Skocz do zawartości

Prosze o pomoc MATURA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zaczynam przygotowania do ustnej matury z j. polskiego. Mój temat brzmi: "Gry komputerowe jako inspiracja dla literatury, muzyki i filmu. Analizując wybrane teksty kultury, przedstaw ich wpływ na pisarzy, muzyków i reżyserów.". Wiem, że w internecie można znaleźć wiele materiałów, jednak aby wybrać perełki postanowiłem napisać własnie na tym forum, w miejscu gdzie ludzie są blisko gier i kultury. Proszę serdecznie o pomoc i wskazówki, co wg Was warto umieścić w mojej prezentacji? Prosiłbym zarówno o wskazanie mi książek, filmów jak i muzyki, które zostały stworzone pod wpływem inspiracji płynącej z gier

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ja na Twoim miejscu poruszyłbym filmowe adaptacje Uwe Boll'a i opisał to jako kicz. Jeśli chodzi o muzykę to już trudniej, bo raczej ciężko żeby ktoś inspirował się grami w tworzeniu muzyki. Muzyka do gier jest po prostu tworzona a jej inspiracje idą skąd indziej. Jedyne, co mi przychodzi do głowy to bitpop, ale nie wiem czy to dobry pomysł.

Edytowane przez MierzejX
Odnośnik do komentarza

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_based_on_video_games

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_books_based_on_video_games

 

komiksow na podstawie gier jest pierdyliard, a jedyna muzyka inspirowana grami jaką jestem sobie w stanie przypomnieć to takie 8 bitówki jak niżej.

 

http://www.jamendo.com/en/album/70142

http://www.jamendo.com/en/album/46927

Odnośnik do komentarza

Muzyka- poczytaj sobie o stylu chiptune i zaprezentuj coś np. Anamanaguchi (choćby ich wkład w ost scotta pilgrima z xbla)

 

Film- przykładów jest mnóstwo, np. "Gamer" z Michaelem C. Hallem

 

Książka- wszelkie historie dziejące się w uniwersach growych- z nowości np. Mass Effect: Podniesienie, Assassin's Creed: Renesans, Dragon Age: Utracony Tron.

Odnośnik do komentarza

Z filmów możesz jeszcze wspomnieć o Prince of Percia (świeży temat), Mortal kombat czy Max Pain.Tomb Raider to świetny przykład bo to marka mocno odbijająca się na masowej kulturze.Co do muzyki to warto wspomnieć o twórczości Akiry Yamaoki, głównego kompozytora tworzącego muzykę do serii Silent Hill, stworzył też muzykę do filmu Silent Hill, według wielu najlepszej adaptacji gier stworzonej przez znanego i cenionego reżysera Christophera Nolana, który z kolei jest w trakcie prac nad 3 częścią Batamana - postaci która przeplata światy komiksu, filmu i gier.Możesz wspomnieć o formacji Black Mages, projekcie muzycznym który wykonuje metalowe aranżacje muzyki z serii Final Fantasy (tu również filmy - Final Fantasy Spirits Within i Final Fantasy Advent Children będącej bespośrednią kontynuacją kultowej 7 odsłony tej gry).Do finali zresztą tworzyły muzykę licencjonowane zespoły i wokaliści - angielski cover My Hands Leony Levis, Suteki Dane japońskiej popowej wokalistki czy heavy metalowy Otherworld z dziesiątki.Do psx-owego Suikodena z kolei muzykę stworzyła polska filharmonia (chyba krakowska).W wielu videoclipach różnych artystów pojawiaą się motywy i postacie z gier np.Red Hot Chili Peppers - Californication.Młody artysta muzyki electro Skrillex wykorzystuje w swoj utworach sample z gier video, z kolei Eifel 65 zrobił swego czasu utwór w całości poświęcony konsoli Playstation i gier na nią - My Console.Swego czasu polska scena hip hopowa również nawiązywała w swoich kawałkach do gier i wspólnego czasau spędzanego przed konsolą np.Tede.Co do książek to jest trochę publicystycznych i naukowych poświęconych zjawiskom związanym z grami jak i samym grom jak również firmom developerskim, większość jednak nie ma polskich tłumaczeń.Jest np. książkowa powieść na podstawie God of War, robi się też film z kratosem w roli głównej (zacny temat bo mocno eksploatuje antyk i mitologię grecką), podobnie jak wspomniana już wcześniej seria Halo (tu też miał być film).W ogóle to swego czasu w świecie muzyki techno święcił triumfy utwór z Mortal Combat w którym wymieniane były wszystkie imiona bohaterów gry.Zresztą Mortal Kombat to temat rzeka - poszperaj.Poczytaj też o serii Wipeout, motywy futurystycznych wyścigów i potężne licencjonowane soundtracki.Nie zapominaj o Tronie i o War Games (Gry Wojenne) - filmy.

Trochę bez ładu i składu bo jestem po trzech piwach i sorka dla fanów jak coś poknociłem.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...