) oraz drugą (systemową) - na sam system. Jeżeli masz >= 1GB ram, to partycję na swapa możesz sobie właściwie odpuścić. Jeżeli nie, to jej rozmiar powinien wynosić 2*ilość ramu, ale nie więcej niż 512MB (bo aż tyle nie potrzeba).

 

Co do Neostrady - musisz powiedzieć jaki masz modem oraz dystrybucję Linuksa, którą masz zamiar postawić.

 

Jeżeli chodzi o dual boota z Vistą, to prawdopodobnie będziesz musiał na niej (Viście) zainstalować program EasyBCD. Jest to coś w stylu boot loadera, który umożliwi ci wybór systemu po włączeniu komputera. EasyBCD instaluje się w MBR (blok startowy dysku). Boot loader Linuksa (prawdopodobnie GRUB) zainstaluj na jego partycji systemowej (nie na MBR).

 

Zakładając, że masz już zainstalowaną Vistę, cała procedura powinna wyglądać tak:

1) Utworzenie partycji dla Linuksa

2) Instalacja Linuksa na partycji przeznaczonej dla niego

3) Podczas konfiguracji boot loadera Linuksowego (np. GRUBa), zainstaluj go na partycji na której instalowałeś Linuksa (nie na MBR)

4) Ściągnij i wypal Super Grub Disc. Za jego pomocą będziesz mógł odpalić zainstalowaną wcześniej Vistę

5) Pod Vistą zainstaluj w MBR EasyBCD. Następnie skonfiguruj EasyBCD, dodając w nim odpowiedni wpis dla Linuksa w menu "Add/Remove Entries" (skrin szot). Zapisz zmiany w Manage Bootloader -> Write MBR.

6) Wszystko powinno działać po ponownym uruchomieniu komputera ;)

 

Napisz, jeśli coś jest nie jasne, lub coś nie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
totencham, a to nie jest tak, że jak masz już Viste zainstalowaną, instalujesz sobie Ubuntu, to automatycznie instaluje się GRUB i już jest ustawiony? Ja tak chyba miałem z tego co pamiętam, nic nie musiałem mieszać z bootem systemów, Grub się ładnie zainstalował i miałem od razu do wyboru Viste i Ubuntu..... no ale możliwe, że się mylę, bo już za dobrze nie pamiętam.
Odnośnik do komentarza
totencham, a to nie jest tak, że jak masz już Viste zainstalowaną, instalujesz sobie Ubuntu, to automatycznie instaluje się GRUB i już jest ustawiony? Ja tak chyba miałem z tego co pamiętam, nic nie musiałem mieszać z bootem systemów, Grub się ładnie zainstalował i miałem od razu do wyboru Viste i Ubuntu..... no ale możliwe, że się mylę, bo już za dobrze nie pamiętam.

 

Też właśnie tak słyszałem... nawet partycje sam dostosowuje, trzeba tylko wielkości sobie wpisać...

 

męczy mnie tylko ten internet.

Odnośnik do komentarza
U mnie GRUB nie chciał odpalić Windowsa i opisałem właśnie taką sytuację. Jeżeli wszystko będzie działać po instalacji Linuksa, to oczywiście nie trzeba się dodatkowo produkować.

 

Jeżeli chodzi o Neostradę, to podobno wszystko co potrzeba na Ubuntu, to: UbuDSL.

 

No niestety, nie wspiera ten program Hożej Hawajki...

Odnośnik do komentarza

Chodzi o to:

UWAGA: Polska wersja Ubuntu 8.04 (Hoża Hawajka), przygotowana przez zespół ubuntu.pl, nie jest wspierana ze względu na brak podstawowych pakietów, bez których UbuDSL nie może poprawnie funkcjonować.
?

Wystarczy ściągnąć system z ubuntu.com (i później doinstalować pakiet polonizujący), zamiast z ubuntu.pl. Ewentualnie poszukaj pomocy na forum ubuntu.pl.

Odnośnik do komentarza
Chodzi o to:
UWAGA: Polska wersja Ubuntu 8.04 (Hoża Hawajka), przygotowana przez zespół ubuntu.pl, nie jest wspierana ze względu na brak podstawowych pakietów, bez których UbuDSL nie może poprawnie funkcjonować.
?

Wystarczy ściągnąć system z ubuntu.com (i później doinstalować pakiet polonizujący), zamiast z ubuntu.pl. Ewentualnie poszukaj pomocy na forum ubuntu.pl.

 

Cóż, ściągam właśnie angielskojęzyczną wersję. Problemem jest to, że wersja polska nie zawiera pliku z protokołem PPP, a na dodatek UBUdsl nie obsługuje w wersji polskiej mojego modemu. Cóż, idę instalować, jak nie napiszę niczego niedługo, znaczy że mi sie nie udało ;p

 

Edit: No i utknąłem na początku instalacji. Doszedłem do momentu partycjonowania dysków. Skuszony automatyczną instalacją postanowiłem zostawić, tak jak Ubuntu zaproponowało - wykorzystać wolną przestrzeń na dysku D czyli ok. 25 GB. Sam już miał rozdzielić sobie tą wolna przestrzeń, niestety wysypało się już przy początku robienia partycji i przerzuciło mnie do ręcznych ustawień. No niestety, tu już tak mądry nie byłem... jeszcze jak się swap nazywa o wiedziałem, ale do roota to już zdurniałem... tak samo z /home - nie wiem jak się nazywają. Cóż, wydaje mi się że wyodrębnię sobie dwie partycje - na roota ok. 10 GB i 1 GB na swap. Home chyba nie trzeba?... I ustawię wszystko ręcznie... ufff

Edytowane przez MrSatan
Odnośnik do komentarza

W czasie gdy próbuje zainstalować lub odinstalować jakis pakiet, pojawia mi się tekst ostrzeżenia o mniej wiecej takiej strukturze:

 

E: nie udało sie uzyskac blokady /var/cache/apt/archives/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)

E: Unable to lock the download directory

 

Może jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza

A ja mam kilka pytan.

 

1. Dlaczego warto przerzucić się z Windowsa na Linuxa?

2. Czy ta cała instalacja i problemy wynikające z tego są warte?

3. Mam bezprzewodowy internet (USB) czy nie będzie problemu z instalacją tego?

4. Jaka dystrybucja?

Edytowane przez Reiko
Odnośnik do komentarza

Reiko, najlepiej ściągnij sobie Ubuntu lub Kubuntu. Po nagraniu obrazu na płytę i zabootowaniu z niej komputera można używać Linuksa bez jego instalacji (tzw. live-cd). Pobaw się dostępnymi aplikacjami, zobacz czy od razu obsługuje twój sprzęt (net) i czy ci się podoba i ewentualnie podejmij decyzję o przesiadce. Ubuntu wygląda tak, a Kubuntu tak.

 

Bonusowe sznurki:

*Dlaczego Linux?

*Wybór systemu

Edytowane przez totencham
Odnośnik do komentarza

Czyli, żeby pobawić się Linuxem nie trzeba go instalować? Przyznam, że bardzo mnie to cieszy bo nie mam wiele miejsca na dysku, a nowy zawita pewnie dopiero na gwiazdkę. Czy przy tej funkcji life-cd będę mogła spolszczyć linuxa lub zainstalować sterowniki do karty graficznej i sieciowej?

 

EDIT: Już się pojawił pierwszy problem ;p. Ściągam stąd:

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

 

no ale po ściągnięciu nigdzie nie ma pliku .iso. ;/

Edytowane przez Reiko
Odnośnik do komentarza
life-cd

Live-CD. Wez pod uwagę fakt że live cd działa wolniej niż system zainstalowany

 

Co ty za plik ściągnęłaś? Przed chwilą sprawdzałem i poprawnie ściąga ISO.

Możesz spróbować ściągnąć nieco starszą wersję LTS z http://ubuntu.pl/pobierz.php

 

Ubuntu lub Kubuntu.

Ja co prawda mam Kubuntu, ale polecałabym Ubuntu lub Xubuntu. GNOME jak dla mnie jest podobniejszy do windy xp. Oczywiście to tylko moje zdanie, ale ja odrazu czułem się w GNOME jak w domu, a do KDE trzeba było się przyzwyczaić.

Edytowane przez Thomas_PL
Odnośnik do komentarza
W czasie gdy próbuje zainstalować lub odinstalować jakis pakiet, pojawia mi się tekst ostrzeżenia o mniej wiecej takiej strukturze:

 

E: nie udało sie uzyskac blokady /var/cache/apt/archives/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)

E: Unable to lock the download directory

 

Może jakieś pomysły?

A instalujesz je jako root? A może w tym czasie inny program korzysta z pakietów?

Odnośnik do komentarza

No już odpaliłam i rzeczywiście bardzo fajny tylko nie mogę internetu włączyć. Nie łapię się z tym w ogóle, a automatycznie nic nie robi. Mam chello + adapter USB WPN 111 (wifi). Jakby ktoś miał to samo i mógł łopatologicznie wyjaśnić ze screenami to byłabym wdzięczna.

 

Sama niestety nic nie potrafię zrobić. Dochodzę do wpisania SSID i na tym się kończy ;(

Edytowane przez Reiko
Odnośnik do komentarza
W czasie gdy próbuje zainstalować lub odinstalować jakis pakiet, pojawia mi się tekst ostrzeżenia o mniej wiecej takiej strukturze:

 

E: nie udało sie uzyskac blokady /var/cache/apt/archives/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)

E: Unable to lock the download directory

 

Może jakieś pomysły?

A instalujesz je jako root? A może w tym czasie inny program korzysta z pakietów?

 

Już sobie poradziłem, wystarczyła komenda sudo rm /var/cache/apt/archives/lock

 

Wracając do linuxa - od paru dni jestem na niego obrażony ;P Niestety ściągnąłem nowe sterowniki do UbuDSL (RC3) i internet mi zwariował... Cóż, wysłałem loga do autora programu i czekam na odpowiedź...

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Mam pewien problem. Dziś zainstalowałem Kubuntu (Windows na osobnym dysku a Kubuntu na osobnym). Po instalacji restart - oczywiste. No i po restarcie automatycznie wczytuje sie windows. Nie ma żadnej opcji wybrania systemu. Próbowałem ustawić bootowanie z dysku na którym jest zainstalowany linux no i ku mojemu zdziwieniu system twierdzi, że jest tylko jeden dysk twardy. Po prostu tak jakby nie było tego drugiego. Załączam dodatkowo ten screen: http://i35.tinypic.com/o9n4me.jpg Nie wiem co robić. Szukałem w goglach i też nic. Ktoś ma jakiś pomysł?

 

EDIT: Wszystko działa :) System jednak stwierdził, że pokaże mi drugi dysk.

Edytowane przez matiR
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.