Jump to content

W Polsce ukaże się składanka z muzyką z gier


Recommended Posts

Witam,

Jakiś czas temu podawałem tutaj informację, że jako jedna z wytwórni muzycznych rozważamy wydanie na polskim rynku składanki zawierającej muzykę z gier. Dziś mogę Wam potwierdzić, że składanka... powstała, i ukaże się na rynku na początku lipca. Prace nad płyta trwały ... miesiącami. Ilość kłód, jakie stawiano nam pod nogi można liczyć w dziesiątkach, a zdobycie zgody na wydanie jednego utworu często wiązało się z drogą przez około 20 osób na róznych kontynentach, by w końcu dotrzeć do osoby decyzyjnej .

 

Z przykrością stwierdzam też, że całkowicie w tej kwestii zawiedli polscy wydawcy, którzy kompletnie nie potrafi nam pomóc w tym temacie. Pod tym względem polscy przedstawiciele zagranicznych firm muszą jeszcze wiele poprawić ... Prawie zawsze słyszeliśmy odpowiedzieć: "tego się nie da zrobić" . Jak się okazuje - da się, choć na pewno nie wystarczy tutaj jeden mail ...

 

Składanka ukaże się na polskim rynku nakładem wytwórni HQT Music Group, m.in. związanej z debiutem popularnej na scenie pop - Eweliny Lisowskiej. Do wydania tego wydawnictwa podeszliśmy ambitnie - o zgody na utwory staraliśmy się ponad pół roku - wszystko po to, aby zapewnić możliwie wysoką jakość. Jednocześnie postanowiliśmy zaoferować składankę dla graczy, ale też dla każdego, kto chciałby przekonać się, że muzyka w grach może być równie dobrze tak popularna jak filmowa. Warunek - ktoś musi dać jej szansę. Postanowiliśmy to zrobić - a czy się uda, pokaże czas. Naszym zdaniem drzemie w niej ogromny potencjał, ale wiedza ogólna na ten temat w kraju praktycznie nie istnieje. Ta płyta jest testem z naszej strony i w pewnym sensie ryzykiem, którego zdecydowaliśmy się podjąć.

 

To, jakie utwory chcieliśmy umieścić na tej płycie to jedno, a to jakie mogliśmy - drugie. Mimo wszystko jesteśmy zdania, że tracklista jest przemyślana i co najważniejsze - nie jest kopią tego, co można znaleźć zagranicą (choć płyt z muzyką z gier (oryginalną, nie covery) nawet na świecie jest zaskakująco mało) . Nie ukrywamy jednak, że choć zabrakło już czasu, jesteśmy w trakcie zdobywania zgód na umieszczenie kolejnych hitów z gier, a niektóre z nich...już mamy. To, czy z nich skorzystamy jest uzależnione od kwestii ew. pojawienia się kolejnej części naszej składanki. A to już zależy od wielu czynników - z pewnością domyślacie się jakich ;-)

 

Sondowaliśmy rynek graczy przez długi czas, posłużyliśmy się licznymi ankietami, ktore przeprowadziliśmy na licznych forach i portalach związanych z grami, ale także niezależnych miejscach od graczy. Efektem jest 19 utworów - bardzo różnych - tak różnych, jak różne są gry. Nie wiemy, czy będziecie zadowoleni, ale mimo to - postanowiliśmy zaryzykować. A czy się uda i czy warto było ponieść inwestycję tak czasową jak i finansową... to już ocenicie Wy - Gracze.

 

TRACKLISTA:

 

1             Chumbawamba -  Tubthumping  (FIFA World Cup 98)

2             Toto - Africa   (GTA 3: Vice City)

3             F-Ups - Lazy Generation  (Burnout 3: Takedown)

4             Harold Faltermayer - Military Ground (Jack Orlando)

5             Blondie - Heart Of Glass  (GTA 3: Vice City Stories)

6             Starsailor - Way To Fall  (Metal Gear Solid 3)

7             Disasterpeace - Adventure  (Fez)

8             Olivier Deriviere - My Quest Begins  (Of Orcs And Men)

9             Kyle Gabler -  Brave Adventures  (World Of Goo)

10           The Explosion - Here I Am (Burnout 3: Takedown / Tony Hawk Pro Skater 2)

11           Avicii - Levels  (Forza Horizon)

12           Paul Van Dyk - For An Angel (PVR E-Club remix)  (Test Drive Unlimited 2)

13           Mike Koglin -  Hear Me  (World Racing)

14           Mr Mister - Broken Wings  (GTA 3: Vice City)

15           Harold Faltermayer -  I Close My Eyes And Think Of You  (Jack Orlando)

16           Kyle Gabler - Years Of Work  (World Of Goo)

17           Austin Wintory - Apotheosis  (Journey)

18           Harold Faltermayer - The Night Time is Right Time (Jack Orlando)

19           Giles Lamb - Trailer Theme   (Dead Island)

 

Premiera: 2 lipca 2013.

 

Czekam na wszelkie opinie / spostrzeżenia . W razie dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji :-)

 

Pozdrawiam,

Piotr Baranowski

HQT Music Group

Link to comment

Troche to muzyczna papka. Leca sobie spokojne lata 80te (Toto, Blondi), a tu zaraz Avicii ze swoim Levels:).

Czytajac posta, liczylem na jakies typowe utwory, komponowane jako exclusive do gier, np. wszelkie "main theme", "intro/outro", "credits" itd, a nie taki miks w stylu... bravo hits:(.

Link to comment

O , witam - widzę, że dyskusja się ruszyła.

Na początek dzięki tym, którzy wesprą inicjatywę ;-) Najtrudniej jest przecierać szlaki - od razu nie jesteśmy w stanie uzyskać wszystkich interesujących Was kawałków. Próbowaliśmy uzyskać Icarus'a z Deus Ex'a, ale kwota jaką sobie Square wyśpiewali za licencję.... lepiej nie mówić :) Próbowaliśmy też z wieloma innymi soundtrackami, i możecie nam wierzyć, że to, co dało się zrobić - to jest.

 

Wyrwanie motywu z Dead Island, Journey czy też - z innej beczki - "Tubthumping" z World Cup 98, podobnie jak ścieżki dźwiękowej z Jacka Orlando itd. było zadaniem naprawdę niełatwym ;)

Jeśli chodzi o kolejność, ułożyliśmy ją specjalnie wg "klimatów" tak, by nie słuchało się non stop tego samego . Jeśli uważacie, że kolejność jest zła, teoretycznie można jeszcze coś w tej sprawie zdziałać (może np. macie na myśli pogrupowanie wg gatunków / gier, a nie na zasadzie "sinusoidy" - podobnie jak ma to miejsce w radiu) ?

 

Tak czy inaczej, czekam na wszelkie sugestie z Waszej strony - na przyszłość :-)

Link to comment

Miałem podobne odczucie i też spodziewałem się utworów komponowanych specjalnie pod gry, a nie utworów, które w taki czy inny sposób znalazły się w soundtracku gier.

Inna sprawa, że właśnie muzyka tworzona na wyłączność, na wyłączność jest też wydawana jako oficjalny ost...

Link to comment

Są utwory skomponowane specjalnie pod gry:

- FEZ

- Of Orcs and men

- Journey

- Jack Orlando

- World Of Goo

- World Racing

- Dead Island

A do tego 3 hity z Emotion 98 z Vice City (GTA) , 2 z Burnouta 3: Takedown + 3 motywy klubowe- forza horizon, tdu2 (specjalna wersja "For an angel" , i dedykowany trance, który bardzo trudno gdziekolwiek dostać - "Hear me" .

 

NIe ma na trackliście żadnego utworu "z przypadku" ;-)

Link to comment

Myślę, że kupię, ale też nie jestem w pełni zadowolony z listy. Nie wiem czy mój pogląd jest słuszny, ale uważam, że gracz zainteresowany soundtrackiem z gry jest swego rodzaju koneserem i kawałki stereotypowo przyjmująć popowe czy techno nie za bardzo go interesują. Śmiem twierdzić nawet, że osoby, które chciały/wysondowały tego typu utwory płyty nie kupią i skończy się na komentarzu "to było dobre, fajnie się kojarzy to odpalę na YT". Ja zainwestuję, ale głównie z tego powodu by powstało vol. 2, ale już jednak skupiające się na "main title" do niezapomnianych gier czy tego typu utworach.

 

ps. jeśli można zasugerować to jednak pasowałoby te utwory pogrupować wg gatunku, typu pierwsza część płyty to "dubu-dubu-yep-yep" a druga już spokojniejsza.

Link to comment

Myślę, że kupię, ale też nie jestem w pełni zadowolony z listy. Nie wiem czy mój pogląd jest słuszny, ale uważam, że gracz zainteresowany soundtrackiem z gry jest swego rodzaju koneserem i kawałki stereotypowo przyjmująć popowe czy techno nie za bardzo go interesują. Śmiem twierdzić nawet, że osoby, które chciały/wysondowały tego typu utwory płyty nie kupią i skończy się na komentarzu "to było dobre, fajnie się kojarzy to odpalę na YT". Ja zainwestuję, ale głównie z tego powodu by powstało vol. 2, ale już jednak skupiające się na "main title" do niezapomnianych gier czy tego typu utworach.

 

ps. jeśli można zasugerować to jednak pasowałoby te utwory pogrupować wg gatunku, typu pierwsza część płyty to "dubu-dubu-yep-yep" a druga już spokojniejsza.

 

Zamysł nasz był taki, aby wydać składankę 2CD - 1CD z wersją "komercyjną" i 2CD -z dedykowanymi utworami . Osatatecznie 0,5 CD jest komercyjna i drugie pół, dedykowana. Chcieliśmy , ale już samo zdobycie zgody na te utwory co są trwało miesiącami. Jeśli wesprzecie tą edycję, dołożymy wszelkich starań, by VOl.2 była jeszcze lepsza ;-) Mimo wszystko mamy nadzieję, że teraz też "nie ma tragedii" :-)

Link to comment
10           The Explosion - Here I Am (Burnout 3: Takedown / Tony Hawk Pro Skater 2)

 

Tak gwoli ścisłości - nie Pro Skater, tylko Tony Hawk's Underground 2.

 

Co do samej składanki, to mam odczucia raczej ambiwalentne. Z jednej strony mamy np. kawałki z Journey, Fez, Dead Island lub Snake Eatera. Z drugiej mamy np. utwory z GTA, Burnouta, Forzy, TDU (nie chodzi o to, że jestem przeciw licencjonowanej na składance, ale niech to będą kawałki jakoś powiązane z fabułą lub coś w tym stylu - jak ten z MGS3, jeśli mnie pamięć nie myli. Lub na przykład "Space Oddity" Davida Bowiego w Alan Wake, sądząc po reakcji graczy - sam nie grałem. Byle nie z serii "radio w grze" i tym podobnych), czy aż trzy tracki z Jacka Orlando.

Nie mówię też, że na pewno nie kupię (część mnie zainteresowała), ale też nie kupię w ciemno, dla zasady. Będę musiał choćby poznać cenę i zastanowić się nad tym.

Link to comment

Accoun - no tak, fuck up z mojej strony - rzeczywiście błąd tutaj z tą nazwą ;)

Te kawałki co macie z Burnouta, Forzy, TDU, Czy WR to numery albo trudno dostępne w Polsce (F-Ups czy The Explosion) albo dedykowane remixy (Paul Van Dyk) czy też utwory (Mike Koglin) stworzone dla danej gry, tyle, że nie o charakterze instrumentali. Nie udostępniliśmy na trackliście żadnej "zapchaj dziury", nie ma żadnego kawałka z przypadku. O utworach z Emotion 98 z Vice City pisali gracze w KAŻDEJ ankiecie jaką zrobiliśmy, więc jest: Toto, Blondie czy MrMister. MIało być jeszcze Reo, ale zabrakło... miejsca;) 

Co do Jacka Orlando - te 3 utwory nie są przypadkowe: The Night Time... to absolutny debeściak z tej płyty, który rownie dobrze może zabrzmieć w Chilli Zet,  Close My Eyes ma po prostu klimat i przedstawia gatunek, jakiego nie ma w innym wypadku na tej płycie a Military Ground to dynamiczny instrumental zrobiony ze smakiem, którego...też nie ma. Niby ta sama gra, ale tak naprawdę zalicencjonowaliśmy aż 7 utworow z OST do Jacka, bo aż tyle naprawdę nadawało się do wydania.

Wypadł nam w ostatniej chwili motyw z Heavy Raina ,bo zmarł kompozytor i jest zamieszanie z prawami niestety (bardzo żałuję...) oraz kawałki z Wiedźmina 2, bo CDP okazało się oczekiwać więcej papierologii od wszystkich pozostałych licencjodawców. (swoją drogą, paranoja i szkoda...) . A o co się staraliśmy? M.in. o genialny numer z Mirror's Edge. I wywalczymy go, ale nie wcześniej niż w październiku, czyli - potencjalnie na Vol.2 . Niestety, wszystko musimy robić sami, bo polscy wydawcy kompletnie nie potrafią nam pomóc twierdząc, że "nie ma w Polsce kogoś, kto się tym zajmuje" . A że wielkim krajem na świecie nie jestesmy...resztę już każdy z Was pewnie potrafi sobie dopowiedzieć.

 

Tyle co mogliśmy, zrobliśmy... :)

Link to comment

Popieram inicjatywe, ale szczerze mowiac, dobor utworow uwazam po czesci za nietrafiony. Skoro jest to skladanka z muzyka z gier, to moim zdaniem, powinny sie na niej znalezc jedynie utwory, ktore rzeczywiscie sa utworami z gier, np. Dr. Wily Stage 1/2 z Mega Mana 2, motyw Guile'a ze Street Fightera 2, Vampire Killer z Castlevanii, czy Frog's theme z Chrono Triggera w jakichs instrumentalnych aranzacjach. Utwory, takie jak To Zanarkand, czy glowny motyw z MGSa 2. Rozumiem, ze sa problemy z licencjami, ale uwazam, ze jesli taka skladanka ma w jakis sposob promowac gry, czy tez muzyke z gier, to zamiast Chumbawamba, Blondie, czy Toto, powinny sie na niej znalezc utwory, ktore rzeczywiscie kojarza sie z grami i tylko z grami, kawalki, ktorych nie uslyszysz w radio, czy telewizji.

Edited by RoL
Link to comment

@RoL - dzięki za komentarz :-)

Wiesz, my sobie tego Toto.czy Chumbawamby nie wymyśleliśmy - w ankietach WIELOKROTNIE gracze zwracali nam uwagę, byśmy umieścili kilka kawałków tego typu na tej płycie. Z drugiej strony - dla nas taka płyta jest - zrozum - mimo wszystko mniej ryzykowna - jest muzyka z w miarę nowych i znanych tytułów, całość dobrze się miksuje słuchając od początku do końca, mamy przedstawicielki niemal wszystkich gatunków itd. Pamiętaj, że to jedyna taka płyta w Polsce i tak naprawdę jest to swego rodzaju test, który albo będzie miał swoją kontynuację w postaci kolejnych odsłon w serii, albo zakończymy naszą przygodę z muzyką z gier na tym jednym wydawnictwie. Zdecydujecie Wy, podejmując decyzję o zakupie płyty, lub nie, + jeszcze kilka innych czynników :-) My to, co mogliśmy - zrobiliśmy.

Link to comment

Spoko, ale glownym targetem w przypadku tego typu skladanek sa gracze. To pod nich robi sie takie skladanki i to ich trzeba w pierwszej kolejnosci przyciagnac. Kazdemu i tak nie dogodzisz, wiec lepiej skupic sie na konkretnym targecie. Pewnie, mozna liczyc rowniez na osoby nie obeznane w temacie, ale takich osob bedzie zaledwie pare procent.

Link to comment

 

Myślę, że kupię, ale też nie jestem w pełni zadowolony z listy. Nie wiem czy mój pogląd jest słuszny, ale uważam, że gracz zainteresowany soundtrackiem z gry jest swego rodzaju koneserem i kawałki stereotypowo przyjmująć popowe czy techno nie za bardzo go interesują. Śmiem twierdzić nawet, że osoby, które chciały/wysondowały tego typu utwory płyty nie kupią i skończy się na komentarzu "to było dobre, fajnie się kojarzy to odpalę na YT". Ja zainwestuję, ale głównie z tego powodu by powstało vol. 2, ale już jednak skupiające się na "main title" do niezapomnianych gier czy tego typu utworach.

 

ps. jeśli można zasugerować to jednak pasowałoby te utwory pogrupować wg gatunku, typu pierwsza część płyty to "dubu-dubu-yep-yep" a druga już spokojniejsza.

 

Zamysł nasz był taki, aby wydać składankę 2CD - 1CD z wersją "komercyjną" i 2CD -z dedykowanymi utworami . Osatatecznie 0,5 CD jest komercyjna i drugie pół, dedykowana. Chcieliśmy , ale już samo zdobycie zgody na te utwory co są trwało miesiącami. Jeśli wesprzecie tą edycję, dołożymy wszelkich starań, by VOl.2 była jeszcze lepsza ;-) Mimo wszystko mamy nadzieję, że teraz też "nie ma tragedii" :-)

 

Wiem, choćby z gry-online pamiętam Waszą zapowiedź i jakiś miesiąc temu przypomniałem sobie własnie o tej płycie i szukałem jakichś newsów. Wydanie dwupłytowe byłoby świetnym pomysłem, ale rozumiem, inwestycja, ryzyko itd. Jednak troszkę się powtórzę, ale przy vol.2 nie wrzucajcie "komercyjnych" kawałków, bo tak jak już mówiłem - nikt nie kupi płyty dla kawałków z Forzy czy Burnouta a właśnie coś typowo z gry. Osobiście cieszę się z Jacka Orlando ;) I proszę, jeśli można to ustawcie listę może wg kolejności muzyka z gry typu "radio" (fifa, forza itp) a pózniej muzyka dedykowana (mgs, yourney). Jakiś porządek musi być :P Powodzenia ;)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Dzięki :-)

 

A tymczasem miło mi poinformować, że premiera płyty nastąpi już JUTRO - kompilację będziecie mogli kupić m.in. w sklepach sieci Media Markt oraz Saturn, a już za ok. 2 tygodnie, także w EMPIKach. Wierząc w potencjalne zainteresowanie składanką graczy , EMPIK uruchomił możliwość zakupu płyty ONLINE: http://www.empik.com/play-to-play-various-artists,p1076598934,muzyka-p . Jeśli więc chcecie wesprzeć to wydawnictwo, nie pozostaje mi nic innego, jak po prostu zachęcić Was do zakupu wydawnictwa :-)

 

W razie jakichkolwiek pytań, piszcie.

Pozdrawiam,

Piotr Baranowski

HQT Music Group

  • Upvote 1
Link to comment
  • 4 weeks later...

Nie będę oryginalny i napiszę to co inni. Pomysł jest fajny i choć wolałbym kawałki stricte growe to rozumiem problemy, koszta i inne "przeszkody" związane z nabywaniem praw do kawałków. Jednak projekt wart jest wspierania i liczę, że ewentualny Vol.2 będzie zawierał utwory, które jednoznacznie kojarzą się z danymi grami. Plusy za cover, taki retro, a za razem czytelny i schludny. Cena też nie jest wygórowana. Życzę sukcesu.

Link to comment
  • 2 weeks later...

świetna inicjatywa, dobre utwory, ale tego nie da się słuchać dla przyjemności, a przynajmniej ja nie potrafię. w zestawieniu na płycie jest zbyt duzy rozstrzał gatunków i stylów muzycznych. +kilka utworów kompletnie nie kojarzy się z grami, a chyba nie taki był zamysł.  

Link to comment
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.