Skocz do zawartości

Mustang

Senior Member
  • Liczba zawartości

    8 744
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 607 Nie-random

O Mustang

  • Urodziny 01.11.1990

Informacje o profilu

  • Płeć:
    mężczyzna
  • GamerTag:
    MustangNox
  • PSN ID:
    MustangNox

Ostatnie wizyty

6 456 wyświetleń profilu
  1. Szczerze w takim budżecie, to ja bym olał tę Arkanę i negocjował Australa techno. Ich wnętrza przy porównaniu wyglądają jak z innej epoki. W ogóle Austral ma imo bardzo fajne wnętrze, nowoczesne, stylowe, na systemie Google bez konieczności podłączenia telefonu, podoba mi się to auto.
  2. Deklarowane przyspieszenie to jedno, moment obrotowy i charakterystyka jazdy to drugie. 10.8s to niesportowy czas, ale niekoniecznie musi oznaczać mulasty start. Nie jeździmy przecież ciągle z gazem w podłodze. Imo ważniejsze jest jak dynamiczny wydaje się samochód bez wkręcania silnika na wysokie obroty. Tak jak w swoim doceniam, że mogę jeździć dynamicznie bez przekraczania 3000 obrotów, a nawet bez redukcji i poniżej 1500 samochód jest w stanie zauważalnie nabierać prędkości. A różnice między D i S mogą być bardzo zauważalne, w moim aucie zupełnie inna jest reakcja na gaz, skrzynia trzyma wyższe obroty, start stop nie gasi silnika i jestem przekonany, że redukcje są bardziej agresywne przy hamowaniu przed zakrętami na krętej drodze.
  3. Lol jaka lipa, jakoś sam bym nie wpadł jak to działa przez klasyczny hamulec postojowy. Niezależnie od trybu jazdy? W eTSI zwykle D też jest zmulone, ale odpowiednie do jazdy spokojnej / oszczędnej. Kiedy chcę ruszyć szybko ze świateł albo wyprzedzić z wyższymi obrotami, po prostu przełączam w S i samochód zupełnie inaczej reaguje na gaz, podobnie skrzynia zachowuje się zdecydowanie bardziej agresywnie. W sobotę z ciekawości oglądałem tego Lexusa LBX. I muszę powiedzieć, że nie tylko design zewnętrzny wygląda na żywo jeszcze lepiej niż na zdjęciach, ładne i porządnie wykończone wnętrze jest w innej lidze niż toporny Yaris Cross, ale największe wrażenie zrobił na mnie e-Latch. Nieruchome klamki, drzwi domykające się bez trzaskania, naprawdę daje to feeling premium, wrażenie jakości i efekt wow przy pierwszym kontakcie.
  4. To Scala nie ma aktywnego tempomatu działającego w korku?
  5. Ja poniekąd tak mam, mieszkam w niedużym mieście bez korków i zgiełku, ale z całą kluczową infrastrukturą (urzędy, sklepy, knajpy, szpital) i dojeżdżam pociągiem do dużego miasta. Dojazd do pracy zajmuje koło godziny, samochodem wychodzi podobnie, ale jadąc komunikacją spędzam sobie miło czas przeglądając neta i oglądając seriale na tablecie, więc nawet mnie te dojazdy 4 razy w tygodniu szczególnie nie męczą. 25 minut do centrum dużego miasta poza godzinami szczytu
  6. Bez dopłat elektryki jeszcze zwolnią. Już teraz w krajach z dopłatami wielu klientów nie chce elektryka, nawet jeśli kalkuluje się finansowo. U nas w robocie też tak jest w kwestii służbówek, mamy spore dopłaty, przywileje podatkowe, ogólnie elektryk jest lepszym dealem i zostawia co miesiąc więcej kasy na koncie, a większość osób nie chce przez brak gniazdka w miejscu zamieszkania albo niewystarczający zasięg na weekendy u rodziców czy wycieczki.
  7. No szczególnie T-cross, to tylko Polo w środku, chociaż T-roc też szczególnie nie zachwyca.
  8. Na pewno lepszy design zewnętrzny niż to nowe X2 plus bardzo fajny kolor.
  9. Ja po pozytywnych wrażeniach z jazdy nowym Yarisem, ciekaw jestem jak w praktyce wypada ten nowy Lexus LBX. Na zdjęciach wygląda fajnie, zdaniem testujących podobno rzeczywiście jest lepiej wykończony i wyciszony niż Toyota, do tego marka o świetnej reputacji w dziedzinie bezawaryjności, nieco niekonwencjonalna i niebudząca aż tylu negatywnych skojarzeń jak typowe niemieckie premium.
  10. U mnie pralka Bosch i lodówka Beko działają bezproblemowo od 7 lat. Generalnie jedyny sprzęt jaki sprawiał mi problemy to piec gazowy, ale jako lokator nie miałem wpływu na jego wybór.
  11. Masz pieniądze, to korzystasz, to oczywiste. Ja też lubię się pobawić, tylko trzeba znaleźć kompromis między jazdą bezpieczną, przepisową i zabawą. Lubię niemieckie autostrady, bardzo, lubię górskie drogi. Ale np. teraz na Kanarach nawet Yarisem hybrydowym musiałem się powstrzymywać, bo na serpentynach zrobili prawie wszędzie ograniczenie do 40. Golfem też się bawię, do rozsądnych prędkości dobijam dwukrotnie wolniej niż RS6, ale zabawa i tak kończy się za szybko. Może kiedyś będę mógł mieć równocześnie rozsądne daily (do dzielenia z bliskim, oszczędne i bez stresu jeśli coś się zarysuje albo uszkodzi) i weekendową zabawkę do dbania i zabierania na tor, to byłoby pewnie najlepsze rozwiązanie. Słuszna uwaga, Civic ma duży bagażnik, zbiera świetne opinie i mało pali w mieście. Tylko z dostępnością były problemy, nie wiem jak teraz. Zdecydowanie bym obejrzał, sam będę miał na shortliście jeśli budżet leasingu pozwoli.
  12. Ja trochę nie czaję szaleństwa na moc aut i dokładania hajsu na jakieś wersje 300 czy 400 koni jeśli nie jest się milionerem. Mając 150 w Golfie, 3000 obrotów przekraczam od święta, tryb S wrzucam bardzo rzadko, spalanie większe niż z 6 z przodu wydaje mi się wyjątkowo duże, a i tak jeżdżę dynamiczniej niż zdecydowana większość aut na drodze.
  13. Imo pewna używka od dilera i z pełną gwarancją to jest generalnie dobry pomysł z racji właśnie finansów i utraty wartości. Największą ma już za sobą, z kolei drogie naprawy zwykle będą problemem dopiero kolejnych właścicieli.
  14. Mówi Ale może się nauczyli na błędach Raczej chodziło mi o to, że skoro w tym silniku problemowy był pasek, to jego eliminacja jest teoretycznie najlepszą drogą do poprawienia awaryjności.
  15. W sumie w Polsce z tego co widzę za 150k można zmówić 308 GT z tym nowszym silnikiem na łańcuchu i z miękką hybrydą. Ja bym zdecydowanie brał ten nowszy, podobno jeździ się nim przyjemniej, jak to miękką hybrydą, pali mniej, a łańcuch kompletnie rozwiewa wątpliwości co do trwałości rozrządu. Sam też będę rozważał podobną konfigurację w tym roku, chociaż chyba wolę klasyczniejsze wnętrze Astry.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.