Skocz do zawartości

Oskary 2009


Gość lukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lukasz

W sumie to już dzisiaj, więc warto założyć o tym temat. Dla przypomnienia nominowani :

 

Najlepszy Film

"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

"Frost/Nixon"

"Obywatel Milk"

"The Reader. Zaklinacz słów"

"Slumdog. Milioner z ulicy"

 

Najlepszy Aktor

Richard Jenkins za rolę w filmie "Spotkanie"

Frank Langella za rolę w filmie "Frost/Nixon"

Brad Pitt za rolę w filmie "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

Mickey Rourke za rolę w filmie "Zapaśnik"

Sean Penn za rolę w filmie "Obywatel Milk"

 

Najlepsza Aktorka

Anne Hathaway za rolę w filmie "Rachel Getting Married"

Angelina Jolie za rolę w filmie "Oszukana"

Mellisa Leo za rolę w filmie "Frozen River"

Meryl Streep za rolę w filmie "Wątpliwość"

Kate Winslet za rolę w filmie "The Reader. Zaklinacz słów"

 

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

Josh Brolin za rolę w filmie "Obywatel Milk"

Robert Downey Jr. za rolę w filmie "Jaja w tropikach"

Phillip Seymour-Hoffman za rolę w filmie "Wątpliwość"

Heath Ledger za rolę w filmie "Mroczny rycerz"

Michael Shannon za rolę w filmie "Droga do szczęścia"

 

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa

Amy Adams za rolę w filmie "Wątpliwość"

Penelope Cruz za rolę w filmie "Vicky Cristiana Barcelona"

Viola Davis za rolę w filmie "Wątpliwość"

Taraji P. Henson za rolę w filmie "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

Marisa Tomei za rolę w filmie "Zapaśnik"

Najlepsza Reżyseria

David Fincher za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (Paramount and Warner Bros.)

Ron Howard za film "Frost/Nixon" (Universal),

Gus Van Sant za film "Obywatel Milk" (Focus Features),

Stephen Daldry za film "The Reader. Zaklinacz słów" (The Weinstein Company),

Danny Boyle za film "Slumdog. Milioner z ulicy" (Fox Searchlight),

 

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

Courtney Hunt za "Frozen River" (Sony Pictures Classics)

Mike Leigh za "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia" (Miramax),

Martin McDonagh za "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" (Focus Features),

Dustin Lance Black za "Obywatel Milk" (Focus Features),

Andrew Stanton, Jim Reardon, za "Wall-E" (Walt Disney)

 

Najlepszy Scenariusz Adaptowany

Eric Roth, Robin Swicord za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (Paramount and Warner Bros.)

John Patrick Shanley za "Wątpliwość" (Miramax),

Peter Morgan za film "Frost/Nixon" (Universal)

David Hare za film "The Reader. Zaklinacz słów" (The Weinstein Company)

Simon Beaufoy za film "Slumdog. Milioner z ulicy" (Fox Searchlight)

 

Najlepszy Film Zagraniczny

"Der Badder-Mainhof Komplex" (Niemcy)

"Klasa" (Francja)

"Departures" (Japonia)

"Revanche" (Austria)

"Walc z Baszirem" (Izrael)

 

Najlepsze Zdjęcia

Tom Stern za film "Oszukana"

Claudio Miranda za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

Wally Pfister za film "Mroczny rycerz"

Chris Menges i Roger Deakins za film "The Reader. Zaklinacz słów",

Anthony Dod Mantle za film "Slumdog. Milioner z ulicy"

 

Najlepsza Muzyka

Alexandre Desplat za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona",

James Newton Howard za film "Opór",

Danny Elfman za film "Obywatel Milk",

A.R. Rahman za film "Slumdog. Milioner z ulicy",

Thomas Newman za film "WALL-E",

 

Najlepszy Montaż

Kirk Baxter i Angus Wall za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

Lee Smith za film "Mroczny rycerz"

Mike Hill i Dan Hanley za film "Frost/Nixon",

Elliot Graham za film "Obywatel Milk",

Chris Dickens za film "Slumdog. Milioner z ulicy"

 

Najlepsze Efekty Specjalne

Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton i Craig Barron za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber i Paul Franklin za film "Mroczny rycerz"

John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick i Shane Mahan za film "Iron Man",

 

Najlepsze Kostiumy

Catherine Martin za film "Australia"

Jacqueline West za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

Michael O’Connor za film "Księżna"

Danny Glicker za film "Obywatel Milk"

Albert Wolsky za "Droga do szczęścia"

 

Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz

James J. Murakami, Gary Fettis za film "Oszukana"

Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona",

Nathan Crowley, Peter Lando za film "Mroczny rycerz",

Michael Carlin, Rebecca Alleway za film "Księżna",

Kristi Zea, Debra Schutt za film "Droga do szczęścia",

 

Najlepszy Dźwięk

David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Mark Weingarten za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick za film "Mroczny rycerz"

Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty za film "Slumdog. Milioner z ulicy"

Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt za film "WALL-E",

Chris Jenkins, Frank A. Montano, Petr Forejt za film "Wanted: ścigani"

 

 

Najlepszy Montaż Dźwięku

Richard King za film "Mroczny rycerz"

Frank Eulner, Christopher Boyes za "Iron Man"

Tom Sayers za film "Slumdog. Milioner z ulicy"

Ben Burtt, Matthew Wood za film "WALL-E"

Wylie Stateman za film "Wanted: ścigani"

 

 

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Gość lukasz

Dobra niżej moje typy w najważniejszych kategoriach. Te kategorie popierdółkowate pokasowałem, bo kogo obchodzi najlepszy krótkometrażowy dokument albo film animowany. Nominacje za wykonanie też w zasadzie można skasować, bo wygra albo Button albo Slumdog a to nie znaczy, że to jakieś Bóg wie co.

 

Najlepszy Film

Chyba najlepiej by było jakby wygrał Milk, chociaż biorąc pod uwagę jakie filmy rok temu walczyły o złotą statuetkę to teraz bieda jest.

 

Najlepszy Aktor

 

Rourke, ale pewnie wygra Penn, bo jest takim Bono świata filmu. Wiecie, taki aktywista i dobry człowiek. Oby nie wygrał ten dziad co Nixona grał.

 

Najlepsza Aktorka

 

No chyba Streep.

 

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

 

Pewnie wygra Ledger, ale mi bardziej pasuje Hoffman, ktory nie wychodzi z formy. Warto zwrócić uwagę na Shannona. To jest przyszłościowy aktor.

 

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa

 

Cruz, Cruz, Cruz i tylko Cruz. Reszta niech sie uczy grac jeszcze od niej ;]

 

Najlepsza reżyseria

 

Van Sant. Należy mu sie jak psu buda za tyle filmów na poziomie co zrobił.

 

Najlepszy film zagraniczny

 

Chciałbym aby wygrał "Departures" (Japonia).

 

Tematyka losów Żydów podczas II wojny światowej albo przemian w NRD już mnie śmiertelnie znudziła. Reszta oskarów mi wisi.

Odnośnik do komentarza

Najlepszy Aktor

Rourke, nie moze byc inaczej.

 

Najlepsza Aktorka

Winslet.

 

Najlepsza reżyseria

Van Sant. Należy mu sie jak psu buda za tyle filmów na poziomie co zrobił.

 

Najlepszy film zagraniczny

Revanche. Genialny! Jeden z tych filmow, ktory moze stac sie klasyka gatunku. Zdecydowanie lepszy od Izraelskiego faworyta.

 

 

Reszte przemilcze. Wyjatkowo biednie w tym roku.

Edytowane przez wozek
Odnośnik do komentarza

Mówienie, kto zasługuje na Oscara spośród nominowanych, jest bez sensu. Skoro już wyrażam własną opinię, to czemu mam się zatrzymywać w 5 filmach, które ktoś wybrał za mnie?

 

A kto wygra? Streep nie i Van Sant raczej też nie, najprawdopodobniej będą na 3. miejscu. Zwycięstwo Penna ze względu na to, że jest bardziej lubiany - bardzo możliwe, ale to nie jedyny czynnik. Na "Okuribito" nie typuję tylko dlatego, że nie jest tak popularne jak "Walc z Bashirem", choć na pewno się liczy.

Odnośnik do komentarza

 

 

Najlepszy Film

"Obywatel Milk"

 

Najlepszy Aktor

Chciałbym Rourke, ale wczoraj obejrzałem wreszcie "Milka" i prawie pewna jest statuetka dla Penn'a co wcale złym wyborem nie jest.

 

Najlepsza Aktorka

Nie widziałem żadnego z nominowanych filmów, ale Winslet wypadła świetnie w "Revolutionary Road" więc niech ma.

 

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

Wszystkiego nie widziałem, ale bankowy jest Ledger, Brolin w stosunku do tego co prezentował w zeszłym roku to niebo, a ziemia zresztą nie miał się czym wykazać specjalnie.miłym zaskoczeniem byłaby statetka dla Downey'a Jr'a bo przy całej głupkowatości filmu Stiller'a jego kreacja jest po prostu przezabawna.

 

Najlepsza Reżyseria

David Fincher/Gus Van Sant

 

Odnośnik do komentarza

Przecież napisał, że nie widział nominowanych filmów, ale podobała mu się Winslet w "Drodze do szczęścia". To, że na wybór akademików nie wpływa tylko sama gra w wybranej roli, a również całokształ kariery, to chyba wiadomo, więc oni też też na to będą patrzyć.

Odnośnik do komentarza
Gość lukasz
Przecież napisał, że nie widział nominowanych filmów, ale podobała mu się Winslet w "Drodze do szczęścia". To, że na wybór akademików nie wpływa tylko sama gra w wybranej roli, a również całokształ kariery, to chyba wiadomo, więc oni też też na to będą patrzyć.

 

Nie widział żadnego z nominowanych filmów, ale dał Winslet Oskara za coś zupełnie innego. Przecież Winslet mogła zagrać dobrze w Revolutionary Road a w Zaklinaczu zagrać bardzo źle. Dziwne trochę.

Odnośnik do komentarza

paranoją jak dla mnie jest pominięcie Changeling i Milczenie Lorny w tych kluczowych kategoriach . Dzieło braci Dardenne jest bliskie arcydziełu i wprost nadziwić się jak skiepszczone gusta w postaci Penna czy Portman skrzywdziły ten film nie przyznawając jemy głównej nagrody na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes . Z tych co obejrzałem filmów podobał mi sie Slumdog , ale to raczej zbyt miałki i lekkostrawny tytuł , bo komisja wreczyła mu Oskara . Bardziej już Bejamin Button , którego jeszcze nie widziałem , głównie ze względu na 2 głóśne nazwiska . Fincher podobnie jak Scorsese nie dostał Oskara wtedy kiedy potrzeba to wypełnią tą luke teraz . Z aktorek barzdo podobała mi się kreacja Jolie w tym nowym filmie Eastwooda , twarda i pełna nadzieii kobieta , która da sie polubić . Streep to już z 50 nominacji już otrzymała , także jej już wystarczy tych chwał . Ona sama w sobie jest za(pipi)istą , i ządna statuetka tego nie zmieniu . Podobnie Philip Seymour Hoffmann , gdzie nie zagra , tam zawsze pozostanie w pamięci widza .

Odnośnik do komentarza
Przecież napisał, że nie widział nominowanych filmów, ale podobała mu się Winslet w "Drodze do szczęścia". To, że na wybór akademików nie wpływa tylko sama gra w wybranej roli, a również całokształ kariery, to chyba wiadomo, więc oni też też na to będą patrzyć.

 

Nie widział żadnego z nominowanych filmów, ale dał Winslet Oskara za coś zupełnie innego. Przecież Winslet mogła zagrać dobrze w Revolutionary Road a w Zaklinaczu zagrać bardzo źle. Dziwne trochę.

 

 

 

Niedawno dali Oscara Scorsese za sredniego rimejka bo kiedys robil dobre filmy i moze niedlugo umrzec, wiec niech ma. Kryteria jury sa dosc specyficzne, heh.

 

Wygra Milk, bo jury bedzie chcialo, by Oscary kojarzyly sie z wyborem madrych i ambitnych filmow. Z tego wzgledu Nixon/Frost pewnie tez cos zgarnie istotnego. Button przeje bie, jako "niepowazna bajeczka" i dostanie nagrode za efekty albo za inna zapchajdziure.

 

 

 

Uwazam, iz pominiecie Katynia to skandal. Na szczescie za rok "Popieluszko" zmiazdzy konkurencje.

Odnośnik do komentarza

Najlepszy Film

"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

 

Najlepszy Aktor

Sean Penn za rolę w filmie "Obywatel Milk"

 

Najlepsza Aktorka

Meryl Streep za rolę w filmie "Wątpliwość"

 

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

Heath Ledger za rolę w filmie "Mroczny rycerz"

 

Najlepsza Reżyseria

David Fincher za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (Paramount and Warner Bros.)

 

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

Andrew Stanton, Jim Reardon, za "Wall-E" (Walt Disney)

 

Najlepsze Zdjęcia

Anthony Dod Mantle za film "Slumdog. Milioner z ulicy"

 

Najlepsza Muzyka

A.R. Rahman za film "Slumdog. Milioner z ulicy

 

Najlepszy Montaż

Chris Dickens za film "Slumdog. Milioner z ulicy"

 

Najlepsze Efekty Specjalne

Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber i Paul Franklin za film "Mroczny rycerz"

 

tak bym obstawial

 

Odnośnik do komentarza

film - slumdog millionaire (bo tak)

aktor - rourke (bo jest oscar0friendly)

aktorka - angelina (bo najlepiej zagrala)

aktor 2plan. - joker (bo nie zyje)

animowany - wall-e (bo bez konkurencji pixar bedzie jesli studio ghibli nie zacznie robic znowu dobrych filmow)

rez - boyle (bo go w 96 ograbili)

scen. adapt - benjamin (bo eric roth)

zagraniczny - waltz with bashir (czemu nie nominowany do najlepszego?)

zdjecia - benjamin (bo pod publike)

montaz -slumdog (bo mial zdecydowanie najlepszy w tym roku)

 

stawiam ze 8 z 10 wpadnie i tym samym wzbogace sie (miejmy nadz) o 80 £

jedyny problem to tak naprwde podzial miedzy slumdog a benjamin - tzn jesli slumdog dostaje za rez to benjamin najlepszy film i odwrotnie - dlatego stawiamy na jeden film w obydwu kat;]

 

 

Odnośnik do komentarza

Dla mnie osobiście największymi "pewniakami" są: Rourke, Ledger i Wall-e. Chociaż bardzo ciekaw jestem tej animacji, bo np. na tegorocznych Annie Awards prawie wszystko zgarnęła Kung-Fu Panda, co aż mnie zdziwiło, bo było to bodajże 15 spośród 17 nominacji. Oczywiście Wall-e sam w sobie zasługuje bardziej na statuetkę + nie wierzę, że Pixar zostanie drugi raz wydymany, jak to miało miejsce 2 lata temu (siemandero Piotrek), ale mimo wszystko moja uwaga zostanie zwiększona przy wręczaniu Oskara w tej kategorii.

Ciekaw też jestem w jakim klimacie przebiegnie tegoroczna ceremonia. W sumie lukasz w recenzji Buttona słusznie ukuł "termin": uśmiech dla każdego i dla nikogo. No i właśnie, czy będzie to wszystko przebiegało pod szyldem uśmiechu dla każdego i dla nikogo (Slumdog/Button) czy może będzie trochę "ambitniej" (Milk/FrostNixon). Osobiście przychylam się do pierwszego wariantu.

No i co będzie z tym Buttonem. 13 nominacji i bardzo "pod oscary". Albo dostanie rolę wielkiego przegranego i uszczknie ze 3 statuetki za jakieś make-upy itd. albo wciśnie się gdzieś Slumdogowi.

W ogóle od paru lat nie było chyba filmu który miałby 10+ nominacji (ostatnio to chyba Aviator z 11) i Akademia starała się jakoś parcelować tymi nominacjami. No a w tym roku jest Button z 13 i Slumdog z 10, no a za nimi Milk z 8 (co przez ostatnie kilka lat było rekordem).

Tak na marginesie to za grosze zagrałem na: Rourke'a, Winslet i Davis (pokrywa się to z "przeciekiem", ale to czysty przypadek). Na Amy Davis po części dlatego, że nie wiedzieć czemu w STSie miała kurs 5.5, podczas gdy u pozostałych buków był na poziomie 3.5, a na chwile obecną spadł już pewnie poniżej 3. Więc uznałem, że kurs jest wart ryzyka.

 

--------

 

Aha, oczywiście Amy Adams. Nie wiem skąd się Davis wziął.

Edytowane przez --wojtas--
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...