Skocz do zawartości

Kompendium Gier - Konkurs!


Fenix

Rekomendowane odpowiedzi

Kompendium Gier - Konkurs!



Pomóż nam w tworzeniu Kompendium Gier, zbieraj punktu i odbieraj nagrody!

 

Niniejszym mam przyjemność ogłosić rozpoczęcie konkursu, który ma zachęcić Was do pomocy w rozwijaniu nowego działu naszego forum. Docelowo baza informacji którą tu stworzymy zintegrowana zostanie z powstającym Portalem PSX Extreme (ppe.pl), co sprawi, że przygotowane przez Was wpisy dotrą do jeszcze szerszej publiczności.

 

Kompendium Gier tworzą sami gracze dla innych graczy. Jeśli będziesz tworzył wpis, postaraj się, aby był on jak najbardziej użyteczny i dopracowany. Podziel się swoją wiedzą z innymi.

Chcemy, aby w jednym miejscu znalazło się możliwie jak najwięcej informacji o dobrych tytułach.

 

Aby jeszcze bardziej zmotywować Was do tworzenia Kompendium Gier przewidzieliśmy nagrody dla aktywnych użytkowników.

 

 

Przewidujemy dwa rodzaje nagród - prenumeratę magazyny PSX Extreme, oraz wyróżnienie na forum poprzez otrzymanie rangi specjalnej pod avatarem, o wybranej treści.

 

Do konkursu może przystąpić każdy zainteresowany po zapoznaniu się z poniższymi zasadami.

 

 

 


  •  
  • Konkurs polega na przygotowaniu wpisu, przypominającego wpis encyklopedyczny, a więc pozbawionego autorskich przemyśleń na temat gry, skupiającego się jedynie na faktach jej dotyczących.
     
  • Wpis musi być przygotowany "własnoręcznie". Próby plagiatu będą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
     
  • Za każdy gotowy wpis przyznane zostaną jego autorowi punkty. Szersze informacje dot. punktów znajdziesz niżej.
     
  • Jeden wpis może być przygotowywany przez jedną lub więcej osób. Punkty jednak nie mnożą się ze względu na ilość autorów; są one dzielone według ich wkładu pracy.
     
  • Na każdą grę przypada jeden wpis. Decyduje zasada "kto pierwszy..." założy temat poświęcony danej grze, przygotowuje do niej wpis. Nie należy jednak zakładać tematów z wyprzedzeniem, zanim nie będzie się miało przygotowanego zarysu jego treści. Po zakończeniu sporządzania wpisu należy ten fakt zgłosić w tym temacie.
     
  • Aby przygotować czytelny wpis, który z przyjemnością przeczyta każdy zainteresowany i aby ułatwić odnajdowanie w nim potrzebnych informacji, pamiętaj o zachowaniu kilku podstawowych zasad.

 

Treść:

Wpis powinien być podzielony na sekcje, z których każda zawierać będzie właściwe dla siebie informacje.

 

1. Informacje ogólne

Na tą sekcje składają się podstawowe informacje o opisywanej grze - linki do tematów na forum poświęconym grze oraz informacje ogólne. Katalog danych, które powinna ona zawierać, znajdziesz w przykładowych wpisach. Staraj się zachować przedstawioną tam kolejność. Większość z zamieszczonych w tym dziale informacji z łatwością możesz odnaleźć w zasobach sieci lub forum. Kilka z nich, te mniej typowe odnaleźć można z pomocą Google lub forumowiczów, pytając w odpowiednim temacie.

 

2. Gra

W tej sekcji skupiają się główne informacje o rozgrywce. Będą one różne w zależności od rodzaju gry, np. wprowadzenie, zarys fabuły, tryby, znajdźki etc.

Jeśli jest to możliwe, umieść tutaj również odnośniki do opisu przejścia gry, mapki skarbów, poradników itp.

Pamiętaj o tym, że w tekście nie mogą znajdować się nieoznaczone SPOILERY. Najlepiej ich w ogóle unikać.

 

3. Trofea / Achievementy

Nic nadzwyczajnego tutaj - wystarczy link do odpowiedniego tematu na forum poświęconemu wyzwaniom w opisywanej grze, ich lista, oraz ocena poziomu trudności. Można tu również umieścić odnośniki do poradników lub filmików ułatwiających ich wykonanie. W przypadku PS3 szczególnie polecam linkowanie TUTAJ

 

4. Media

Każdy zainteresowany grą powinien odnaleźć w tej sekcji odnośniki do zwiastunów, fragmentów rozgrywki, screeny, jak również najciekawsze tapety, bądź artworki.

 

5. Inne

Jeśli zostało coś godnego uwagi na dany temat, tutaj jest na to miejsce. Mogą to być przeróżne informacje - fakty, ciekawostki, FAQ, nagrody. Wszystko to o czym warto wspomnieć, a co nie mieści się w poprzednich sekcjach.

 

6. Poradniki

Sekcja ta oczywiście nie jest konieczna, ponieważ przekracza wykracza ona poza informacje o charakterze encyklopedycznym. Opublikowanie tutaj poradnika (oczywiście własnego autorstwa!) dotyczącego któregoś z elementów gry, może być w zależności od stopnia jego zaawansowania podstawą do otrzymania dodatkowych punktów.

 

Grafika / Formatowanie tekstu:

Przygotowując wpis od strony wizualnej zależy zadbać o to, by był on z jednej strony czytelny, z drugiej miły dla oka. Warto poświęcić czas na jego formatowanie za pomocą opcji dostępnych w Pełnym Edytorze wiadomości, oraz dodanie grafik, które urozmaicą tekst.

Wstawiane grafiki nie powinny przekroczyć 780 pikseli szerokości i 400 wysokości (jeśli przekroczą, będą one automatycznie skalowane przez oprogramowanie forum, co z pewnością nie leży w intencji autora). Najlepszymi formatami plików graficznych są .jpg, .png oraz .gif. Należy unikać formatu .bmp ze względu na jego dużą wagę.

Grafiki powinny być umieszczone na serwerze, z którego nie zostaną one usunięte po upływie czasu. Dobrym wyborem jest imageshack.com. Limit grafik na jeden post wynosi 20. Aby wkleić kolejne grafiki, należy dodać kolejnego posta.

 

Przykładowe wpisy: Batman: Arkham Asylum, Uncharted 2: Among Thieves, Wipeout HD / Fury

 

 

Nagrody / Punkty

 


  •  
  • prenumerata magazynu PSX Extreme (półroczna) - 60 punktów
  • "ranga" na forum (podpis pod avatarem) - 30 punktów
  • wybrana gra z "szafkiredakcyjnej" - przyznawana jako wyróżnienie za najlepszy wpis w Kompendium Gier.

 

Za każdy wpis można otrzymać od 0 do 10 punktów. 0-6 punktów za treść, oraz, 0-4 punkty za stronę graficzną, czytelność tekstu.

 

Punkty przyznaje "komisja" złożona z czterech osób: dwóch forumowiczów, którzy wykazują się szeroką wiedzą na temat gry, której wpis dotyczy, oraz dwóch moderatorów/senior memberów. Forumowicze będą wybrani przez moderatorów i pozostaną anonimowi. ;]

 

Otrzymane punkty będą dodawane do rankingu, sumując się z pozostałymi punktami autora.

 

Wyróżnienie w postaci gry z "szafki redakcyjnej" przyznawane będzie co jakiś czas. Jaki? Zależy jakie będzie zainteresowanie tworzeniem Kompendium Gier. Czym większe tym oczywiście częściej.

 

Konkurs z ramienia administracji forum koordynuje Grigori

 

 

 

Każdy, kto zbierze odpowiednią ilość punktów otrzyma wybraną przez siebie nagrodę!

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 27
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jak to dowolny okres i platforma? tzn ze PSX I NES np tez?

 

Jest na to przeznaczony jakis okres czasu i wyznaczony cel? (np ile powinno znalezc sie w gier w jakims x przeciagu czasu)

 

Wklejenie trofeow i obrazkow pucharow z innych stron,PRZEPISANIE wlasciwosci gry z jakiegos innego serwisu (to na ile jest graczy i jaki tryb hd obsluguje np) jest zaliczone jako plagiat?

Odnośnik do komentarza
Gość Grzegosz

Celna uwaga, Robercie - po spożyciu kolacji postaram się przemyśleć sprawę jeszcze raz i udzielić ostatecznej odpowiedzi.

 

A zresztą (pipi) z tym.

Edytowane przez Grzegosz
Odnośnik do komentarza

hymm w pierwszej chwili myślałem że chodzi o pisanie poradników, ale okazuje sie ze to głównie podstawowe informacje..

 

jest tylko jedna gra o której mógłbym zrobić poradnik (sygnatura), i może zrobię tyle ze to bedzie 10 razy wiecej roboty niż pozostałe wpisy , potrzebuje chwile na to :>

 

 

edit :

btw apel do ludzi: robiąc wpisy i wrzucajac jakies obrazki czy logo , pamietajcie ze formóm ma kilka skinów niektóre bardzo ciemne, wiec niektóre obrazki moga wyglądać okropnie na ciemnym tle

Edytowane przez Yano
Odnośnik do komentarza

to w ogole to ja bym proponowal zeby duze serie (np. Zelde albo Castlevanie) mialy swoj jeden ogolny temat.

 

W sensie

 

Pierwszy post- ogólne strzeszczenie o co chodzi jakby, pierwsza konsola, chronologia czasowa jakas trivia lub inne problemy + odnosniki do postow ktore beda opisywac juz poszczegolne gry (a ktore beda w tym samym temacie oczywiscie)

 

jakby ktos potrzebowal pomocy z grafiką to służę pomocą od piątku

Odnośnik do komentarza

No właśnie, właśnie Grigori odnośnie mojego wcześniejszego komentarza i tego co teraz napisał Błazej.

 

Wiem, że nie ma rezerwacji gry (tematu). Natomiast w regulaminie pisze, że można założyć temat i dokańczać go (tak jak jest to teraz robione). Czyli można założyć temat z niedokończonym projektem; to wiem. Ale mam pytanie w jakim stopniu mogę założyć niedokończony temat? Tzn. mam już zarys pierwszej swojej opisywanej gry, pierwsze informacje czy to wystarczy żebym mógł już założyć temat? Wiadomo, że cały czas będę go na bieżąco uzupełniał. No chyba, że nie spodziewanie umrę...;]

 

Po prostu cały czas boję się sytuacji, że będę męczył się z danym projektem po czym okaże się, że godzinę przed moim wstawieniem ktoś mnie uprzedzi. Właśnie jeden projekt poszedł mi się walić :P (Błazej oddawaj SA ;p). Więc tylko stracę czas.

 

I drugie pytanie. Prace można robić z kimś; to wiem. Tylko gdzie umieścić odpowiednią notkę, że praca była/jest robiona wspólnie z kimś. Bo autor tematu może być tylko jeden przecież. Tobie to zgłosić czy jak?

Edytowane przez SłupekPL
Odnośnik do komentarza

Ja mam jeszcze pytanie dotyczące podpunktu:

 

"Wpis musi być przygotowany "własnoręcznie". Próby plagiatu będą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami."

 

To znaczy jeżeli chcę napisać np. wprowadzenie do gry, czy opis broni, czy opis postaci. To takie rzeczy również mają być napisane samodzielnie czy mogą być skopiowane, zmienione z innych stron czy to już jest brane jako plagiat?

 

Bo przeglądając inne wpisy to wnioskuję, że chyba nie. No ale wolę zapytać.

 

Edit: nie ten temat, miało być w Kompendium Gier - Konkurs!

Edytowane przez SłupekPL
Odnośnik do komentarza

Słupek, do plagiatu należy odróżnić informacje. Jak np. szukasz dmg broni, czy pochodzenia teamu, to siłą rzeczy skądś to musisz wziąć. Kwestia, żeby nie kopiować tego na żywca, np. całej rozpiski, autorskich opisów etc. Ja we wpisie do Wipeouta posiłkowałem się FAQiem z gamefaqs odnośnie informacji o teamach i nie wiem, co innego mógłbym tam zrobić, niż tylko to przetłumaczyć, bo to przecież informacja która nie podlega żadnej interpretacji autorskiej. Nie wiem jak lepiej zdefiniować plagiat - plagiat to plagiat. Nie da się splagiatować że 1+1=2, ale już czyjąś pracę magisterską nt. funkcji kanonicznych już owszem.

Odnośnik do komentarza

Heh no wiem wiem, że dmg broni czy statystyki pojazdu to rzecz niezmienna z góry podana przez autorów. Więc w przypadku skopiowania takich elementów to nie plagiat.

 

No nie mam za bardzo jak podać konkretnego przykładu na konkretnym wpisie o co mi chodzi. Żeby nikt nie poczuł się urażony czy coś takiego.

 

Zresztą dobra, nieważne.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...