Skocz do zawartości

Commodore 64


Gość Haibane

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Haibane

Dziwię się, że jeszcze nie ma tematu o tym kozaku... Spędziłem przy nim piękne dzieciństwo ;). Jeszcze pamiętam, jak korygowało się głowicę zaostrzonym gwoździem gdy śrubokręt "się zgubił", jak wgrywało szpila wstrzymując oddech, żeby tylko nie zobaczyć napisu "?Syntax Error"... I ten piękny zasilacz, z powodzeniem zastępujący centralne ogrzewanie :). Parę kultowych szpili na rozgrzewkę :

 

River Raid:

river_raid_03.gif

 

 

 

Boulder Dash:

boulder_dash_02.gif

 

 

Moon Patrol:

moon_patrol_02.gif

Edytowane przez Haibane
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Z tego co pamiętam to przy wgrywaniu gier wstrzymywałem oddech aby tylko nie pojawił się komunikat "?LOAD ERROR". Nigdy nie dorobiłem się stacji dysków więc to na 100% był ten komunikat.

 

 

Pamięta ktoś to:

 

C64_startup_animiert.gif

 

 

 

 

 

Z gier najbardziej pamiętam:

 

 

Montezuma's Revenge

monty_6.png

 

Rick Dangerous

xrick.png

 

 

 

Test Drive

TestDrive.jpg

 

 

 

 

IntSoccer4.gif Soccer Franco_Baresi_World_Cup_Kick_Off.ss.gif Kick off

 

 

Mario Bros (pierwsza gra w jaką zagrałem na c-64)

6919-2.jpg

 

 

 

 

Barbarian_-_The_Ultimate_Warrior.pngBarbarian Dragon_Ninja.gif Dragon Ninja

 

 

Piękne czasy. :cierpienie: :cierpienie:

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Chmmm musze niezle lamac glowe rzeby doszukac sie poprawnych tytulow w ktore zagrywalem sie na moim commodorku. Bylo picie piwa na czas... nigdy nie potrafilem wygrac, byl skok do beczki wody( za(pipi)ista grierka), masa pilek noznych i jakas olimpiada- lamacz dzojstika, na osobnym kadridzu mialem tez chyba gre w ktorej odpingalaes sztuczki cyrkowe... czyyz hai dales naprawde ciezka misje, tym bardziej, ze byly to czasy gdy moja znajomosc angielskiego nie przekraczala dwoch- trzech slow hehe. Po przetrzepaniu netu moge dozucic kilka fot z gier ktore kojaze calkiem niezle:

C64_IKPlus.png

Swietna bijatyka, szkoda, ze teraz takich nie robia ;)

C64_Ghostbusters.png

Lowcy duchow... szalenstwo, uwielbialem ten film za bajtla, wiec i z gra nie moglo byc inaczej

C64_Commando.png

Tak, bylem dzieckiem wojny :)

WheelFortune.jpg

Polska wersja tez chyba byla

New_york_city_screenshot.gif

Gra o nazwie New York City... wygenerowac w tamtych latach osmio milionowe miasto to sie nazywa moc konsoli!!

Ultima4.gif

Bez komentarza...

Commodore64.jpg

dobra marka :D

Odnośnik do komentarza

Oj bylo tego naprawde sporo, piekne lata :)

Tytuly ktore zapadly mi w pamiec i przy ktorych spedzilem sporo czasu :

 

Barbarian : The ultimate Warrior

Bruce Lee - moja pierwsza gra na C64

Caveman Ugh-Lympics - rewelacyjna olimpiada na 2 playerow

Creatures i Creatures 2

Defender of The Crown

Giana Sisters - klon Mario

International Karate

Last Ninja (wszytskie czesci)

Leaderboard Golf - najlepszy golf, na 4 playerow wrazenia niezapomniane

Lotus Esprit Turbo Challenge

Microprose Soccer

Moon Patrol

One on One - kosz 1na1, motyw ze zbiciem tablicy rzadzil

Operation Wolf - pradziadek celowniczkow

Pirates - klasyk Sida Meier'a

Pitfall (wszystkie czesci)

Pitstop (I i II)

Pole Position (I i II)

River Raid

Skramble! - gra z automatow, caly czas w prawo statkiem kosmicznym

Spy vs Spy (3 czesci) - kolejna swietna gra na 2 playerow

Street Fighter II

Street Rod

Stunt Car Racer - jedna z lepszych, polecam

Test Drive i Test Drive II The Duel

Train (The Escape To Normandy)

Wings of Fury

World Games - taka olimpiada, skok przez beczki i do wody to bylo cos

 

Polecam strone http://www.lemon64.com/

Znajdziecie tam screeny z wszytskich gier na C64.

Jest tez ranking TOP 40.

W sam raz dla kogos kto chce sobie odswiezyc klasyke :)

Edytowane przez BiBeR
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Hmmm, no i wspomnienia z dzieciństwa odżyły :-)

 

Dziwi mnie, ze jeszcze nikt z was nie wrzucił tu jeszcze Veermera

29318fg2.th.png

Niemieckiego nie znałam wtedy ni w ząb ale się grało :D

 

Pamiętam tez, że zagrywałam się w taką gierkę z królikiem samurajem, chyba Usagi Yogimbo się to zwało, nie udało mi sie znaleźć fotki.

 

A co do tego co już zostało tu powiedziane

W tym International karete co Okens wrzucił fotę zdaje się po naciśnięciu na odpowiedni klawisz opadały portki playerom :D zabawne to było. Wszystkie Boulder Dashe tez bardzo miło wspominam, trochę ich było :-). Kurcze za dużo tych dobrych tytułów aby wymieniać :)

Ale i ak to co utkwiło mi w pamięci najbardziej to wieczne szukanie tego maleńkiego śrubokręta do ustawiania głowicy, heh.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Rzeczywiście. Trzeba było podejść do piłki i szybko wykonać ruch dżojstikiem lewo - prawo. Nie było sensu grać w ten sposób, więc graliśmy normalnie a kto nie chciał się podporządkować miał wciskany przycisk "FIRE" przez przeciwnika. :D

Edytowane przez Wyso
Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...
  • 5 miesięcy później...

Commodorca dostałem od Babci jakieś ...19 lat temu jak byłem w zerówce :) najbardziej zapadło mi w pamięci prócz gier , wyprawy na giełdę na grzybowską po kasetki i ten pierdzielony śrubokręcik do strojenia głowicy i jeszcze jedno zdanie które chyba było wypowiadane w domu każdego Commodorowca " Cicho, cicho bo się nie wgra" , no i całkowity zakaz przemieszczanie się w mieszkaniu podczas wczytywania kasety:)

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy później...

Wczoraj była premiera nowej wersji C64. Na dysku twardym są wszystkie "twoje ulubione gry retro " skatalogowane i poukładane.

 

"Commodore z 2011 roku posiada: czytnik DVD lub BR, gniazda USB i kart pamięci, a także wszystko to co potrzebne, do podłączenia urządzenia do dzisiejszych telewizorów HD i monitorów. Zamiast procesora Pineview-D zamontowano Intel® Atom D525 1.80GHz, a za wyświetlanie grafiki odpowiada procesor graficzny NVIDIA ION.

 

A teraz najważniejsze!

Na dysku twardym komputera, w zależności od zestawu, o pojemności do 1TB, zapisano, jak deklaruje producent, "wszystkie Twoje ulubione gry z ery 8-bitów" - wszystkie skatalogowane i łatwo dostępne. Commodore przypomina jednak, że 64x to także w pełni sprawny komputer i zachęca do zainstalowania na nim najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows."

Odnośnik do komentarza
  • 3 lata później...

ja ostatnio bawilem sie moim commodore c64 jakies 6lat temu, potem poszedl na allegro, jakies konretne masz pytania? ja dostalem na komunie stacje dyskow do tego wiec od tej pory tylko na tych miekkich dyskietkach jechalem, obadam u rodzicow w rupieciarni to jak znajde jakies kasety czy dyskietki to ci moge wyslac ale nie mam pojecia czy nawet sztuka sie uchowala

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ok, Ficusiek, trzymam Cię za słowo : D

 

No właśnie nie wiem jak to jest, jak się gra na tych zwykłych kasetach, a jak na tych miękkich dyskietkach, ogółem rzecz biorąc nic nie rozumiem. I te historyjki o kręceniu śrubokrętem... Chyba muszę to sam doświadczyć.

Odnośnik do komentarza

Wbrew pozorom to bardzo prosta sprawa, a mity o niewgrywających się grach można włożyć między bajki jeśli podejdziesz do sprawy z rozsądkiem.

 

Kupiłem z lumpeksie za zatrważającą kwotę 1zł cztery kasety z audiobookiem. Były zafoliowane, data produkcji całkiem świeża (chyba 2000 rok), jako że były nieużywane i raczej nie walały się w dziwnych miejscach taśmy nie były ani rozciągnięte, ani rozmagnesowane. Skasowałem zawartość i nagrałem na nie kilka gier (o tym zaraz).

 

Dostroiłem magnetofon pod te kasety, w C64 oczywiście mam carta z turbo (niezbędnik) i w zasadzie tyle wystarczy żeby cieszyć się grą (no i jeszcze znajomość podstawowych komend commodorowych).

Co do nagrywania gier - początkowo zgrywałem je z komputera na taśmę przy użyciu magnetofonu z wejściem mikrofonowym. Kabel z mini jackiem po obu stronach podpinałem do laptopa (wejście na słuchawki) i wejścia mikrofonowego w kaseciaku, potem przy użyciu programu (nie pamiętam nazwy) otwierałem plik z grą w formacie taśmowym (m.in. *.t64), karta dźwiękowa generowała szumy, magnetofon nagrywał gry, a ja mogłem się - prawie - cieszyć retro tytułami. Większość nie śmigała, po pół godziny kombinowania z poziomem głośności wypuszczanej z laptopa stwierdziłem, że spróbuję z telefonem. Przygotowałem w audacity MP3-kę ze składanką kilku gier, wysłałem ją na telefon, telefon podpiąłem pod magnetofon, nagrałem gierki - wszystkie wczytują się bez problemu za pierwszym razem.

 

Lepszą opcją niż polowanie na commodorowe taśmy (które i tak w większości są bootlegami), jest nagrywanie gier samodzielnie. Jak masz dobre taśmy, to wszystko będzie pięknie śmigać.

 

Jeśli natomiast nie czujesz nostalgicznego pociągu do grania z taśmy (grałem tak lata temu, więc jak już siadam do C64 to chcę żeby było po bożemu), możesz kupić cartridge czytający gry z karty SD. Koszt to około 200-300zł.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

ile ja tych gier edukacyjnych mialem ...geografia,historia, bardzo lubilem ortortis czyli quiz ortograficzny gdzie wyraz wpadal w dol i trzeba bylo sie szybko zdecydowac czy dany wyraz pisze sie przez u/ó czy rz/ż itp, gdzies tez powinienem miec robbo na dyskietke

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Może się łezka w oku zakręcić... super czasy mojej młodości :) Ojciec mi kupił c64 kaseciaka, i tak się zaczęło, potem dokupiłem stacje dyskietek. Z biegiem czasu wymieniłem na C128d to był już kozak :) system geos, pierwowzór windozy. Z gier Zaxxon, PIT stop na kartridżu, barbarian, choplifter, ugh!, Summer games jak ktoś napisał łamacz dzojstików, spy vs. spy, i perełka Commando :) To były czasy...

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.