Jump to content

Rozważamy wydanie składanki z muzyką z gier w Polsce - dyskusja


Recommended Posts

Witam,

 

Reprezentuję jedną z wytwórni muzycznych i aktualnie rozważamy wydanie na polskim rynku składanki (najpewniej dwupłytowej) z muzyką z gier. Napiszcie co sądzicie o tego typu opcji, czy kupilibyście taką płytę, oraz co musiałoby się na niej znaleźć, byście chcieli ją posiadać w swojej kolekcji. Możecie też zaproponować konkretne kawałki, jakie mogłyby się na niej znaleźć.

 

Jeśli przychodzą Wam też do głowy jakieś pomysły odnośnie zawartości dodanej ("książeczki" i co mogłoby się w niej znaleźć etc.) , chętnie je poznam.

 

Na podstawie Waszych opinii podejmiemy ostateczną decyzję, czy tego typu krążek ujrzy światło dzienne czy pomysł jednak pójdzie do kosza :-)

 

Pozdrawiam,

Piotr Baranowski

Link to comment

Witam,

Po pierwsze: jeśli to prawda, to polecam popytać się po różnych forach, w tym gamemusic.pl (i nie jest to bynajmniej od razu stwierdzenie, że to tylko jakiś dow(pipi) - po prostu im więcej głosów, tym lepiej :)), bo spośród tych kilku forów, na których jestem, chyba tylko tutaj taki temat się pojawił.

 

 

Co do samej składanki: Ja, przyznam się szczerze, nie słucham zbyt dużo muzyki growej, lecz swoich faworytów mam i jeśli powstałaby taka składanka, to chętnie bym kupił (oczywiście to zależy też od ceny) choćby po to, żeby się pod tym względem dokształcić. Także jestem za. ;)

Przede wszystkim chętnie przywitałbym coś od Akiry Yamaoki - autora (m. in.) kultowej muzyki do Silent Hilla. Także Daisuke Ishiwatari napisał mnóstwo świetnej muzyki - choćby w grach z serii Guilty Gear. Ostatnio dużo słuchałem też motywu z trzeciej części Valkyria Chronicles (autorstwa Hitoshi Sakimoto) - naprawdę świetny utwór.

Co do zachodnich kompozytorów, to nie słucham, choć sporo dobrego słyszałem o tworach Jeremy'ego Soule'a i Amona Tobina. Wspomnę też o Harrym Gregsonie-Williamsie i Hansie Zimmerze - kompozytorach kojarzonych raczej z filmami, lecz komponujących także do gier.

 

[EDIT]

Byłbym zapomniał - jeszcze stary, dobry Quake miał świetny theme, autorstwa Nine Inch Nails, którego lider - Trent Reznor, ostatnio poczyna sobie w branży filmowej (robił mużykę do The Social Network i Dziewczyny Z Tatuażem). Kawał dobrego Industrialu.

W Polsce mamy Wiedźmina, do którego powstała podobno świetna muzyka oraz Painkillera - choć w niego grałem dawno, to miejscami miał naprawdę fajne, ciężkie granie w tle...

Edited by Accoun
Link to comment

Oczywiście, że jestem na tak, oczywiście, że bym kupił.

 

Jeżeli chodzi o konkretne kawałki to wyżej wymieniony "Compass" z RDR albo "Far Away" również z RDR. "Bad Voddoo" z Undead Nigtmare i kupuję płytkę bez gadania.

 

Poza tym "coś" z Mirrors Edge moglibyście wrzucić, obojętnie co tam każdy kawałek kopie zad. Może coś z Mass Effect Trylogii, "Reunion" z Uncharted 2.

 

Co do książeczki akurat w soundtracku jest dla mnie kompletnie nieważna. Ostatnio kupiłem L.A Noire Soundtrack a książęczka w nim to dwie kartki więc... obojętnie. Ważne co wrzucicie na płytę ;) W każdym bądź razie pomysł przedni i jak wspomniałem jestem za.

Link to comment

Mass Effect 3 - An End Once and for All

 

Bioshock - Welcome to Rapture

 

Assassin's Creed 2 - Ezio's Family

 

Crysis 2 - Morituri

 

Crysis 2 - New York - Aftermath

 

inFamous 2 - Gorgeous Corpse

 

Killzone 3 - And Ever We Fight On

 

Bulletstorm - Main Theme

 

Mafia II - Main Menu Theme

Link to comment
  • 1 month later...
Guest trenth

Moje 3 grosze:

cokolwiek z osta Shadow of the Colossus

Castle in the Mist z ICO

Motyw przewodni z Morrowinda/Obliviona/Skyrima

Ten kawałek z RDR który śpiewa Jose Gonzalez

 

Jak coś mi wpadnie w ucho to dopisze ;)

Link to comment

Ogółem temat jest dosyć szeroki i na pewno trudny. O wiele trudniejszy nawet niż wydawanie składanki z muzyką filmową. Muzyka z gier jest na tyle różnorodna, że nie da się zrobić monolitu gatunkowego, a jednocześnie zbyt duży rozstrzał gatunkowy może zaszkodzić odbiorowi całości. Dlatego wypadałoby skupić się na konkretnym temacie, na konkretnym typie. Ogółem muzykę z gier dzielę na ilustracyjną i symboliczną. Pierwszy typ to wszystkie te utwory, które tworzone są by podkreślić coś w rozgrywce, np. może to być ambientowy utwór potęgujący uczucie grozy, czy też żałobny wokal by wzbudzić atmosferę smutku. Drugi typ nie musi mieć związku z tym co się dzieje na ekranie, ale jest związany z grą - staje się symbolem i w sumie jego rola jest zbliżona do znanego utworu w filmie. Takim przykładem jest np. utwór Snake Eater z Metal Gear Solid 3, ale też Ozar Midrashim z Legacy of Kain: Soul Reaver.

 

Ogółem polecałbym skupić się na tym drugim typie na początek, gdyż jest dużo w nim utworów które trafiłyby gatunkowo również w gusta osób niegrających. Obecnie wiele gier przypomina produkcje filmowe, toteż powstają też utwory które mają im nadać ten styl. I tak np. wspomniany "Snake Eater", "Silent melody" (Infamous), "Still Alive" (Portal), "Still Alive" (Mirror's Edge), " [dwa takie same tytuły piosenki, ale to inne piosenki ;) ] You are not here" (Silent Hill 3), "Sparking" (Tekken 5), "Time only knows" (Prince of Persia: Sands of Time", "Why we go to war" (World War III Black Gold), "Edge of Soul" (Soul Blade), "Natural playboy" (Bust a Move), oraz parę innych.

Na pierwszej płycie mogłyby się znaleźć właśnie popularne tytuły ze znanych gier, które zbliżone są do tego co serwują nam w radiu.

Na drugiej albo to samo w kwestii rodzaju, albo np. utwory bardzo symboliczne dla gier, najlepiej remixy - np. motywów z Mario, Metal Gear Solid, Street Fightera, Zeldy - tych które są rozpoznawalne.

 

Dzisiejsze gry używają zresztą muzyki która nie jest tworzona z myślą o niej - np. Wiedźmin wykorzystuje utwór Me Myself and - Sou-aou, który słyszymy obecnie w reklamie Dolnego Śląska :) W grach wyścigowych mamy zaś od groma utworów różnych kapel, które nie były nigdy tworzone z myślą o wyścigach, ale świetnie tam pasują :)

 

Ogółem porywacie się z motyką na słońce, czy też bardziej z pontonem na ocean. Jeśli jednak checie jeszcze na tym zarobić nie tylko dla pasjonatach, to musicie ostrożnie wybierać utwory. Bo jeśli tylko na pasjonatach, to olejcie to co napisałem, i co najwyżej "tematycznie" wydajcie płyty np. love songi, znane motywy, wartka akcja, best ambient, ect.

  • Downvote 1
Link to comment
  • 3 months later...

To nie o to chodzi. Nawet jeśli już mają tracklist to wyobraź sobie ile trwa uzyskanie licencji na utwory od każdego z wydawców gier a potem od wydawcy płyty z OST

Ale to chyba nie jest ogromny wysiłek podać info że mają gotową trackliste i załatwiają formalności a co za tym idzie pozostaje czekać co nie ? Edited by Karas
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.