Jump to content

Nurkowanie


Guest kufir

Recommended Posts

Guest kufir

Witam, na forum jest jakiś nurek  ? OWD / AOWD ?

Jeśli tak to skąd, szukam partnura na Jaworzno (Koparki) i inne okoliczne wody otwarte.

 

 

 

Jakby ktoś się zastanawiał jakie jest nurkowanie w Polsce to tak to wygląda (ja 1 na planie), 18 metrów:

 

 

 

A tak się bawimy z kumplami:

 

 

Edited by kufir
Link to comment

Ten polonez xd Jaki kraj taki titanic.

 

A tak powaznie to zajebioza. Moj brat cioteczny mial kase i podobne zainteresowania jak ty(wspinaczka, nurkowanie, żagle). Tez lubie takie tematy wiec bym sie podlepil ale niestety brat zginął :/

 

A jak takie nurkowanie wyglada w kwestiach zdrowotnych? Te cale dekompresacje itd. Dotyczy to nurkowania u nas? Bo super takie rzeczy ale ja strachliwy jestem jesli chodzi o wysokosc lub nieoddychanie swiezym powietrzem :/ No i nie chcialbym kipnac bo mi sie nurkowac zachcialo.

 

Pewna ciekawostka. Mo Farah mial taki pobor tlenu we krwi ze jak pojechal nurkowac z zona to malo co nie utonal bo zabraklo go w butli. Instruktor byl w szoku bo Mo wyssal duzo szybciej tlen niz przecietny smiertelnik.

To u nas takie szczupaki? :O Ale bydle

Link to comment
Guest kufir

Co do kwestii zdrowotnych.

Nurkowanie do 30 metrów (mniej więcej tyle co ma wieżowiec 11 piętrowy)  to nurkowanie rekreacyjne.

Wszystko co głębiej niesie za sobą większe zagrożenia ...

 

Nurkowanie jest sportem ekstremalnym czyli duża ilość czynników ma wpływ na nasze bezpieczeństwo pod wodą. I jest to sport Partnerski. Nie powinno się nurkować samemu.  Na Kursie wszystkiego uczą tak aby było to przyjemnie i bezpieczne :)

Czy to sport dla Ciebie ? Na tzw. INTRO basenowym (nurkowanie "za ręke" z instruktorem na basenie 3-5 m) wszystko już będziesz wiedział. Nurkować może praktycznie każdy, nieliczni mają problem z wyrównywaniem ciśnienia ze względu na źle wykształconą przegrodę nosową. Ale to mały odsetek przypadków.

 

Odnośnie dekompresji, masz przy sobie komputer który wszystko Ci przelicza i informuje o przystankach bezpieczeństwa.

Edited by kufir
Link to comment

Ja robiłem papiery 15 lat temu. Nie wiem czy coś się zmieniło, ale wtedy nurkowanie rekreacyjne było do 40 metrów i tyle mam zrobione w kursach. Powyżej tych głębokości nurkuje się już na różnych mieszankach tlenowych. Pierwszy stopień robiłem w organizacji CMAS i to był stopień P1 do 18 metrów, później zrobiłem w PADI drugi stopień AOWD do 30 metrów i na koniec również w PADI robiłem specjalizacje głęboką(Deep Diver) do 40 metrów. 

 

I tak jak pisałeś wyżej, to sport partnerski, nurkujesz zawsze w parach. Przez dobrych kilka lat miałem kumpla z którym robiliśmy kursy i sporo nurkowaliśmy, głównie w Polsce, Zakrzówek w Krakowie i  koparki w Jaworznie to byłem masę razy, dwa razy byłem na Mazurach, raz na Hańczy, raz na jakimś płytkim jeziorku ok 15 metrów to tam max było, ale nie pamiętam już nazwy. A no i specjalizacje głęboką robiłem w Czechach w kamieniołomie w Hermanicach, tam schodziliśmy na około 40 metrów. Później kumpel wyjechał do Anglii i w sumie to przestałem nurkować. Raz miałem przyjemność być w Egipcie, ale to zupełnie inna bajka, widoczność na 20-30 metrów, kolorowe rybki, ogromne żółwie, kosmos po prostu mega to robi wrażenie. Ostatni raz pod wodą byłem z pięć lat temu. Teraz jakbym chciał zanurać to musiałbym sobie sporo przypomnieć, najlepiej na jakichś warsztatach basenowych u mnie w szkole nurkowania. Poza tym sprzęt musiałbym oddać do przeglądu, bo trochę już leży i strach by było z nim głębiej zejść. 

Edited by Wooyek
  • Upvote 1
Link to comment
Guest kufir

Niestety baza nurkowa w Zakrzówku jak i cały obiekt chyba od 2 lat jest zamknięty dla nurków. A prognozy władz miasta Krakowa dot. tego obiektu nie są zbyt optymistyczne jeśli chodzi o nurkowanie ... Szkoda bo nurkowałem tam tylko raz i to na kursie OWD ale było super !

 

Kolega ma niezłe papiery więc pewnie nura też w sucharze :)

Link to comment

Odnośnie Zakrzówka to słyszałem, że robią tam jakiś park rekreacyjny dla ludzi, mają ten teren zagospodarować i zrobić ogólnodostępne miejsce gdzie ludzie mogą wypocząć. Bazy nurkowej raczej tam już nie będzie. Byłem tam w zeszłym roku na spacerze, to jest plac budowy, wszystko ogrodzone, coś tam widać planują robić. Co z tego będzie zobaczymy. 

 

Na suchy skafander nie zrobiłem nigdy papierów. Miałem plany, bo wtedy kurs  kosztował grosze jakieś 450zł bodaj, ale ja to mam tak, że zaraz bym chciał mieć swój skafander, a to już kilka tysiecy było, no i nie zrobiłem, bo kasy nie miałem, a w tamtym momencie bardziej mi zależało żeby mieć swój własny sprzęt, więc kupiłem wiadomo ABC, piankę, komputer nurkowy, jacket, automaty, pas balastowy i latarkę do nocnego nurkowania, bo mega mnie jarało schodzenie pod wodę w nocy z latarką. No generalnie wszystko mam swoje. Butle tylko wiadomo pożyczam, bo wygodniej mi było pożyczyć za grosze z centrum, niż mieć swoją i bawić się legalizację tego i takie tam. 

Edited by Wooyek
Link to comment
Guest kufir

Podzielam Twoje zdanie ja też mam swój sprzęt łącznie z butlą, a nurkowanie nocne wiadomo MAGIA !

 

5 razy nurkowałem nocą  na Koparkach, tamtejsze sumy robią wrażenie !

Link to comment

W nocy jest inaczej, prędzej można trafić na jakieś drapieżne większe ryby no i sam klimat, gdzie jesteś na jakichś 20 metrach, nie widać kompletnie nic prócz tego gdzie sobie poświęcisz. A Egipt nocą, na jakiejś rafie to już w ogóle inny świat, nie do opisania, trzeba to samemu przeżyć. 

 

Te kilka lat temu jak nurkowałem, to miałem zajawkę zaliczyć kiedyś blue hole w Egipcie, ale też zakończyło się tylko na planach :nosacz2:

 

Choć może i dobrze, bo to niebezpieczne miejsce. 

Edited by Wooyek
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.