Jump to content

Mount & Blade Bannerlord


Boomcio

Recommended Posts

Średniowieczne bitwy na kilkaset jednostek? Strategia, możliwość bycia mistrzem miecza, łuku, dowódcą rosnącej w siłę armii, najemnikiem, kupcem, możnowładcą, czy nawet zwykłym, pospolitym, rzezimieszkiem-bandytą rabującym karawany. RPG pełną gębą. Kto ogrywał "Warbanda", ten wie, że setki godzin to mało. Jedna z cichszych, ale ciekawych październikowych premier z jednoczesnym tysiącem żołdaków na ekranie. 

(I nie pisz mi tam, że crap, jak nie ograsz minimum 50godzin!) :pika:

 

 

 • Like 1
Link to comment

Napitalam na PC, który trochę przywracam do życia wymianą kilku podzespołów, głównie online.

W kampanię grałem ze dwa lata temu jak tylko wyszło w EA na steam. Niestety jest bardzo mało nowości względem pierwowzoru. Chwilami to tylko remake m&b warband, co nie zmienia faktu że jest to nadal moja ulubiona mechanika walki mieczykiem, konno i daje ogrom możliwości. Na padzie nie próbowałem, ale podejrzewam że poruszanie się po menusach to katorga.

Niestety są dość poważne problemy techniczne, mimo faktu że gra była ponad dwa lata we wczesnym dostępie.

Mimo to świetnie się bawię.

 • Upvote 1
Link to comment

Kilkanaście godzin w grze poleciało.

Pierwsze wrażenia po "załapaniu sporej ilości mechanik":

Graficznie średniutko. Ale gram w trybie wydajności przy 60fps.

Nie sprawdzałem jeszcze trybu jakości. W ruchu, podczas scen batalistycznych jest bardzo spoko.

To szczególny rodzaj gry. Masa uproszczeń, ale takich dobrych, staroszkolnych. Czasem mam wrażenie, jakbym grał w tekstówkę na Spectrum plus. Opisy po wejściu do miasta objaśniają aktualną sytuację. Ogromna mapa praktycznie od początku (po prologu) jest dostępna, a na niej zróżnicowane miejscówki: od północnych śnieżnych gór, po krańce pustynne i żyzne obszary centralne, czy wybrzeża z wioskami rybackimi. Wiele królestw, mocarstw, miast i wsi. 

Handel, układy, przyjaźnie, sojusze, waśnie, walki. 

Masa broni i ubrań, rodzajów i elementów zbroi, ogrom możliwości rozwoju postaci. Idziesz w broń jednoręczną, dwuręczną, drzewcową, miotaną, kuszę, łuk. Budowanie maszyn oblężniczych.

Stale rosnąca armia, aktualnie mam 60 wyszkolonych w różnych dziedzinach żołdaków; piechurzy, kawaleria, łucznicy, ciężko uzbrojeni, pikinierzy itp. Rozstawiasz sb ich podczas walki wedle uznania - dowolnie skonfigurowane grupy, ale sam też robisz mieczem i toporem w bojowym zgiełku. 

     Jedna z moich dobrych taktyk, (gdzieś podpatrzona) to taka, gdzie ustawiliśmy się na wzgòrzu przeciwko liczebniejszej grupie bandytów nękających okoliczne wioski. Łucznicy, których miałem najmniej stali na samym szczycie wzgórza. Kawałek przed nimi piechota utworzyła mur tarcz. Na prawej flance czekała na sygnał druga grupa piechoty, ok 12 ludzi.

       Czekaliśmy, a przeciwnicy szturmem pod górę biegli do naszych szeregów. Naprawdę spora grupa oberwańców z widłami i pikami, czyli trudnych dla piechurów z mieczami i siekierami. Wydałem rozkaz łucznikom. Pozostali czekali. Na odcinku ok 200 jardów łucznicy mocno osłabili agresorów. Wtedy piechurzy przed nimi ruszyli szarżą. Utworzyli jeden z wielu możliwych - szereg w kształcie klina. Zanim wbili się w grupę ja w pełnym galopie z włócznią przedarłem się przez ich szeregi. Kilku ostatnich zrzuciło mnie z konia podcinając mu nogi, zebrałem się z ziemi i zacząłem robić mieczem na prawo i lewo osłaniając się tarczą przez chaotycznymi razami oponentów. Poszedł rozkaz ataku pozostałej grupy(3) z prawej flanki. Chłopaki wbiły się z okrzykami bojowymi. 

Nie było co zbierać. To znaczy było, bo lootu od groma i kilku jeńców na handel, lub wymianę.

Są też walki na arenach. Mocno klimatyczne i kojarzące się z "Shadow of Rome".

 

ba51b0bc-7a60-42ff-bdde-bea86a8d1dfe.png

 

 

19160ba6-30c1-4bae-90d1-503ea567d10c.png

.

 

 

 

 

20221107_214426.png

.

 

20221107_214400.png

Link to comment

Dokładnie tak jest; obaj macie rację.

Grafa poniżej przeciętnej, ale mimo to rozgrywka diabelnie wciąga i poprzez zaimplementowaną tu mnogość naprawdę dobrych mechanik chce się grać; szczególnie bitwy i pomniejsze konflikty rozwiązywane w polach mają w sobie to coś, gdzie można wykazać się zmysłem stratega. Pomimo niezłego podłoża nie ma tu też  grindowania rodem z ubigierek.

Z resztą, wiele dobrych gier rpg miało słabą grafikę :)

 

 • Upvote 2
Link to comment
 • 3 weeks later...

Ja już się nagrałem w multi, szkoda że wydali to w tak opłakanym stanie. Serwery wykrzaczają się średnio co 10 minut, w porównaniu do M&B Warband to niestety rozczarowanie. W zasadzie nie ma co więcej komentować.

Jak wyjdzie w GPU to może jeszcze raz sobie kampanię odpalę, bo to unikalna rzecz na tle innych gier. 

Link to comment
 • 2 months later...

Pograłem ze dwie godziny wczoraj w kampanię.

Na XSX działa bez zarzutu, póki co sterowanie nie sprawia problemu. 

Rozegrałem kilka turniejów, sporo wygrałem, więc  a kontrolerze da się walczyć. Z blokowaniem kierunkowym jest trudniej niż na myszce, ale powinna być opcja automatycznego blokowania więc do ogarnięcia.

Rozegrałem jedną szybką bitwę 100vs100, więcej nie próbowałem a limit zdaje się jest większy, z materiałów promocyjnych kojarzę 500 (?) jednostek na planszy w trakcie bitwy. Chyba sobie sprawdzę ile konsola pociągnie.

Trochę boli że ta gra tak mało się zmieniła względem poprzedniej części. Nadal niesamowicie grywalna i można godzinami toczyć bitwy, ale jest niedosyt. Przynajmniej dla mnie, ale mam mnóstwo godzin spędzonych z serią jeszcze od oryginalnego M&B sprzed prawie 15 lat.

 

 

 • Upvote 1
 • Like 1
Link to comment
 • 3 weeks later...

Cześć wszystkim potrzebuje pomocy mam problem z bannerlord na x one prawie za każdym razem jak odpalam grę nie mogę nic zrobić tak jak by pad nie reagował nawet intro nie mogę wylaczyc dzieje się tak tylko na m&b za każdym razem musze odłączyć konsole od sieci wtedy pierwsze odpalenie m&b dziala kolenje juz nie. Resetowałem konsole do ustawień fabrycznych nic nie pomogło. 

Link to comment

Miałem podobny problem, ale na XSX, po uruchomieniu gry z Quick Resume kursor nie reagował i w moim wypadku ponowne wyjście do dasha konsoli i włączeniu jeszcze raz gry rozwiązywało niedogoodność.

Dzisiaj była mała aktualizacja naprawiająca część błędów, pobierałeś?

Przyznam że ostro przysiadłem do gry, jako wasal Wlandii jestem na dobrej drodze do pokonania Imperium. Niewiele miast im zostało i do pokonania jefna frakcja, dwie pozostałe skapitulowały.

Szarża kawalerią daje mega frajdę, 500 jednostek w trakcie bitwy daje naprawdę niesamowity kocioł na polu walki. 

Przez ostatnie dwa wieczory próbowałem pozbyć się króla Wlandii i zostać jego następcą... Jeździłem za nim po mapie i brałem udział w każdej potyczce witając go na polu walki koleżeńskim bełtem w twarz.... Niestety bez skutku dziad dalej żyje i chyba skończyla się moja cierpliwość. 

Skupię się na dalszej walce z Imperium.

 

 

 

Link to comment

Właśnie miałem dzisiaj nadzieję że po tej aktualizacji będzie spokój ale po zrobieniu aktualizacji i włączeniu gry odrazu stało się to co zwykle. A co to znaczy wyjście do dasha konsoli?? :p sory jestem lewy jeśli chodzi o takie pojęcia 

 

Nie próbowałem zainstalowac na nowo myślicie ze mogło by to pomoc? Albo czy ma to znaczenie ze to jest z game pass?

Link to comment
Godzinę temu, Mat3o0606 napisał:

Właśnie miałem dzisiaj nadzieję że po tej aktualizacji będzie spokój ale po zrobieniu aktualizacji i włączeniu gry odrazu stało się to co zwykle. A co to znaczy wyjście do dasha konsoli?? :p sory jestem lewy jeśli chodzi o takie pojęcia 

Jak wciśniesz ten świecący przycisk na kontrolerze to wrócisz do "pulpitu" konsoli. Spróbuj tak zminimalizować grę, wyjść do pulpitu konsoli i wróć do gry jeszcze raz. Powinno działać, ewentualnie, uruchoamiaj grę ponownie. 

Gra niestety nie jest stabilna i często się wykrzacza, choć moje pierwsze godziny były w zasadzie bezproblemowe, tak z czasem coraz częściej mi gra się zawiesza.

 

Edited by Dalhi
Link to comment

Przejrzałem forum taleworlds w poszukiwaniu podobnych zgłoszeń.

Nic konkretnego, ale 

https://forums.taleworlds.com/index.php?threads/cursor-will-not-move-in-main-menu-on-xbox.454850/

 

Jeden z użytkowników pisze że usunięcie zapisów gry z dysku, ponowne uruchomienie gry, nie pozwolenie na synchronizację zapisów z chmury, rozpoczęcie nowej gry pozwala na ustawienie od nowa ustawień ekranu rozwiązuje problem. Rzekomo.

Spróbowałbym od nowa zainstalować, tak czy inaczej powodzenia. Niewiele tu mogę pomóc.

Edited by Dalhi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...